Najnowsze

Najnowsze

"Świat z dystansem patrzy na to, co się dzieje na Białorusi"

Pod siedzibą przedstawicielstwa Unii Europejskiej w Warszawie młodzi Białorusini rozpoczęli strajk głodowy. Protestujący oczekują, że Zachód wesprze ich w walce o demokrację. Ministrowie spraw zagranicznych krajów UE będą dyskutować o ewentualnych sankcjach przeciwko Białorusi dopiero pod koniec sierpnia. Po Europie Wschodniej podróżuje amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo, który stwierdził, że wybory na Białorusi nie były ani wolne, ani uczciwe. Podkreśla, że liczy na współpracę z "europejskimi przyjaciółmi".

Papież przyjął rezygnację Sławoja Leszka Głódzia

W dniu 75. urodzin arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia papież Franciszek przyjął jego rezygnację z pełnienia posługi arcybiskupa metropolity gdańskiego. Administratorem archidiecezji gdańskiej - ale nie nowym metropolitą - został biskup elbląski Jacek Jezierski.

Prognoza pogody na piątek 14 sierpnia

W piątek na południowym-zachodzie Polski przelotne opady deszczu i burze (10-20 mm). Na pozostałym obszarze kraju słonecznie. Temperatura maksymalna w dzień od 24 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 32 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, w porywach burzowych osiągający prędkość do 90 km/h, południowo-wschodni.

Tęczowe flagi na kolejnych pomnikach

Kolejne pomniki z tęczowymi flagami i kolejne działania policji. Aktywiści z Kielc w ramach solidaryzowania się ze środowiskami LGBT zawiesili tęczową flagę na pomniku Henryka Sienkiewicz. Z kolei w Warszawie pod pomnikiem Bolesława Prusa, według świadków, pojawiło się dziewięciu policjantów. Wszystko dlatego, że na lewej nodze pomnika autora "Lalki" zawisła tęczowa flaga.

Rzecznik Praw Obywatelskich podsumował swoją kadencje

We wrześniu Adam Bodnar skończy swoją pięcioletnią kadencję Rzecznika Praw Obywatelskich. W środę senatorowie wysłuchali informacji o działalności rzecznika oraz o stanie przestrzegania wolności, praw człowieka i obywatela w 2019 roku. Adam Bodnar mówił między innymi, że "ustrój Polski nie może już być definiowany jako prawdziwa demokracja konstytucyjna, lecz raczej jako demokracja nieskonsolidowana, czy jako demokracja hybrydowa".

Spontaniczny koncert w Gdańsku. Sprawę bada prokuratura

Spontanicznie zorganizowany, ale być może nielegalny. Chodzi o koncert na jednym z parkingów w Gdańsku. Był tłum ludzi i brak zachowanego reżimu sanitarnego. Teraz sprawie imprezy przygląda się prokuratura. Takie imprezy niepokoją ministra zdrowia, sanepid i lekarzy.

W Senacie o warszawskich protestach. "Policja zadziała w pełni profesjonalnie"

W Senacie refleksja nad tym, co wydarzyło się ostatnio na ulicach Warszawy. Chodzi o działania policji podczas protestu na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie przeciwko aresztowaniu aktywistki LGBT Margot. Według demonstrujących zachowanie funkcjonariuszy było brutale. Według Komendanta Głównego Policji postawa policjantów jest godna pochwały.

Kontrowersyjny projekt nowelizacji autorstwa posłów PiS

W środę posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli projekt nowelizacji ustawy dotyczącej zwalczania COVID-19. Poselski projekt zakłada wprowadzenie przepisu znoszącego odpowiedzialność prawną urzędników za "naruszenie obowiązków służbowych lub obowiązujących przepisów" w celu przeciwdziałania epidemii. Opozycja twierdzi, że pod hasłem walki z koronawirusem partia rządząca chce tuszować rządowe błędy.

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło nowe powiaty w strefach żółtych i czerwonych

Ministerstwo Zdrowia w czwartek podało nową listę powiatów, które spełniają kryteria żółtych i czerwonych stref. Obostrzenia będą obowiązywały w 18 powiatach. Resort zdrowia poinformował także o 811 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. To drugi najwyższy wynik od początku epidemii w Polsce.

Prognoza pogody na czwartek 13 sierpnia

Na ogół w kraju będzie słonecznie. W Tatrach mogą wystąpić burze. Temperatura wyniesie od 25 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 32 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni. Ciśnienie spada.

Fabio Jakobsen wraca do Holandii. Kolarz rozpocznie tam rehabilitację

Holenderski kolarz Fabio Jakobsen, który uległ koszmarnemu wypadkowi tuż przed metą pierwszego etapu Tour de Pologne, zostanie przetransportowany do ojczyzny, tam rozpocznie rehabilitację. Zdaniem lekarzy z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Barbary w Sosnowcu stan kolarza jest stabilny.

Zakażenia koronawirusem wśród najmłodszych. Na co zwracać uwagę

Nie wszystkie dzieci chorobę COVID-19, wywołaną przez koronawirusa SARS-CoV-2, przechodzą łagodnie i bezobjawowo. Dlatego lekarze apelują o czujność. Szczególnie niebezpieczny jest bezdech, który może pojawić się w nocy. U dzieci z koronawirusem pojawiają się też biegunki, zaburzenia węchu i smaku. Według ekspertów ogniskami zakażeń są najczęściej żłobki, przedszkola i kolonie.

"Wiedziałem, że moja pleć psychiczna nie zgadza się z moim ciałem"

Aktywistka Margot, która odpowie za zniszczenie furgonetki z homofobicznymi hasłami i atak na jej kierowcę, jest osobą niebinarną. Psycholodzy tłumaczą, że takie osoby wymykają się podziałowi na kobiety i mężczyzn. Mogą czuć, że należą do obu płci albo i do żadnej. Dla społeczeństwa to może wydawać się niezrozumiałą fanaberią, ale dla ta tych ludzi to kwestia tożsamości.

Zmiany w korzystaniu z hulajnóg elektrycznych. Ministerstwo Sprawiedliwości przestawiło propozycje

Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało do Ministerstwa Infrastruktury propozycje zmiany przepisów z korzystania hulajnóg elektrycznych. Według propozycji resortu sprawiedliwości na hulajnogach będzie można się poruszać tylko tam, gdzie jest wyznaczona ścieżka rowerowa z maksymalną prędkością do 25 km/h. Natomiast w przypadku braku ścieżki, przy ograniczeniu do 20 km/h elektryczną hulajnogą będzie trzeba jechać po ulicy, a dopiero w ostateczności - po chodniku.

Trzy szpitale miały odmówić przyjęcia kobiety w ciąży. Sprawę bada prokuratura

Prokuratura Rejonowa w Ostrowie Wielkopolskim wszczęła śledztwo w sprawie śmierci 28-latki w ciąży. Kobietę najpierw przyjęto na oddział szpitala w Ostrzeszowie. Jednak ze względu na jej stan zdrowia podjęto decyzję o transporcie pacjentki do placówki z oddziałem intensywnej terapii. Przyjęcia kobiety miały odmówić szpitale z Ostrowa Wielkopolskiego, Kalisza i Poznania. Postępowanie ma wyjaśnić przyczyny śmierci 28-latki.

Jak będą wyglądały tegoroczne obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej?

15 sierpnia w stolicy oraz w wielu innych miejscach w całym kraju odbędą się uroczystości upamiętniające 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Tegoroczne obchody przyjmą nieco inną formę. Głównym punktem obchodów miała być defilada wojskowa w Warszawie, jednak ze względu na epidemię COVID-19 został ona odwołana.