"Obiecali, że pójdę do nieba". Specjalny ośrodek dla byłych bojowników ISIS


Wstąpili w szeregi tzw. Państwa Islamskiego i byli gotowi zabijać z zimną krwią. Teraz wyrwali się z rąk dżihadystów i chcą wrócić do normalnego życia. W syryjskim Aleppo powstał dla nich obóz, gdzie w specjalnych klasach uczą się życia bez wszechobecnej śmierci, tortur i wojny.

Uczyli się zabijać, torturować, walczyć. Teraz starają się normalnie żyć, jak najdalej od tzw. Państwa Islamskiego.

- Najgorsze było to, że oni nie szanowali zmarłych. Gdy kogoś zabijali, ciało ciągnęli po ulicy - wspomina Ali Khaf, były członek ISIS.

To ośrodek dla byłych dżihadystów w syryjskim Aleppo. Obok siebie siedzą skazani za morderstwa czy gwałty i ci, którzy zbrodni nie popełnili, nawet dzieci. - Terroryści uczyli nas jak trzymać broń, jak strzelać. W nocy kopaliśmy rękami doły, żeby w nich spać. Było wśród nas wielu morderców. Nawet z Francji, Belgii i Niemiec - wskazuje Mohammed, były członek tzw. Państwa Islamskiego.

Terroryści płacili rekrutom 150 euro żołdu

Niektóry mogą teraz próbować wrócić do swoich krajów w Europie. Tym bardziej, że niedawno ogłaszano pokonanie ISIS w Iraku i Syrii. Część chce się zmienić, część być może nie. - Mogą wejść w społeczeństwo i nadal w nim działać, ale równie dobrze mogą to czynić tylko dlatego, że dostali rozkaz przeczekania i trwania - podkreśla prof. Daniel Boćkowski, kierownik Zakładu Bezpieczeństwa Międzynarodowego Uniwersytetu w Białymstoku.

Dżihadystów zupełnie inaczej ocenia miejscowa ludność. - Dla ludzi, którzy tam funkcjonowali, terroryzm był tylko jednym z obliczy tej organizacji. Dla wielu w północnej Syrii, ISIS było przede wszystkim ruchem oporu wobec rządu - dodaje prof. Łukasz Fyderek z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Są też tacy, którzy widzieli w tym szansę na utrzymanie rodziny. - Tak zwane Państwo Islamskie płaciło 150 euro miesięcznie, a jak masz żonę to nawet więcej - wspomina Ali Khaf.

Programy pomocy ludziom, którzy w szeregi dżihadystów wstąpili na ochotnika albo zostali do tego zmuszeni, uruchomiono też w Arabii Saudyjskiej czy Szwecji.

- Jest to przede wszystkim opieka psychologiczna, zapewnienie pracy, miejsc w szkołach i na uczelniach - mówi nam Czesław Michalczyk, psycholog i biegły sądowy.

Uczą się o pokoju i prawach człowieka

Czytają koran, uczą się historii, mogą też liczyć na pomoc w założeniu rodziny. W takim odosobnionym miejscu spędzą pół roku. To forma resocjalizacji i skrócenie wyroków. - Pracujemy z wieloma ekspertami i terapeutami, którzy wiedzą jak postępować ze zradykalizowanymi ludźmi. Przede wszystkim musimy zmienić ich przekonania - zapewnia Hossam Nasser, dyrektor ośrodka resocjalizacji w Aleppo.

14-letni Halil trafił do ośrodka na północy Syrii. Jest najmłodszy w swojej klasie. Jego starsi bracia zginęli walcząc po stronie tzw. Państwa Islamskiego. On też walczył. Zapewnia, że nie bał się śmierci. - Obiecali, że pójdę do nieba - dodaje nastolatek.

Teraz uczy się, jak nie dać sobą manipulować oraz o tym, czym jest pokój, wolność i prawa człowieka.

Autor: Anna Czerwińska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W środę projekt przeszedł przez komisję, a w piątek nastąpi głosowanie w Sejmie. Ustawa incydentalna Hołowni - tak była nazywana roboczo - całkowicie zmieniła kształt. O ważności wyborów prezydenckich ma decydować 15 najstarszych stażem sędziów Sądu Najwyższego. Nie ma tam neosędziów.

"Rozwiązanie stosunkowo mało wadliwe". Posłowie zdecydują w sprawie ustawy incydentalnej

"Rozwiązanie stosunkowo mało wadliwe". Posłowie zdecydują w sprawie ustawy incydentalnej

Źródło:
Fakty TVN

Na polecenie premiera Donalda Tuska polskie placówki i dyplomaci są w gotowości do pomocy naszym obywatelom. Gdyby Donald Trump nakazał przeprowadzić masowe deportacje osób przebywających w USA nielegalnie, mogłoby to dotknąć również Polaków. - Władze Chicago zabroniły policji i służbom miejskim pytania o status imigracyjny - uspokaja Łukasz Dudka, szef największej gazety polonijnej w USA.

"Policja w Chicago nie ma prawa zapytać nikogo o status imigracyjny. Miasto wydało nawet broszurę"

"Policja w Chicago nie ma prawa zapytać nikogo o status imigracyjny. Miasto wydało nawet broszurę"

Źródło:
Fakty TVN

Karol Nawrocki użytkował na koszt Muzeum II Wojny Światowej luksusowy apartament w Gdańsku - w mieście, w którym sam też mieszka. Podaje różne wersje dotyczące tego, jak często z niego korzystał. Przekonuje też, że nie naraził Skarbu Państwa czy Muzeum II Wojny Światowej na straty. To dezinformacja.

W tym apartamencie Nawrocki "spał na koszt polskiego podatnika". Przedstawia różne wersje

W tym apartamencie Nawrocki "spał na koszt polskiego podatnika". Przedstawia różne wersje

Źródło:
Fakty TVN

Nowoczesny, wysokospecjalistyczny sprzęt medyczny od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pomógł uratować niejedno życie. Historie wielu pacjentów chwytają ze serce. Niektórzy z nich stali się wolontariuszami i teraz sami pomagają na rzecz WOŚP. Eksperci podkreślają, że WOŚP pozwala szpitalom uzyskać nowoczesny sprzęt wcześniej, niż gdyby odbyłoby się to standardowymi procedurami.

Czy polskie szpitale potrzebują pomocy ze strony WOŚP? "Postęp byłby, tylko wolniejszy"

Czy polskie szpitale potrzebują pomocy ze strony WOŚP? "Postęp byłby, tylko wolniejszy"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump nie wyklucza śledztwa przeciwko swojemu poprzednikowi. W wywiadzie dla Fox News wyraził zdziwienie, że Joe Biden prewencyjnie ułaskawił członków swojej rodziny, lecz nie siebie samego. Kontrowersje w pierwszych dniach prezydentury wywołała też decyzja Trumpa w sprawie skazanych za szturm na Kapitol.

Trump o Bidenie: zabawne, a może nawet smutne, że sam siebie nie ułaskawił

Trump o Bidenie: zabawne, a może nawet smutne, że sam siebie nie ułaskawił

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Jeżeli złapią cię za rękę, to mówisz, że to nie jest twoja ręka" - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Robert Korzeniowski, mistrz olimpijski i doradca ministra sportu, "cytując klasyka". Leszek Blanik, prezes Polskiego Związku Gimnastycznego i członek prezydium PKOl, ocenił, że kwestie finansowe w Polskim Komitecie Olimpijskim "budzą bardzo duże wątpliwości".

"Bardzo duże wątpliwości" wobec Piesiewicza. Korzeniowski "zacytował klasyka"

"Bardzo duże wątpliwości" wobec Piesiewicza. Korzeniowski "zacytował klasyka"

Źródło:
TVN24

- My, Polacy, wobec niestety tak podzielonej Europy, bardzo potrzebujemy Donalda Trumpa. My, Polacy, nie możemy sobie pozwolić na konflikt z amerykańską prezydencją - mówił w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL). Przypomniał też nieprzychylne słowa Donalda Tuska na temat Trumpa. - Ja się bardzo boję pytania, które Prawo i Sprawiedliwość może zadać w drugiej turze wyborów prezydenckich: czy Polskę stać na to, by prezydent i premier byli pokłóceni ze Stanami Zjednoczonymi? - powiedział.

"Musimy zrobić wszystko, by nie dać PiS-owi tego argumentu"

"Musimy zrobić wszystko, by nie dać PiS-owi tego argumentu"

Źródło:
TVN24

Chciał wspomóc ofiary brutalnej, nieuprawnionej inwazji, ale przy okazji wpadł w tarapaty w swojej ojczyźnie. Szwajcaria jest krajem neutralnym, więc Jona Neidhart musiał wybierać między przestrzeganiem prawa a udzieleniem tak potrzebnej pomocy. - Jeśli muszę wybierać między decyzją moralną i etyczną a decyzją zgodną z prawem, to wybiorę decyzję moralną i etyczną - wyznaje Jona.

Walczył ze świadomością, że w ojczyźnie czeka go surowa kara. "Od ponad 200 lat jesteśmy neutralni"

Walczył ze świadomością, że w ojczyźnie czeka go surowa kara. "Od ponad 200 lat jesteśmy neutralni"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

-Podnieście wysoko swoje głowy. Europa była, jest i będzie wielka - to apel Donalda Tuska do Europejek i Europejczyków, który wygłosił w swoim przemówieniu w Strasburgu. Podczas debaty w europarlamencie zaprezentował priorytety polskiej prezydencji w Radzie. Zbiega się w to czasie ze zmianą warty w Białym Domu. O tym polski premier też mówił.

Donald Tusk wygłosił przemówienie w europarlamencie. "Unia Europejska musi stać się synonimem siły"

Donald Tusk wygłosił przemówienie w europarlamencie. "Unia Europejska musi stać się synonimem siły"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Marco Rubio, Michael Waltz, Pete Hegseth - to oni przez najbliższe cztery lata będą firmować amerykańską politykę zagraniczną. We wtorek na sekretarza stanu zaprzysiężony został senator Marco Rubio, który ma wyważone stanowisko w sprawie wsparcia dla Ukrainy, choć nie ukrywa, że z punktu widzenia amerykańskich interesów dla Waszyngtonu ważniejszy jest Pekin. Sekretarzem obrony ma zostać Pete Hegseth, były wojskowy i prezenter telewizyjny, a doradcą prezydenta ds. bezpieczeństwa - Michael Waltz.

Trzy osoby będą realizowały politykę zagraniczną Donalda Trumpa

Trzy osoby będą realizowały politykę zagraniczną Donalda Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS