Premier Holandii nie wyklucza stworzenia funduszu odbudowy bez Polski i Węgier

Premier Holandii nie wyklucza stworzenia funduszu odbudowy bez Polski i Węgier
Premier Holandii nie wyklucza stworzenia funduszu odbudowy bez Polski i Węgier
Justyna Zuber | Fakty o Świecie TVN24 BiS
Premier Holandii nie wyklucza stworzenia funduszu odbudowy bez Polski i WęgierJustyna Zuber | Fakty o Świecie TVN24 BiS

Premier Holandii twierdzi, że jego kraj nie chce się zgodzić na to, żeby nie było powiązania wypłaty funduszy unijnych z oceną praworządności w państwach członkowskich. Mówi, że jedną z opcji jest to, aby fundusz odbudowy gospodarki po pandemii COVID-19 był instrumentem międzyrządowym dla chętnych państw. Sam jednak podkreśla, że to opcja "atomowa". Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Skoro Polska i Węgry grożą zawetowaniem funduszu odbudowy, to być może należy go uchwalić z pominięciem tych dwóch krajów - o takiej koncepcji mówi premier Holandii Mark Rutte. Jednocześnie przyznaje, że ta - jak ją nazywa - "opcja atomowa" to ostateczność, bo nikomu nie byłaby na rękę.

Holandia, Austria, Szwecja i Dania to cztery bogate kraje nazywane przez niektórych skąpcami. Latem Mark Rutte w Brukseli walczył o zmniejszenie puli pieniędzy w ramach funduszu odbudowy - instrumentu do walki z kryzysem po pandemii COVID-19, który ma przysłużyć się w największej mierze krajom południa Europy.

- On, tak jak wielu Holendrów, nie bardzo chce, żeby ten fundusz covidowy był jakby rozdawany - komentuje Ekke Overbeek, korespondent holenderskich mediów.

Z funduszu skorzystałyby też Polska i Węgry - to jest kolejny zgrzyt. Nie dość, że same te pieniądze były dla Holendrów od początku problematyczne, to jeszcze miałyby pójść w ręce krajów, które ich zdaniem nie godzą się na podstawowe europejskie standardy.

- Polska i Węgry także mają dostać z tego znaczne sumy. Te kraje są znacznymi odbiorcami funduszy netto i chciałyby je dostawać bez wypełniania jakichkolwiek warunków - ocenia Pieter Omtzigt, holenderski parlamentarzysta.

Europejczycy potrzebują tych pieniędzy

Ogromne kwoty płynące z Brukseli w czasie zbliżającego się gigantycznego kryzysu gospodarczego potrzebne są jak najszybciej. Ten zastrzyk gotówki to dla wielu obywateli Unii jak lek podtrzymujący życie. Tak widzą to Hiszpanie.

- Tylko turystyka to jest około 13 procent PKB, więc dla nas te pieniądze są potrzebne nie dziś, nie jutro, teraz - podkreśla Ignatio Temino Martinez, korespondent hiszpańskich mediów w Polsce.

Decyzje rządów w Warszawie i Budapeszcie dla wielu są zupełnie niezrozumiałe.

- Przypomnijmy, tu chodzi o ludzkie życie, o egzystencję setek tysięcy ludzi, a z drugiej strony chodzi o czyjeś autorytarne zapędy - ocenia Bartosz Dudek, kierownik redakcji polskiej Deutsche Welle.

Ostatecznie na zawetowaniu pieniędzy z Unii stracą obywatele Polski i Węgier, jak mówi niemiecki minister do spraw europejskich. Dodaje, że dla blokowania miliardów nie widzi żadnego usprawiedliwienia.

- Nasi obywatele we wszystkich państwach członkowskich liczą na nasze wsparcie. Nie ma usprawiedliwienia dla dalszych opóźnień, dlatego proszę wszystkich w Unii Europejskiej, aby wywiązali się ze swoich obowiązków. To nie jest czas na weta, ale na szybkie działanie w duchu solidarności - oświadczył Michael Roth.

Na razie na horyzoncie solidarności nie widać, a to coś, z czego Polska jeszcze do niedawna była na świecie znana.

- Polska miała zawsze opinię kraju, który walczył o wolność, o demokrację, o wartości, a teraz robi coś dokładnie przeciwnego - ocenia Bartosz Dudek.

Autor: Justyna Zuber / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publikacja wyników "wielkiego sondażu" właściwie niczego nie zmienia w podejściu kandydatów na kandydata Koalicji Obywatelskiej. I Rafał Trzaskowski, i Radosław Sikorski wciąż walczą o uwagę oraz o poparcie. Głosowanie w piątek. Wyniki w sobotę. Jak przebiega wybór kandydatów na prezydenta w innych partiach?

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS