"Test dla pana prezydenta na ten jego antykomunizm". Czy przyjmie ślubowanie Piotrowicza?

26.11.2019 | "Test dla pana prezydenta na ten jego antykomunizm". Czy przyjmie ślubowanie Piotrowicza?
26.11.2019 | "Test dla pana prezydenta na ten jego antykomunizm". Czy przyjmie ślubowanie Piotrowicza?
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
26.11.2019 | "Test dla pana prezydenta na ten jego antykomunizm". Czy przyjmie ślubowanie Piotrowicza?Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Prezydent, kandydat i Trybunał Konstytucyjny. Stanisław Piotrowicz jest przed ślubowaniem i Andrzej Duda ma je przyjąć. A że prezydent chciał sądów wolnych od komuny i wiele razy dał temu wyraz, to warto te słowa przypomnieć, kiedy prokurator z PRL ma być sędzią w Trybunale.

Prezydent Duda ma jeszcze czas na przyjęcie ślubowania na sędziego Trybunału Konstytucyjnego od prokuratora stanu wojennego Stanisława Piotrowicza. W deklaracjach prezydent Duda jest radykalnie antykomunistyczny. Zwłaszcza, jeśli chodzi o wymiar sprawiedliwości.

- W Sądzie Najwyższym jest grupa sędziów, którzy nie tylko byli członkami komunistycznej partii przed 89 rokiem, ale jeszcze są wśród nich tacy, którzy splamili się tym, że byli funkcjonariuszami partyjnymi w stanie wojennym, jako sędziowie właśnie. Dzisiaj udają uczciwych, rzetelnych - mówił prezydent Andrzej Duda.

Stanisław Piotrowicz był kiedyś w PZPR. Dziś, mówiąc słowami prezydenta, może udawać uczciwego, choć dla takich ludzi Andrzej Duda ma prostą radę.

- Czas najwyższy, żeby tacy ludzie z polskiego wymiaru sprawiedliwości odeszli raz na zawsze - brzmi stanowisko prezydenta Polski.

Można powiedzieć, że wyborcy posłuchali prezydenta. Nie wybrali Piotrowicza na posła. PiS więc wybrał go do Trybunału Konstytucyjnego. Piotrowicz był prokuratorem w stanie wojennym. Są jego podpisy pod śledztwami wobec opozycjonistów. Tak więc te słowa idealnie pasują.

- Ci, którzy kiedyś ciemiężyli, lepiej, żeby poszli na emeryturę - mówił prezydent.

Przez całą kadencję Andrzej Duda przedstawiał się jako ten, który chce oczyścić wymiar sprawiedliwości z członków aparatu komunistycznego reżimu. Takich, jak Stanisław Piotrowicz.

- Byłem zszokowany, kiedy dowiedziałem się, że w Sądzie Najwyższym zasiada kilkunastu sędziów, którzy byli członkami komunistycznego aparatu represji - opowiadał Andrzej Duda, a w innej swojej wypowiedzi stwierdził, że wielu z tych ludzi dosyć skrzętnie zaciera swoją przeszłość, albo przynajmniej ją przemilcza.

Tych słów prezydent nie mówił do Piotrowicza, ale pasują jak ulał.

"Nie jest traktowany poważnie"

- Zwykły człowiek nie chciałby z takim gościem mieć nic wspólnego, a prezydent Polski? - pyta działacz opozycji w PRL Bogdan Lis.

Już raz Andrzej Duda nie przyjął ślubowania od legalnie wybranych sędziów.

- Prezydent przyjmuje to ślubowanie i nie może merytorycznie oceniać tego wyboru. Tak, jak w 2015 roku, pan prezydent popełnił delikt konstytucyjny odmawiając przyjęcia ślubowania przez trzech sędziów, tak samo popełni go teraz, jeżeli odmówi przyjęcia tego ślubowania - tłumaczy doktor Mikołaj Małecki, prezes Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego.

Prezydent poczekał aż Sejm unieważni ich wybór. Pod osłoną nocy przyjął ślubowanie od sędziów dublerów. Czy prezydentowi podoba się wybór Piotrowicza? Nie wiadomo. Ale biorąc po uwagę jego słowa, to powinien być przeciwny.

- Nie jest traktowany poważnie, musi wykonać każdy rozkaz, jaki płynie z Nowogrodzkiej, jest trzymany na takiej politycznej smyczy - uważa Kamil Gasiuk-Pihowicz z Koalicji Obywatelskiej.

- Prezydent pewnie się zastanawia, ale na końcu, jak zwykle, podpisze wszystko, co przyjdzie z Nowogrodzkiej - uważa Krzysztof Śmiszek z Wiosny.

PiS wybrało Piotrowicza mimo jego komunistycznej przeszłości.

- Senat nie bierze udziału w kreowaniu Trybunału Konstytucyjnego - przypomina Jan Maria Jackowski z KP PiS.

Prezydent, który już rozpoczął walkę o reelekcję, też unika deklaracji. A ludziom powtarza, że wierzy w to, że będziemy mieli silną, wolną i sprawiedliwą Polskę, wolną od komunistów i postkomunistów.

Prezydent, zgodnie z wolą PiS-u, akceptuje prokuratora stanu wojennego i członka PZPR, jako sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Już nie ma porodówki w szpitalu w Żorach. Miasto ma 60 tysięcy mieszkańców, ale rodzi się tam tak mało dzieci, że oddział trzeba było zamknąć. To nie jest problem tylko tego miasta. To problem całej Polski.

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Źródło:
Fakty TVN

Mężczyzna napisał do 68-letniej kobiety z Łomży, że chętnie ją odwiedzi i że potrzebuje tylko pieniędzy na bilet do Polski. Później miał jeszcze inne potrzeby. Kobieta przelała mu w sumie 150 tysięcy złotych.

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Źródło:
Fakty TVN

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sejm to miejsce sporu i debaty, czasami kłótni, ale nie mowy nienawiści - mówiła w "Faktach po Faktach" wicemarszałkini Izby Monika Wielichowska, odnosząc się do środowej awantury na sali plenarnej. Poseł PiS Michał Wójcik zapytany o to, co robił wtedy w Sejmie, odparł, że siedział i nic nie krzyczał. Wyświetlone mu nagranie z tego dnia pokazało jednak coś innego.

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Źródło:
TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS