Prezydent składa życzenia, przed Pałacem "Wigilia z Konstytucją"

24.12.2017 | Prezydent składa życzenia, przed Pałacem "Wigilia z Konstytucją"
24.12.2017 | Prezydent składa życzenia, przed Pałacem "Wigilia z Konstytucją"
Maciej Knapik | Fakty TVN
24.12.2017 | Prezydent składa życzenia, przed Pałacem "Wigilia z Konstytucją"Maciej Knapik | Fakty TVN

W tym roku polityka sprawia, że nie dla wszystkich święta są beztroskie i radosne, bo są takie prezenty, które ich niepokoją. Przed Pałacem Prezydenckim pojawił się stół, a na nim konstytucja.

Symboliczny stół wigilijny, a na stole konstytucja. To pikieta przed Pałacem Prezydenckim i życzenia dla rządzących. - Żeby popatrzyli, jakimi konsekwencjami obciążone są ich decyzje. I jak krótko Polska była wolnym krajem, i jak łatwo tę wolność stracić - tłumaczy reżyserka Agnieszka Holland.

Były też życzenia dla wszystkich. - Oby Polska pozostała po stronie państw zachodnioeuropejskich - życzy Michał Wawrykiewicz z inicjatywy "Wolne Sądy".

Pikietujący mówili też o tym, czego sobie nie życzą. - Nie zgadzam się na wyprowadzanie Polski ze wspólnoty, jaką jest Unia Europejska - deklaruje jedna z uczestniczek pikiety.

Z Pałacu Prezydenckiego także płyną życzenia. - Bądźmy razem, niech to poczucie wspólnoty towarzyszy nam przez cały rok - życzy prezydent Andrzej Duda.

Oddalanie się od UE

Ale podpis Andrzeja Dudy złożony kilka dni temu pod ustawami sądowymi, które zwiększają wpływ polityków na sądownictwo, podzielił społeczeństwo niemal dokładnie na pół. - Znaleźliśmy się jako naród na absolutnie dramatycznym zakręcie - ocenił w "Faktach po Faktach" były prezydent Bronisław Komorowski.

Mimo świat, poprzednik Andrzeja Dudy bije na alarm. Mówi o konflikcie z Unią Europejską, zmianach w sadach, uruchomieniu artykułu siódmego i możliwych sankcjach. Jego zdaniem to zwrot na wschód, w kierunku Rosji. - My nie żyjemy na Wyspach Brytyjskich, my jesteśmy na krawędzi systemu zachodniego, mamy tuż za granicą Rosję putinowską. Polska musi dbać o to, by być w głównym centrum procesu integracji - przekonuje.

Praworządność i demokracja to niepodlegający negocjacjom fundament Europy, jak powiedział nowy kanclerz Austrii Sebastian Kurz. "Nie może być żadnych kompromisów, także wobec Polski" - to kolejny taki głos z Europy.

Dziewiątego stycznia premier Mateusz Morawiecki spotka się z przewodniczącym Komisji Europejskiej. Czy spór zostanie załagodzony? - To jest ważne, ale nie najważniejsze. Najważniejsze jest dobre rządzenie Polską, z korzyścią dla Polaków - mówi poseł PiS Marcin Horała.

Niewrażliwi na krytykę

Największa korzyść dla Polaków to właśnie członkostwo w Unii Europejskiej - słychać z drugiej strony. Tu podziału w społeczeństwie nie ma - sondaże pokazują bardzo wyraźnie, że Polacy w ogromnej większości chcą pozostać w UE.

- Mówi się, że to może doprowadzić do nałożenia na Polskę sankcji. PiS już nałożyło na Polskę sankcje. Niszcząc reputację Polaków - ocenił prof. Leszek Balcerowicz. - Reputację Polski niszczy opozycja w Brukseli - to odpowiedź PiS. - Jeżdżą tam na wyprzódki i opowiadają o rzekomym straszliwym naruszeniu państwa prawa w Polsce, co nie jest prawdą - przekonuje poseł partii rządzącej Jarosław Sellin.

Na dramatyczny list I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf, która zarzuca władzom niszczenie konstytucyjnych organów państwa, odpowiada rzecznik prezydenta. - Porównywanie demokratycznie wybranych władz do okupanta jest czymś niestosownym - mówi Krzysztof Łapiński.

Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak uważa, że z listu prezes "wyziera pycha i mania wielkości". To właśnie ten minister zajmuje się wymianą prezesów sądów za pomocą jednozdaniowych faksów. Ostatnio odwołano w ten sposób kilkadziesiąt osób w całym kraju.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Pojawia się nadzieja dla osób korzystających z respiratora, które mogłyby bez bez niego żyć, ale wydaje im się, że to niemożliwe. Pani Zofia też tak myślała, ale się zawzięła, a jej życie wygląda już zupełnie inaczej. Podobnie jest w przypadku pani Danuty. To wszystko dzięki pomocy lekarzy, rehabilitantów i psychoterapeutów.

Panie Zofia i Danuta cieszą się z życia bez respiratora. To wszystko dzięki pomocy lekarzy i rehabilitacji

Panie Zofia i Danuta cieszą się z życia bez respiratora. To wszystko dzięki pomocy lekarzy i rehabilitacji

Źródło:
Fakty TVN

Kampania nabiera tempa, chociaż jeszcze nieoficjalnie. Najnowszy sondaż prezydencki pokazuje, że niezdecydowanych wyborców jest aż ponad 15 procent i wśród tych niezdecydowanych jest sporo rozczarowanych kobiet.

Sondaż prezydencki: coraz więcej kobiet w grupie niezdecydowanych wyborców. "To jest żółta kartka"

Sondaż prezydencki: coraz więcej kobiet w grupie niezdecydowanych wyborców. "To jest żółta kartka"

Źródło:
Fakty TVN

W Los Angeles wciąż szaleją pożary. Ci, których domy nie spłonęły, pomagają tym, którzy zostali bez niczego. W akcjach pomocy biorą udział Polacy, organizują zbiórki i przekazują dary.

W pożarach stracili dorobek swojego życia, ale nie zostali bez pomocy. Polacy mobilizują się dla rodaków

W pożarach stracili dorobek swojego życia, ale nie zostali bez pomocy. Polacy mobilizują się dla rodaków

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki, kandydat na prezydenta i szef Instytutu Pamięci Narodowej, spotkał się na Jasnej Górze z kibicami. Były kontrowersyjne okrzyki, teraz są krytyczne komentarze. Sam Nawrocki problemu nie widzi.

Okrzyki kibiców na spotkaniu z kandydatem PiS. "To jest namawianie do zabójstwa tak naprawdę"

Okrzyki kibiców na spotkaniu z kandydatem PiS. "To jest namawianie do zabójstwa tak naprawdę"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Polska jest bezpieczna - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 ambasador USA w Warszawie Mark Brzezinski. Wspominał, że kiedy rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę, w pewnym momencie było w Polsce 13,5 tysiąca żołnierzy amerykańskich. Jak powiedział, "Rosjanie trzymają się z dala od Polski". - To jest olbrzymi sukces - ocenił.

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Źródło:
TVN24

Kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Karol Nawrocki powiedział, że "dziś nie widzi Ukrainy w żadnej strukturze - ani w Unii Europejskiej, ani w NATO". W "Faktach po Faktach" Marcin Bosacki z Koalicji Obywatelskiej ocenił, że "pomyliły mu się wektory", a ta wypowiedź oznacza, że jest "bliżej Kremla, a nie walczącej z Kremlem Ukrainy". - Widać ewidentnie, że Karol Nawrocki skręca w prawo. Po co on to robi? Tylko po to, żeby w drugiej turze wyborów zgarnąć wyborców Konfederacji - mówiła z kolei Magdalena Sroka (PSL, Trzecia Droga).

"Panu Nawrockiemu pomyliły się wektory"

"Panu Nawrockiemu pomyliły się wektory"

Źródło:
TVN24

Już za tydzień Donald Trump ponownie zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych. W tym świetle niebywale istotne są wszystkie wypowiedzi jednego z jego najbliższych stronników. Elon Musk, najbogatszy człowiek świata, tym razem obiera za cel nie konkretne europejska państwa, ale cały kontynent. 

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To, jak bardzo wielowymiarowa jest sprawa odpowiedzialności za sytuację w Strefie Gazy, pokazuje historia Amal, architekt, która w dniu napadu Hamasu na Izrael urodziła swojego drugiego syna. Kobieta w najtrudniejszym momencie, gdy rozpętała się wojna, została sama z dwójką małych dzieci. Drugi rok stara się ocalić je przed śmiercią głodową lub w bombardowaniu. Historia, którą nam opowiedziała, mocno odbiega od oficjalnej narracji Izraela o tym, że w ramach walki z Hamasem nie atakuje cywilów.

Urodziła syna w dniu ataku Hamasu na Izrael. "Obudził mnie huk eksplozji"

Urodziła syna w dniu ataku Hamasu na Izrael. "Obudził mnie huk eksplozji"

Źródło:
jzb/dln