Zmiany w obozie władzy po wyborach? "Trzeba wyciągać wnioski z faktów"

14.10.2019 | Zmiany w obozie władzy po wyborach? "Trzeba wyciągać wnioski z faktów"
14.10.2019 | Zmiany w obozie władzy po wyborach? "Trzeba wyciągać wnioski z faktów"
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
14.10.2019 | Zmiany w obozie władzy po wyborach? "Trzeba wyciągać wnioski z faktów"Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

W tę niedzielę w sztabie Prawa i Sprawiedliwości była euforia, ale i refleksja. Politycy PiS cieszą się ze zwycięstwa, ale Jarosław Kaczyński studził nastroje. Czy Mateusz Morawiecki będzie kandydatem na premiera? Czy wicepremierem zostanie Zbigniew Ziobro? Czy Jadwiga Wiśniewska zostanie szefową dyplomacji?

- Otrzymaliśmy dużo, ale zasługujemy na więcej - stwierdził po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów prezes PiS Jarosław Kaczyński.

W tę niedzielę w sztabie PiS było widać, że nawet duże zwycięstwo nie przeszkadza w tym, żeby już w czasie wieczoru wyborczego rozpoczęły się pierwsze rozliczenia kampanii.

- Ci najbardziej przedsiębiorczy ludzie, ludzie, którzy są źródłem spektakularnego sukcesu gospodarczego Polski ostatnich lat, wolą głosować na inne ugrupowanie niż Zjednoczona Prawica - stwierdził Jarosław Gowin po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów. - Trzeba wyciągać wnioski z faktów - dodał.

Kondycja przystawek i głównego obozu

W zwycięskim sztabie nikt nie ukrywał, że oprócz wyniku całego komitetu wyborczego równie ważne są wyniki wewnątrz obozu Zjednoczonej Prawicy - ile szabel i jakie poparcie ma Porozumienie Jarosława Gowina, a ile Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry.

- Mam nadzieję, że to będzie nie mniej niż osiem (mandatów - przyp. red.), bo ostatnio ośmiu parlamentarzystów Solidarnej Polski dostało się do Sejmu - powiedział Zbigniew Ziobro.

Wygląda na to, że w nowym Sejmie będzie nawet kilkunastu polityków nazywanych "ziobrystami". To może mieć wpływ na rząd, bo prokurator generalny i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro może mieć także chęć i szansę na tekę wicepremiera.

Pierwszy był ostatnim

Po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów jako pierwszy przemówił Jarosław Kaczyński. Potem udzielił głosu Mateuszowi Morawieckiemu, a po nim wystąpił jeszcze raz.

- Wiatr wiał nam w oczy przez cztery lata. Droga, z plecakiem kamieni, pod górę - tak cztery lata rządów PiS podsumował szef rządu. - Otóż ta droga była pod górę, kręta, i jeszcze nas obrzucano kamieniami - dodał po nim prezes PiS. Na końcu Jarosław Kaczyński wspomniał o stojącej w korku i nieobecnej na sali byłej premier Beacie Szydło.

Prezes PiS miał pierwsze i ostatnie słowo. Nie tylko ten fakt daje pewność, że to Jarosław Kaczyński zdecyduje o ewentualnych zmianach w rządzie.

Jakie zmiany w rządzie?

Mateusz Morawiecki raczej nie musi się obawiać o stanowisko, ale jedna zmiana wydaje się dzisiaj bardzo prawdopodobna - na stanowisku szefa MSZ. Na nowego ministra spraw zagranicznych typowana jest eurodeputowana PiS Jadwiga Wiśniewska. Ona sama nie potwierdza i nie zaprzecza.

- Mateusz Morawiecki, z tym zastrzeżeniem, że będziemy mieli samodzielną większość, będzie naszym premierem - potwierdził w poniedziałek Joachim Brudziński, szef sztabu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości, kiedy pytano go o kandydata na szefa rządu.

- Zwycięskiego składu się nie zmienia - skomentował Krzysztof Sobolewski, kandydat PiS na posła. - Ja się stawię do pracy wszędzie tam, gdzie będę potrzebny. Ta praca, którą wykonuję, daje mi dużą satysfakcję - zapewnił ze swojej strony wicepremier Jacek Sasin.

Nie ma Piotrowicza, ale zmiany w sądach mają być

Jeśli chodzi o poselskie kadry PiS-u, to do Sejmu dostał się były marszałek Marek Kuchciński. Z poparciem większym niż cztery lata temu.

Za to niemal na pewno zabraknie Stanisława Piotrowicza i Bernadety Krynickiej. Oboje budzili kontrowersje. Stanisław Piotrowicz był twarzą zmian w wymiarze sprawiedliwości. Jeśli chodzi o zmiany w sądownictwie, to PiS ma do nich wrócić już na początku nowej kadencji.

- Aby sądy przestały być kulą u nogi polskiej gospodarki - tłumaczył w niedzielę Zbigniew Ziobro.

Po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów rzeczniczka PiS Beata Mazurek opublikowała w internecie zdjęcie, na którym widać grupę polityków PiS wokół prezesa Jarosława Kaczyńskiego. W tym gronie znalazł się także prezes telewizji publicznej Jacek Kurski. On wie już, że mało mu przychylny Krzysztof Czabański - szef Rady Mediów Narodowych - nie będzie posłem, chociaż Krzysztofa Czabańskiego w wyborach mocno wsparł sam Jarosław Kaczyński.

Zdjęcie zamieszczone na Twitterze przez Beatę Mazurekhttps://twitter.com/beatamk/

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN