"Czas sprzyja rozwojowi tej choroby". Jak walczyć z depresją?

"Czas sprzyja rozwojowi tej choroby". Jak walczyć z depresją?
"Czas sprzyja rozwojowi tej choroby". Jak walczyć z depresją?
Marta Balukiewicz | Fakty po południu
"Czas sprzyja rozwojowi tej choroby". Jak walczyć z depresją?Marta Balukiewicz | Fakty po południu

Przeszywający smutek i fizyczny ból. Brak siły na codzienne czynności, brak chęci do życia - symptomów depresji jest wiele, ale najważniejsze jest to, by ich nie zlekceważyć. Ważne jest też to, by o depresji mówić otwarcie. Świadectwo tego w poruszającym wywiadzie dla portalu tvn24.pl dał senator Jerzy Fedorowicz.

Senator Jerzy Fedorowicz, znany z poczucia humoru, dystansu do siebie, ciętej riposty i żartobliwych powiedzeń, wywiadem dla portalu tvn24.pl dał swoje świadectwo, jak wygląda zmaganie się z depresją, dwa lata po śmierci żony.

"(...) najpierw muszę znaleźć w sobie siłę, żeby wstać z łóżka. Jak już wstanę, to powinienem zjeść śniadanie, ale nie wiem, czy dam radę, rzadko jem. (...) I to jest w ogóle niepedagogiczne, co powiem, ale nie mam ochoty na życie" - powiedział Fedorowicz w wywiadzie dla portalu tvn24.pl.

Reżyser, rozmawiając z dziennikarzami, nie krył, że od pół roku myśli tylko o tym, że chciałby być już z żoną. "Ja już myślę tylko o jednym, że ja już chcę być z nią. Tam. Po prostu" - przyznał.

Rozmowę z senatorem przeprowadzili dziennikarze "Faktów" TVN Arleta Zalewska i Krzysztof Skórzyński.

- Chcielibyśmy tym wywiadem dołożyć taką cegiełkę do bardzo ważnej dyskusji o tym, jaką tragedię przeżywają ludzie chorzy na depresję i żeby tych ludzi zauważać - podkreśla dziennikarz Krzysztof Skórzyński.

- Jerzy Federowicz chciał nam tę historię opowiedzieć. Chciał ją nam opowiedzieć na własnych warunkach, czyli bardzo szczerze - dodaje dziennikarka Arleta Zalewska. - Dla nas to był najważniejszy wywiad w dziennikarskim w życiu - podkreśla.

Senator w rozmowie z dziennikarzami opisał również, jak wygląda zmaganie się z codziennością. "Ja nie śpię. Dopiero jak wezmę pastylkę, tylko wtedy zasypiam" - mówił polityk.

Jednocześnie twierdzi, że domowe leczenie to za mało na wyjście z depresji.

"Mam świadomość, że gdyby nie koronawirus, to mógłbym z tego być może już wyjść. Zamknęliby mnie w szpitalu, zmusili do snu i tabletkami z tego wyprowadzili. A tak, jestem w domu, mam te pigułki, o to te (na stole leżą opakowania z lekarstwami - przyp. red.), które wiem, że mnie niszczą - mówił reżyser.

Co 40 sekund ktoś popełnia samobójstwo

Depresja jest czwartą najczęstszą chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Dlatego historia i wyznanie senatora Fedorowicza, osoby publicznej, może pomóc innym oswoić tę chorobę.

- Tak jak inne choroby, które nam się przytrafiają, to może nam się przytrafić choroba zwana depresją, co oznacza, że należy ją leczyć - podkreśla dr Joanna Heidtman, psycholog społeczna i socjolog.

Eksperci zwracają uwagę, że nieleczona depresja może prowadzić do tragicznych skutków.

Ze statystyk przekazanych przez Światową Organizację Zdrowia wynika, że co 40 sekund ktoś na świecie próbuje odebrać sobie życie z powodu depresji.

Z kolei według danych Narodowego Funduszu Zdrowia ponad milion osób zrealizowało receptę i wykupiło refundowane leki przeciwdepresyjne. Statystyki NFZ nie uwzględniają jednak pacjentów, którzy leczą się w prywatnych gabinetach.

- Czas sprzyja rozwojowi tej choroby, dlatego że ona związana jest w ogromnym stopniu z poziomem lęku, z naszą niepewnością w świecie, z utratą bezpieczeństwa - mówi profesor Mirosława Nowak-Dziemianowicz, psycholog.

Jakie są objawy depresji?

Pandemia COVID-19 spowodowała, że zamiast bliskości drugiego człowieka jest izolacja i osamotnienie. Do tego poczucie lęku, które przeradza się w przeszywający strach.

Psycholog Mirosława Nowak-Dziemianowicz wymienia kilka symptomów depresji. - Problemy z bezsennością, problemy z jedzeniem, utrata radości życia, utrata motywacji do życia - mówi.

- Mimo już jakiejś wiedzy społecznej, to jak z wieloma zaburzeniami psychicznymi z tym (z depresją - przyp. red.) wiążę się stygmatyzacja, poczucie wstydu, co niestety jeszcze bardziej izoluje - dodaje dr Joanna Heidtman.

Na depresję cierpi co dziesiąty Polak. - Osoby, które cierpią na objawy depresyjne bardzo często nie wiedzą, że cierpienie, którego doświadczają, jest problemem zdrowotnym - podkreśla dr hab. Maciej Pilecki, kierownik Oddziału Klinicznego Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Gdzie szukać wsparcia?

W przełamywaniu stereotypów, walce ze stygmatyzacją osób chorych i uświadamianiu mają pomóc różne kampanie społeczne - na przykład II Krakowski Tydzień Zdrowia Psychicznego Human Week.

- My naprawdę jesteśmy w stanie pomóc wielu wielu osobom - zachęca dr hab. Maciej Pilecki.

- Pierwszym krokiem do poradzenia sobie z nią (depresją - przyp. red.) jest zdanie sobie sprawy z tego że człowiek tą chorobę przechodzi - podkreśla dziennikarz "Faktów" Krzysztof Skórzyński, który jest współautorem wywiadu z Jerzym Fedorowiczem.

Na osoby, które potrzebują być wysłuchane, codziennie czeka Centrum Wsparcia (tel. 800702222), Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych (tel. 116123; dostępny w godzinach 14.00-22.00) oraz Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży (tel. 116 111; dostępny w godzinach 12.00-02.00).

W internecie można też znaleźć informacje, jak pomóc osobom, które mają depresję.

Autor: Marta Balukiewicz / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy w polskiej Olimpiadzie Matematycznej wygrała dziewczyna: 17-letnia Magdalena Pudełko z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Oprócz niej pierwszą nagrodę odebrał również Mateusz Wawrzyniak, który uzyskał tę samą liczbę punktów.

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Źródło:
Fakty TVN

Kiedy mówimy o transplantacjach, to zazwyczaj wyobrażamy sobie samą operacje - ten niezwykły moment, kiedy ograny jednej osoby dają szansę na życie komuś innemu. Jednak zanim dojdzie do operacji, to musi się jeszcze wiele wydarzyć. Trzeba wykonać setki telefonów i podjąć dziesiątki trudnych decyzji.

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Źródło:
Fakty TVN

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gwałtowne zjawiska pogodowe są symptomem kryzysu klimatycznego. Piątkowa ulewa trwała 20 minut, ale była tak mocna, że mały strumyk siał spustoszenie. To nie była zwykła burza. Mieszkańcy w podkarpackim Pawłosiowie dalej sprzątają i liczą straty. Obfite opady deszczu spowodowały, że wylał tam niewielki potok.

Ulewa trwała 20 minut. Zalanych zostało około 150 budynków. Wciąż trwa sprzątanie w Pawłosiowie

Ulewa trwała 20 minut. Zalanych zostało około 150 budynków. Wciąż trwa sprzątanie w Pawłosiowie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Mówiono, że on zobowiązał się zaprowadzić porządek w Kościele. On się za to zabrał - powiedział w "Faktach po Faktach" ksiądz Adam Boniecki, wspominając papieża Franciszka. Według księdza nikt przed zmarłym ojcem świętym "nie zamachnął się tak stanowczo" na zło w Kościele.

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

89 procent ludzi na świecie popiera troskę o klimat, o środowisko, powietrze, którym oddychamy, nasze lasy, rzeki i zwierzęta. To ogromna, choć w ostatnim czasie milcząca większość. W Międzynarodowy Dzień Ziemi oddajemy głos tym, którzy nie tyle mówią, ale robią coś, by to środowisko chronić.

Nowe technologie i tradycja w służbie ekologii. W Dniu Ziemi przyglądamy się pozytywnym inicjatywom

Nowe technologie i tradycja w służbie ekologii. W Dniu Ziemi przyglądamy się pozytywnym inicjatywom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS