Prezydent składa życzenia, przed Pałacem "Wigilia z Konstytucją"

24.12.2017 | Prezydent składa życzenia, przed Pałacem "Wigilia z Konstytucją"
24.12.2017 | Prezydent składa życzenia, przed Pałacem "Wigilia z Konstytucją"
Maciej Knapik | Fakty TVN
24.12.2017 | Prezydent składa życzenia, przed Pałacem "Wigilia z Konstytucją"Maciej Knapik | Fakty TVN

W tym roku polityka sprawia, że nie dla wszystkich święta są beztroskie i radosne, bo są takie prezenty, które ich niepokoją. Przed Pałacem Prezydenckim pojawił się stół, a na nim konstytucja.

Symboliczny stół wigilijny, a na stole konstytucja. To pikieta przed Pałacem Prezydenckim i życzenia dla rządzących. - Żeby popatrzyli, jakimi konsekwencjami obciążone są ich decyzje. I jak krótko Polska była wolnym krajem, i jak łatwo tę wolność stracić - tłumaczy reżyserka Agnieszka Holland.

Były też życzenia dla wszystkich. - Oby Polska pozostała po stronie państw zachodnioeuropejskich - życzy Michał Wawrykiewicz z inicjatywy "Wolne Sądy".

Pikietujący mówili też o tym, czego sobie nie życzą. - Nie zgadzam się na wyprowadzanie Polski ze wspólnoty, jaką jest Unia Europejska - deklaruje jedna z uczestniczek pikiety.

Z Pałacu Prezydenckiego także płyną życzenia. - Bądźmy razem, niech to poczucie wspólnoty towarzyszy nam przez cały rok - życzy prezydent Andrzej Duda.

Oddalanie się od UE

Ale podpis Andrzeja Dudy złożony kilka dni temu pod ustawami sądowymi, które zwiększają wpływ polityków na sądownictwo, podzielił społeczeństwo niemal dokładnie na pół. - Znaleźliśmy się jako naród na absolutnie dramatycznym zakręcie - ocenił w "Faktach po Faktach" były prezydent Bronisław Komorowski.

Mimo świat, poprzednik Andrzeja Dudy bije na alarm. Mówi o konflikcie z Unią Europejską, zmianach w sadach, uruchomieniu artykułu siódmego i możliwych sankcjach. Jego zdaniem to zwrot na wschód, w kierunku Rosji. - My nie żyjemy na Wyspach Brytyjskich, my jesteśmy na krawędzi systemu zachodniego, mamy tuż za granicą Rosję putinowską. Polska musi dbać o to, by być w głównym centrum procesu integracji - przekonuje.

Praworządność i demokracja to niepodlegający negocjacjom fundament Europy, jak powiedział nowy kanclerz Austrii Sebastian Kurz. "Nie może być żadnych kompromisów, także wobec Polski" - to kolejny taki głos z Europy.

Dziewiątego stycznia premier Mateusz Morawiecki spotka się z przewodniczącym Komisji Europejskiej. Czy spór zostanie załagodzony? - To jest ważne, ale nie najważniejsze. Najważniejsze jest dobre rządzenie Polską, z korzyścią dla Polaków - mówi poseł PiS Marcin Horała.

Niewrażliwi na krytykę

Największa korzyść dla Polaków to właśnie członkostwo w Unii Europejskiej - słychać z drugiej strony. Tu podziału w społeczeństwie nie ma - sondaże pokazują bardzo wyraźnie, że Polacy w ogromnej większości chcą pozostać w UE.

- Mówi się, że to może doprowadzić do nałożenia na Polskę sankcji. PiS już nałożyło na Polskę sankcje. Niszcząc reputację Polaków - ocenił prof. Leszek Balcerowicz. - Reputację Polski niszczy opozycja w Brukseli - to odpowiedź PiS. - Jeżdżą tam na wyprzódki i opowiadają o rzekomym straszliwym naruszeniu państwa prawa w Polsce, co nie jest prawdą - przekonuje poseł partii rządzącej Jarosław Sellin.

Na dramatyczny list I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf, która zarzuca władzom niszczenie konstytucyjnych organów państwa, odpowiada rzecznik prezydenta. - Porównywanie demokratycznie wybranych władz do okupanta jest czymś niestosownym - mówi Krzysztof Łapiński.

Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak uważa, że z listu prezes "wyziera pycha i mania wielkości". To właśnie ten minister zajmuje się wymianą prezesów sądów za pomocą jednozdaniowych faksów. Ostatnio odwołano w ten sposób kilkadziesiąt osób w całym kraju.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Roman Giertych nie wziął udział w głosowaniu nad projektami w sprawie aborcji w Sejmie. Twierdzi, że "z bardzo ważnej przyczyny". Sejmowa komisja nadzwyczajna do spraw aborcji rozpocznie prace od wysłuchania publicznego. Dorota Łoboda, przewodnicząca komisji, chce oddać głos kobietom, a potem zająć się depenalizacją, czyli zniesieniem kar.

Roman Giertych nie był obecny na głosowaniu nad projektami o aborcji. "Z bardzo ważnej przyczyny"

Roman Giertych nie był obecny na głosowaniu nad projektami o aborcji. "Z bardzo ważnej przyczyny"

Źródło:
Fakty TVN

Milczące anioły - tak się mówi na dzieci, które przestają mówić, chodzić, wodzić za rodzicami wzrokiem. Rodzice dziewczynek z zespołem Retta widzą, że cierpią. Wśród nich jest Gaja - na razie nie da się jej wyleczyć, ale rozwój choroby można spowolnić. Być może do czasu, gdy nauczymy się ją leczyć. Na tę terapię trzeba mnóstwa pieniędzy. Lena już ją stosuje i widać, że warto.

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Źródło:
Fakty TVN

Banksy tworzy szablon, pryska farbą i znika, a wszyscy przystają i mówią: to jest wyjątkowe. W Londynie została otwarta wystawa, na której zgromadzono wyjątkowo dużą liczbę jego prac.

Dzieła Banksy'ego zebrane w kolekcję, którą można zobaczyć w Soho w Londynie

Dzieła Banksy'ego zebrane w kolekcję, którą można zobaczyć w Soho w Londynie

Źródło:
Fakty TVN

Żydowskie Muzeum Galicja na stałe wpisało się w polsko-żydowski krajobraz Krakowa. Już od 20 lat pokazuje przeszłość, nie pozwalając zapomnieć o niełatwej historii. Wystawy, warsztaty, ale także spotkania ze świadkami to dla młodzieży lekcja tolerancji. Muzeum, dbając o przeszłość, chce kształtować przyszłość, by - jak mówią pracownicy - historia nigdy więcej się nie powtórzyła.

"Nigdy więcej jest teraz". 20 lat działalności Żydowskiego Muzeum Galicja

"Nigdy więcej jest teraz". 20 lat działalności Żydowskiego Muzeum Galicja

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Szkoła Podstawowa numer 113 we Wrocławiu wprowadziła 1 kwietnia dla uczniów zakaz używania smartfonów - również na przerwach. Zakaz obowiązuje od kilkunastu dni.

W szkole we Wrocławiu zakazano uczniom używania smartfonów. "To już jest dla nich nawyk"

W szkole we Wrocławiu zakazano uczniom używania smartfonów. "To już jest dla nich nawyk"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeśli państwo sobie nie radzi, potrzebujemy interwencji Unii Europejskiej - mówił w TVN24 Krzysztof Śmiszek, polityk Lewicy i wiceminister sprawiedliwości, wymieniając szereg spraw, które jego ugrupowanie będzie podnosić w nadchodzącej kampanii wyborczej. Pytany, czy sam będzie kandydował do europarlamentu, odparł: - Zobaczymy, jeśli się przydam, jestem do dyspozycji.

Śmiszek: będziemy mówili o prawach człowieka, o prawach kobiet, o płacy minimalnej

Śmiszek: będziemy mówili o prawach człowieka, o prawach kobiet, o płacy minimalnej

Źródło:
TVN24

Polki zasługiwały na pełnię praw kobiet miesiąc temu, rok temu, cztery lata temu, pięć i dziesięć. Nie ma co patrzeć w przeszłość. Dziś robimy ten pierwszy krok w przyszłość - mówiła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o skierowanych do komisji nadzwyczajnej projektach zmian w prawie aborcyjnym. Na pytanie, jak do projektów ustaw może podejść prezydent powiedziała, że "Andrzej Duda już pakuje walizki".

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Źródło:
TVN24

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To my musimy decydować o tym, kto dociera do Unii Europejskiej i na jakich warunkach, a nie przemytnicy - mówi Ursula von der Leyen. Po latach negocjacji niewielką większością głosów Parlament Europejski przyjął pakt migracyjny. Najbardziej kontrowersyjnym elementem paktu są mechanizmy, które mają wymusić na pozostałych krajach wsparcie państwa znajdującego się pod presją migracyjną. Głosowanie nad paktem odbyło się dwa miesiące przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja prosi Kazachstan o gotowość do wsparcia ogromnymi ilościami benzyny. Jak podaje agencja Reutera - to skutek udanych uderzeń ukraińskich w rosyjskie rafinerie. Równocześnie Rosję nawiedziła wielka powódź. Znawcy tematyki wschodniej komentują, że obie te sprawy wyraźnie pokazują niesprawność państwa rosyjskiego.

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS