Rząd wycofuje się z dodatku dla medyków

We wtorek Sejm przyjął poprawkę Senatu, która zakładała wypłatę dodatku w wysokości stu procent dla wszystkich pracowników medycznych walczących z epidemią. Następnego dnia z tej decyzji się wycofał. Posłowie PiS-u zgłosili chęć ponownego głosowania. Opozycja grzmi. Mówi o kpinie, chaosie, dzieleniu personelu medycznego.

Polonez przed siedzibą PiS i w Poznaniu. A w Krakowie techno

Mocne, czasami wulgarne plakaty i okrzyki - to tylko jedno z oblicz protestów, które od tygodnia zdominowały ulice polskich miast. Manifestacje, marsze i blokady to nie tylko oznaka sprzeciwu ale i solidarności z prostującymi kobietami. Kreatywność ich uczestników jest niewyczerpana.

"Szpital tymczasowy to już nie jest opcja rezerwowa"

Kolejne europejskie kraje wprowadzają surowe zasady związane z epidemią koronawirusa. Czasem oznacza to właściwie zamknięcie kraju z jego gospodarką i społeczną aktywnością. Obowiązujące w Polsce obostrzenia na razie pozostają bez zmian. Premier Morawiecki ze swoimi ministrami na konferencji prasowej w szpitalu na Stadionie Narodowym w Warszawie zapewniał, że rząd robi wszystko, by skutki epidemii opanować.

Ponad 20 tysięcy nowych, potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2

Potwierdzono ponad 20 tysięcy zakażeń. zmarło ponad 300 osób z COVID-em. To najgorsze dane od początku pandemii w Polsce. Koronawirus przekracza kolejną psychologiczną granicę, a lekarze mówią, że cały system jest na granicy wytrzymałości. Rośnie nie tylko krzywa zakażeń. Coraz więcej zajętych jest łóżek i respiratorów. Na Mazowszu wolnych jest jeszcze raptem dziewięć urządzeń.

Premier apeluje do protestujących

Prezydent chce pracy z ekspertami. Premier zachęca do dyskusji, apeluje aby gniew kierować do niego, a nie wychodzić na ulice, bo trwa pandemia. Tydzień po ogłoszeniu wyroku Trybunału - jest reakcja na szczycie na społeczny sprzeciw. Padają słowa, nie propozycje, a na horyzoncie widać kolejny protest. Czy jest szansa, że pojawi się tam też porozumienie?

Atak na uczestników marszu we Wrocławiu. "Jest osoba zatrzymana"

Protestujący we Wrocławiu zostali zaatakowani. Zamaskowani mężczyźni bili w głowy i pryskali gazem manifestujących. Jeden z napastników uderzył dziennikarkę, a ta upadła na krawężnik. Wszystko widać na nagraniach. Policja przyznaje, że dostawała sygnały o agresji. Zatrzymała jedną osobę.

Godziny rektorskie dla studentów, którzy chcą protestować

Środowisko akademickie strajkuje razem z kobietami. Największe uczelnie w Polsce zwolniły w środę studentów i doktorantów z zajęć, by mogli uczestniczyć w protestach. Z dewizą "nec temere, nec timide", czyli bez strachu, ale z rozwagą, rozpoczęła się demonstracja na terenie kampusu Uniwersytetu Gdańskiego. Bez wulgarnych transparentów i okrzyków, a do tego z zachowaniem dystansu. Kolegium rektorskie Uniwersytetu Jagiellońskiego apeluje do władz o zażegnanie konfliktu społecznego.

Odwołane zajęcia, zwolnienia z pracy. Siódmy dzień protestów po orzeczeniu w sprawie aborcji

W Krakowie przed rozpoczęciem dyżuru protestowali pracownicy Szpitala Uniwersyteckiego. W Warszawie setki demonstrantów pojawiły się przed siedzibą Ordo Iuris. W Łodzi, według szacunków organizatorów, w proteście wzięło udział około 10 tysięcy osób. To już siódmy dzień protestów, które rozpoczęły się w zeszły czwartek po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

Prezes PiS wezwał do obrony kościołów. "Wyglądało to jak prowokacja"

Jarosław Kaczyński zabrał głos w sprawie protestów po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który znacznie ogranicza dostęp do aborcji. Wicepremier i szef rządzącej partii stwierdził, że protesty w dobie pandemii narażają zdrowie i życie obywateli, a także wezwał zwolenników PiS do obrony kościołów. W tle protestów trwa polityczna burza.

16 300. Najwyższa dobowa liczba zachorowań

Resort zdrowia potwierdził we wtorek 16 300 nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 w Polsce. To najwyższa dobowa liczba nowych zakażeń od początku epidemii. Szpitale pękają w szwach, pacjentów zakażonych koronawirusem przybywa lawinowo. Tym trudniej zrozumieć sytuację, która wydarzyła się w Tychach. Pacjent z zakażony SARS-CoV-2 uciekł z karetki pogotowia. Mężczyzna usłyszał już zarzuty.

Senat przyjął poprawki do ustawy covidowej

Ustawą dotyczącą między innymi pracy medyków zajął się Senat. Sejmowy projekt zakładał przyznanie dodatków do wynagrodzeń medykom skierowanym do walki z epidemią przez wojewodę, jednak senatorowie przyjęli poprawkę, zgodnie z którą dodatek w wysokości 100 procent będzie przysługiwać wszystkim pracownikom ochrony zdrowia zaangażowanym w leczenie chorych na COVID-19.

Rząd przedstawił szczegóły wsparcia dla najbardziej dotkniętych branż

Od soboty cała Polska jest objęta czerwoną strefą, czyli w sklepach obowiązują limity, restauracje mogą serwować dania jedynie na wynos, a kluby fitness są zamknięte. Rząd zamknął część branż niemal z dnia na dzień - podkreślają przedsiębiorcy. Teraz premier Mateusz Morawiecki obiecuje pomoc. Ma ona dotyczyć gastronomii, rozrywki, branży fitness, sklepów i bazarów.

Żandarmeria Wojskowa będzie pomagała policji. "Nie ma w tym nic nic nadzwyczajnego"

Od środy 28 października żołnierze Żandarmerii Wojskowej mają wspierać policję w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego. Rządzący zapewniają, że to rutynowe działanie związane z epidemią. Jednak protestujący i opozycja obawiają się, że żołnierze zostaną wykorzystani do tłumienia manifestacji przeciw orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, którego prezesem jest Julia Przyłębska.

Nowa ustawa, brak publikacji wyroku TK? Scenariusze rozwiązania sporu wokół aborcji

Po sześciu dniach, od trwających protestów w sprawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji, głos zabrał premier Mateusz Morawiecki, zabrała też Julia Przyłębska. Jednak prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, choć miał możliwość odpowiedzi, pytania dziennikarzy zbył milczeniem. W tle dyskusji o samym orzeczeniu dotyczącym aborcji - debata czy to w ogóle orzeczeniem jest, jeśli Trybunał Konstytucyjny nie został powołany zgodnie z prawem - mówi o tym Koalicja Obywatelska. Z kolei Lewica chce pełnej legalizacji aborcji i w tej sprawie zapowiada projekt ustawy.

Burzliwe obrady Sejmu. Ostre słowa Terleckiego, interwencja Straży Marszałkowskiej, zablokowana mównica

We wtorek Sejm po godzinie 10 rozpoczął zaplanowane na dwa dni posiedzenie. Podczas ob rad niektórzy posłowie opozycji mieli maseczki z czerwoną błyskawicą - symbolem Strajku Kobiet i trwających od czwartku protestów, dotyczących wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Skomentował to prowadzący obrady wicemarszałek Ryszard Terlecki z Prawa i Sprawiedliwości, który w symbolu widzi znaki "do złudzenia przypominające symbole Hitlerjugend i SS". Następnie posłanki Lewicy zeszły w stronę miejsc posłów Prawa i Sprawiedliwości i próbowały otoczyć Jarosława Kaczyńskiego, ale na pomoc ruszyli mu posłowie jego partii. Ryszard Terlecki wezwał Straż Marszałkowską do przeprowadzenia interwencji.

"Wszystkie ręce na pokład". Lekarze proszą o wsparcie studentów medycyny

Oddział ratunkowy w garażu dla karetek, dramatyczne apele pielęgniarek i lekarzy o pomoc, czy karetka czekająca 18 godzin aż ktokolwiek przyjmie pacjenta - tak wygląda rzeczywistość w szpitalach w całej Polsce. Choć covidowych łóżek ciągle przybywa, to ciągle przybywa też nowych chorych potrzebujących leczenia szpitalnego.

Nowe zasady w szkołach. Jak przebiega nauka zdalna?

Część uczniów szkolne ławki zamieniła na domowe biurka. Samorządy i dyrektorzy szkół radzą sobie, jak mogą. W poniedziałek zawiesił się najpopularniejszy program do nauki zdalnej. Obecnie do placówek uczęszczają tylko dzieci nauczania początkowego - klasy 1-3.

Ponad 10 tysięcy nowych zakażeń SARS-CoV-2. Minister Zdrowia nie wyklucza kolejnego lockdownu

Resort zdrowia potwierdził w poniedziałek 10241 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Przekazano także informację o śmierci 45 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Zajętych jest ponad 60 procent covidowych łóżek. "Jeśli będziemy dalej obserwować wykładnicze tempo wzrostu, będę namawiał premiera do całkowitego lockdownu" - powiedział w wywiadzie dla "Faktu" minister zdrowia Adam Niedzielski.

"Nie da rady każda kobieta udźwignąć takiego ciężaru"

W czwartek Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie w sprawie zakazu aborcji z uwagi na prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Co dla kobiet oznacza poród z ciężką wadą? Jak wygląda ich życie już po porodzie?

"Zjednoczona Prawica zobaczyła, jak kończy się tchórzostwo"

"Przekroczono granice" - mówi o protestach szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki. Polityk zapytany o to, co dalej z prawem aborcyjnym, odpowiada, że "niewiele można dyskutować, bo rozstrzygnięcie Trybunału jest jednoznaczne". Innego zdania jest koalicjant PiS-u Jarosław Gowin, który mówi, że "nie wolno dopuścić do sytuacji, w której kobiety będą traktowane z okrucieństwem albo będą zmuszane prawnie do heroizmu".

Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Krakowie uruchomił bezpłatną pomoc psychologiczną dla medyków

Psychologowie obserwują, że z powodu pandemii coraz więcej osób zgłasza się do nich po wsparcie. Strach, lęk, obawy przed utratą pracy to emocje, z którymi coraz gorzej sobie radzimy. Epidemia to szczególnie trudny czas dla personelu medycznego. Nieustające zmęczenie, ogromny stres i codzienna walka o ludzkie życie - to od kilku miesięcy rzeczywistość pracowników medycznych. Żeby ich wesprzeć Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Krakowie uruchomił bezpłatną pomoc psychologiczną. Wystarczy zadzwonić. Infolinia działa całą dobę. Chodzi o to, by osoby narażone na traumatyczne przeżycia mogły zadzwonić, podzielić się swoimi emocjami i otrzymać adekwatne wsparcie.