Kurator Barbara Nowak przeciwko niepełnosprawnym dzieciom. "Równe traktowanie to lewacka utopia"

20.09.2022 | Kurator Barbara Nowak przeciwko niepełnosprawnym dzieciom. "Równe traktowanie to lewacka utopia"
20.09.2022 | Kurator Barbara Nowak przeciwko niepełnosprawnym dzieciom. "Równe traktowanie to lewacka utopia"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
20.09.2022 | Kurator Barbara Nowak przeciwko niepełnosprawnym dzieciom. "Równe traktowanie to lewacka utopia"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

Małopolska kurator oświaty znów wywołała burzę. Według Barbary Nowak "równe traktowanie wszystkich to lewacka utopia". Kurator napisała tak o edukacji włączającej, którą promuje rząd PiS. To program przyjmowania do "zwykłych" szkół, które zostały odpowiednio przystosowane, dzieci z niepełnosprawnościami. Mądrzejsi ludzie program chwalą.

W szkole podstawowej w Rudzie-Bugaj oprócz klas są jeszcze gabinety. - Do pracy indywidualnej z dziećmi, przede wszystkim z niepełnosprawnościami - wyjaśnia Julita Osiecka, dyrektorka szkoły.

Dzieci z niepełnosprawnościami w każdej klasie jest kilkoro. Mają specjalne potrzeby, ale chodzą do zwykłej szkoły. Wszystkie dzieci uczą się razem i od siebie nawzajem.

- Jesteśmy różni, ale mamy takie same potrzeby i mamy takie same prawa, które wspólnie realizujemy - zaznacza dyrektorka szkoły.

Na tym polega edukację włączająca. Wzięła ją sobie za nowy cel małopolska kurator Barbara Nowak. "Równe traktowanie wszystkich to lewacka utopia. W szkole jej emanacją jest edukacja włączająca. Tylko część dzieci ze specjalnymi potrzebami radzi sobie w szkole masowej. Forsowanie inkluzji przez Eu. Agencję ds. Specjalnych Potrzeb i Edukacji Włączającej (sic) szkodzi wszystkim dzieciom" - napisała na Twitterze.

Europejska Agencja do spraw Specjalnych Potrzeb i Edukacji Włączającej jest niezależną organizacją, która działa jako platforma współpracy dla państw członkowskich, dążąc do zapewnienia bardziej włączających systemów edukacyjnych.

Wpis małopolskiej kurator oświaty Barbary NowakTwitter/@Br_Nowak

- Ogłoszenie przez panią kurator polowania z nagonką na uczniów z niepełnosprawnościami. Usprawiedliwianie wszelkiej dyskryminacji, która spotka ich w szkołach - skomentował słowa Nowak dr hab. Paweł Kubicki ze Szkoły Głównej Handlowej, członek Inicjatywy "Chcemy całego życia!".

"Skrytykowała politykę rządu PiS"

Wypowiedź małopolskiej kurator to niweczenie wspólnego wysiłku nauczycieli, rodziców i uczniów, którzy starają się, by szkoły były przyjazne dla wszystkich.

- Tak naprawdę skrytykowała politykę rządu PiS, bo reforma edukacji włączającej, edukacji specjalnej, to jest coś, co trwa od wielu lat - zwraca uwagę Justyna Suchecka, dziennikarka tvn24.pl.

To, co krytykuje kurator Nowak, promuje jej przełożona - wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek. MEiN na edukację włączającą właśnie przeznaczył spore pieniądze.

- Ponad pół miliarda i to są dodatkowi specjaliści w szkołach. Dziecko, dobrze przygotowany nauczyciel oraz specjaliści, którzy wspierają zarówno nauczycieli, jak i ucznia - informuje wiceminister edukacji.

Na czym polega edukacja włączająca?

Co trzeci polski uczeń i uczennica ma problemy psychologiczne oraz pedagogiczne. Dlatego - jak zwraca uwagę dr hab. Małgorzata Żytko z Uniwersytetu Warszawskiego - szkoła musi być miejscem, "gdzie znajdzie się wsparcie dla każdego, nie tylko z niepełnosprawnością, ale także z różnorodnością". Na przykład z różnorodną tożsamością seksualną czy narodową, bo w nauczaniu włączającym nie chodzi tylko o niepełnosprawności.

- Dobra edukacja włączająca jest fundamentem pod włączający rynek pracy i pod włączające społeczeństwo - uważa dr hab. Paweł Kubicki.

To nie pierwsza kontrowersyjna wypowiedź kurator Nowak. Jednak teraz nie po drodze jest jej także z własnym pracodawcą, który znowu potępia i - jak zwykle - nie kara. - To są jej prywatne poglądy. One nie odzwierciedlają tego nad czym pracuje Ministerstwo Edukacji i Nauki - tłumaczy wiceminister Marzena Machałek.

Edukacja włączająca to jest wysiłek, praca i lata starań, którego nie boją się ci, którzy się nią zajmują.

- Duża praca, ale i duża szansa. Dla dzieci warto podejmować to wyzwanie - podkreśla Danuta Kozakiewicz, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 103 w Warszawie.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Dla tych młodych ludzi - studenta, aktywistki, pracowniczki unijnej instytucji - wybory europejskie to, jak mówią, ich być albo nie być. Unia Europejska dała im możliwości, których nie mieli w ich wieku ich rodzice. Młodzi studiują na europejskich uniwersytetach w międzynarodowym towarzystwie.

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Źródło:
Fakty TVN

55 ocalałych z zagłady Żydów było wśród ponad sześciu tysięcy osób, które w tym roku wzięły udział w Marszu Żywych. To projekt edukacyjny, więc do Oświęcimia przybyli w większości młodzi ludzie pochodzenia żydowskiego z całego świata. Obok trasy Marszu ustawiły się osoby protestujące przeciwko "ludobójstwu w Gazie".

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Gospodarzem jest Emmanuel Macron, gościem - Xi Jinping. Chiński przywódca rozpoczął wizytę w Europie od Francji, gdzie dołączyła do obu prezydentów przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wybory do brytyjskiego parlamentu muszą się odbyć najpóźniej w styczniu 2025 roku. Z każdym dniem rośnie pewność co do jednego: Partia Konserwatywna powinna spodziewać się klęski. Najnowsza poszlaka to wynik wyborów lokalnych, które przegrała z kretesem. Obecna opozycja ma powody do radości. A torysi? Jest praca do wykonania - przyznaje premier Rishi Sunak. Jego koleżanki i koledzy z partii twierdzą, że jest za późno na zmianę lidera.

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji.  "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji. "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS