Batalia o czwartkowe posiedzenie Sądu Najwyższego. Jak chaos prawny może uderzyć w zwykłych obywateli?

22.01.2020 | Batalia o czwartkowe posiedzenie Sądu Najwyższego. Jak chaos prawny może uderzyć w zwykłych obywateli?
22.01.2020 | Batalia o czwartkowe posiedzenie Sądu Najwyższego. Jak chaos prawny może uderzyć w zwykłych obywateli?
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
22.01.2020 | Batalia o czwartkowe posiedzenie Sądu Najwyższego. Jak chaos prawny może uderzyć w zwykłych obywateli?Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Prawo i Sprawiedliwość chce zablokować Sąd Najwyższy, który w czwartek ma wydać kluczowy wyrok w sprawie nominacji sędziów przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Z pomocą PiS-owi przychodzi Trybunał Konstytucyjny. Prezes Julia Przyłębska wszczęła postępowanie, które według niej "zawiesza" zaplanowane na czwartek posiedzenie sędziów z trzech Izb Sądu Najwyższego. Jak ten sądowy chaos może odbić się na życiu przeciętnego Polaka?

W czwartek trzy Izby Sądu Najwyższego - Izba Karna, Izba Cywilna oraz Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych - mają wydać orzeczenie w sprawie powołanych przez nową Krajową Radę Sądownictwa sędziów. Sędziowie SN mają odpowiedzieć na pytanie zadane przez Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego. Chodzi o to, czy wyroki wydane przez sędziów powołanych na wniosek nowej KRS są ważne.

W przeddzień posiedzenia aż trzy instytucje zaangażowały się w próbę jego zablokowania.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o "rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego" między Sejmem i Prezydentem RP z jednej strony a Sądem Najwyższym z drugiej strony. Jej wniosek wsparł osobiście prezydent.

- Jeżeli ten wniosek zostanie przekazany przez Trybunał Konstytucyjny do Sądu Najwyższego, to uważam, że Sąd Najwyższy powinien wstrzymać procedowanie - powiedział Andrzej Duda.

Brak decyzji o odwołaniu posiedzenia

Rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski na konferencji prasowej w środę odniósł się do skierowanego przez marszałek Sejmu wniosku, a także co do kwestii "zawieszenia" posiedzenia w Sądzie Najwyższym.

- Decyzję w tej sprawie podejmiemy jutro w toku posiedzenia, ale na razie żadnej decyzji o odwołaniu terminu, czy innych decyzji, nie ma - powiedział Laskowski.

Zaangażowanie przez marszałek Sejmu przychylnej władzy prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej może być tylko wstępem do nieuznawania przez PiS rozstrzygnięcia Sądu Najwyższego, jeśli taki zapadnie.

Prezes Trybunału Konstytucyjnego w oficjalnym oświadczeniu napisała, że zaplanowane posiedzenie Sądu Najwyższego "zostaje zawieszone" w związku ze wszczęciem przez Trybunał Konstytucyjny postępowania z wniosku marszałek Sejmu.

Zdaniem opozycji politycy Prawa i Sprawiedliwości obawiają się decyzji SN, który może zostać podjęta w czwartek. - PiS boi się jak ognia orzeczenia kolejnej niezależnej instytucji, jaką jest Sąd Najwyższy - oceniła posłanka PO Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Obóz rządzący z pewnością obawia się, że Sąd Najwyższy w swoim orzeczeniu uzna, iż nowa Krajowa Rada Sądownictwa nie jest niezależna od polityków, a sędziowie, w których powołaniu nowa KRS brała udział, także tej niezależności nie gwarantują.

Furtka do podważania legalności wyroków?

Morderstwo w Cerekwicy Starej, rozwód w Katowicach czy jazda po narkotykach w Jeleniej Górze to tylko trzy przykłady zwykłych spraw w sądzie, w których podważana jest lub była niezależność sędziów.

Mariusz Paplarczyk, obrońca Eryka J., chce podważenia wyroku dożywocia dlatego, że sędzia, który go wydawał, został powołany na wniosek nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

Chodzi o sprawę, którą dwa lata temu żyło pół Polski. Eryk J., używając noży, miał zabić małżeństwo i zaatakować ich córki. Jedna z nich spodziewała się narodzin jego dziecka, którego nie chciał.

Mężczyzna usłyszał wyrok dożywocia, ale teraz jego obrońca chce podważyć legalność orzeczenia.

Można się oburzać, że obrońca wykorzystuje furtkę, by bronić skazanego klienta, ale taka jest jego rola. Ta furtka została otwarta po sądowej rewolucji Prawa i Sprawiedliwości.

- Zaklinanie rzeczywistości przy pomocy "ustawy kagańcowej" powoduje tylko eskalację tego chaosu. Bo to, że sędziowie nie będą mogli kwestionować statusu określonych osób, nie oznacza, że te osoby będą sędziami - skomentowała sędzia Dorota Zabłudowska ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Mają za sobą próby samobójcze, problemy z agresją, nadpobudliwością czy samoakceptacją - potrzebują pomocy tu i teraz. W otwartej kilka tygodni temu Klinice Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Warszawie wszystkie łóżka są zajęte. Są dni, że drugie tyle pacjentów śpi na materacach.

System opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży pozostaje niewydolny. Brakuje łóżek

System opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży pozostaje niewydolny. Brakuje łóżek

Źródło:
Fakty TVN

Dobra informacja jest taka, że polskie wilki będą bezpieczne, bo chroni je prawo krajowe. Jednak na poziomie unijnym zostały przyjęte przepisy, które są kolejnym krokiem do odstrzału wilków w Europie. Ich status ochronny został obniżony - w trakcie polskiej prezydencji i bez polskiego sprzeciwu.

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Źródło:
FAKTY TVN

Ponad 17 tysięcy zarzutów postawiła prokuratura 46 domniemanym członkom mafii śmieciowej. Służby rozbiły grupę zajmującą się przestępstwami skarbowymi, wyłudzeniami podatków i przewożeniem niebezpiecznych odpadów. Sąd zdecydował o aresztowaniu 13 spośród zatrzymanych.

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad milion trzysta tysięcy - tyle wizyt u lekarzy nie odbyło się w minionym roku, bo pacjenci na nie nie przyszli. To problem przede wszystkim dla innych pacjentów, którzy czekają w długich kolejkach. Właśnie dlatego lekarze i Rzecznik Praw Pacjenta apelują o zgłaszanie, że na wizycie się nie pojawimy. Takie nieodwołane wizyty to także straty dla placówek medycznych. Testowane są różne sposoby przypominania pacjentom o zbliżających się wizytach.

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- My się nie po to zbroimy, aby komukolwiek zagrażać, tylko po to, aby nikt nie ważył się podnieść ręki na nas - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Mieczysław Bieniek. Wyjaśniał też, dlaczego Rosjanie nie przystąpią od razu do kolejnego konfliktu.

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Źródło:
TVN24

- Mamy niskie bezrobocie, mamy dobrze funkcjonujące firmy w Polsce - przekonywał w programie "Fakty po Faktach" poseł Maciej Konieczny z partii Razem, komentując kwestię obniżania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Zwolennikiem zmiany przepisów jest poseł Ryszard Petru (Polska 2050-Trzecia Droga).

Spór o składkę. "Mamy ogromną sferę optymalizacji podatkowej"

Spór o składkę. "Mamy ogromną sferę optymalizacji podatkowej"

Źródło:
tvn24.pl

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Astronomowie przedstawili dowody na najbardziej obiecujące oznaki życia poza Układem Słonecznym, które dotychczas zostały odkryte. W atmosferze planety K2-18b wykryto ślady związków siarki, które na Ziemi produkowane są jedynie w procesach biologicznych. Planeta K2-18b krąży wokół czerwonego karła około 124 lata świetlne od Ziemi. Ma około 9 razy większą masę od Ziemi, a jej promień jest około 2,6 razy większa od promienia Ziemi.

W atmosferze planety K2-18b naukowcy wykryli związki siarkoorganiczne. To może być dowód na życie

W atmosferze planety K2-18b naukowcy wykryli związki siarkoorganiczne. To może być dowód na życie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS