773 tysiące wniosków Polaków o pobyt na Wyspach. Brytyjski minister: najwyższy czas zabrać się za tę sprawę

773 tysięcy wniosków Polaków o pobyt na Wyspach. Brytyjski minister: najwyższy czas zabrać się za tę sprawę
773 tysięcy wniosków Polaków o pobyt na Wyspach. Brytyjski minister: najwyższy czas zabrać się za tę sprawę
Maciej Woroch | Fakty o Świecie TVN24 BiS
773 tysięcy wniosków Polaków o pobyt na Wyspach. Brytyjski minister: najwyższy czas zabrać się za tę sprawęMaciej Woroch | Fakty o Świecie TVN24 BiS

31 grudnia kończy się w Wielkiej Brytanii tak zwany okres przejściowy. To ważna data dla Polaków mieszkających na Wyspach. Żeby tam mieszkać legalnie, trzeba uzyskać status osoby osiedlonej. Wielu Polaków nie wypełniło specjalnych wniosków. Można to jeszcze zrobić. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

W brytyjskim Ministerstwie Spraw Wewnętrznych podsumowano trzeci kwartał 2020 roku i z wyliczeń tych wynikła, że do końca września o status osoby osiedlonej, uprawniający do legalnego i bezproblemowego pobytu na Wyspach po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie wystąpiło blisko 3 mln 700 tysięcy obywateli Unii Europejskiej, a wśród nich 773 840 Polaków. Polacy nie wypadają w tych danych najgorzej - przekonuje Kevin Foster, brytyjski minister ds. imigracji. - Spośród wszystkich narodowości najwięcej aplikacji wpłynęło od Polaków i spodziewamy się, jak przy wszystkich przełomowych datach, związanych z Brexitem do tej pory, że przed końcem okresu przejściowego znów zwiększy się liczba wniosków. Tak było w styczniu, gdy faktycznie wyszliśmy z Unii Europejskiej - mówi Foster w rozmowie z Maciejem Worochem, korespondentem "Faktów" TVN. Jak dodaje, brytyjskie władze chcą, by ludzie się rejestrowali. - 773 tysiące wniosków złożonych dotąd to naprawdę dużo. - Mamy nadzieję, że szybko zgłoszą się najbardziej opieszali. Idzie nieźle, ale są jeszcze tysiące uprawnionych do uzyskania statusu osoby osiedlonej - mówi Kevin Foster. - Teraz o wiele łatwiej to załatwić, niż będzie później. Mówimy jasno: to już najwyższy czas zabrać się za tę sprawę. Wszystkie wątpliwości można wyjaśnić w naszej infolinii, w internecie lub kontaktując się z jedną ze współpracujących z nami organizacji - dodaje Foster. Blisko 800 tysięcy wniosków o prawo do legalnego pobytu na Wyspach w przyszłości to sporo, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że według oficjalnych statystyk Polaków w Wielkiej Brytanii jest około 900 tysięcy. Dane wskazują jednak jasno, że spora jest wciąż grupa tych, którzy o legalizację swojego pobytu na Wyspach nie zadbali. Czas ucieka.

Od lutego Zjednoczone Królestwo nie jest już członkiem Unii Europejskiej, a okres przejściowy kończy się 31 grudnia 2020 roku. Wnioski składać można co prawda do czerwca 2021 roku, ale - by móc się ubiegać o status osoby osiedlonej - trzeba przyjechać na Wyspy przed końcem 2020 roku i móc udokumentować legalność pobytu. Zmiany, jakie będą zachodzić między Londynem a Brukselą, wciąż mogą być duże i dynamiczne. Biorąc pod uwagę trudny finisz negocjacji o wspólnej współpracy i długą listę niewiadomych, tę niewiadomą, która dotyczy pobytu na Wyspach, lepiej wyeliminować.

Autor: Maciej Woroch / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS