Najnowsze

Najnowsze

Polacy na 6. miejscu w konkursie drużynowym Pucharu Świata w Zakopanem

Polscy skoczkowie, żeby powalczyć o olimpijskie szanse muszą pokonać kontuzję, COVID-19 i kryzys formy. Plan na Pekin to pojechać w możliwie silnym składzie i z Kamilem Stochem w roli lidera. Tymczasem w sobotę Polacy zajęli szóste miejsce w konkursie drużynowym Pucharu Świata w skokach narciarskich w Zakopanem.

NIK udostępniła faktury i dokumenty związane z zakupem Pegasusa przez CBA

Najwyższa Izba Kontroli ujawniła faktury na łączną kwotę 25 milionów złotych, które dotyczą zakupu przez CBA "środków techniki specjalnej służących do wykrywania i zapobiegania przestępczości". W fakturach nie pada słowo Pegasus, ale kwota jest tożsama z ceną systemu. Ponadto na dokumentach jest podpis wiceministra sprawiedliwości Michała Wosia, który twierdził niedawno, że nie wie, co to Pegasus.

"Nie możemy sobie pozwolić na to, by stracić środki unijne"

Ponad 50 milionów euro - to obecnie łączna kwota kar do zapłacenia przez Polskę w sprawie kopani Turów. Komisja Europejska wysłała do Warszawy kolejne wezwanie do zapłaty i zagroziła, że jeśli rząd nie zapłaci kar, to środki zostaną potrącone z należnych Polsce funduszy unijnych. Rząd deklaruje, że jest w stanie ponieść ten koszt. A w tle są jeszcze kary za działanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Trzecia rocznica śmierci Pawła Adamowicza. "Pozostawił po sobie niesamowitą nadzieję"

W trzecią rocznicę śmierci Pawła Adamowicza Gdańsk upamiętnił swojego prezydenta. Setki ludzi przyszły, by złożyć mu hołd, albo po prostu powiedzieć, jak ważnym był dla nich człowiekiem. Paweł Adamowicz został śmiertelnie raniony nożem tuż po tym, jak w czasie 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy powiedział: to jest cudowny czas dzielenia się dobrem. Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie.

Prognoza pogody na sobotę 15 stycznia

W sobotę zachmurzenie będzie zmienne. Temperatura maksymalna wyniesie od 2 stopni Celsjusza na Podlasiu do 5 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na wschodzie silniejszy.

Większość członków Rady Medycznej przy premierze złożyło rezygnację

Resort zdrowia w piątek odnotował ponad 16 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem oraz 423 zgony z powodu COVID-19. Rada Medyczna przy premierze obawia się, że z powodu wariantu omikron sytuacja epidemiologiczna w kraju może być jeszcze gorsza i zwraca uwagę, że w czasie czwartej fali rząd zrobił niewiele. Dlatego większość członków rady złożyła rezygnację.

Trzecia rocznica zamachu na Pawła Adamowicza

Mijają trzy lata od tragicznej śmieci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Samorządowiec 13 stycznia 2019 roku został raniony nożem podczas 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Oskarżony o zbrodnię jest Stefan W. Początkowo uznany był za niepoczytalnego, ale przed sądem jednak stanie. Akt oskarżenia do gdańskiego sądu wpłynął w grudniu ubiegłego roku.

Tarcza antyinflacyjna 2.0. Sejm przegłosował nowe przepisy

Sejm w czwartek uchwalił ustawę w sprawie drugiej tarczy inflacyjnej. Premier Mateusz Morawiecki zapewnia, że ograniczy ona inflacje, a w połączeniu z Polskim Ładem poprawi los większości Polaków. Zdaniem opozycji zmiany wynikające z Polskiego Ładu to tylko zamieszanie, a w tarczach rząd poprawia własne błędy.

NIK ujawnił faktury za "zakup środków techniki specjalnej" przez CBA

Najwyższa Izba Kontroli ujawniła faktury za "zakup środków techniki specjalnej służących do wykrywania i zapobiegania przestępczości" na łączną kwotę 25 milionów złotych. Izba nie sprecyzowała, o jakie narzędzie chodzi, ale padają za to nazwiska Zbigniewa Ziobry i Michała Wosia. Ponadto finanse na zakup "środków techniki specjalnej" Centralne Biuro Antykorupcyjne otrzymało z Funduszu Sprawiedliwości, co - jak wskazuje NIK - nie jest zgodne z ustawą o CBA.

KE chce potrącić Polsce środki z funduszy na poczet kar. Rzecznik rządu: jesteśmy w stanie ponieść ten koszt

Jesteśmy w stanie ponieść ten koszt - tak rzecznik rządu Piotr Mueller mówi o milionowych karach finansowych nałożonych na Polskę w sprawie kopalni Turów. Jeżeli Komisja Europejska zacznie po 18 stycznia potrącać miliony euro z funduszy dla Polski tytułem niepłaconych kar, orzeczonych przez TSUE, to rząd zapowiada, że uzna to za bezprawne, ale swojej postawy nie zmieni. Łączna kwota kar do zapłacenia przez Polskę w sprawie Turowa to obecnie ponad 50 milionów euro.

Gigantyczny wyciek danych polskiego wojska. MON: publikacja nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa

Licząca ponad milion 700 tysięcy wpisów baza zasobów polskiego wojska pojawiła się w internecie. Wyciek miał nastąpić 9 stycznia, co dziennikarzom Onetu potwierdził dwa niezależne źródła. Ministerstwo Obrony Narodowej w oficjalnym oświadczeniu poinformowało, że sprawa wycieku jest skrupulatnie badana. W następnym komunikacie resort obrony jednak zapewnił, że "publikacja danych nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa".

Lex Czarnek przyjęte przez Sejm

Sejm w czwartek po południu przegłosował ustawę lex Czarnek, czyli kontrowersyjne prawo dające ogromną władzę nad szkołami wojewódzkim kuratorom. Wcześniej na sejmowej komisji PiS odrzuciło wszystkie poprawki zgłoszone przez opozycję.