"Czad zabija powoli, w ciszy. Chcemy, żeby był głośny"

"Czad zabija powoli, w ciszy. Chcemy, żeby był głośny"
"Czad zabija powoli, w ciszy. Chcemy, żeby był głośny"
Katarzyna Kolbus | Fakty po południu
"Czad zabija powoli, w ciszy. Chcemy, żeby był głośny"Katarzyna Kolbus | Fakty po południu

O tym, jak niebezpieczny jest czad, przekonała się 5-osobowa rodzina z Chorzowa, która trafiła do szpitala wskutek zatrucia tlenkiem węgla. Rodzinę uratował czujnik czadu. Dlatego strażacy podkreślają, jak bardzo jest potrzebny w domach i apelują o instalację urządzenia.

Od tragedii w domu niewielkiej wsi koło Rybnika dzieliły minuty. W łazience, gdzie był piec gazowy, podczas kąpieli zasłabła 11-letnia dziewczynka.

- Na miejscu zespół ratownictwa przebadał 6-osobową rodzinę, u której wdychanym powietrzu stwierdzono występowanie tlenku węgla - informuje mł. bryg. Bogusław Łabędzki ze Straży Pożarnej w Rybniku.

Im zimniej na dworze, tym więcej takich zdarzeń. Od początku października strażacy interweniowali już prawie 700 razy. Czadem zatruło się już 230 osób, a 26 zmarło.

- Czad, czyli tlenek węgla, jest dla naszych zmysłów zupełnie niewyczuwalny, jest bezbarwny, bezwonny więc wobec niego jesteśmy bezradni, bezbronni - podkreśla Łabędzki.

- Czad zabija powoli, można powiedzieć, że w ciszy i teraz chcemy, żeby czad był głośny, żeby był słyszalny, a to może zrobić czujka tlenku węgla - dodaje bryg. Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy komendanta głównego PSP.

Czujnik tlenku węgla to niewielkie urządzenie, które wykrywa niebezpieczne stężenie. Sprzęt najprawdopodobniej uratował życie 5-osobowej rodziny w Chorzowie.

Najczęściej przyczyną ulatniającego się dwutlenku węgla są niesprawne piece, dlatego strażacy przypominają, żeby regularnie kontrolować kuchenki gazowe i urządzenia grzewcze.

- Podstawowym działaniem jest dbanie o stan techniczny urządzeń, w których spala się gaz ziemny bądź też węgiel - wyjaśnia mł. bryg. Bogusław Łabędzki ze Straży Pożarnej w Rybniku.

Coraz więcej interwencji strażaków

Liczba zdarzeń związanych z tlenkiem węgla jest o połowę mniej niż 10 lat temu, ale nadal w sezonie grzewczym czad zabija zbyt wiele osób - w ubiegłym sezonie grzewczym aż 43 osoby.

- Codziennie mamy około 20 interwencji związanych z tlenkiem węgla i od 5 do 10 to są interwencje związane z włączonym czujnikiem tlenku węgla, czyli on nam bardzo pomaga, ale jest jeszcze druga strona, czyli te kolejne 10 interwencji, gdzie nie było czujnika tlenku węgla, i te osoby bardzo często ocierały się o śmierć - informuje bryg. Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy komendanta głównego PSP.

- Początkowe objawy to są bóle głowy, nudności, wymioty. Natomiast ciężkie zatrucia obserwowane przy długim narażeniu to są zaburzenia świadomości do śpiączki włącznie - wymienia dr Paweł Stacha z Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie.

"Obudź czujność'' to coroczna akcja strażaków, która ma uświadamiać jakim zagrożeniem jest czad i w jaki sposób możemy się przed nim zabezpieczyć. Czujka tlenku węgla powinna być na wyposażeniu każdego domu i mieszkania, w którym jest piec na gaz lub węgiel.

- To jest takie zadanie domowe dla nas wszystkich, żeby taką czujkę podarować swoim bliskim, znajomym. Zbliżają się święta, więc jest to świetny pomysł na prezent. Niewielkim kosztem, bo około 100 złotych, można uratować życie. Czujka tlenku węgla pracuje przez 7-10 lat - podkreśla bryg. Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy komendanta głównego PSP.

Autor: Marta Kolbus / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS