"Obiecali, że pójdę do nieba". Specjalny ośrodek dla byłych bojowników ISIS


Wstąpili w szeregi tzw. Państwa Islamskiego i byli gotowi zabijać z zimną krwią. Teraz wyrwali się z rąk dżihadystów i chcą wrócić do normalnego życia. W syryjskim Aleppo powstał dla nich obóz, gdzie w specjalnych klasach uczą się życia bez wszechobecnej śmierci, tortur i wojny.

Uczyli się zabijać, torturować, walczyć. Teraz starają się normalnie żyć, jak najdalej od tzw. Państwa Islamskiego.

- Najgorsze było to, że oni nie szanowali zmarłych. Gdy kogoś zabijali, ciało ciągnęli po ulicy - wspomina Ali Khaf, były członek ISIS.

To ośrodek dla byłych dżihadystów w syryjskim Aleppo. Obok siebie siedzą skazani za morderstwa czy gwałty i ci, którzy zbrodni nie popełnili, nawet dzieci. - Terroryści uczyli nas jak trzymać broń, jak strzelać. W nocy kopaliśmy rękami doły, żeby w nich spać. Było wśród nas wielu morderców. Nawet z Francji, Belgii i Niemiec - wskazuje Mohammed, były członek tzw. Państwa Islamskiego.

Terroryści płacili rekrutom 150 euro żołdu

Niektóry mogą teraz próbować wrócić do swoich krajów w Europie. Tym bardziej, że niedawno ogłaszano pokonanie ISIS w Iraku i Syrii. Część chce się zmienić, część być może nie. - Mogą wejść w społeczeństwo i nadal w nim działać, ale równie dobrze mogą to czynić tylko dlatego, że dostali rozkaz przeczekania i trwania - podkreśla prof. Daniel Boćkowski, kierownik Zakładu Bezpieczeństwa Międzynarodowego Uniwersytetu w Białymstoku.

Dżihadystów zupełnie inaczej ocenia miejscowa ludność. - Dla ludzi, którzy tam funkcjonowali, terroryzm był tylko jednym z obliczy tej organizacji. Dla wielu w północnej Syrii, ISIS było przede wszystkim ruchem oporu wobec rządu - dodaje prof. Łukasz Fyderek z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Są też tacy, którzy widzieli w tym szansę na utrzymanie rodziny. - Tak zwane Państwo Islamskie płaciło 150 euro miesięcznie, a jak masz żonę to nawet więcej - wspomina Ali Khaf.

Programy pomocy ludziom, którzy w szeregi dżihadystów wstąpili na ochotnika albo zostali do tego zmuszeni, uruchomiono też w Arabii Saudyjskiej czy Szwecji.

- Jest to przede wszystkim opieka psychologiczna, zapewnienie pracy, miejsc w szkołach i na uczelniach - mówi nam Czesław Michalczyk, psycholog i biegły sądowy.

Uczą się o pokoju i prawach człowieka

Czytają koran, uczą się historii, mogą też liczyć na pomoc w założeniu rodziny. W takim odosobnionym miejscu spędzą pół roku. To forma resocjalizacji i skrócenie wyroków. - Pracujemy z wieloma ekspertami i terapeutami, którzy wiedzą jak postępować ze zradykalizowanymi ludźmi. Przede wszystkim musimy zmienić ich przekonania - zapewnia Hossam Nasser, dyrektor ośrodka resocjalizacji w Aleppo.

14-letni Halil trafił do ośrodka na północy Syrii. Jest najmłodszy w swojej klasie. Jego starsi bracia zginęli walcząc po stronie tzw. Państwa Islamskiego. On też walczył. Zapewnia, że nie bał się śmierci. - Obiecali, że pójdę do nieba - dodaje nastolatek.

Teraz uczy się, jak nie dać sobą manipulować oraz o tym, czym jest pokój, wolność i prawa człowieka.

Autor: Anna Czerwińska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Szymon Hołownia wygrywa ze Sławomirem Mentzenem w sądzie w trybie wyborczym. Jest wyrok i Mentzen musi sprostować nieprawdziwe informacje, które powiedział z mównicy sejmowej, a które dotyczyły zaproszenia migrantów na sejmową wigilię. To pierwsze sądowe starcie kandydatów w tej kampanii.

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Źródło:
Fakty TVN

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS