Została wywieziona z getta w drewnianej skrzynce. "To działo się jeszcze niedawno"

01
01
Adrianna Otręba | Fakty TVN
Została wywieziona z getta w drewnianej skrzynce. "To działo się jeszcze niedawno"Adrianna Otręba | Fakty TVN

19 kwietnia przypada 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. O ocalałych i ofiarach ma przypomnieć akcja Żonkile, podczas której rozdawane są żółte przypinki. W tym roku po raz pierwszy będą rozdawane nie tylko w Warszawie.

Wizytówka i zarazem metryka, a dla pani Elżbiety Ficowskiej - symbol świata, z którego udało jej się wyrwać. - Na tej łyżeczce zostało wygrawerowane moje imię - mówi kobieta. Na jednej stronie łyżeczki widnieje data 5-1-42, a na drugiej imię: Elżunia.

Pani Elżbieta żyje dzięki Irenie Sendlerowej, która organizowała pomoc dla żydowskich dzieci. Gdy Elżunia miała sześć miesięcy, została wywieziona z warszawskiego getta w drewnianej skrzynce, do której włożono też jej małą łyżeczkę.

Z Elżbietą Ficowską rozmawiamy kilkanaście dni przed 80. rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim. - Tam byli moi najbliżsi, którzy zginęli. A zginęli tylko za to, bo byli Żydami. Nic złego nie zrobili - opowiada uratowana kobieta.

O ocalałych i o tych, którzy zginęli, ma przypominać akcja Żonkile. Jej ambasadorami są między innymi uczestniczka Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska, aktor Bartosz Gelner i piosenkarz Ralph Kamiński.

- Widziałam kobietę, która skakała z piątego piętra z dzieckiem. Byliśmy bezradni wobec tego ogromu nieszczęścia - wspomina Wanda Traczyk-Stawska, uczestniczka Powstania Warszawskiego.

- To naprawdę działo się jeszcze bardzo niedawno. Dlatego tak ważne jest to, żebyśmy my, osoby, które mają uwagę publiczności, przypominali o tym, po to, żeby ta tragedia nigdy, nigdy nie miała miejsca - mówi piosenkarz Ralph Kamiński.

Akcja nie tylko w Warszawie

Papierowy żonkil jest związany z tradycją, której częścią był Marek Edelman - ostatni przywódca powstania w getcie.

- Co roku dostawał bukiet żółtych kwiatów, bardzo często to były żonkile, i składał ten bukiet pod Pomnikiem Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie - wyjaśnia Zofia Bojańczyk, koordynatorka akcji Żonkile z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

W sobotę w Muzeum POLIN pakowano torby dla ponad trzech tysięcy wolontariuszy, którzy będą rozdawać na ulicach papierowe żonkile.

- Ta akcja jest dla mnie upamiętnieniem tych młodych ludzi, którzy poszli walczyć - mówi Alicja Arcimowicz, wolontariuszka, koordynatorka akcji Żonkile. - Uświadamiająca młodym i starszym, jaka była nasza historia - dodaje Halina Salgarolo, wolontariuszka akcji Żonkile.

19 kwietnia po raz pierwszy papierowe kwiaty będą rozdawane także w pięciu innych miastach. Tegoroczna akcja ma szczególnie zwrócić uwagę na ludność cywilną w warszawskim getcie.

- Postanowili zejść do kryjówek, do bunkrów i w ten sposób okazać swój opór. Ich cichy opór był tak samo ważny, jak tych, którzy walczyli z bronią w ręku - przypomina Marta Dziewulska z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Krystyna Budnicka, ocalała z getta warszawskiego, niemal rok spędziła w ukryciu. Z dziesięcioosobowej rodziny przeżyła tylko ona. - Ja nie opłakałam mojej rodziny. Ja nie mam żadnego grobu, ale ja o nich mówię teraz i oni żyją, bo ja ich wspominam - mówi Krystyna Budnicka.

Autor: Adrianna Otręba / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS