Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. "Te osoby mogą i chcą być szczęśliwe"

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. "Te osoby mogą i chcą być szczęśliwe"
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. "Te osoby mogą i chcą być szczęśliwe"
Marta Balukiewicz | Fakty po południu TVN24
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. "Te osoby mogą i chcą być szczęśliwe"Marta Balukiewicz | Fakty po południu TVN24

Obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Z tek okazji wiele budynków zostanie podświetlonych na niebiesko i różowo. To wyraz solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami. Kolory te symbolizują fakt, że autyzm dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Celem akcji jest zwiększenie świadomości społecznej na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób w spektrum autyzmu.

Pani Renata jest mamą 11-letniego Oliwiera i z trudem wspomina czas sprzed diagnozy. - Że mam go do klatki zamknąć, tak mi mówili ludzie. To było straszne - opowiada pani Renata, mama chłopca w spektrum autyzmu.

Paulina ma 32 lata. O tym, że jest wysoko funkcjonującą osobą z Aspergerem, dowiedziała się od lekarzy dopiero trzy lata temu. Przez niemal całe życie - oprócz wybiórczości pokarmowej - Paulinę cechowała też nadwrażliwość na niektóre tkaniny czy ograniczone okazywanie emocji. - To też jest charakterystyczne, ale najbardziej, co mi się kojarzy, to te specjalne zainteresowania, fascynacje. To niby nie było nic szczególnego, ale jakaś fizyka kwantowa. To wszystko było w wieku 7-10 lat - dodaje Paulina Przyziółkowska.

Dla Pauliny, podobnie jak dla mamy Oliwiera i ponad trzech milionów osób autystycznej społeczności w Polsce, 2 kwietnia to szczególny czas. Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w Łodzi obchodzony jest między innymi na scenie teatru, w którym wystawiana jest "dość luźna adaptacja" "Małego Księcia". W głównej roli obsadzona została 30-letnia Marta. - Zazwyczaj odpowiada (Marta - przyp. red.) na pytania "tak", "nie", "być może", natomiast tutaj zachowuje się bardzo profesjonalnie, mówi pełnymi zdaniami. Podejrzewamy, że zna wszystkie role, nie tylko swoją - mówi Ewa Łusiak z Fundacji "JiM".

Potrzeba wsparcia

Autyzm to nie choroba tylko zespół objawów związanych z rozwojem i funkcjonowaniem mózgu. Objawia się trudnością nawiązywaniu kontaktów. - Mój syn Tomek, który ma lat 22 już blisko, nie jest samodzielny i wiem o tym, że nigdy też nie będzie mógł sam mieszkać - mówi Anna Strzałkowska.

- W spektrum autyzmu mogą być zarówno osoby niskofunkcjonujące, takie, które nie mówią, potrzebują opieki 24 godziny siedem dni w tygodniu, ale są też osoby, które wysoko funkcjonują - wyjaśnia Krzysztof Banach ze Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym.

Każdy autysta jest inny. Choć wiele cech ich łączy, to jeszcze więcej różni. Osoby nieneurotypowe, czyli w spektrum, odbierają więcej bodźców niż osoby neurotypowe. Dlatego nierzadko otaczający ich świat jest odbierany jako przytłaczający. Ostry zapach może im sprawiać fizyczny ból, ubranie czy przytulanie też. Podobnie jak głośne dźwięki i jaskrawe światło.

- Do najczęstszych cech związanych ze spektrum autyzmu zalicza się trudności w komunikowaniu się, zawieraniu relacji z innymi, powtarzalne, rutynowe, schematyczne zachowania - wylicza psycholog i psychoterapeuta Jakub Owczarek.

Wyjątkowy dzień

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu ma pokazać, że potrzebna jest akceptacja osób w spektrum, że problemem nie jest autyzm, tylko otoczenie, które go nie rozumie i nie wspiera. - One mogą i chcą być szczęśliwe. Jeśli jako społeczeństwo stworzymy im te warunki, one w bezpiecznym miejscu, z odpowiednią opieką, też mogą żyć wśród nas - tłumaczy Krzysztof Banach.

W każdej szkole jest jakiś niezdiagnozowany uczeń w spektrum. Według Światowej Organizacji Zdrowia jedna osoba na sto jest w spektrum autyzmu.

Autor: Marta Balukiewicz / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Polska Straż Graniczna rozbiła międzynarodową grupę przestępczą, zajmującą się organizowaniem przerzutu ludzi z Syrii i Iraku do Białorusi, a potem do Polski. Szef gangu, Ahmad R., został właśnie zatrzymany w Niemczech. Jak wykazało śledztwo, ogromne środki były dzielone nie tylko pomiędzy członów grupy, ale wysyłane na konta dobrze znanych organizacji terrorystycznych.

Policja zatrzymała Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Policja zatrzymała Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Źródło:
Fakty TVN

"Skoczysz mi po ampułeczki?" - tak mówił lekarz do koleżanki lekarki w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. W tych "ampułeczkach" miał być fentanyl, który lekarz miał sobie podawać w kroplówce podczas przyjmowania pacjentów na oddziale ratunkowym. Świadkowie twierdzą, że dyrektor szpitala doskonale o wszystkim wiedział.

Lekarz zażywał fentanyl na dyżurze, a dyrektor szpitala miał o tym wiedzieć. Ukarał ratowniczki-sygnalistki

Lekarz zażywał fentanyl na dyżurze, a dyrektor szpitala miał o tym wiedzieć. Ukarał ratowniczki-sygnalistki

Źródło:
Fakty TVN

Gotowanie na kuchence gazowej może skończyć się astmą. Takie są wnioski z najnowszych badań amerykańskich naukowców. Kuchenki gazowe wydzielają wszystko to, co znaleźć można w dymie smogowym.

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli mamy mieć kandydata na to stanowisko z Polski, to uważam, że Radosław Sikorski jest wyjątkowo dobrym - powiedziała w "Faktach po Faktach" europosłanka Ewa Kopacz (PO) o funkcji unijnego komisarza do spraw obronności. Chęć powołania takiego stanowiska ogłosiła szefowa Komisji Europejskiej.

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Źródło:
TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Polski sędzia zbiegł na Białoruś - tak brzmią nagłówki w czołowych światowych mediach o sprawie Tomasza Szmydta. Te zachodnie podkreślają, że to ucieczka do kraju autokratycznego, któremu blisko do Putina. Przekazują, że to zachowanie w Polsce jest odbierane jako zdrada. Wschodnie media z kolei skupiają się na słowach sędziego i sugerują, że w Polsce nie mógł swobodnie wypowiadać się o sytuacji w swoim kraju.

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Źródło:
Fakty  o Świecie TVN24 BiS

Nie można brać demokracji za pewnik - to jedna z rad, ktore seniorzy zdecydowali się przekazać młodemu pokoleniu. W spocie Parlamentu Europejskiego zachęcającym do wzięcia udziału w wyborach seniorzy przypomnieli o tym, jak wygląda rzeczywistość bez wolności politycznej.

Seniorzy zachęcają do głosowania w eurowyborach

Seniorzy zachęcają do głosowania w eurowyborach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS