Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. "Te osoby mogą i chcą być szczęśliwe"

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. "Te osoby mogą i chcą być szczęśliwe"
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. "Te osoby mogą i chcą być szczęśliwe"
Marta Balukiewicz | Fakty po południu TVN24
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. "Te osoby mogą i chcą być szczęśliwe"Marta Balukiewicz | Fakty po południu TVN24

Obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Z tek okazji wiele budynków zostanie podświetlonych na niebiesko i różowo. To wyraz solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami. Kolory te symbolizują fakt, że autyzm dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Celem akcji jest zwiększenie świadomości społecznej na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób w spektrum autyzmu.

Pani Renata jest mamą 11-letniego Oliwiera i z trudem wspomina czas sprzed diagnozy. - Że mam go do klatki zamknąć, tak mi mówili ludzie. To było straszne - opowiada pani Renata, mama chłopca w spektrum autyzmu.

Paulina ma 32 lata. O tym, że jest wysoko funkcjonującą osobą z Aspergerem, dowiedziała się od lekarzy dopiero trzy lata temu. Przez niemal całe życie - oprócz wybiórczości pokarmowej - Paulinę cechowała też nadwrażliwość na niektóre tkaniny czy ograniczone okazywanie emocji. - To też jest charakterystyczne, ale najbardziej, co mi się kojarzy, to te specjalne zainteresowania, fascynacje. To niby nie było nic szczególnego, ale jakaś fizyka kwantowa. To wszystko było w wieku 7-10 lat - dodaje Paulina Przyziółkowska.

Dla Pauliny, podobnie jak dla mamy Oliwiera i ponad trzech milionów osób autystycznej społeczności w Polsce, 2 kwietnia to szczególny czas. Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w Łodzi obchodzony jest między innymi na scenie teatru, w którym wystawiana jest "dość luźna adaptacja" "Małego Księcia". W głównej roli obsadzona została 30-letnia Marta. - Zazwyczaj odpowiada (Marta - przyp. red.) na pytania "tak", "nie", "być może", natomiast tutaj zachowuje się bardzo profesjonalnie, mówi pełnymi zdaniami. Podejrzewamy, że zna wszystkie role, nie tylko swoją - mówi Ewa Łusiak z Fundacji "JiM".

Potrzeba wsparcia

Autyzm to nie choroba tylko zespół objawów związanych z rozwojem i funkcjonowaniem mózgu. Objawia się trudnością nawiązywaniu kontaktów. - Mój syn Tomek, który ma lat 22 już blisko, nie jest samodzielny i wiem o tym, że nigdy też nie będzie mógł sam mieszkać - mówi Anna Strzałkowska.

- W spektrum autyzmu mogą być zarówno osoby niskofunkcjonujące, takie, które nie mówią, potrzebują opieki 24 godziny siedem dni w tygodniu, ale są też osoby, które wysoko funkcjonują - wyjaśnia Krzysztof Banach ze Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym.

Każdy autysta jest inny. Choć wiele cech ich łączy, to jeszcze więcej różni. Osoby nieneurotypowe, czyli w spektrum, odbierają więcej bodźców niż osoby neurotypowe. Dlatego nierzadko otaczający ich świat jest odbierany jako przytłaczający. Ostry zapach może im sprawiać fizyczny ból, ubranie czy przytulanie też. Podobnie jak głośne dźwięki i jaskrawe światło.

- Do najczęstszych cech związanych ze spektrum autyzmu zalicza się trudności w komunikowaniu się, zawieraniu relacji z innymi, powtarzalne, rutynowe, schematyczne zachowania - wylicza psycholog i psychoterapeuta Jakub Owczarek.

Wyjątkowy dzień

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu ma pokazać, że potrzebna jest akceptacja osób w spektrum, że problemem nie jest autyzm, tylko otoczenie, które go nie rozumie i nie wspiera. - One mogą i chcą być szczęśliwe. Jeśli jako społeczeństwo stworzymy im te warunki, one w bezpiecznym miejscu, z odpowiednią opieką, też mogą żyć wśród nas - tłumaczy Krzysztof Banach.

W każdej szkole jest jakiś niezdiagnozowany uczeń w spektrum. Według Światowej Organizacji Zdrowia jedna osoba na sto jest w spektrum autyzmu.

Autor: Marta Balukiewicz / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publikacja wyników "wielkiego sondażu" właściwie niczego nie zmienia w podejściu kandydatów na kandydata Koalicji Obywatelskiej. I Rafał Trzaskowski, i Radosław Sikorski wciąż walczą o uwagę oraz o poparcie. Głosowanie w piątek. Wyniki w sobotę. Jak przebiega wybór kandydatów na prezydenta w innych partiach?

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS