773 tysiące wniosków Polaków o pobyt na Wyspach. Brytyjski minister: najwyższy czas zabrać się za tę sprawę

773 tysięcy wniosków Polaków o pobyt na Wyspach. Brytyjski minister: najwyższy czas zabrać się za tę sprawę
773 tysięcy wniosków Polaków o pobyt na Wyspach. Brytyjski minister: najwyższy czas zabrać się za tę sprawę
Maciej Woroch | Fakty o Świecie TVN24 BiS
773 tysięcy wniosków Polaków o pobyt na Wyspach. Brytyjski minister: najwyższy czas zabrać się za tę sprawęMaciej Woroch | Fakty o Świecie TVN24 BiS

31 grudnia kończy się w Wielkiej Brytanii tak zwany okres przejściowy. To ważna data dla Polaków mieszkających na Wyspach. Żeby tam mieszkać legalnie, trzeba uzyskać status osoby osiedlonej. Wielu Polaków nie wypełniło specjalnych wniosków. Można to jeszcze zrobić. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

W brytyjskim Ministerstwie Spraw Wewnętrznych podsumowano trzeci kwartał 2020 roku i z wyliczeń tych wynikła, że do końca września o status osoby osiedlonej, uprawniający do legalnego i bezproblemowego pobytu na Wyspach po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie wystąpiło blisko 3 mln 700 tysięcy obywateli Unii Europejskiej, a wśród nich 773 840 Polaków. Polacy nie wypadają w tych danych najgorzej - przekonuje Kevin Foster, brytyjski minister ds. imigracji. - Spośród wszystkich narodowości najwięcej aplikacji wpłynęło od Polaków i spodziewamy się, jak przy wszystkich przełomowych datach, związanych z Brexitem do tej pory, że przed końcem okresu przejściowego znów zwiększy się liczba wniosków. Tak było w styczniu, gdy faktycznie wyszliśmy z Unii Europejskiej - mówi Foster w rozmowie z Maciejem Worochem, korespondentem "Faktów" TVN. Jak dodaje, brytyjskie władze chcą, by ludzie się rejestrowali. - 773 tysiące wniosków złożonych dotąd to naprawdę dużo. - Mamy nadzieję, że szybko zgłoszą się najbardziej opieszali. Idzie nieźle, ale są jeszcze tysiące uprawnionych do uzyskania statusu osoby osiedlonej - mówi Kevin Foster. - Teraz o wiele łatwiej to załatwić, niż będzie później. Mówimy jasno: to już najwyższy czas zabrać się za tę sprawę. Wszystkie wątpliwości można wyjaśnić w naszej infolinii, w internecie lub kontaktując się z jedną ze współpracujących z nami organizacji - dodaje Foster. Blisko 800 tysięcy wniosków o prawo do legalnego pobytu na Wyspach w przyszłości to sporo, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że według oficjalnych statystyk Polaków w Wielkiej Brytanii jest około 900 tysięcy. Dane wskazują jednak jasno, że spora jest wciąż grupa tych, którzy o legalizację swojego pobytu na Wyspach nie zadbali. Czas ucieka.

Od lutego Zjednoczone Królestwo nie jest już członkiem Unii Europejskiej, a okres przejściowy kończy się 31 grudnia 2020 roku. Wnioski składać można co prawda do czerwca 2021 roku, ale - by móc się ubiegać o status osoby osiedlonej - trzeba przyjechać na Wyspy przed końcem 2020 roku i móc udokumentować legalność pobytu. Zmiany, jakie będą zachodzić między Londynem a Brukselą, wciąż mogą być duże i dynamiczne. Biorąc pod uwagę trudny finisz negocjacji o wspólnej współpracy i długą listę niewiadomych, tę niewiadomą, która dotyczy pobytu na Wyspach, lepiej wyeliminować.

Autor: Maciej Woroch / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Lada dzień w koalicji rządowej ma się dokonać przełom w sprawie związków partnerskich. Tego oczekuje premier Donald Tusk. Po wyborach europejskich partie rządzące chcą przyspieszyć, ale spierają się, w czym i zaczynają się nawzajem blokować. Lewica może w Sejmie zatopić projekt przywrócenia niedziel handlowych, a PSL - projekt związków partnerskich.

Związki partnerskie i niedziele handlowe dzielą koalicjantów. "Każdy poseł podejmuje indywidualną decyzję"

Związki partnerskie i niedziele handlowe dzielą koalicjantów. "Każdy poseł podejmuje indywidualną decyzję"

Źródło:
Fakty TVN

Nie ma pewności, czy w Sejmie jest większość potrzebna do uchwalenia zmian znoszących zakaz handlu w niedziele. Na razie Lewica razem z Prawem i Sprawiedliwością są przeciwne, a Konfederacja jest w tej sprawie podzielona. Jak wygląda liczenie politycznych szabel przed głosowaniem?

Czy handlowe niedziele częściowo powrócą? "To nie Ryszard Petru będzie rozładowywał palety w hipermarketach"

Czy handlowe niedziele częściowo powrócą? "To nie Ryszard Petru będzie rozładowywał palety w hipermarketach"

Źródło:
Fakty TVN

Nowy obiekt na przekopie Mierzei Wiślanej. Specjalny statek to pogłębiarka. Ma zadbać o to, żeby dno było na głębokości pięciu metrów, a nie półtora metra. Będzie miała sporo pracy, bo odcinek toru wodnego od Bałtyku do portu w Elblągu ma 20 kilometrów długości.

Ursa niemal gotowa do pracy. Rozpoczęły się próby morskie pogłębiarki

Ursa niemal gotowa do pracy. Rozpoczęły się próby morskie pogłębiarki

Źródło:
Fakty TVN

Skandaliczne warunki pracy i problemy podwykonawców na ogromnej polskiej budowie - Olefiny 3. Dziennikarze "Uwagi!" TVN wrócili pod Płock, by wysłuchać tym razem polskich pracowników i przedsiębiorców. Oni też skarżą się na naruszanie przepisów prawa i bulwersujące praktyki.

Ciąg dalszy dziennikarskiego śledztwa w sprawie inwestycji Orlenu. "Na tej budowie łamane jest wszystko, co tylko jest możliwe"

Ciąg dalszy dziennikarskiego śledztwa w sprawie inwestycji Orlenu. "Na tej budowie łamane jest wszystko, co tylko jest możliwe"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedmiot edukacja zdrowotna ma wejść do szkół w ciągu dwóch lat, ale w Częstochowie już teraz mają pomysł, jak ten nowy przedmiot może wyglądać. W Zespole Szkół Ekonomicznych ruszył pierwszy w Polsce program edukacyjny dotyczący zapobiegania nowotworowi piersi. Pierwsza lekcja już się odbyła. Zajęcia prowadziły uczennice, które wcześniej pod okiem Amazonek zdobywały wiedzę na temat samobadania piersi. Teraz chcą zachęcać do tych badań swoje koleżanki z klasy.

Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. "Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej"

Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. "Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Koszalinie trwa Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". Publiczność będzie mogła obejrzeć aż 130 filmów, w tym kilkanaście premier. Laureatów konkursu poznamy w sobotę.

130 filmów, w tym kilkanaście premier. Święto kina w Koszalinie

130 filmów, w tym kilkanaście premier. Święto kina w Koszalinie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Uwolnienia handlu w niedziele chcą galerie handlowe i Ryszard Petru - oceniła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny pracy i polityki społecznej, gość "Faktów po Faktach" w TVN24. To odpowiedź na pytanie o dzisiejszą debatę w Sejmie nad projektem Polski 2050, dotyczącym zmian w zakazie handlu w niedziele. Ministra skomentowała również propozycję rządu w kwestii podwyżek dla budżetówki i minimalnego wynagrodzenia na 2025 rok.

Dziemianowicz-Bąk o powrocie handlu w niedziele: chcą tego galerie i Ryszard Petru

Dziemianowicz-Bąk o powrocie handlu w niedziele: chcą tego galerie i Ryszard Petru

Źródło:
tvn24.pl

Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że głównymi założeniami prezydenckiego projektu dotyczącego sił zbrojnych są wprowadzenie systemu kierowania obroną państwa, wprowadzenie stałych planów obrony oraz reforma systemu kierowania i dowodzenia. Odniósł się też do tego, że prezentował ten projekt w Sejmie niemal przy pustej sali. - To zdumiewające i porażające - ocenił.

Niemal pusta sala sejmowa podczas wystąpienia szefa BBN. Siewiera: zdumiewające i porażające

Niemal pusta sala sejmowa podczas wystąpienia szefa BBN. Siewiera: zdumiewające i porażające

Źródło:
TVN24, PAP

Po wyborach do Parlamentu Europejskiego ruszyła giełda nazwisk do obsadzenia najważniejszych stanowisk w UE. Układanka trudna, bo musi uwzględniać interesy narodowe i partyjne. A czasu coraz mniej, bo już 1 lipca prezydencję w Unii Europejskiej obejmują Węgry. I można się obawiać, że Viktor Orban chciałby utrudnić wybory na kluczowe unijne stanowiska. 

Powyborcza układanka w Unii Europejskiej. "W tej podróży zapiąłbym pasy"

Powyborcza układanka w Unii Europejskiej. "W tej podróży zapiąłbym pasy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To wielki dzień dla fanów grupy, która rozsławiła k-pop na całym globie. Najstarszy z członków zespołu BTS, który jako pierwszy rozpoczął obowiązkową służbę wojskową pod koniec 2022 roku, w środę oficjalnie ją zakończył. To trudne czasy dla fanów grupy, bo ich trasy koncertowe zaplanowano dopiero na 2025 i 2026 rok, kiedy wszyscy członkowie zespołu opuszczą armię. W Korei Południowej służba wojskowa jest obowiązkowa z powodu zagrożenia ze strony reżimu Kim Dzong Una.

Pierwszy z członków BTS zakończył szkolenie wojskowe. "Pozostali nadal odbywają służbę"

Pierwszy z członków BTS zakończył szkolenie wojskowe. "Pozostali nadal odbywają służbę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS