Prezydent składa życzenia, przed Pałacem "Wigilia z Konstytucją"

24.12.2017 | Prezydent składa życzenia, przed Pałacem "Wigilia z Konstytucją"
24.12.2017 | Prezydent składa życzenia, przed Pałacem "Wigilia z Konstytucją"
Maciej Knapik | Fakty TVN
24.12.2017 | Prezydent składa życzenia, przed Pałacem "Wigilia z Konstytucją"Maciej Knapik | Fakty TVN

W tym roku polityka sprawia, że nie dla wszystkich święta są beztroskie i radosne, bo są takie prezenty, które ich niepokoją. Przed Pałacem Prezydenckim pojawił się stół, a na nim konstytucja.

Symboliczny stół wigilijny, a na stole konstytucja. To pikieta przed Pałacem Prezydenckim i życzenia dla rządzących. - Żeby popatrzyli, jakimi konsekwencjami obciążone są ich decyzje. I jak krótko Polska była wolnym krajem, i jak łatwo tę wolność stracić - tłumaczy reżyserka Agnieszka Holland.

Były też życzenia dla wszystkich. - Oby Polska pozostała po stronie państw zachodnioeuropejskich - życzy Michał Wawrykiewicz z inicjatywy "Wolne Sądy".

Pikietujący mówili też o tym, czego sobie nie życzą. - Nie zgadzam się na wyprowadzanie Polski ze wspólnoty, jaką jest Unia Europejska - deklaruje jedna z uczestniczek pikiety.

Z Pałacu Prezydenckiego także płyną życzenia. - Bądźmy razem, niech to poczucie wspólnoty towarzyszy nam przez cały rok - życzy prezydent Andrzej Duda.

Oddalanie się od UE

Ale podpis Andrzeja Dudy złożony kilka dni temu pod ustawami sądowymi, które zwiększają wpływ polityków na sądownictwo, podzielił społeczeństwo niemal dokładnie na pół. - Znaleźliśmy się jako naród na absolutnie dramatycznym zakręcie - ocenił w "Faktach po Faktach" były prezydent Bronisław Komorowski.

Mimo świat, poprzednik Andrzeja Dudy bije na alarm. Mówi o konflikcie z Unią Europejską, zmianach w sadach, uruchomieniu artykułu siódmego i możliwych sankcjach. Jego zdaniem to zwrot na wschód, w kierunku Rosji. - My nie żyjemy na Wyspach Brytyjskich, my jesteśmy na krawędzi systemu zachodniego, mamy tuż za granicą Rosję putinowską. Polska musi dbać o to, by być w głównym centrum procesu integracji - przekonuje.

Praworządność i demokracja to niepodlegający negocjacjom fundament Europy, jak powiedział nowy kanclerz Austrii Sebastian Kurz. "Nie może być żadnych kompromisów, także wobec Polski" - to kolejny taki głos z Europy.

Dziewiątego stycznia premier Mateusz Morawiecki spotka się z przewodniczącym Komisji Europejskiej. Czy spór zostanie załagodzony? - To jest ważne, ale nie najważniejsze. Najważniejsze jest dobre rządzenie Polską, z korzyścią dla Polaków - mówi poseł PiS Marcin Horała.

Niewrażliwi na krytykę

Największa korzyść dla Polaków to właśnie członkostwo w Unii Europejskiej - słychać z drugiej strony. Tu podziału w społeczeństwie nie ma - sondaże pokazują bardzo wyraźnie, że Polacy w ogromnej większości chcą pozostać w UE.

- Mówi się, że to może doprowadzić do nałożenia na Polskę sankcji. PiS już nałożyło na Polskę sankcje. Niszcząc reputację Polaków - ocenił prof. Leszek Balcerowicz. - Reputację Polski niszczy opozycja w Brukseli - to odpowiedź PiS. - Jeżdżą tam na wyprzódki i opowiadają o rzekomym straszliwym naruszeniu państwa prawa w Polsce, co nie jest prawdą - przekonuje poseł partii rządzącej Jarosław Sellin.

Na dramatyczny list I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf, która zarzuca władzom niszczenie konstytucyjnych organów państwa, odpowiada rzecznik prezydenta. - Porównywanie demokratycznie wybranych władz do okupanta jest czymś niestosownym - mówi Krzysztof Łapiński.

Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak uważa, że z listu prezes "wyziera pycha i mania wielkości". To właśnie ten minister zajmuje się wymianą prezesów sądów za pomocą jednozdaniowych faksów. Ostatnio odwołano w ten sposób kilkadziesiąt osób w całym kraju.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Żeby zobaczyć, jak gigantyczne są problemy Narodowego Funduszu Zdrowia, wystarczy spojrzeć tylko na jedną grupę błyskawicznie rosnących wydatków. W 2016 roku Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło program bezpłatnych leków dla seniorów. Wydano wtedy na to 110 milionów złotych, rok później - pięć razy więcej, a rok temu - już 30 razy więcej niż na początku. Nie wiadomo też, ile brakuje w NFZ. Może kilka, a może kilkadziesiąt miliardów złotych.

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS