Zmiany w działalności galerii handlowych i obiektów sportowych

Nowe restrykcje, które weszły w życie w poniedziałek, dotyczą też sklepów w galeriach handlowych i obiektów sportowych. Ustanowiony został zakaz prowadzenia siłowni, basenów, aquaparków klubów i centrów fitness oraz działalności usługowej związanej z poprawą kondycji fizycznej.

Dlaczego warto się zaszczepić? Eksperci odpowiadają

Im więcej osób się zaszczepi, tym mniejsze będą kolejki w szpitalach. Będzie mniejsza zachorowalność - mówią eksperci, pytani dlaczego warto się zaszczepić przeciwko COVID-19. Jednocześnie podkreślają jeszcze jeden ważny powód: wrócimy do normalnego życia, bez ograniczeń.

"Trzeba namawiać i przekonywać". Politycy zachęcają do szczepień na COVID-19

Trzeba się szczepić, bo to nadzieja na wyjście z pandemii i powrót do normalnego życia - mówią rządzący i opozycja. Wątpliwości zgłasza jedynie Konfederacja, podkreślając szybkość badania dopuszczonej do obrotu szczepionki. W zamian słyszy odpowiedź, że trzeba słuchać lekarzy i naukowców, bo nieuzasadniona odmienność zdania może doprowadzić też do olbrzymich gospodarczych kosztów.

Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce. Kto i kiedy będzie mógł zostać zaszczepiony?

Szczepionka to szansa, która pozwoli nam wyzwolić się od epidemii - mówił w niedzielę premier Mateusz Morawiecki, kiedy w Polsce ruszyły pierwsze szczepienia przeciwko COVID-19. Najpierw zostaną zaszczepieni pracownicy medyczni, w dalszej kolejności pensjonariusze DPS-ów, osoby powyżej 60. roku życia. Później przyjdzie czas na etap drugi i zapisy na szczepienia pozostałych grup. Kto w jakiej kolejności będzie mógł zaszczepić się, kto o tym zadecyduje, do kogo skierować pierwsze kroki?

"To jest historyczny dzień". Szczepienia w kolejnych miastach

Dziś możemy sobie powiedzieć, że zagrożenie nie maleje. Jedynym remedium jest szczepionka, która do nas dotarła - mówił premier Mateusz Morawiecki. W Polsce ruszyła akcja szczepień na COVID-19, objęła nie tylko stolicę, ale też wiele innych polskich miast - między innymi: Gorzów Wielkopolski, Szczecin, Kraków, Poznań. W sumie do Polski trafiło dotychczas 10 tysięcy dawek. Najbliższe dni to nie tylko szczepienia, to też przygotowanie placówek na przyjęcie kolejnych porcji szczepionek i grup pacjentów.

Pierwsze w Polsce szczepienia na COVID-19. Pielęgniarka pierwszą zaszczepioną

Szczepienie przeciwko koronawirusowi stało się w Polsce faktem. Pierwszą zaszczepioną osobą jest Alicja Jakubowska - naczelna pielęgniarka Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. Tuż po szczepieniu podziękowała dyrekcji szpitala, że to właśnie pielęgniarka - na co dzień zajmująca się chorymi - dostała możliwość zabezpieczenia się przed koronawirusem. Jako drugi zaszczepiony został dyrektor szpitala MSWiA profesor Waldemar Wierzba. Wszystko odbyło się w świetle kamer. Ma to zachęcić niezdecydowanych do szczepień i pokazać, że szczepionka jest bezpieczna.

Dużo przypadków zatruć czadem. Powodem pandemia?

Sto pięćdziesiąt osób już zatruło się czadem w tym sezonie grzewczym, i to tylko na Śląsku. Trzy osoby zmarły. Strażacy podejrzewają, że jedną z przyczyn tak dużej liczby zatruć czadem może być pandemia COVID-19. Użytkownicy piecyków czy kominków więcej czasu spędzają w domu i dłużej korzystają z tej formy ogrzewania. Nie zawsze w sposób odpowiedzialny i bezpieczny.

Świnki morskie, które były nietrafionym prezentem. Studenci postanowili im pomóc

Psy, koty, króliki - te zwierzęta często znajdujemy w formie prezentu pod choinką. Weterynarze od lat apelują: nie podejmujmy spontanicznych decyzji bo czasem kończy się to tragicznie. W tym roku studenci Akademii Morskiej zorganizowali akcję pomocy świnkom morskim. Proszą o wsparcie stowarzyszenia i jednocześnie przestrzegają, że te gryzonie często kończą tak samo jak szczeniaki czy kociaki.

Respiratorów nie ma, środki nie zostały zwrócone. "Z premedytacją wyprowadzono pieniądze"

Nie ma zamówionych przez Ministerstwo Zdrowia respiratorów i nie ma zwrotu pieniędzy za nie zapłaconych. Na jaw wychodzą szczegóły wiosennego zakupu urządzeń niezbędnych do leczenia najcięższych przypadków COVID-19. Ministerstwo Zdrowia wysłało w lipcu wniosek do Prokuratorii Generalnej, żeby domagała się zwrotu pieniędzy od przedsiębiorcy. Okazuje się, że jeszcze w tym samym miesiącu resort wycofał wniosek, co wstrzymało działania Prokuratorii Generalnej.

Przedsiębiorcy z branży targowej zorganizowali protest. Też chcą skorzystać z tarczy antykryzysowej

Na autostradzie A2 protestowali przedstawiciele branży targowej, którzy czują się pominięci w najnowszej odsłonie tarczy antykryzysowej. Przejechali swoimi samochodami odcinek autostrady A2 między Poznaniem a Wrześnią. O rozszerzenie listy beneficjentów apeluje do premiera rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz. Założenia senackiej inicjatywy ustawodawczej, która ma uwzględniać te postulaty, przedstawili we wtorek marszałek Senatu Tomasz Grodzki, a także senator Krzysztof Kwiatkowski oraz wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski z PSL i posłanka Lewicy Małgorzata Prokop-Paczkowska.