"Stosowano przemoc wobec kobiet, mężczyzn, ludzi młodych, ludzi starych. To było używanie siły na oślep"

Finał 2020 tego roku w polityce mocno zmodyfikował też znaczenie słowa: "niezwłocznie" - w takim trybie powinny być publikowane wyroki Trybunału Konstytucyjmnego, ale ten z października dotyczący aborcji wciąż na publikację czeka. W tej sprawie stało się wiele. Były masowe protesty na ulicach, były też działania policji, które wzbudziły wiele kontrowersji. Na przykład te, gdy w ruch poszły teleskopowe pałki i gaz łzawiący.

O. Maciej Zięba nie żyje

Odszedł ojciec Maciej Zięba. Dominikanin, filozof, publicysta, w PRL działacz demokratycznego podziemia. Zabierał głos w ważnych sprawach, ważne sprawy tłumaczył i dyskutował o nich z pasją. Nie bał się trudnych pytań i odpowiedzi. Zmarł po długiej chorobie nowotworowej. Miał 66 lat.

Zmiany, ograniczenia i morze solidarności. "Jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie"

W naszym kraju pierwszy przypadek koronawirusa zdiagnozowano na początku marca i był to początek głębokich i trudnych zmian. Nastąpiło zamknięcie sklepów, gastronomii, całych branż. To były dla wielu ludzi fatalne wiadomości, ale wielu też doświadczyło prawdziwych traum. Na przykład, gdy ich bliscy odchodzili na szpitalnym łóżku w samotności. Pośród tragedii widzieliśmy też falę solidarności, gdy ludzie szyli maseczki czy dzielili się posiłkami.

Koronawirus zmienił nasze życie. Rok 2020 wyjątkowo trudny dla medyków

To rok, gdy wyrazem najwyższej troski o innych, nawet najbliższych, nie była bliskość tylko dystans. Widzieliśmy puste miasta, które wcześniej tętniły życiem. Słyszeliśmy lekarzy bez sił, szpitale bez miejsc i ludzi, którzy nie mogli pożegnać swoich bliskich. Koronawirus zmienił to jak pracujemy, uczymy się i spędzamy ze sobą czas. Dla ochrony zdrowia to był również rok bolesnej próby.

Rodzice wcześniaków apelują o szybkie zaszczepienie przeciw COVID-19

Rodzice wcześniaków chcą szybkich szczepień przeciwko COVID-19. Nawet w grupie zero. Z powodu pandemii ich kontakt z dziećmi jest ograniczony. Jak podkreśla Fundacja Koalicja dla Wcześniaka - te dzieci potrzebują bicia serca, głosu i zapachu mamy, by mogły lepiej się rozwijać. Szczepienia byłyby pomocą. Co na to rządzący?

Żory chcą walczyć z pieszymi wpatrzonymi w telefony

Żory chcą walczyć z pieszymi wpatrzonymi w ekrany telefonów. Na przejściach dla pieszych zostanie uruchomiony system STOP-FON. Wystarczy, że pieszy zainstaluje na swoim telefonie bezpłatną aplikację, a gdy znajdzie się w otoczeniu pasów, telefon sam wyświetli komunikat przypominający o zachowaniu szczególnej ostrożności. Aplikacja skierowana jest głównie do dzieci i młodzieży. To właśnie oni najczęściej się zapominają korzystając ze smartfonów.

Walka z pandemią trwa. Apele o rozwagę podczas sylwestra

Będzie testowanie nauczycieli klas 1-3 przed powrotem do szkół po feriach. Powrót będzie możliwy, jeśli nie będzie wzrostu zakażeń - mówił rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Tu ważne są obostrzenia, ale ważne są też pytania o możliwość wychodzenia dzieci z domu w ciągu dnia i ciągle aktualne pytania o to, co nam wolno, a czego nie wolno w sylwestrową noc.

Kamil Stoch stanął na podium w Oberstdorfie

Mieli w ogóle nie skakać, a osiągnęli sukces. Polscy skoczkowie po zawirowaniach wokół testów na koronawirusa ostatecznie wystartowali w konkursie w Oberstdorfie. Kamil Stoch wylądował na drugim miejscu. Za zawodnikami sporo emocji, przed nimi trzy konkursy Turnieju Czterech Skoczni.

Politycy zachęcają do szczepień. "Mówimy jednym głosem"

Szczepią się razem i ponad podziałami, bo cel jest jeden - pokonać pandemię. Politycy różnych opcji szczepią się przed kamerami i mówią jednym głosem - tylko tak możemy wrócić do normalności. Do 29 grudnia zaszczepiło się 14 tysięcy medyków. Szczepią się następni, bo ważny jest czas. 30 grudnia resort zdrowia podał, że zmarło kolejnych ponad pół tysiąca osób zakażonych koronawirusem.

"Dzieci bardzo potrzbują kontaktów rówieśniczych". Kiedy wrócą do szkoły?

W czasie ferii dzieci i młodzież do szesnastego roku życia nie będą mogły wychodzić same z domu przed godziną 16 - rząd nie chce zmienić decyzji. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę przestrzega, że długa izolacja może negatywnie wpłynąć na psychikę najmłodszych i prowadzić do depresji. Powrót do szkół po 17 stycznia jest możliwy, ale jeszcze nie przesądzony. Decyzja w tej sprawie ma zapaść w pierwszym tygodniu stycznia. Z kolei pod koniec stycznia mają ruszyć szczepienia nauczycieli przeciwko COVID-19.

14-miesięczne dziecko zmarło, miało objawy zatrucia. Lokatorzy wskazują na trutkę na szczury

Prokuratura wyjaśnia przyczyny śmierci 14-miesięcznego chłopca z Kamienia Pomorskiego. Dziecko razem z matką w pierwszy dzień świąt trafiło do szpitala z podejrzeniem zatrucia. Nie był to jednak czad. Strażacy w domu, gdzie mieszkała rodzina, stwierdzili duże stężenie dwutlenku siarki. Dziecko zmarło, sprawę bada prokuratura. Lokatorzy twierdzą, że zatrucie może mieć związek z trutką na szczury w budynku.

"Dziwna logika". Policja kontroluje, czy obostrzenia są przestrzegane

W hotelach, w galeriach handlowych i na stokach - pustki. Wiele punktów handlowych i usługowych musiało zostać zamkniętych zgodnie z nowymi obostrzeniami. Za złamanie zakazów przedsiębiorcom grożą kary. Właściciele liczą straty. Niektórzy liczą na pomoc państwa, ale nie każdemu została przyznana.

Już ponad 6 tysięcy pracowników medycznych w Polsce zaszczepiło się na COVID-19

W Polsce szczepienia przeciwko COVID-19 trwają już trzeci dzień - zaszczepiło się już ponad 6 tysięcy pracowników medycznych. Przykład chcą dać lekarze politycy: Tomasz Grodzki, Stanisław Karczewski, Waldemar Kraska i Władysław Kosiniak-Kamysz zaszczepią się przed kamerami. Po pracownikach medycznych będą seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele. Kto i kiedy będzie mógł się zaszczepić?

Kraków szuka nowego hejnalisty

Hejnalista na wieżę Mariacką pilnie poszukiwany. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie ogłosiła nabór na nowego trębacza, bo jeden z dotychczasowych hejnalistów przechodzi na emeryturę. Kandydat powinien mieć dobrą kondycję, nie może mieć lęku wysokości i przede wszystkim musi umieć grać na trąbce.