Zapisy na szczepienia i testy przesiewowe. Poniedziałek to ważny dzień dla nauczycieli

Zapisy na szczepienia i testy przesiewowe. Poniedziałek to ważny dzień dla nauczycieli
Zapisy na szczepienia i testy przesiewowe. Poniedziałek to ważny dzień dla nauczycieli
Maria Bilińska | Fakty po południu
Zapisy na szczepienia i testy przesiewowe. Poniedziałek to ważny dzień dla nauczycieliMaria Bilińska | Fakty po południu

W poniedziałek rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla nauczycieli. Najpierw zostaną zaszczepieni ci nauczyciele, którzy uczą stacjonarnie najmłodszych uczniów. Dostaną szczepionkę firmy AstraZeneca. Tego samego dnia rozpoczną się testy przesiewowe dla nauczycieli z klas 1-3 szkół podstawowych.

W przyszłym tygodniu ruszają ponowne testy przesiewowe dla nauczycieli z klas 1-3 szkół podstawowych. Rząd chce przebadać tych samych nauczycieli, których badał w połowie stycznia, na chwilę przed ich powrotem do szkół. Chodzi o to, żeby sprawdzić, jak przejście na naukę stacjonarną wpłynęło na ewentualne zakażenia.

Testy potrwają do piątku. Jeżeli wyniki będą dobre, to jest szansa, że do szkół wrócą też starsze dzieci. Koalicja Obywatelska taki mechanizm chwali, ale dodaje, że testów powinno być jeszcze więcej.

Czytaj więcej: Szczepienia na COVID-19 - raport tvn24.pl

- My powinniśmy testować nauczycieli (...) regularnie, tak jak medyków. (...) Na przykład co tydzień, żeby się ten wirus po prostu nie roznosił, bo po co testujemy? Po to testujemy, żeby wyizolować osoby zakażone - przekonuje Izabela Leszczyna, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

W poniedziałek także ruszą zapisy na szczepienia. - W pierwszej kolejności w przyszłym tygodniu chcemy kierować ofertę szczepień dla tych nauczycieli, którzy dziś pracują już w trybie nauki stacjonarnej - zapowiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Dotyczy to tylko nauczycieli z trzech pierwszych klas podstawówki.

- Szkoły zapisują się, dyrektorzy sporządzają listę nauczycieli chętnych, będzie się na pewno wypełniało takie ankiety, które będą dotyczyły między innymi sytuacji zdrowotnej - tłumaczy Mirosława Chodubska, prezes Okręgu Dolnośląskiego ZNP.

Szczepienia nauczycieli mają rozpocząć się w piątek. Pierwotnie nauczyciele mieli być szczepieni dopiero po seniorach i po przewlekle chorych, ale do zmiany planów zmusiły cechy nowej szczepionki.

Kwestia szczepionki

Preparat firmy AstraZeneca, chociaż jest przebadany, bezpieczny i skuteczny, to jednak nie będzie stosowany u osób po 60. roku życia i u osób chorych. Po prostu w tych grupach było za mało badań. Dlatego - żeby wykorzystać te szczepionki - rząd postanowił zaszczepić następnych z listy, czyli właśnie nauczycieli.

W pierwszej chwili szef Związku Nauczycielstwa Polskiego zareagował z oburzeniem. "Żądamy skutecznej szczepionki, a nie eksperymentowania na nauczycielach i pracownikach oświaty! Którą szczepionką szczepił się rząd?" - napisał na Twitterze Sławomir Broniarz.

Ale zarówno rząd, jak i opozycja rozwiewają te wątpliwości. - Nie ma lepszych i gorszych szczepionek, wszystkie szczepionki, które zostały dopuszczone do użytku na terenie Unii Europejskiej, są w stu procentach bezpiecznymi szczepionkami - oświadczył szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

- Jeśli szczepionka AstraZeneki została dopuszczona, to znaczy, że jest dobrą szczepionką, i gdybym mogła się nią zaszczepić, zaszczepiłabym się choćby jutro, ale będę czekała cierpliwie, z pokorą, na swoją kolejkę - mówi posłanka Izabela Leszczyna z KO.

Co z nauczycielami po 60. roku życia? Wiadomo, że mogą być szczepieni preparatem albo firmy Pfizer, albo firmy Moderna. Do końca marca na wszystkie dostawy tych szczepionek są już pozapisywani seniorzy po 70. roku życia. Szansą byłyby jedynie dodatkowe dostawy od tych producentów.

- Wtedy na pewno w pierwszej kolejności będziemy traktowali nauczycieli powyżej 60. roku życia, ale szczepionką, która jest dla nich przeznaczona - poinformował Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Jeżeli dodatkowych dostaw nie będzie, to nieco starsi nauczyciele będą musieli czekać.

Do niedzieli w Polsce wykonano ponad milion 600 tysięcy szczepień. Obydwie dawki dostało już ponad 440 tysięcy osób. Przyrosty nie są duże, bo chociaż rząd zapewnia, że szczepić mógłby o wiele szybciej, to sprawa nieustająco rozbija się o niewystarczające dostawy samych szczepionek.

Autor: Maria Bilińska / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS