Lider CDU/CSU Friedrich Merz chce przywrócić stałe kontrole na granicach. Ma duże szanse zostać kanclerzem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Lider CDU/CSU Friedrich Merz chce przywrócić stałe kontrole na granicach. Ma duże szanse zostać kanclerzem
Lider CDU/CSU Friedrich Merz chce przywrócić stałe kontrole na granicach. Ma duże szanse zostać kanclerzem
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Lider CDU/CSU Friedrich Merz chce przywrócić stałe kontrole na granicach. Ma duże szanse zostać kanclerzemJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemcy popierają zaostrzenie polityki migracyjnej - tak wynika z najnowszego sondażu dla dziennika "Bild". To o tyle istotne, że właśnie taki plan przedstawił lider CDU, który jest faworytem do objęcia urzędu kanclerza. Plan Friedricha Merza zakłada zawracanie na granicach nielegalnych imigrantów i osób ubiegających się o azyl. Zmiany mogą też dotknąć zwykłych podróżnych, między innymi z Polski.

Powrót stałych kontroli na granicy polsko-niemieckiej to coraz bardziej realna perspektywa. Friedrich Merz, polityk, który wkrótce najprawdopodobniej zostanie kanclerzem Niemiec, obiecuje rodakom uszczelnienie granic. 

- Jeśli zostanę wybrany na kanclerza Republiki Federalnej Niemiec, to pierwszego dnia mojej kadencji polecę Ministerstwu Spraw Wewnętrznych wprowadzenie stałych kontroli niemieckich granic ze wszystkimi sąsiadami i cofnięcie wszystkich osób próbujących nielegalnego przekroczenia granic - zapowiada Merz.

Merz jest oficjalnym kandydatem CDU/CSU na kanclerza przed lutowymi, przyspieszonymi wyborami parlamentarnymi. Centroprawicowy blok prowadzi w sondażach. Partia tłumaczy, że Niemcy w tej chwili nie mają wpływu na to, kto wjeżdża na ich terytorium. 

ZOBACZ TEŻ: "Morze świateł" w Berlinie. Sprzeciwiają się prawicowemu ekstremizmowi

- Ludzie spoza Europy przyjeżdżają do Niemiec bez żadnych przeszkód. Państwa członkowskie, które mają granice zewnętrzne Unii Europejskiej, ułatwiają przybywającym do nich osobom rejestrację, a następnie ich dystrybucję dalej po Europie. Robią to kosztem Republiki Federalnej Niemiec - mówi lider CDU/CSU.

Sąsiedzi Niemiec kwestionują decyzję o kontrolach na granicy. "Nie mają sensu", "przestarzała metoda"
Sąsiedzi Niemiec kwestionują decyzję o kontrolach na granicy. "Nie mają sensu", "przestarzała metoda"Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ustępujący rząd mówi o "wrogim" działaniu

Część prasy ocenia, że w niemieckiej kampanii wyborczej czuć powiew Donalda Trumpa, bo Merz, tak jak amerykański prezydent, obiecuje wydalać z kraju nielegalnych imigrantów. Chce też zawracać niechcianych przybyszów już na granicy, w tym osoby ubiegające się o azyl, i zwiększyć uprawnienia policji podczas deportacji. 

- To może spowodować potencjalnie napięcia w relacjach chociażby z Polską, bo jeżeli wyobrazimy sobie jakichś migrantów, osoby bez dokumentów, które na przykład zostają zatrzymane na moście granicznym gdzieś na Odrze, no to pytanie, co zrobić? One zostają na terytorium Polski i czy Polska powinna wobec tego tych ludzi odsyłać? - zwraca uwagę Łukasz Jasiński, PISM, analityk ds. Niemiec. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Niemieckie służby przewiozły do Polski rodzinę migrantów. "Przeprosili za to, to był wypadek przy pracy"

Ustępujący rząd krytykuje coraz bardziej radykalne pomysły Merza, zwłaszcza dotyczące przywracania kontroli granicznych, które stoją w sprzeczności z porozumieniem z Schengen. 

- To działanie nie tylko wrogie wobec państwa europejskiego, to nie tylko antyeuropejskie, ale też niemożliwe do wdrożenia. Nie tworzy większego bezpieczeństwa, ale zmniejsza bezpieczeństwo. Właśnie w takich czasach potrzebujemy silnej Europy - ocenia Annalena Baerbock, ministra spraw zagranicznych Niemiec. 

Republikański senator po słowach Muska: boję się, że tracimy 80 lat historii
Republikański senator po słowach Muska: boję się, że tracimy 80 lat historiiAngelika Maj/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Chcą odebrać poparcie AfD

CDU/CSU sięga po skrajnie prawicowe pomysły na imigrację, by spróbować odebrać głosy Alternatywie dla Niemiec, która z 20-procentowym poparciem jest druga w sondażach. Partia zyskała ostatnio wsparcie Elona Muska. Najbogatszy człowiek świata i doradca Donalda Trumpa był w weekend wirtualnym gościem na wiecu AfD. 

- On na pewno przyczynia się do wzrostu polaryzacji, bo z jednej strony zwolennicy AfD i ludzie, którzy rozważają głosowanie na AfD, mogą poczuć siłą rzeczy pewnego rodzaju wiatr w żagle. Ale z drugiej strony to także powoduje ogromną złość i frustrację, bo jednak osoba prywatna, miliarder z innej części świata, zaczyna po prostu ingerować w proces wyborczy. To jest zupełnie nowa jakość - ocenia Łukasz Jasiński.

Friedrich Merz mówi: Mannheim, Solingen, Magdeburg czy Aschaffenburg nie mogą stać się nową normalnością. To miasta, w których w ostatnim czasie doszło do ataków terrorystycznych, za którymi stali imigranci. 

ZOBACZ TEŻ: "Tylko remigracja może uratować Niemcy". AfD podkreśla w kampanii jedną kwestię: deportacji

Nożownik, który w ubiegłym tygodniu zabił w bawarskim Aschaffenburgu dwie osoby, w tym jedno dziecko, to 28-letni Afgańczyk, który nie otrzymał azylu, mimo to pozostawał w Niemczech. 

- Obecnie mamy w Niemczech 40 tysięcy ludzi, którzy są w naszym kraju i oczekują na azyl, nie mając nawet zgody na pobyt tolerowany. W weekend jeden z samorządowców z Badenii-Wirtembergii powiedział, że w naszych miastach i społecznościach mamy ludzi, którzy są jak tykające bomby zegarowe - podkreśla Friedrich Merz. 

Wybory w Niemczech odbędą się 23 lutego. CDU/CSU niemal na pewno je wygra. Pytanie, z kim stworzy koalicję, jest wciąż otwarte. Współrządzenie z AfD jest wykluczone, ale wspólne głosowanie w kwestiach migracyjnych - już nie. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: MICHAEL BUHOLZER/PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

Nie chcą wracać do swoich domów, nie chcą ich odbudowywać, bo wiedzą, że kolejna powódź, zniszczenia i trauma to tylko kwestia czasu. Mówimy między innymi o mieszkańcach Lądka-Zdroju. Rząd ma dla nich propozycję - wykupi nadające się wyłącznie do rozbiórki domy za cenę wyższą od rynkowej.

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Źródło:
Fakty TVN

Śledztwo ma ustalić przyczyny pożaru budynku w miejscowości Pszów na Śląsku, w którym zginęło pięć osób. Dotarliśmy do nagrań z monitoringu, na których widać, jak błyskawicznie ogień ogarnia cały budynek.

Wyskakiwali z okien, by ratować życie. Pożar w Pszowie rozprzestrzeniał się błyskawicznie

Wyskakiwali z okien, by ratować życie. Pożar w Pszowie rozprzestrzeniał się błyskawicznie

Źródło:
Fakty TVN

Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 18 maja, ale już teraz odbywają się w Polsce szkolne prawybory. W Poznaniu organizatorzy akcji przygotowali około 30 tysięcy kart do głosowania. Przy tej okazji zapytaliśmy też uczniów, które problemy i postulaty są im szczególnie bliskie.

Uczniowie w Poznaniu zagłosowali w prawyborach prezydenckich. "Nie ma takiego idealnego kandydata"

Uczniowie w Poznaniu zagłosowali w prawyborach prezydenckich. "Nie ma takiego idealnego kandydata"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Na debacie w Końskich Joanna Senyszyn zapytała Karola Nawrockiego o sprawę wypłat odszkodowań ofiarom księży pedofilów. Kandydat PiS zarzucił swojej kontrkandydatce, że ma "fobie". Tę wymianę skomentowali nie tylko politycy, ale też ci, którzy w dzieciństwie byli molestowani przez księży.

Senyszyn zapytała Nawrockiego o ofiary księży pedofilów. Kandydat PiS zarzucił jej, że ma "fobie"

Senyszyn zapytała Nawrockiego o ofiary księży pedofilów. Kandydat PiS zarzucił jej, że ma "fobie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Dziś udało się zatrzymać atak na ważne instytucje, które zajmują się dostarczaniem wody - powiedział w "Faktach po Faktach" minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wicepremier zdradził też, jak doszło do zeszłorocznego ataku na Polską Agencję Prasową.

"Zły dzień. Mieliśmy ataki na ważne instytucje"

"Zły dzień. Mieliśmy ataki na ważne instytucje"

Źródło:
TVN24

- Z jednej strony zobaczyłem mocno sparaliżowanych faworytów, którzy - odniosłem takie wrażenie - przyszli na tę debatę przede wszystkim, żeby nie przegrać. A z drugiej strony zobaczyłem trójkę kandydatów, którzy wykorzystali szansę - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były prezydent Aleksander Kwaśniewski, komentując debatę w Końskich.

"Sparaliżowani faworyci", "znakomity odruch" i dwóch przegranych. Debata okiem Kwaśniewskiego

"Sparaliżowani faworyci", "znakomity odruch" i dwóch przegranych. Debata okiem Kwaśniewskiego

Źródło:
TVN24

Wojskowi planiści zostali wysłani do Birmingham, by zapanować nad tonami śmieci, które od półtora miesiąca zalegają na ulicach. Strajkują pracownicy odpowiedzialni za utrzymanie czystości w mieście. Problem stał się niezwykle poważny - śmieciowy kryzys doprowadził do potężnej plagi szczurów.

Birmingham tonie w śmieciach. Mieszkańcy skarżą się na wielkie szczury na ulicach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Latynoski Trump" rządzi Argentyną od grudnia 2023 roku i ma rezultaty. Inflacja spadła 10-krotnie. To rezultat polityki bezwzględnych cięć, które Javier Milei obrazował występami z piłą mechaniczną. Tymczasem Argentyńczycy widzą głodowe emerytury, rosnące bezrobocie i cięcia wydatków socjalnych. Ostatni strajk generalny zatrzymał niemal cały kraj.

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS