Chore dzieci otrzymają najdroższy lek na świecie. "Najlepszy prezent na Święta"

26.12.2017 | Chore dzieci otrzymają najdroższy lek na świecie. "Najlepszy prezent na Święta"
26.12.2017 | Chore dzieci otrzymają najdroższy lek na świecie. "Najlepszy prezent na Święta"
Renata Kijowska | Fakty TVN
26.12.2017 | Chore dzieci otrzymają najdroższy lek na świecie. "Najlepszy prezent na Święta"Renata Kijowska | Fakty TVN

Najdroższy lek świata w prezencie na święta. Kilkanaścioro dzieci w Polsce, które cierpią na bardzo rzadką chorobę, będzie miało refundowany lek, którego jedna dawka kosztuje 25 tysięcy złotych.

2-letnia Nikola, której historia walki o życie nagłośniła problem dzieci cierpiących na a-HUS, teraz może ogłosić sukces. Lek na atypowy zespół hemolityczno-mocznicowy od stycznia będzie refundowany NFZ.

- Na tej liście znalazł się najdroższy lek świata. To jest szansa na życie dla grupy dzieci, które dotychczas praktycznie nie mogły być leczone niczym - potwierdza Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia.

- Nasze dzieci nie mogły chyba lepszego prezentu dostać na Święta - cieszy Iwona Kępka, mama Nikoli.

Satysfakcji nie kryją również ministerialni urzędnicy. - Na tej liście znalazł się najdroższy lek świata. To jest szansa na życie dla grupy dzieci, które dotychczas praktycznie nie mogły być leczone niczym - wskazuje Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia.

"Cieszymy się z tych Świąt"

Na chorobę, która niszczy nerki, serce, mózg cierpi w Polsce kilkanaścioro dzieci. - Jest dwoje dzieci, które straciły wzrok z powodu tej choroby. Są dzieci, które mają uszkodzone serca w wyniku tej choroby. W kilku przypadkach zakończyła się śmiercią - wylicza Zofia Lisiecka ze Stowarzyszenia na Rzecz Chorych na Atypowy Zespół Hemolityczno-Mocznicowy.

- Nagle na moim fotelu zemdlałam - wspomina Ewelina Grzybowska, która choruje na atypowy zespół hemolityczno-mocznicowy. Choć choroba bezpowrotnie zniszczyła nerki dziewczynki, ale dzięki lekowi Ewelina ma szanse na przeszczep.

- Cieszymy się z tych Świat. Cieszymy się, że mamy lek. Cieszymy się, że spokojnie teraz będziemy mogli oczekiwać na dawcę i nie martwić się po prostu o pieniądze - przyznaje pani Katarzyna, mama Eweliny.

Tylko kilka krajów w Europie nie opłacało tego leku pacjentom. Wśród nich była Rumunia, Bułgaria i aż do teraz Polska.

Mała Nikola, która pół roku temu była umierająca, zebrała pieniądze na leczenie dzięki internautom. Za jedną dawkę płaciła 25 tysięcy złotych. Radość mieszała się ze strachem co będzie, gdy pieniądze się skończą. Bo lek będzie jej potrzebny do końca życia.

"To zmienia wszystko"

Batalia o refundację leku trwała miesiącami. Na szczęście negocjacje z producentem powiodły się, a sama refundacja obejmie także dorosłych chorych.

- Żeby nie opóźniać procesu, wynegocjowaliśmy z producentem pule bezpłatnych próbek, które najbardziej potrzebującym w ekspresowym tempie zostaną dostarczone. Tutaj chodzi życie, a to jest lek ratujący życie - podkreśla Marcin Czech, wiceminister zdrowia.

Z takiego obrotu sprawy cieszą się również lekarze, którzy wreszcie mogą skutecznie leczyć - Nikoli czy Ewelinie przeszczepić nerki, innym "wyłączyć" na jakiś czas chorobę.

- Dla nastolatki, jak moja córka, świadomość, że jej życie nie jest zagrożone, zmienia wszystko - mówi Zofia Lisiecka. I tak życzenia "Wesołych Świąt" zostały spełnione.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Szymon Hołownia wygrywa ze Sławomirem Mentzenem w sądzie w trybie wyborczym. Jest wyrok i Mentzen musi sprostować nieprawdziwe informacje, które powiedział z mównicy sejmowej, a które dotyczyły zaproszenia migrantów na sejmową wigilię. To pierwsze sądowe starcie kandydatów w tej kampanii.

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Źródło:
Fakty TVN

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS