"Czad zabija powoli, w ciszy. Chcemy, żeby był głośny"

"Czad zabija powoli, w ciszy. Chcemy, żeby był głośny"
"Czad zabija powoli, w ciszy. Chcemy, żeby był głośny"
Katarzyna Kolbus | Fakty po południu
"Czad zabija powoli, w ciszy. Chcemy, żeby był głośny"Katarzyna Kolbus | Fakty po południu

O tym, jak niebezpieczny jest czad, przekonała się 5-osobowa rodzina z Chorzowa, która trafiła do szpitala wskutek zatrucia tlenkiem węgla. Rodzinę uratował czujnik czadu. Dlatego strażacy podkreślają, jak bardzo jest potrzebny w domach i apelują o instalację urządzenia.

Od tragedii w domu niewielkiej wsi koło Rybnika dzieliły minuty. W łazience, gdzie był piec gazowy, podczas kąpieli zasłabła 11-letnia dziewczynka.

- Na miejscu zespół ratownictwa przebadał 6-osobową rodzinę, u której wdychanym powietrzu stwierdzono występowanie tlenku węgla - informuje mł. bryg. Bogusław Łabędzki ze Straży Pożarnej w Rybniku.

Im zimniej na dworze, tym więcej takich zdarzeń. Od początku października strażacy interweniowali już prawie 700 razy. Czadem zatruło się już 230 osób, a 26 zmarło.

- Czad, czyli tlenek węgla, jest dla naszych zmysłów zupełnie niewyczuwalny, jest bezbarwny, bezwonny więc wobec niego jesteśmy bezradni, bezbronni - podkreśla Łabędzki.

- Czad zabija powoli, można powiedzieć, że w ciszy i teraz chcemy, żeby czad był głośny, żeby był słyszalny, a to może zrobić czujka tlenku węgla - dodaje bryg. Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy komendanta głównego PSP.

Czujnik tlenku węgla to niewielkie urządzenie, które wykrywa niebezpieczne stężenie. Sprzęt najprawdopodobniej uratował życie 5-osobowej rodziny w Chorzowie.

Najczęściej przyczyną ulatniającego się dwutlenku węgla są niesprawne piece, dlatego strażacy przypominają, żeby regularnie kontrolować kuchenki gazowe i urządzenia grzewcze.

- Podstawowym działaniem jest dbanie o stan techniczny urządzeń, w których spala się gaz ziemny bądź też węgiel - wyjaśnia mł. bryg. Bogusław Łabędzki ze Straży Pożarnej w Rybniku.

Coraz więcej interwencji strażaków

Liczba zdarzeń związanych z tlenkiem węgla jest o połowę mniej niż 10 lat temu, ale nadal w sezonie grzewczym czad zabija zbyt wiele osób - w ubiegłym sezonie grzewczym aż 43 osoby.

- Codziennie mamy około 20 interwencji związanych z tlenkiem węgla i od 5 do 10 to są interwencje związane z włączonym czujnikiem tlenku węgla, czyli on nam bardzo pomaga, ale jest jeszcze druga strona, czyli te kolejne 10 interwencji, gdzie nie było czujnika tlenku węgla, i te osoby bardzo często ocierały się o śmierć - informuje bryg. Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy komendanta głównego PSP.

- Początkowe objawy to są bóle głowy, nudności, wymioty. Natomiast ciężkie zatrucia obserwowane przy długim narażeniu to są zaburzenia świadomości do śpiączki włącznie - wymienia dr Paweł Stacha z Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie.

"Obudź czujność'' to coroczna akcja strażaków, która ma uświadamiać jakim zagrożeniem jest czad i w jaki sposób możemy się przed nim zabezpieczyć. Czujka tlenku węgla powinna być na wyposażeniu każdego domu i mieszkania, w którym jest piec na gaz lub węgiel.

- To jest takie zadanie domowe dla nas wszystkich, żeby taką czujkę podarować swoim bliskim, znajomym. Zbliżają się święta, więc jest to świetny pomysł na prezent. Niewielkim kosztem, bo około 100 złotych, można uratować życie. Czujka tlenku węgla pracuje przez 7-10 lat - podkreśla bryg. Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy komendanta głównego PSP.

Autor: Marta Kolbus / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Już nie ma porodówki w szpitalu w Żorach. Miasto ma 60 tysięcy mieszkańców, ale rodzi się tam tak mało dzieci, że oddział trzeba było zamknąć. To nie jest problem tylko tego miasta. To problem całej Polski.

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Źródło:
Fakty TVN

Mężczyzna napisał do 68-letniej kobiety z Łomży, że chętnie ją odwiedzi i że potrzebuje tylko pieniędzy na bilet do Polski. Później miał jeszcze inne potrzeby. Kobieta przelała mu w sumie 150 tysięcy złotych.

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Źródło:
Fakty TVN

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sejm to miejsce sporu i debaty, czasami kłótni, ale nie mowy nienawiści - mówiła w "Faktach po Faktach" wicemarszałkini Izby Monika Wielichowska, odnosząc się do środowej awantury na sali plenarnej. Poseł PiS Michał Wójcik zapytany o to, co robił wtedy w Sejmie, odparł, że siedział i nic nie krzyczał. Wyświetlone mu nagranie z tego dnia pokazało jednak coś innego.

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Źródło:
TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS