Najnowsze

Najnowsze

Rzecznik rządu: premier obligacje kupił w grudniu 2021 roku

Rzecznik rządu poinformował, że premier Mateusz Morawiecki wszystkie swoje obligacje za ponad 4,5 miliona złotych kupił w grudniu 2021 roku, a więc dwa miesiące przed agresją Rosji na Ukrainę. Przypomnijmy, że amerykański wywiad już w październiku miał informować sojuszników o zbliżającej się wojnie. Premier w listopadzie przyjmował w Warszawie szefową wywiadu Stanów Zjednoczonych. Rozmowy miały dotyczyć między innymi kwestii bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO.

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł w sprawie sędziego Waldemara Żurka

Polska naruszyła prawo dostępu do sądu oraz wolności wypowiedzi sędziego Waldemara Żurka - orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka. Trybunał zasądził na rzecz sędziego łącznie 25 tysięcy euro tytułem zadośćuczynienia. Tym wyrokiem ETPCz potwierdził, że kiedy praworządność jest zagrożona, sędziowie maja nie tylko prawo, ale i obowiązek wyrażania krytyki i zabierania głosu.

Co wynika z inwestycji premiera? "On nie wierzy w to, że uda mu się zdławić inflację"

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w końcu, jakie kupił obligacje. Wciąż nie wyjaśnił, dlaczego je kupił, a zrobił to w grudniu zeszłego roku, kiedy jako szef rządu mógł mieć informacje o nadchodzącej inflacji i planowanej przez Rosję inwazji na Ukrainę. - Rodzaj obligacji, które kupił premier, świadczy o tym, że pan premier absolutnie nie wierzy w to, że uda mu się zdławić inflację - zwraca uwagę Katarzyna Lubnauer, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

DPS w Jordanowie: siostry zakonne znęcały się nad podopiecznymi

Siostry zakonne prowadzą dom pomocy społecznej w Jordanowie, w którym mają się opiekować dziewczynkami i kobietami ze schorzeniami psychicznymi lub osobowości. Podopieczne mówią o biciu i znęcaniu się nad nimi przez opiekunki. Wojewoda małopolski oczekuje, że zakonnice oddadzą DPS w zarząd starostwu.

Wspólnota mieszkaniowa to jedno gospodarstwo? Tani węgiel nie dla wszystkich

O ponad 100 procent poszły w górę w ciągu roku ceny opału. Nie ma żadnego innego tak szybko drożejącego towaru w Polsce. Dla Polaków to może być ciężka zima, dlatego rząd chce pomóc, ale ustawa jest pełna dziur. Stracić mogą spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, sprzedawcy węgla - a nie wiadomo, czy dotowanego surowca wystarczy. Eksperci wskazują, że gdy skończy się kryzys, zwycięzcami mogą być państwowe spółki, które zdominują rynek.

Zainteresowanie wyjazdami wakacyjnymi nie zmalało mimo rosnących cen

Inflacja w Polsce bije rekordy, ale mimo to liczba rezerwacji nie maleje, a chętnych do wyjazdu za granicę rośnie. Właściciele biur podróży przewidują, że pod względem obrotów to będzie najlepszy sezon w historii polskiej branży turystycznej. Polacy wolą skrócić wakacje, niż z nich zrezygnować.

Dworzec w Dobczynie czeka na otwarcie rok, bo nie ma prądu

W tej historii sekwencja zdarzeń wygląda tak: zaprojektowano, zbudowano i zamknięto na kłódkę jeszcze przed otwarciem. Dworzec kolejowy w Dobczynie koło Wołomina od roku stoi pusty, a pasażerowie tłoczą się na wąskim peronie, bo jedna spółka PKP nie może dogadać się z inną spółką PKP. Chodzi o doprowadzenie prądu.

Prognoza pogody na czwartek 16 czerwca

W czwartek na ogół pochmurno z przelotnymi opadami deszczu (do 10 mm) i burzami (z 10-30 mm opadu i porywami wiatru o prędkości do 60-90 km/h). Bez opadów Podkarpacie i Lubelszczyzna. Temperatura maksymalna od 20 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej do 27 stopni Celsjusza na Lubelszczyźnie. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni, skręcający na północno-zachodni.

Większość Polaków wybiera się na wakacje pomimo drożyzny

Coraz wyższe ceny weryfikują urlopowe wyjazdy wielu Polaków. Nawet na przedłużony weekend, bo drogie jest wszystko - paliwa, usługi, żywność. Chociaż prognozy inflacyjne nie napawają optymizmem, to Polacy chcą wypoczywać. Z danych Polskiej Organizacji Turystycznej wynika, że na wakacje w tym roku chce wyjechać 65 procent osób. Prawie 3/4 planuje wypoczynek w kraju.

Ziobro uderza w Morawieckiego w sprawie KPO. Proponuje zakład o butelkę śliwowicy

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zarzuca premierowi, że nie konsultował "kamieni milowych" zapisanych w Krajowym Planie Odbudowy z Solidarną Polską. Mateusz Morawicki odpowiada, że KPO został przyjęty przez całą Radę Ministrów 30 kwietnia ubiegłego oku. Zbigniew Ziobro pokazał dziennikarzom dwa dokumenty - ten zatwierdzony przez rząd i ten wysłany do Brukseli. Są w nich różnice, jak dodana propozycja opodatkowania samochodów spalinowych. Minister sprawiedliwości zaproponował premierowi zakład o butelkę śliwowicy.

Mieli być bici, zamykani w klatkach i przywiązywani do łóżek. Dramat podopiecznych DPS-u w Jordanowie

Horror pensjonariuszek w Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie prowadzonym przez siostry zakonne. W domu mieszkają dziewczynki i kobiety niepełnosprawne intelektualnie. Przez miały być bite, zamykane w klatce czy przywiązywane do łóżek. Pierwsze informacje o tym, że w domu źle się dzieje, dotarły do nadzorujących go urzędników dwa lata temu, ale sprawa ucichła aż do teraz.

Rząd obiecuje gwarantowaną cenę węgla. Co z rezerwami?

Rząd przyjął ustawę, w której gwarantuje odbiorcom indywidualnym cenę tony węgla. To 996 złotych za tonę, ale do kupna 3 ton w tej cenie potrzebne będą specjalne zaświadczenia. Rząd dopłaci firmom, które będą sprzedawać węgiel w obniżonej cenie, ale nie ma gwarancji, że surowca w ogóle starczy.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, w jakie obligacje zainwestował

Premier Mateusz Morawiecki po blisko dwóch tygodniach odpowiedział na pytanie, jakiego typu obligacje kupił. Pierwsze to 3-letnie, a drugie 4-letnie. Premier inwestycję podzielił po równo - na każde wydał po 2 miliony 300 tysięcy złotych. Ponadto Mateusz Morawiecki zaprzecza, że zakup miał związek z jego wiedzą o nadchodzącej inflacji. Pytań o oświadczenie majątkowe szefa rządu jest znacznie więcej.

Lekarze mówią o cichej pandemii męskiej niepłodności. Jakie są powody?

Niepłodność to coraz częściej męski problem. Naukowcy, szukając jej przyczyn, wskazują na groźne substancje chemiczne, które mogą dostać się do organizmu wraz z jedzeniem i kosmetykami. To między innymi Bisfenol A - obecny w foliowych woreczkach do gotowania kaszy czy ryżu, butelkach plastikowych i wewnętrznej warstwie puszek, czy w opakowaniach kosmetyków. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Pytania o uprawnienia premiera do akcji banku bez odpowiedzi

Opozycja apeluje do premiera o wyjaśnienie i przedstawienie pełnego i transparentnego oświadczenia majątkowego. Najnowsze wątpliwości dotyczą uprawnień do akcji banku Santander, które były podane w poprzednim oświadczeniu majątkowym, a w obecnym już ich nie ma.

Rząd przyjął projekt ustawy dotyczącej gwarantowanej ceny węgla

996 złotych - taką cenę rząd chce gwarantować odbiorcom indywidualnym za tonę węgla. Limit to trzy tony dla gospodarstwa domowego. Przyjęty przez rząd program ma objąć także spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Dziś węgla brakuje, a za tonę trzeba zapłacić nawet 3000 złotych.

Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym

Jest podpis prezydenta pod ustawą o Sądzie Najwyższym. Izba Dyscyplinarna zostanie zlikwidowana, ale na razie wciąż pracuje. W jej miejsce powstanie Izba Odpowiedzialności Zawodowej, ale prawnicy i politycy opozycji mówią, że to jedynie zmiana szyldu, i że Bruksela tego nie kupi.

Ukraińscy uchodźcy, którzy trafili do Rosji, uciekają na Zachód

Od początku wojny prawie milion Ukraińców znalazło się w Rosji. Przeszli obozy filtracyjne, byli dokładnie sprawdzani, a władze chcą ich osiedlać w najbardziej odległych miejscach Rosji. Wielu takich ukraińskich uchodźców ucieka teraz na Zachód - przez Łotwę, Estonię, Gruzję a także do Polski.

Prognoza pogody na środę 15 czerwca

Zachmurzenie w środę będzie małe i umiarkowane, przejściowo duże. Na północnym wschodzie i wschodzie kraju wystąpi przelotny deszcz. Temperatura maksymalna wyniesie od 18 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 25 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr południowo-zachodni, słaby i umiarkowany.