Rząd stawia kolejne kroki na drodze do budowy elektrowni atomowej. "Jesteśmy mocno spóźnieni"

Źródło:
Fakty TVN
Rząd stawia kolejne kroki na drodze do budowy elektrowni atomowej. "Jesteśmy mocno spóźnieni"
Rząd stawia kolejne kroki na drodze do budowy elektrowni atomowej. "Jesteśmy mocno spóźnieni"
Paweł Szot/Fakty TVN
Rząd stawia kolejne kroki na drodze do budowy elektrowni atomowej. "Jesteśmy mocno spóźnieni"Paweł Szot/Fakty TVN

Kanada będzie wspierać budowę polskich elektrowni atomowych. Premierzy Polski i Kanady podpisali porozumienie w tej sprawie. Budowa pierwszej polskiej elektrowni atomowej ma się rozpocząć w 2028 roku.

Jest formalna zgoda na transfer kanadyjskich technologii nuklearnych do Polski. - Daje pewne ramy prawne, które umożliwią jeszcze bardziej intensywną współpracę, na której bardzo zależy Kanadzie i Polsce, jeśli chodzi o energię nuklearną - podkreślił premier Donald Tusk. 

ZOBACZ TEŻ: Prace na obszarze przyszłej elektrowni w Polsce. "Historyczny dzień"

Koncern Westinghouse, który ma zbudować pierwszą polską elektrownię jądrową, należy do kanadyjskich firm. - Musimy w najbliższym czasie rozpocząć, poza zawarciem umowy z wykonawcą, poza zamknięciem finansowania, proces licencjonowania technologii i uzyskiwania wszelkich niezbędnych pozwoleń - wskazywał na początku stycznia Wojciech Wrochna, wiceminister przemysłu, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

Premier Donald Tusk o porozumieniu dotyczącym energii jądrowej
Premier Donald Tusk o porozumieniu dotyczącym energii jądrowejTVN24

Prace budowlane mają ruszyć za trzy lata

Pierwsze prace budowlane mają ruszyć za trzy lata. - Jeżeli rozpoczniemy budowę w 2028 roku, w 2035 roku zakończymy budowę i po kolejnym roku potrzebnym na rozruch, na testy, tak by ta instalacja pracowała w sposób bezpieczny, w 2036 roku popłynie pierwszy prąd do sieci z pierwszego reaktora elektrowni jądrowej na Pomorzu - informuje Marcin Skolimowski z Polskich Elektrowni Jądrowych, spółki, która ma pełnić rolę inwestora w projekcie budowy elektrowni jądrowych..

Elektrownia w Choczewie będzie największą inwestycją w historii Polski, o wartości 180 miliardów złotych. Dwa tygodnie temu rząd zdecydował o przekazaniu na ten cel 60 miliardów złotych z budżetu. Tę decyzję musi zatwierdzić Komisja Europejska. 

Współpraca z Kanadą dotyczy też SMR-ów, innowacyjnych reaktorów małej mocy. Pierwsza taka instalacja na świecie powstaje właśnie w kanadyjskim Ontario. - Spółka Orlen Synthos Green Energy buduje flotę reaktorów tej samej technologii, GE Hitachi, w Polsce i umożliwi ich funkcjonowanie już na początku lat 30. - przekazuje Rafał Kasprów, prezes zarządu Orlen Synthos Green Energy.

Szef MON o "kamieniu milowym i węgielnym zarazem"
Szef MON o "kamieniu milowym i węgielnym zarazem"tvn24

"Jesteśmy mocno spóźnieni, bo mamy tak zwaną lukę wytwórczą"

W ubiegłym roku niemal 70 procent wyprodukowanej w Polsce energii pochodziło z węgla i gazu. Prawie jedna trzecia - ze źródeł odnawialnych. Polska zobowiązała się do redukcji emisji dwutlenku węgla i odchodzi od paliw kopalnych. Choć zielonej energii produkujemy coraz więcej, to wciąż nie da się nią w pełni zastąpić węgla i gazu. 

- Jeżeli miałbym porównać budowę elektrowni jądrowej, jeżeli chodzi o jej znaczenie, do na przykład budowy domu, to atom jest takim fundamentem. To jest pewnego rodzaju podstawa, na której opieramy inne części naszego miksu energetycznego - wyjaśnia Jakub Wiech z portalu energetyka24.com.

CZYTAJ TEŻ: PGE chce atomu w Bełchatowie. "Posiada silne atuty"

Zapotrzebowanie na energię rośnie z roku na rok, a Polska chce dodatkowo postawić na rozwój sztucznej inteligencji, wielkich baz danych i centrów obliczeniowych o ogromnym apetycie na prąd. 

- Z tego punktu widzenia jesteśmy mocno spóźnieni, ponieważ mamy tak zwaną lukę wytwórczą, czyli niedobór elektrowni w stosunku do zapotrzebowania. Tymczasem dyskusja o energetyce jądrowej, licząc od upadku projektu w Żarnowcu, liczy sobie 30 lat - podkreśla Wojciech Jakóbik z Ośrodka Bezpieczeństwa Energetycznego.

Jeszcze w tym roku mają być ogłoszone lokalizacje kolejnych polskich elektrowni atomowych. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Marcin Obara

Pozostałe wiadomości

Nie chcą wracać do swoich domów, nie chcą ich odbudowywać, bo wiedzą, że kolejna powódź, zniszczenia i trauma to tylko kwestia czasu. Mówimy między innymi o mieszkańcach Lądka-Zdroju. Rząd ma dla nich propozycję - wykupi nadające się wyłącznie do rozbiórki domy za cenę wyższą od rynkowej.

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Źródło:
Fakty TVN

Śledztwo ma ustalić przyczyny pożaru budynku w miejscowości Pszów na Śląsku, w którym zginęło pięć osób. Dotarliśmy do nagrań z monitoringu, na których widać, jak błyskawicznie ogień ogarnia cały budynek.

Wyskakiwali z okien, by ratować życie. Pożar w Pszowie rozprzestrzeniał się błyskawicznie

Wyskakiwali z okien, by ratować życie. Pożar w Pszowie rozprzestrzeniał się błyskawicznie

Źródło:
Fakty TVN

Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 18 maja, ale już teraz odbywają się w Polsce szkolne prawybory. W Poznaniu organizatorzy akcji przygotowali około 30 tysięcy kart do głosowania. Przy tej okazji zapytaliśmy też uczniów, które problemy i postulaty są im szczególnie bliskie.

Uczniowie w Poznaniu zagłosowali w prawyborach prezydenckich. "Nie ma takiego idealnego kandydata"

Uczniowie w Poznaniu zagłosowali w prawyborach prezydenckich. "Nie ma takiego idealnego kandydata"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Na debacie w Końskich Joanna Senyszyn zapytała Karola Nawrockiego o sprawę wypłat odszkodowań ofiarom księży pedofilów. Kandydat PiS zarzucił swojej kontrkandydatce, że ma "fobie". Tę wymianę skomentowali nie tylko politycy, ale też ci, którzy w dzieciństwie byli molestowani przez księży.

Senyszyn zapytała Nawrockiego o ofiary księży pedofilów. Kandydat PiS zarzucił jej, że ma "fobie"

Senyszyn zapytała Nawrockiego o ofiary księży pedofilów. Kandydat PiS zarzucił jej, że ma "fobie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Dziś udało się zatrzymać atak na ważne instytucje, które zajmują się dostarczaniem wody - powiedział w "Faktach po Faktach" minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wicepremier zdradził też, jak doszło do zeszłorocznego ataku na Polską Agencję Prasową.

"Zły dzień. Mieliśmy ataki na ważne instytucje"

"Zły dzień. Mieliśmy ataki na ważne instytucje"

Źródło:
TVN24

- Z jednej strony zobaczyłem mocno sparaliżowanych faworytów, którzy - odniosłem takie wrażenie - przyszli na tę debatę przede wszystkim, żeby nie przegrać. A z drugiej strony zobaczyłem trójkę kandydatów, którzy wykorzystali szansę - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były prezydent Aleksander Kwaśniewski, komentując debatę w Końskich.

"Sparaliżowani faworyci", "znakomity odruch" i dwóch przegranych. Debata okiem Kwaśniewskiego

"Sparaliżowani faworyci", "znakomity odruch" i dwóch przegranych. Debata okiem Kwaśniewskiego

Źródło:
TVN24

Wojskowi planiści zostali wysłani do Birmingham, by zapanować nad tonami śmieci, które od półtora miesiąca zalegają na ulicach. Strajkują pracownicy odpowiedzialni za utrzymanie czystości w mieście. Problem stał się niezwykle poważny - śmieciowy kryzys doprowadził do potężnej plagi szczurów.

Birmingham tonie w śmieciach. Mieszkańcy skarżą się na wielkie szczury na ulicach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Latynoski Trump" rządzi Argentyną od grudnia 2023 roku i ma rezultaty. Inflacja spadła 10-krotnie. To rezultat polityki bezwzględnych cięć, które Javier Milei obrazował występami z piłą mechaniczną. Tymczasem Argentyńczycy widzą głodowe emerytury, rosnące bezrobocie i cięcia wydatków socjalnych. Ostatni strajk generalny zatrzymał niemal cały kraj.

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS