Komitet "Legalna Aborcja. Bez Kompromisów" przedstawił projekt ustawy

Uliczne protesty to nie jedyna odpowiedź Ogólnopolskiego Strajku Kobiet na decyzję Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Różne organizacje kobiece zrzeszone w jednym komitecie "Legalna Aborcja. Bez Kompromisów" - przy wsparciu posłanek lewicy - przedstawiły projekt zezwalający na przerywanie ciąży.

Zapadł wyrok w sprawie grupy dilerów, która handlowała dopalaczami

Sąd nie miał wątpliwości - dilerzy sprowadzili niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia wielu osób sprzedając dopalacze. W Częstochowie zapadł wyrok w sprawie grupy, która handlowała niebezpiecznymi substancjami. Po ich zażyciu cztery osoby zmarły. Jedna ze skazanych kobiet sprzedawała dopalacze na oczach swoich dzieci.

W Tarnobrzegu rozpoczął się proces księdza oskarżonego o pedofilię

W Tarnobrzegu na Podkarpaciu rozpoczął się proces księdza, byłego już proboszcza jednej z parafii, oskarżonego o seksualne wykorzystywanie ministranta. Doszło do tego 15 lat temu. O sprawie sandomierska kuria powiadomiła prokuraturę dopiero w 2020 roku. Sygnały o sprawie miały do niej docierać jednak od 2006 roku.

2-latka wpadła do lodowatej wody. Na ratunek ruszył żołnierz

Po kilku dniach mrozów przyszła odwilż, więc o tragedię teraz nietrudno. Do nieszczęścia niewiele brakowało w Parku Szczęśliwickim w Warszawie. Do lodowatej wody wpadło dwuletnie dziecko. Eksperci przestrzegają przed wchodzeniem na zamarznięte akweny i przypominają, że nie ma bezpiecznego lodu.

"Chcemy wznowienia działalności uzdrowiskowej"

Stoją puste, a mogłyby pomagać tym, którzy dochodzą do zdrowia po zakażeniu koronawirusem. Sanatoria pełne sprzętu medycznego mogłyby się stać ośrodkami pomocy pocovidowej. Wszystko bezpiecznie, bo w reżimie sanitarnym. Pacjentom z przeciwciałami pomagałaby w większości zaszczepiona kadra.

Rząd zapewnia, że szczepionka firmy AstraZeneca jest bezpieczna i skuteczna

Nauczyciele mają wątpliwości, a rząd przekonanie, że szczepionka AstraZeneki jest skuteczna i bezpieczna. Przed zachorowaniem ochroni 60 procent osób, a wszystkich, którzy ją przyjmą, przed ciężkim przebiegiem choroby, powikłaniami i hospitalizacją. W Polce jest ponad milion 300 tysięcy wykonanych szczepień, a wśród nich 102-latka, która świeci przykładem i radą na długowieczność: żyć i jeść normalnie, dbać o siebie i nie chuliganić.

Napad na konwojenta w Łodzi. Policja szuka sprawców

W Łodzi napadnięto na konwojenta. Łupem co najmniej czterech złodziei padło niemal trzy miliony złotych. Śledczy na razie znają tożsamość tylko jednego z podejrzewanych o napad. Poszukiwany jest listem gończym. Wcześniej był już karany.

Rusza proces mężczyzny oskarżonego o poćwiartowanie ciała partnerki

Rusza proces Tadeusza M., który poćwiartował ciało swojej partnerki i przepadł bez śladu. Mężczyzna wcześniej tłumaczył, że nie zabił kobiety i że nie zgłosił jej śmierci, bo chciał pobierać jej rentę. Po tym mężczyzna usłyszał zarzuty, sąd zezwolił na jego wypuszczenie. Na wolności ślad po nim zaginął. Grozi mu do trzech lat więzienia.

Katowiccy strażacy ochotnicy uratowali psa

Katowiccy strażacy ochotnicy uratowali psa uwięzionego w lisiej norze. Pomimo opadów deszczu i śniegu, strażacy wykonali wykop do nory. Po dwóch godzinach akcji wystraszony pies trafił do już szczęśliwego właściciela.

Restauratorzy składają pozew zbiorowy przeciwko Skarbowi Państwa

Branża gastronomiczna idzie do sądu i pozywa Skarb Państwa za lockdown. Chce co najmniej miliarda złotych odszkodowania. To może być największy pozew zbiorowy w czasie pandemii. Zgłosiło się do niego kilkuset restauratorów. Jak mówią - restrykcje zniszczyły ich biznes, a ich samych wpędziły w spiralę długów.

"Jeśli miałbym zbankrutować, wolałbym zbankrutować i uratować ludzkie życie"

Biznes tonie w morzu długów, kredytów i opłat. Wiele restauracji, stoków i klubów fitness już jest otwartych, pomimo obostrzeń. Ich straty przekraczają rządową pomoc. Premier Mateusz Morawiecki twierdzi, że Polska przeznacza największy odsetek PKB spośród krajów UE na pomoc antykryzysową. Były marszałek Senatu Stanisław Karczewski powiedział, że wolałby zbankrutować i uratować życie ludzkie.

Wielkie liczenie po wielkim Finale WOŚP

Kilkadziesiąt tysięcy wolontariuszy, ponad 1300 sztabów, miliony Polaków otwierających serca i portfele. 29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy przechodzi o historii z kolejnym rekordem. Zebrano co najmniej 127 milionów złotych.

Od 1 lutego delikatne poluzowanie obostrzeń w Polsce

Od 1 lutego znikają godziny dla seniorów, znowu otwarte są muzea, galerie sztuki i sklepy w galeriach handlowych. Kina i teatry wciąż czekają na zniesienie obostrzeń, podobnie jak siłownie, baseny, restauracje i stoki narciarskie. Premier nie wykluczył dalszego otwierania gospodarki jeszcze w tym tygodniu, ale część przedsiębiorców i tak nie czeka na decyzje rządu.

Niektóre punkty musiały zmienić terminy szczepień

Część terminów szczepień musiała zostać przesunięta. Wszystko przez zmniejszone dostawy szczepionek od firm Pfizer i Moderna. Pełnomocnik rządu ds. szczepień przyznał, że w pierwszym kwartale, zamiast 9 milionów dawek, dostaniemy niewiele ponad 6 milionów. Polska otrzyma też szczepionkę firmy AstraZeneca, ale może być ona mniej skuteczna dla osób starszych. Do tej pory wykonano w Polsce ponad milion 700 tysięcy szczepień. Udało się zaszczepić 94 procent chętnych lekarzy.

Kolejny rekord pobity. Wielki sukces 29. Finału WOŚP

Ponad 127 milionów złotych udało się zebrać dotychczas w ramach 29. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Choć pandemia krzyżuje wiele planów, to tegoroczne granie bez zmian charakteryzowało się pasją wolontariuszy i hojnością darczyńców. Wciąż trwają aukcje WOŚP. Orkiestra gra w tym roku dla dziecięcej laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy.

Ferrari jako dodatek do książki, autobus lub wakacje na Zanzibarze

Loty w przestworzach, wakacje na Zanzibarze, drifty na wyścigowym torze czy konne przejażdżki. Na aukcjach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wybór jest przeogromny. Dziećmi zwycięzców licytacji może się zając kierowca rajdowy, mieszkanie posprząta aktor, nakarmią i ubiorą muzycy. Do tego setki gadżetów przekazanych przez znanych i lubianych.

Sparaliżowane drogi, autostrady i obwodnice. Zima w Polsce daje się we znaki

W Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego, co przekłada się na liczbę interwencji ratunkowych. Przelotne, ale obfite opady śniegu, nierzadko paraliżują drogi, a nawet autostrady czy obwodnice. Jednak - co dla jednych jest utrapieniem - dla innych jest okazją, by cieszyć się z dawno nie widzianej w Polsce prawdziwej zimy.