Prognoza pogody na środę 26 lipca

Środa będzie deszczowa na zachodzie, a na północnym wschodzie wręcz burzowa. W pozostałych regionach kraju będzie pogodnie. Temperatura maksymalna w trakcie dnia będzie sięgać od 20 stopni Celsjusza na Pomorzu do 24 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach burzowych do 80km/h, zachodni.

Prezydent zaskoczył PiS. Zamierza zawetować ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS

Andrzej Duda postanowił zawetować dwie z trzech ustaw reformujących sądownictwo: o Sądzie Najwyższym i KRS. Ustawę o ustroju sądów powszechnych podpisze. - W polskiej tradycji konstytucyjnej prokurator generalny nigdy nie miał żadnego nadzoru nad Sądem Najwyższym - argumentował. Jednocześnie prezydent Duda obiecał, że w ciągu dwóch miesięcy przedstawi własne projekty ustaw reformujących te instytucje. Politycy PiS nie kryją zaskoczenia i rozczarowania. Prezes Jarosław Kaczyński skomentował to krótko: bez komentarza.

Protesty wciąż trwają. "Pokazaliśmy, czym jest społeczeństwo obywatelskie"

Przez kilka ostatnich dni, o weto prezydenta prosiły tłumy przed Pałacem Prezydenckim. W poniedziałek na Krakowskim Przedmieściu także było wiele osób. Jedni dziękują, inni nie dowierzają, jeszcze inni czekają na trzecie weto, dotyczące ustawy o ustroju sądów powszechnych. To wyjątkowo gorący początek tygodnia. Na pierwszym planie ludzie, którzy mieli czas, siły i chęci na na obywatelski sprzeciw.

Pochwały dla prezydenta za weto. "Prokurator Generalny nie może rządzić Sądem Najwyższym"

- Żyłam już w kraju, w którym prokurator generalny mógł prawie wszystko i nie mam ochoty jeszcze raz - mówiła dziennikarzom legenda PRL-owskiej opozycji, Zofia Romaszewska. Wcześniej to samo powiedziała prezydentowi. Do Andrzeja Dudy z podziękowaniami pisze nawet Episkopat, a sędziowie odwiedzają go w Pałacu. - Czekaliśmy na trzy weta, ale te dwa to dobry znak - mówi Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego i dodaje: dziękujemy Polakom, a sądom powszechnym będziemy się przyglądać.

Kalendarium ustawy o Sądzie Najwyższym

Droga do rewolucji w sądach miała być bez przeszkód, hamulców i kompromisów. Miało tak być, bo ustawa o Sądzie Najwyższym zaskoczyła Parlament w nocy i wtedy też z niego wyszła. Był to polityczny ekspres pełen emocji i na pełnym gazie.

Prognoza pogody na wtorek 25 lipca

We wtorek w zachodniej części kraju opady ciągłe, do 30 mm. We wschodniej przelotny deszcz i burze, z opadami 10-20 mm i porywami wiatru do 80 km/h. Temperatura maksymalna od 17 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej do 26 stopni Celsjusza na Lubelszczyźnie. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zmieniających się. Ciśnienie spada, w południe 986 hPa.

Młodzi protestują. "Rodzice kiedyś musieli o to walczyć. My już trzeci dzień jesteśmy i trwamy"

Świat młodych w ulicznym tłumie, jednak nie "ubeków", "zdrajców" czy "komunistów". Urodzili się w latach dziewięćdziesiątych, więc Solidarność znają, ale wyłącznie ze szkolnych podręczników lub rodzinnych historii. Teraz piszą własną historię, prosząc o weto przed Pałacem, błagając o szanowanie konstytucji, albo pisząc do prezydenta o sędziach Sądu Najwyższego: czerpiemy z ich mądrości, to nasze autorytety.

Prognoza pogody na poniedziałek 24 lipca

W poniedziałek na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, Kielecczyźnie, w Małopolsce, na Śląsku i Ziemi Lubuskiej zachmurzenie umiarkowane i duże z opadami deszczu do 10-30 mm i burzami z gradem. Poza tym pogodnie, tylko na północy i północnym-wschodzie kraju więcej chmur i lokalnie słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 21 stopni Celsjusza na Wybrzeżu, 26 stopni Celsjusza w centrum kraju do 28 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr północno-zachodni, skręcający na zachodzie na południowo-wschodni, słaby i umiarkowany, podczas burz silny do 90 km/h.

Ustawa o Sądzie Najwyższym przeszła przez Senat. Prezydent ma jednak zastrzeżenia

W nocy decyzja Senatu, w dzień głos prezydenta. Jest też głos z Brukseli i odpowiedź z Warszawy. Ustawa o Sądzie Najwyższym przez Senat przechodzi jak burza - bez poprawek i bez zastrzeżeń. Prezydent Andrzej Duda jednak zastrzeżenia ma. Jego rzecznik mówi o proceduralnych błędach. Jednak nawet prawnicy z Biura Legislacyjnego Senatu wyrazili obawę o konstytucyjność nowych przepisów.

Na kogo zagłosowaliby Polacy? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

W badaniu przeprowadzonym przez KANTAR Millward Brown SA na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24 32 procent respondentów deklaruje, że zagłosowałoby na wspólną listę Prawa i Sprawiedliwości, Polski Razem i Solidarnej Polski. 23 procent ankietowanych wskazało Platformę Obywatelską. Trzecie miejsce przypadłoby Nowoczesnej, na którą zagłosowałoby 10 procent badanych.

Prognoza pogody na niedzielę 23 lipca

W niedzielę przelotne opady deszczu i lokalne burze, lokalnie z gradem. Temperatura maksymalna w dzień od 22 stopni Celsjusza nad Zatoką Gdańską do 31 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, w porywach burzowych do 90 km/h, południowo-wschodni.

"Janek był pierwszy, żeby w trampkach pójść na Moskwę"

Polska zmienia się w zakład karny - mówi Jan Rulewski i do Senatu zakłada więzienny strój. Kto jak kto, ale on doskonale wie, jak to jest go nosić. W czasach, gdy walczył o wolną Polskę, na własnej skórze poznał represje i na własne oczy zobaczył celę. Teraz walczy o niezawisłe sądy.

"Konstytucję można podeptać, ale pieśń ujdzie cało"

Proste słowa o wielkich sprawach: o murach, o odwadze, o wolności. W czasach "Solidarności" te piosenki dodawały skrzydeł, a na złą politykę były dobrym lekarstwem. Pokolenie się zmieniło, ale te piosenki wciąż cieszą się dużą popularnością.

Prognoza pogody na sobotę 22 lipca

W sobotę zachmurzenie kłębiaste - umiarkowane i duże. Na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu i na Lubelszczyźnie okresami opady deszczu do 10-30 mm i burze. Na pozostałym obszarze możliwe miejscami słabe przelotne opady. Temperatura maksymalna od 22°C na Wybrzeżu, 28°C w centrum kraju, do 30°C na Śląsku i w Małopolsce. Wiatr wschodni i północno-wschodni, słaby i umiarkowany. Na Wybrzeżu dość silny. W burzach silny do 90 km/h.