"Tarcza antykryzysowa" w środę ma trafić do konsultacji. Jaka będzie pomoc dla dużych firm?

24.03.2020 | "Tarcza antykryzysowa" w środę ma trafić do konsultacji. Jaka będzie pomoc dla dużych firm?
24.03.2020 | "Tarcza antykryzysowa" w środę ma trafić do konsultacji. Jaka będzie pomoc dla dużych firm?
Arleta Zalewska | Fakty TVN
24.03.2020 | "Tarcza antykryzysowa" w środę ma trafić do konsultacji. Jaka będzie pomoc dla dużych firm?Arleta Zalewska | Fakty TVN

Rząd wciąż dopracowuje szczegóły pakietu gospodarczego, ale chciałby, żeby Sejm uchwalił ustawę o "tarczy antykryzysowej" jeszcze w tym tygodniu. Co już wiemy o "tarczy" i co na to przedsiębiorcy?

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys to człowiek, który przez ostatnie trzy tygodnie zbierał pomysły, liczył i koordynował to, co premier Mateusz Morawiecki ma ogłosić w środę jako rządową "tarczę antykryzysową".

- W momencie, kiedy (przedsiębiorcy - przyp. red.) poznają te możliwości dofinansowania miejsc pracy, zwolnienia ze składek, liczymy na to, że skłoni to ich do nie podejmowania decyzji właśnie o zwolnieniu (pracowników - przyp. red.) - tłumaczy Paweł Borys.

Projekt ustawy o "tarczy antykryzysowej" poprawiany był do ostatniej chwili. Teraz na konkrety czekają miliony Polaków obawiających się swoje firmy i pracę.

- Chciałbym, żeby ta ustawa o "tarczy antykryzysowej" weszła w życie jak najszybciej, i liczę na to, że nastąpi to w ciągu dosłownie najbliższych kilku dni - deklaruje premier Mateusz Morawiecki.

Założenia projektu

Z założeń projektu ustawy o "tarczy antykryzysowej" wynika, że osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą przez trzy miesiące nie będą musiały płacić składek ZUS. Dostaną też dwa tysiące złotych wsparcia. Będą dwa warunki, żeby to wsparcie otrzymać. Pierwszym ma być spadek obrotów firmy. Natomiast drugim - to, że zarobki po redukcji nie będą większe niż 300 procent przeciętnego wynagrodzenia.

W przypadku firm, które zatrudniają do 9 pracowników, sprawa jest prostsza. Rząd ma odpuścić im opłatę składek ZUS na trzy miesiące bez żadnych warunków. To rozwiązania, których potwierdzenie usłyszeliśmy od członków rządu.

Nie wiadomo jednak, co z pomocą dla firm, w których pracuje więcej niż dziewięć osób.

"To jest dzisiaj czas wojenny"

Fabryka mebli Forte ma 3500 pracowników. Oni na dziś muszą zadowolić się ogólną informacją: - Jeżeli pracodawca jest zmuszony do tego, aby obniżyć swoją aktywność, państwo przejmuje odprowadzanie składek i finansowanie do połowy pensji - mówi Paweł Borys z Polskiego Funduszu Rozwoju.

- Istotną rzeczą byłoby to, żeby rząd próbował z nami rozmawiać i konsultować - uważa Maciej Formanowicz, prezes fabryki mebli Forte. Ekipa "Faktów" TVN rozmawiała z nim już po tym, jak została podjęta decyzja o wstrzymaniu produkcji w jego fabryce.

- My musimy wszyscy zrozumieć, że to jest dzisiaj "czas wojenny" i musimy wszyscy ponieść tego koszty, ale ograniczając się. My na przykład chcemy płacić wszystkim, niezależnie od funkcji, jednakową minimalną stawkę - tłumaczy Formanowicz.

- Chcielibyśmy (usłyszeć - przyp. red.) bardziej sensowne propozycje również dla dużych firm, które dają pracę mnóstwu ludziom - dodaje Bogdan Kurys, wiceprezes zarządu firmy przewozowej Sindbad.

Od środy rząd ma rozpocząć konsultacje, w tym z opozycją. W piątek Sejm rozpocznie prace nad ustawą. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to pierwsza pomoc do firm ma trafić w kwietniu.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS