Nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości. "Samorząd odzyskuje władztwo"

Lokalna prohibicja od teraz możliwa. Wchodzi w życie nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Na jej mocy samorządy będą miały prawo decydowania o tym, kiedy i gdzie jest sprzedawany alkohol. Ustawa wprowadza także całkowity zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych, ale daje możliwość radnym wyznaczania miejsc, gdzie jest to możliwe.

Lekarze apelują o badanie nerek. 8 marca - szczególnie kobiety

4 miliony Polaków chorych na nerki umrze przedwcześnie, najczęściej przed postawieniem diagnozy - alarmują lekarze. A już podstawowe badania mogą wykryć chorobę i dać szansę na leczenie. Z okazji Dnia Kobiet i Światowego Dnia Nerek, nefrolodzy zachęcają szczególnie panie do zrobienia badań. To tanie i proste, a może uratować życie.

Uciekał przed policją. Wpadł pod własne auto

Kiedy zatrzymał samochód, nie zaciągnął hamulca ręcznego. Po wyjściu z auta od razu pod nie wpadł. Policjanci gonili mężczyznę na sygnale w stanie Wirginia, bo nie zatrzymał się na ich polecenie. Podejrzewali, że jedzie uszkodzonym samochodem. Mężczyzna uciekając przed nimi, skręcił na parking, wysiadł z auta i zaczął uciekać. Nie zaciągnął jednak hamulca ręcznego i samochód jechał dalej. Kierowca wpadł na maskę i sturlał się pod koła. Nic poważnego mu się nie stało. Usłyszał zarzuty kierowania samochodem pod wpływem środków odurzających i posiadania marihuany.

Lokomotywa do odśnieżania torów

Niezwykłe zdjęcia ze wschodniej Anglii, gdzie tory są tak zasypane, że kolejarze musieli doczepić do kilku pociągów pługi śnieżne. Podziałało. Spychacze, skonstruowane przez angielskich kolejarzy, składały się z dwóch lokomotyw, żeby mieć wystarczająco dużo mocy do kruszenia grubego lodu zalegającego na torach. Pługi mogły zacząć pracę dopiero, kiedy śnieg przestał padać. A takiej zimy w Wielkiej Brytanii nie było od 30 lat. W zeszłym tygodniu sparaliżowany został ruch samochodów, pociągów, odwołano wiele lotów i pozamykano szkoły.

Zarabiał na pirackim streamingu. Usłyszał wyrok

Lubelscy policjanci zatrzymali 30-latka z okolic Biłgoraja, który w internecie nielegalnie udostępniał sygnały płatnych kanałów telewizyjnych. Usłyszał już zarzuty i poddał się dobrowolnie karze. Mężczyzna prowadził dwie platformy do oglądania telewizji w sieci. Internauci nie płacili za dostęp do kanałów telewizyjnych, ale właściciel zarabiał na reklamach. W zeszłym tygodniu w mieszkaniu mężczyzny pojawili się policjanci, którzy przeszukali dom, zabezpieczyli pieniądze, dwa komputery i twardy dysk. 30-latek usłyszał wyrok ośmiu miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata. Będzie musiał też zapłacić 2 tysiące złotych grzywny.

Wszyli mu rękę w brzuch. Pozwoliło to ją uratować

Mowa o ręce 9-latka spod Łodzi, który w styczniu został pogryziony przez psa. Z rozległymi obrażeniami trafił do szpitala w Trzebnicy. Lewe przedramię, jak mówili lekarze, było niemal „oszkieletowane”. Wtedy podjęli walkę i wszyli rękę do brzucha. Po trzech tygodniach ją oddzielili.

Oscar dla Oldmana? "Jak on nie dostanie, to świat się skończy"

Czy będzie wielka wygrana? Dla "Twojego Vincenta" sama nominacja do Oscara już jest sukcesem. Polsko-brytyjska animacja - jako pierwsza w historii całkowicie namalowana na płótnie - walczy o statuetkę w kategorii najlepszy długometrażowy film animowany. Między innymi z twórcami filmu w Los Angeles rozmawiał korespondent "Faktów" TVN Marcin Wrona.

Samorządy obiecały wsparcie dla Oksany. Przez przepisy nie mogą wypłacić pieniędzy

Pomoc dla pani Oksany - Ukrainki, która dostała wylewu na terenie zakładu pracy - popłynęła z wielu stron. By kobieta stanęła na nogi potrzeba zarówno ćwiczeń, pieniędzy, jak i fachowej opieki. Samorządowcy mieli przekazać fundusze, ale ze względów formalnych nie jest to takie proste. Kobieta ma dostać zezwolenie na pobyt czasowy. A żeby otrzymać pieniądze, wymagany jest pobyt stały.

Fani elektronicznej rozrywki zjechali do Katowic

Światowe święto e-sportu, czyli najlepsi gracze komputerowi globu znowu w Katowicach. Po raz szósty odbywa się tam turniej Intel Extreme Masters. Gra toczy się o wysoką stawkę. Pula nagród to 7 milionów złotych. Zmagania współczesnych idoli młodego pokolenia w Spodku śledzą tysiące fanów, a miliony - obserwują rywalizację dzięki internetowej transmisji.

Ma amputowaną nóżkę, będzie mieć protezę. Jest kurą

Przeżyła nowotwór kości i amputację nóżki, teraz nadszedł czas na protezę. Dla kury - 13-letniej Teofili, z którą pani Nadia bardzo się zżyła i zrobi wszystko, by ukochanemu zwierzęciu pomóc. Weterynarze z Przemyśla też robią co mogą, by kura wróciła do zdrowia.

Już wkrótce pierwsza niedziela objęta zakazem handlu

Pierwsza taka niedziela z zakazem handlu już 11 marca. Otworzyć sklep czy zamknąć? Część przedsiębiorców nadal jest w kropce. W ustawie jest cała masa wyjątków, więc pomaga Państwowa Inspekcja Pracy i Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Kolejny rekord zimna w Polsce. Trzy osoby zmarły z powodu wychłodzenia

Rekord padł w Bieszczadach - było minus 29 stopni Celsjusza. Ostrzeżeń nigdy za wiele, ponieważ zima może mieć dla nas jeszcze wiele niespodzianek. Zimno dokucza między innymi pasażerom pociągów, ale i pacjentom gołdapskiego szpitala. W łazience temperatura spadła poniżej zera, na korytarzu jest około pięciu stopni Celsjusza.

5 osób zmarło ostatniej doby z powodu wyziębienia

Mróz nie odpuszcza. Z taką temperaturą nie ma żartów. Mija kolejna doba, kolejnych pięć osób nie żyje. W środę rano na termometrach w Polsce było miejscami minus 18 stopni. Jakby tego było mało, to mieszkańcy Świnoujścia nie mieli ogrzewania i ciepłej wody.

Urubko: na K2 wpadłem w szczelinę, cudem się wydostałem

Denis Urubko opuszcza bazę, a rosyjskim dziennikarzom zdradza, co się z nim działo, kiedy odłączył się od kolegów. Spadłem w pięciometrową szczelinę. Potrzebowałem cudu, żeby się stamtąd wydostać - mówi. Narodowa Zimowa Wyprawa na K2 potrzebuje teraz dobrej pogody, żeby ruszyć na szczyt.

Chciał wysadzić samochód z żoną w środku. Grozi mu dożywocie

Prokuratura w Świeciu skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko mężowi nauczycielki z Warlubia w województwie kujawsko-pomorskim. Mężczyzna podłożył bombę zegarową pod jej samochodem. Śledczy oskarżyli 42-letniego mężczyznę o usiłowanie zabójstwa. Przeprowadzony w trakcie śledztwa eksperyment procesowy nie pozostawił wątpliwości – bomba, gdyby eksplodowała, mogła zabić kierowcę.

ORP Pułaski już w Gdyni. Okręt wrócił z ćwiczeń

ORP Pułaski wrócił do Gdyni po trwających dwa tygodnie międzynarodowych ćwiczeniach TG-18 na Morzu Północnym. Załoga w arktycznych warunkach ćwiczyła między innymi zwalczanie okrętów podwodnych. Ekipę powitały stęsknione rodziny.