Chore dzieci otrzymają najdroższy lek na świecie. "Najlepszy prezent na Święta"

26.12.2017 | Chore dzieci otrzymają najdroższy lek na świecie. "Najlepszy prezent na Święta"
26.12.2017 | Chore dzieci otrzymają najdroższy lek na świecie. "Najlepszy prezent na Święta"
Renata Kijowska | Fakty TVN
26.12.2017 | Chore dzieci otrzymają najdroższy lek na świecie. "Najlepszy prezent na Święta"Renata Kijowska | Fakty TVN

Najdroższy lek świata w prezencie na święta. Kilkanaścioro dzieci w Polsce, które cierpią na bardzo rzadką chorobę, będzie miało refundowany lek, którego jedna dawka kosztuje 25 tysięcy złotych.

2-letnia Nikola, której historia walki o życie nagłośniła problem dzieci cierpiących na a-HUS, teraz może ogłosić sukces. Lek na atypowy zespół hemolityczno-mocznicowy od stycznia będzie refundowany NFZ.

- Na tej liście znalazł się najdroższy lek świata. To jest szansa na życie dla grupy dzieci, które dotychczas praktycznie nie mogły być leczone niczym - potwierdza Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia.

- Nasze dzieci nie mogły chyba lepszego prezentu dostać na Święta - cieszy Iwona Kępka, mama Nikoli.

Satysfakcji nie kryją również ministerialni urzędnicy. - Na tej liście znalazł się najdroższy lek świata. To jest szansa na życie dla grupy dzieci, które dotychczas praktycznie nie mogły być leczone niczym - wskazuje Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia.

"Cieszymy się z tych Świąt"

Na chorobę, która niszczy nerki, serce, mózg cierpi w Polsce kilkanaścioro dzieci. - Jest dwoje dzieci, które straciły wzrok z powodu tej choroby. Są dzieci, które mają uszkodzone serca w wyniku tej choroby. W kilku przypadkach zakończyła się śmiercią - wylicza Zofia Lisiecka ze Stowarzyszenia na Rzecz Chorych na Atypowy Zespół Hemolityczno-Mocznicowy.

- Nagle na moim fotelu zemdlałam - wspomina Ewelina Grzybowska, która choruje na atypowy zespół hemolityczno-mocznicowy. Choć choroba bezpowrotnie zniszczyła nerki dziewczynki, ale dzięki lekowi Ewelina ma szanse na przeszczep.

- Cieszymy się z tych Świat. Cieszymy się, że mamy lek. Cieszymy się, że spokojnie teraz będziemy mogli oczekiwać na dawcę i nie martwić się po prostu o pieniądze - przyznaje pani Katarzyna, mama Eweliny.

Tylko kilka krajów w Europie nie opłacało tego leku pacjentom. Wśród nich była Rumunia, Bułgaria i aż do teraz Polska.

Mała Nikola, która pół roku temu była umierająca, zebrała pieniądze na leczenie dzięki internautom. Za jedną dawkę płaciła 25 tysięcy złotych. Radość mieszała się ze strachem co będzie, gdy pieniądze się skończą. Bo lek będzie jej potrzebny do końca życia.

"To zmienia wszystko"

Batalia o refundację leku trwała miesiącami. Na szczęście negocjacje z producentem powiodły się, a sama refundacja obejmie także dorosłych chorych.

- Żeby nie opóźniać procesu, wynegocjowaliśmy z producentem pule bezpłatnych próbek, które najbardziej potrzebującym w ekspresowym tempie zostaną dostarczone. Tutaj chodzi życie, a to jest lek ratujący życie - podkreśla Marcin Czech, wiceminister zdrowia.

Z takiego obrotu sprawy cieszą się również lekarze, którzy wreszcie mogą skutecznie leczyć - Nikoli czy Ewelinie przeszczepić nerki, innym "wyłączyć" na jakiś czas chorobę.

- Dla nastolatki, jak moja córka, świadomość, że jej życie nie jest zagrożone, zmienia wszystko - mówi Zofia Lisiecka. I tak życzenia "Wesołych Świąt" zostały spełnione.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS