Najnowsze

Najnowsze

Hotel na godziny z wielkimi lustrami. "By odpocząć w trakcie podróży"

W środę prezes Najwyższej Izby Kontroli pojawił się w Sejmie po to, by przedstawić kandydatów na swoich zastępców. Marian Banaś uczestniczył w posiedzeniu sejmowej komisji do spraw kontroli państwowej. Na zakończenie wygłosił oświadczenie, w którym odniósł się do ujawnionych przez "Superwizjer" TVN niejasności wokół jego krakowskiej kamienicy i oświadczeń majątkowych. W swoim wystąpieniu podkreślił, że nie ma nic sobie do zarzucenia. Natomiast dziennikarzom zarzuca kłamstwo i manipulację. Prezes na żadne pytanie nie odpowiedział, a padały i od posłów, i od dziennikarzy.

"Jeśli będzie rezolucja w sprawie praw LGBT, pewnie będzie krytyczna" dla Polski

Mam wrażenie, że (debata) prezentowała dwa nie do końca zrównoważone punkty widzenia. Z jednej strony pan Biedroń mówił o dyskryminacji osób LGBT, co w dużym stopniu jest prawdziwe, ale wydaje mi się, że przedstawiał przesadzoną wersję. Z drugiej strony przedstawiciele PiS atakowali go i próbowali udowodnić, że nie ma racji - mówił w "Faktach o świecie" w TVN 24 BiS były premier i eurodeputowany Włodzimierz Cimoszewicz. Odnosił się do debaty, która odbyła się w Parlamencie Europejskim, a - choć miała dotyczyć praw osób LGBT w Unii Europejskiej, w dużym stopniu dotyczyła Polski. Odpowiadając na pytanie o możliwy ciąg dalszy, o głosowanie w sprawie rezolucji, dotyczącej tego tematu, odrzekł: - Oczywiście, bardzo możliwe, że coś takiego się stanie, że taka rezolucja przejdzie. Pewnie będzie krytyczna wobec naszego kraju - dodał. Materiał "Faktów o świecie" TVN24 BiS.

Prezes NIK w Sejmie. Pytania posłów i oświadczenie Mariana Banasia

W środę Marian Banaś tłumaczył się w Sejmie. Na posiedzenie sejmowej komisji do spraw kontroli państwowej przyszedł w sprawie swoich zastępców, ale zabrał głos także we własnej sprawie. Informacje na temat historii kamienicy w Krakowie i kontaktów z gangsterami odczytał z kartki. Banaś pytań już nie usłyszał, bo przewodniczący zakończył posiedzenie. A jest ich sporo i to nie tylko o kamienicę i gangsterów, ale także o oświadczenia majątkowe i raport CBA.

"Mamo, czy ja naprawdę kogoś zamordowałem? Powiedziałam: tak, Stefan"

- Mój syn jest chorym człowiekiem, więc absolutnie nie był to mord polityczny - mówi matka Stefana W. w pierwszym telewizyjnym wywiadzie po zabójstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Pani Jolanta, matka Stefana W., poinformowała znajomego policjanta o tym, że jej syn chce "zrobić coś spektakularnego". Chciałaby jeszcze raz przeprosić rodzinę Pawła Adamowicza.

Europosłowie zapowiadają walkę w sprawie umorzenia śledztwa przez prokuraturę

Groźby nie muszą być wypowiadane słownie - mówią prokuratorzy, ale akurat ci, którzy nie byli związani z decyzją o umorzeniu śledztwa w Katowicach. Dwa lata po tym jak portrety europosłów zawisły na szubienicach, prokuratura umorzyła śledztwo. W oficjalnym oświadczeniu pisze o "symbolicznej inscenizacji historycznej" i powołuje się na obraz Jana Piotra Norblina.

Debata na forum europejskim o sytuacji osób LGBT. Było dużo o Polsce

Polskie zwyczaje na europejskiej arenie. We wtorek w Parlamencie Europejskim odbyła się debata na temat dyskryminacji i mowie nienawiści skierowanej przeciwko osobom LGBT. Głos zabrała unijna komisarz i europosłowie. Kiedy pokazano mapę z polskimi strefami wolnymi od LGBT, wywołało to wyjątkowo ostrą dyskusje wśród eurodeputowanych.

Prognoza pogody na czwartek 28 listopada

W czwartek w kraju wystąpi zachmurzenie zmienne i przelotne opady deszczu na wschodzie i północy. Temperatura maksymalna od 7 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 13 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, w porywach 60 km/h, południowo - zachodni. W strefie brzegowej porywy wiatru mogą przekraczać 70 km/h.

Organizacje sędziowskie występują w obronie sędziego Pawła Juszczyszyna

Sędzia Paweł Juszczyszyn z Olsztyna wydał Kancelarii Sejmu RP nakaz, by udostępnić listy poparcia kandydatów na sędziów członków KRS. Kancelaria Sejmu RP zasłania się decyzją PUODO i list jeszcze nie ujawniła. Za to sędzia, który wydał nakaz, został decyzją resortu sprawiedliwości cofnięty z delegacji do Sądu Okręgowego w Olsztynie. Organizacje sędziowskie wystąpiły w obronie sędziego z Olsztyna.

"Smutne skojarzenie" z PRL. Prawnicy w obronie sędziego Pawła Juszczyszyna

Pismo z olsztyńskiego sądu dotarło już na ulicę Wiejską. Sędzia Paweł Juszczyszyn domaga się od Kancelarii Sejmu wydania list poparcia do nowej KRS. To nie prośba, to sądowy nakaz. Sędziego, który go wydał, już spotkały konsekwencje - została mu cofnięta delegacja do sądu okręgowego. Mocno krytykuje go minister Ziobro, w jego obronie stają prawnicy. Adwokaci z gdańska mówią o "smutnym skojarzeniu z praktyką z czasów PRL".

"Umorzenie jest skandalem". Będzie zażalenie europosłów na decyzję prokuratury

Europosłowie Platformy Obywatelskiej i PSL-u zapowiadają zażalenie na decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa w sprawie manifestacji narodowców w Katowicach z 2017 roku. Na szubienicach powieszono wtedy zdjęcia europosłów, którzy w Parlamencie Europejskim krytykowali zmiany w polskim sądownictwie oraz poparli rezolucję w sprawie praworządności w Polsce. Dla katowickiej prokuratury protest nie stanowił naruszenia prawa. Śledczy w manifestacji narodowców dopatrzyli się inscenizacji nawiązującej do "historycznego malarstwa".

Prezes NIK ma pojawić się w Sejmie. To szansa na zadanie pytań

W środę politycy spodziewają się spotkania z prezesem Najwyższej Izby Kontroli. Sejmowa komisja do spraw kontroli państwowej ma zaopiniować wnioski prezesa NIK o powołanie dwóch wiceprezesów izby. Natomiast posłowie opozycji chcą wykorzystać obecność Mariana Banasia i zadać mu pytania dotyczące nieprawidłowości w jego oświadczeniach majątkowych. Zaproszenie dla prezesa NIK-u szykuje marszałek Senatu, a na biurku premiera wciąż jest raport CBA. Raport - jak potwierdza rzecznik rządu - wciąż nie został przeczytany przez premiera.

"Myślę, że to kradzież na zlecenie"

- Tego rodzaju charakterystyczne precjoza sprzedaje się na zamówienie kolekcjonerom - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Piotr Niemczyk, analityk służb specjalnych i były dyrektor Biura Analiz i Informacji mówiąc o kradzieży ze skarbca Augusta Mocnego w Dreźnie. - Są tacy "kolekcjonerzy", którzy uwielbiają mieć u siebie obraz, który jest słynny na cały świat - potwierdził Maciej Karczyński, były rzecznik ABW i były policjant. - To jest specyficzne środowisko, specyficzna forma kradzieży - dodał.

Szubienice z wizerunkami polityków to nie przestępstwo? Prokuratura umorzyła śledztwo

Zdjęcia europosłów, które zostały powieszone na szubienicach to dla prokuratury w Katowicach nie jest przestępstwo. Po dwóch latach prokuratorzy umarzają śledztwo. Mimo, że panowie narodowcy sugerowali wtedy politykom "ostrzejsze rozliczenie", mimo że są nagrania i mimo że są nazwiska. Prokuratura nie widzi złamania prawa, widzi za to symboliczną inscenizację historyczną.

"Sędzia nie może bać się polityków". Paweł Juszczyszyn apeluje do sędziów

Sędzia nie może bać się polityków - mówi Paweł Juszczyszyn, sędzia z Olsztyna, i apeluje do swoich kolegów - orzekajcie niezawiśle i odważnie. W poniedziałek na wniosek Ministerstwa Sprawiedliwości został odwołany z delegacji do Sądu Okręgowego w Olsztynie. W ubiegłym tygodniu sędzia wezwał Kancelarię Sejmu do dostarczenia list poparcia kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

Sąd Najwyższy oddalił kasację w sprawie Marka F.

Marek F. skazany na dwa i pół roku więzienia. We wtorek Sąd Najwyższy oddalił kasację złożoną przez obronę Marka F. Prawomocny wyrok w sprawie oskarżonego zapadł już dwa lata temu. W 2014 roku Marek F. zlecił założenie nielegalnych podsłuchów w warszawskich restauracjach i nagrywanie najważniejszych osób w państwie.

Prognoza pogody na środę 27 listopada

W środę będzie pochmurno z większymi przejaśnieniami na południu, wschodzie i w centrum kraju. Temperatura maksymalna od 3 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, 10 stopni Celsjusza w centrum kraju do 11 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr południowo-wschodni i południowy, słaby i umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 60 km/h.

Fotografie europosłów na szubienicach. Prokuratura w Katowicach umorzyła śledztwo

Katowicka prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie manifestacji z listopada 2017 roku, której uczestnicy powiesili na symbolicznych szubienicach fotografie europosłów głosujących za rezolucją Parlamentu Europejskiego w sprawie praworządności w Polsce. W opinii śledczych, uczestnicy zorganizowanego przez środowiska narodowe zgromadzenia nie dopuścili się przestępstwa.