Prezydent składa życzenia, przed Pałacem "Wigilia z Konstytucją"

24.12.2017 | Prezydent składa życzenia, przed Pałacem "Wigilia z Konstytucją"
24.12.2017 | Prezydent składa życzenia, przed Pałacem "Wigilia z Konstytucją"
Maciej Knapik | Fakty TVN
24.12.2017 | Prezydent składa życzenia, przed Pałacem "Wigilia z Konstytucją"Maciej Knapik | Fakty TVN

W tym roku polityka sprawia, że nie dla wszystkich święta są beztroskie i radosne, bo są takie prezenty, które ich niepokoją. Przed Pałacem Prezydenckim pojawił się stół, a na nim konstytucja.

Symboliczny stół wigilijny, a na stole konstytucja. To pikieta przed Pałacem Prezydenckim i życzenia dla rządzących. - Żeby popatrzyli, jakimi konsekwencjami obciążone są ich decyzje. I jak krótko Polska była wolnym krajem, i jak łatwo tę wolność stracić - tłumaczy reżyserka Agnieszka Holland.

Były też życzenia dla wszystkich. - Oby Polska pozostała po stronie państw zachodnioeuropejskich - życzy Michał Wawrykiewicz z inicjatywy "Wolne Sądy".

Pikietujący mówili też o tym, czego sobie nie życzą. - Nie zgadzam się na wyprowadzanie Polski ze wspólnoty, jaką jest Unia Europejska - deklaruje jedna z uczestniczek pikiety.

Z Pałacu Prezydenckiego także płyną życzenia. - Bądźmy razem, niech to poczucie wspólnoty towarzyszy nam przez cały rok - życzy prezydent Andrzej Duda.

Oddalanie się od UE

Ale podpis Andrzeja Dudy złożony kilka dni temu pod ustawami sądowymi, które zwiększają wpływ polityków na sądownictwo, podzielił społeczeństwo niemal dokładnie na pół. - Znaleźliśmy się jako naród na absolutnie dramatycznym zakręcie - ocenił w "Faktach po Faktach" były prezydent Bronisław Komorowski.

Mimo świat, poprzednik Andrzeja Dudy bije na alarm. Mówi o konflikcie z Unią Europejską, zmianach w sadach, uruchomieniu artykułu siódmego i możliwych sankcjach. Jego zdaniem to zwrot na wschód, w kierunku Rosji. - My nie żyjemy na Wyspach Brytyjskich, my jesteśmy na krawędzi systemu zachodniego, mamy tuż za granicą Rosję putinowską. Polska musi dbać o to, by być w głównym centrum procesu integracji - przekonuje.

Praworządność i demokracja to niepodlegający negocjacjom fundament Europy, jak powiedział nowy kanclerz Austrii Sebastian Kurz. "Nie może być żadnych kompromisów, także wobec Polski" - to kolejny taki głos z Europy.

Dziewiątego stycznia premier Mateusz Morawiecki spotka się z przewodniczącym Komisji Europejskiej. Czy spór zostanie załagodzony? - To jest ważne, ale nie najważniejsze. Najważniejsze jest dobre rządzenie Polską, z korzyścią dla Polaków - mówi poseł PiS Marcin Horała.

Niewrażliwi na krytykę

Największa korzyść dla Polaków to właśnie członkostwo w Unii Europejskiej - słychać z drugiej strony. Tu podziału w społeczeństwie nie ma - sondaże pokazują bardzo wyraźnie, że Polacy w ogromnej większości chcą pozostać w UE.

- Mówi się, że to może doprowadzić do nałożenia na Polskę sankcji. PiS już nałożyło na Polskę sankcje. Niszcząc reputację Polaków - ocenił prof. Leszek Balcerowicz. - Reputację Polski niszczy opozycja w Brukseli - to odpowiedź PiS. - Jeżdżą tam na wyprzódki i opowiadają o rzekomym straszliwym naruszeniu państwa prawa w Polsce, co nie jest prawdą - przekonuje poseł partii rządzącej Jarosław Sellin.

Na dramatyczny list I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf, która zarzuca władzom niszczenie konstytucyjnych organów państwa, odpowiada rzecznik prezydenta. - Porównywanie demokratycznie wybranych władz do okupanta jest czymś niestosownym - mówi Krzysztof Łapiński.

Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak uważa, że z listu prezes "wyziera pycha i mania wielkości". To właśnie ten minister zajmuje się wymianą prezesów sądów za pomocą jednozdaniowych faksów. Ostatnio odwołano w ten sposób kilkadziesiąt osób w całym kraju.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego. Ocenił też, że Adam Bodnar "nie powinien się w nią włączać".

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS