Najnowsze

Najnowsze

Burmistrz Helu chce ograniczenia wjazdu na półwysep

Burmistrz Helu Mirosław Wądołowski prosi wojewodę pomorskiego o wprowadzenie czasowego ograniczenia wjazdu na Półwysep Helski. Chodzi o ograniczenia wjazdu dla osób przyjeżdżających w celach turystycznych i rekreacyjnych. - To nie jest czas na podróżowanie - twierdzi burmistrz Mirosław Wądołowski.

Wyprowadzanie psów, zakupy lub zbiórki dla szpitali. Nie brakuje życzliwych gestów

W czasie epidemii wiele osób potrzebuje pomocy w załatwianiu codziennych sprawunków. Na szczęście ta pomoc się znajduje, w sposób spontaniczny lub bardziej zorganizowany. Potrzeby są ogromne, dlatego pomocna dłoń przyjmuje wiele form - zakupy dla seniorów, wyprowadzanie psa, przygotowywanie posiłków. Prowadzonych jest też wiele zbiórek, które przeznaczone są na zakup sprzętu medycznego dla szpitali.

Nietypowe objawy zakażenia koronawirusem. Nastolatek stracił węch i smak

Typowe objawy zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 to gorączka, suchy kaszel i duszności. Niektórzy chorzy narzekają jednak na szereg zupełnie innych objawów. Zakażony nowym koronawirusem 17-latek z Ostrowa Wielkopolskiego stracił węch i smak, ale nie ma gorączki i kaszlu. Takie same objawy zdarzały się już za granicą, u innych zakażonych osób.

Ograniczenia w przemieszczaniu się. Jak funkcjonują nowe zasady?

Zachowywanie odpowiedniego dystansu do innych ludzi podczas przebywania na zewnątrz może być skuteczną blokadą dla koronawirusa. Nowe obostrzenia, które obowiązują od środy, mają zatrzymać Polaków w domach. Od generalnego zakazu wychodzenia z domu jest szereg wyjątków - można między innymi wychodzić do pracy, do apteki lub do sklepu. Policja już czuwa nad przestrzeganiem ograniczeń.

3300 próbek zbadanych w ciągu doby. Kolejne osoby z potwierdzonym zakażeniem

W środę rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o śmierci dwóch osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Pacjenci przebywali w szpitalu we Wrocławiu. Jak przekazał resort zdrowia, zmarli cierpieli także na choroby współistniejące. Jeden z mężczyzn miał 41 lat, drugi był w podeszłym wieku. W środę po południu Ministerstwo poinformowało także o śmierci 71-letniego mężczyzny w szpitalu w Bolesławcu. Do godziny 12:30 w środę potwierdzono w Polsce w sumie 957 przypadków zakażenia nowym koronawirusem.

Od środy nowe ograniczenia w związku z SARS-CoV-2

Od początku epidemii do wtorku, do godziny 19:00, potwierdzono w Polsce 844 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Zmarło dziewięć osób. Rząd ogłosił, że od środy będą obowiązywać w całym kraju ograniczenia w przemieszczaniu się. Rząd przewidział trzy główne wyjątki od tej reguły.

Szpitale apelują o środki ochrony osobistej

Rząd spodziewa się, że w najbliższym czasie zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce będzie przybywało z dnia na dzień. Już teraz w niektórych szpitalach narastają problemy - wciąż brakuje środków ochronnych.

Sejm zbierze się zdalnie. "Mamy ekstremalną sytuację"

Większość prezydium Sejmu zdecydowała we wtorek, że w obliczu epidemii COVID-19 posłowie będą pracować zdalnie. Regulamin tego nie przewiduje, ale ma być zmieniony. Też zdalnie. Posłowie Platformy Obywatelskiej i Konfederacji sprzeciwiają się takiemu trybowi głosowania nad regulaminem.

Pustki w zoo w Borysewie. Pracownicy liczą na wsparcie

Wśród instytucji zamkniętych z powodu pandemii COVID-19 są ogrody zoologiczne. Prywatne Zoo Safari Borysew musiało ograniczyć liczbę pracowników obecnych w ogrodzie. Odwiedzających nie ma, a zwierzęta trzeba karmić. Zoo nie kwalifikuje się do pomocy w ramach rządowego pakietu gospodarczego, bo prowadzi działalność sezonową.

Prognoza pogody na środę 25 marca

W środę słonecznie, miejscami nieco chmur. Temperatura maksymalna od 5 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 9 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami silniejszy, przeważnie wschodni. Ciśnienie spada. W południe, w Warszawie, ciśnienie może wynieść 1022 hPa.

Łomża. Studenci pielęgniarstwa pomagają sanepidowi

Studenci pielęgniarstwa z Łomży zdali egzamin z odpowiedzialności. Choć nie mogą jeszcze pełnić swojego zawodu, są w stanie pomóc. Grupa studentów przeprowadza telefoniczne wywiady epidemiologiczne w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łomży. Zbierają dane, informują, uspokajają i doradzają.

Położna zwolniona za wpis o braku maseczek w szpitalu

Położna ze szpitala w Nowym Targu została dyscyplinarnie zwolniona za umieszczenie na swoim profilu w portalu społecznościowym wpisu o braku maseczek ochronnych i trudnych warunkach pracy. Zdaniem dyrektora placówki kobieta wprowadziła niepotrzebną panikę, a szpital jest odpowiednio zabezpieczony.

Specjalny tryb obrad Sejmu. Niektórzy politycy mają wątpliwości

Sejm szybko zmienił swój regulamin na czas epidemii COVID-19 tak, by większość posłów mogła pracować w trybie zdalnym. Podczas piątkowego posiedzenia na sali plenarnej ma być tylko niewielka reprezentacja klubów. Posłowie mają debatować nad ustawą wprowadzającą tak zwaną "tarczę antykryzysową".

UOKiK chce ustalenia maksymalnych cen niektórych produktów

Duże kary finansowe, a także ustalenie maksymalnych cen i marży na niektóre produkty bądź usługi - to zmiany, jakie proponuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w ramach tak zwanej "tarczy antykryzysowej". Wynika to z faktu, że niektórzy przedsiębiorcy na pandemii COVID-19 próbują dodatkowo zarobić. Urząd przyznaje, że widać to zwłaszcza po gwałtownym wzroście cen niektórych artykułów spożywczych i środków higienicznych.

Przestrzeganie kwarantanny w Polsce. Policja podaje statystyki

Zachowanie obowiązkowej kwarantanny to fundament walki z epidemią COVID-19. W olbrzymiej większości osoby objęte kwarantanną troszczą się o siebie i innych, a wyznaczonych zasad nie łamią. Policja minionej doby skontrolowała blisko 90 tysięcy osób. W 341 przypadkach doszło do naruszeń. Jeśli apele nie trafiają do wszystkich, to do wyobraźni może przemówić pewna suma - 30 tysięcy złotych możliwej kary za nieprzestrzeganie kwarantanny.

Rząd wprowadza od środy ograniczenia w przemieszczaniu się

Od środy w Polsce będą obowiązywać ograniczenia w przemieszczaniu się. Rząd wprowadza szereg zakazów, by skuteczniej walczyć z SARS-CoV-2. Restrykcje będą obowiązywały w przemieszczaniu się z trzema wyjątkami: drogi do pracy i do domu, wolontariatu w walce z koronawirusem oraz niezbędnych spraw życia codziennego. Z kolei w zgromadzeniach będą mogły uczestniczyć maksymalnie dwie osoby. Wyjątkiem są wydarzenia, w których uczestniczą wyłącznie członkowie rodziny lub osoby pozostające w stałym pożyciu. Nowe obostrzenia dotyczą też mszy świętych oraz środków komunikacji publicznej.

Co z organizacją wyborów? "Nie jesteśmy w stanie zapewnić odpowiednich warunków sanitarnych"

Premier Mateusz Morawicki uważa, że nie należy przekładać terminu wyborów prezydenckich. Kalendarz wyborczy jest sztywny i jest w nim nie tylko dzień głosowania, czyli 10 maja, bo do 10 kwietnia samorządy powinny mieć kandydatów na członków ponad 27 tysięcy komisji wyborczych. Niektóre samorządy mówią wprost, że z powodu stanu epidemii nie są w stanie bezpiecznie i sprawnie zorganizować wyborów.

Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane. Zmarła ósma zakażona osoba

Do poniedziałku, do godziny 19.00, odnotowano w Polsce 692 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, zmarła ósma zakażona osoba. Najwięcej zakażonych jest w województwach mazowieckim i łódzkim. Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk przyznaje, że w Polsce są bardzo poważne problemy, jeśli chodzi o sprzęt ochronny.