Nauczyciele protestują w Warszawie. Powstało miasteczko

Nauczyciele mają głos i to głos sprzeciwu wobec sytuacji oświaty. Przez tydzień w Warszawie będzie działało miasteczko nauczycielskie organizowane przez Związek Nauczycielstwa Polskiego, Forum Związków Zawodowych, organizacje rodzicielskie i pozarządowe.

Andrzej Poczobut został uznany przez reżim Łukaszenki za terrorystę

Już półtora roku - tyle członek Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi i dziennikarz "Gazety Wyborczej" Andrzej Poczobut przebywa w białoruskim więzieniu. Teraz - jak poinformowało białoruskie Centrum Praw Człowieka "Wiosna" - Poczobut został wpisany na "listę terrorystów" prowadzoną przez białoruskie KGB.

Film "Apokawixa" już w kinach

W Warszawie odbyła się uroczysta premiera "Apokawixy" w reżyserii Xawerego Żuławskiego. Film to łącząca elementy slashera i komedii opowieść o maturzystach żyjących w dobie COVID-19, którzy tuż po egzaminie maturalnym postanawiają zorganizować imprezę, którą zapamiętają na długie lata. Producentem obrazu jest TVN Warner Bros. Discovery.

Burzliwa dyskusja w Sejmie o projekcie budżetu na 2023 rok

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie ustawy budżetowej na rok 2023. Resort finansów w projekcie zakłada jednocyfrową, ponad 9-procentową inflację. Według PiS to budżet odpowiedzialny. Innego zdania jest opozycja - mówi o danych z kosmosu, zawyżonych dochodach, zaniżonych wydatkach i o wydawaniu pieniędzy pod stołem. Koalicja Obywatelska zapowiada wniosek o odrzucenie projektu.

Marek Kuchciński zostanie nowym szefem KPRM. "Nie ma czegoś takiego jak autorskie pomysły premiera"

Były marszałek Sejmu ma zostać nowym szefem kancelarii premiera. Marek Kuchciński miałby zstąpić zastąpi Michała Dworczyka, który w ubiegłym tygodniu złożył rezygnację. Szef rządu Mateusz Morawiecki zapewnia, że to jego autorski pomysł, choć nie on pierwszy to ogłosił. Kuchciński ze wcześniejszym stanowiskiem żegnał się w atmosferze skandalu za sprawą afery samolotowej.

Kontrowersyjne zachowanie żołnierzy na granicy polsko-białoruskiej

Granicę polsko-białoruską wciąż nielegalnie próbują przekraczać imigranci. Jeden z nich zaczepił się nogą o drut kolczasty na zaporze i przez pewien czas wisiał głową w dół. Całe zdarzenia mieli obserwować żołnierze. Według resortu obrony chcieli pomóc mężczyźnie i czekali na wsparcie. Jednak na udostępnionym w internecie nagraniu słychać szydzenie i wulgaryzmy oraz widać brak reakcji do momentu, aż mężczyzna spadł z płotu.

ETPCz: zawieszenie sędziego Pawła Juszczyszyna naruszyło jego prawa

Sędzia Paweł Juszczyszyn wygrał z Polską przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Sędziowie uznali, że naruszono jego prawa, zawieszając go w czynnościach służbowych. ETPCz w uzasadnieniu przyjrzał się także działaniu Izby Dyscyplinarnej SN i stwierdził, że nie była ona niezawisłym i bezstronnym sądem.

Część uczelni planuje powrót nauki zdalnej w zimie

Władze Uniwersytetu w Białymstoku podjęły decyzję o przejściu na zdalne nauczanie pod koniec semestru zimowego. Nad podobnym rozwiązaniem zastanawiają się inne uczelnie. Wcześniej takie decyzje wydawane były z powodu pandemii, a teraz przez wysokie ceny energii.

Prokuratura bada sprawę śmierci mężczyzny, który miał wtargnąć na posesję mieszkańców Poznania

Odpowiedzi na pytanie o granice obrony koniecznej szukają śledczy z Poznania. Krok po kroku muszą zweryfikować przebieg wydarzeń na jednej z posesji. 29-letni napastnik dobijał się do domu. Mieszkańcy zareagowali i doszło do szarpaniny. W ruch poszły nóż i kij bejsbolowy. Raniony mężczyzna zmarł w szpitalu, a trójka domowników usłyszała zarzuty. Głos w sprawie zabrał też minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Spór o pomoc w dystrybucji węgla. Sasin: niech się samorządy nie migają przed tym

To apel, nie nakaz. Dobra wola, nie obowiązek - wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin precyzuje swój pomysł zaangażowania samorządów w dystrybucję węgla. Jednocześnie jednak z sejmowej mównicy grzmi: nie migajcie się i dodaje, że samorządy są częścią władzy państwowej. To nie nasze zadanie i nie nasza odpowiedzialność - słychać w miastach i gminach. W piątek ten zbiorowy głos ma zabrzmieć w Warszawie. Przed Sejmem zaplanowana jest ogólnopolska manifestacja, głównie przeciwko gigantycznym podwyżkom cen energii.

Resort rozwoju reaguje na apel przedsiębiorców. Doradza między innymi wzięcie pożyczki

Ministerstwo Rozwoju i Technologii odpowiedziało na zapytanie łódzkich przedsiębiorców o ochronę przed wzrostem cen energii i gazu. Resort zasugerował między innymi pożyczki. Drożyzna dociska do ściany nie tylko właścicieli firm. Coraz więcej Polaków stawia przed dylematem z czego zrezygnować, żeby przeżyć. Tym trudniej zrozumieć, dlaczego rządzący rezygnują z miliardów z KPO.

10-letni Kacper zgłosił się na policję, bo w domu był maltretowany. Sąd podtrzymał wyrok dla ojczyma chłopca

Pięć lat więzienia za znęcanie się psychiczne i fizyczne nad 10-latkiem z Lubonia. Sąd Okręgowy w Poznaniu utrzymał w mocy karę wymierzoną Robertowi H. w pierwszej instancji. Piekło, które zgotowali dziecku dorośli, przerwał sam 10-latek. Zostawił list pożegnalny w domu i zgłosił się na policję. W maju wyrok w tej sprawie usłyszała też matka chłopca.

Samorządowcy tną koszty przez rosnące ceny energii

Nie wszędzie można wyłączyć światło, a wszędzie trzeba oszczędzać. Samorządowcy kreślą plany zaciskania pasa i po raz kolejny oglądają każdą złotówkę. Tną koszty, gdzie tylko się da, a to i tak może być za mało, dlatego liczą na pomoc rządu.