Zakup respiratorów od handlarza bronią. Opozycja chce dymisji premiera

Wicepremier Jarosław Kaczyński pisze oświadczenie w sprawie zakupu respiratorów od byłego handlarza bronią, a w oświadczeniu - że nie doszło naruszenia prawa. Choć śledztwo trwa, a wydane przez resort zdrowia pieniądze nie wróciły do budżetu. Opozycja mówi o odpowiedzialności premiera i chce jego dymisji.

Trwa 29. Finał WOŚP. Małe serduszka na kurtkach, wielkie serca darczyńców

Małe, czerwone serduszka WOŚP-u i ogromne serca darczyńców. Trwa 29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a zaangażowanie ludzi przekłada się na realną pomoc dla najmłodszych. Już zebrano ponad 50 milionów złotych. W tym roku pieniądze pomogą w badaniach laryngologicznych, otolaryngologicznych i diagnostyce głowy. Pomaga każda złotówka.

Atak zimy na Podlasiu

Podlasie zaatakował śnieg i mróz. Pojawiły się między innymi problemy z prądem. Ręce pełne roboty mają także drogowcy.

Lokalne inicjatywy zachęcają Polaków do szczepień

Popyt na szczepionkę już przewyższa podaż, dlatego wielu - również seniorów - musi uzbroić się w cierpliwość. By zachęcić Polaków do szczepień, lokalnie wystartowało wiele inicjatyw. Na przykład spotkania online z ekspertami, którzy rozwiewają wątpliwości i obalają mity. Powstają też nietypowe punkty szczepień.

Wszystko zaczęło się w 1993 roku. Teraz WOŚP zagra już 29 raz

Finał WOŚP dopiero w niedzielę, ale na koncie Orkiestry już są pierwsze wpłaty. W tym roku Orkiestra będzie grała na ulicach i w internecie. Każdy może zostać wolontariuszem i założyć wirtualną puszkę. Zebrane środki mają zostać przeznaczone na zakup sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy.

Kolejne wątpliwości co do wyroku TK. "Nieprawidłowości o charakterze manipulacyjnym"

Po publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej, który niemal całkowicie zakazuje aborcji w Polsce, padają pytania prawników o legalność tego orzeczenia. Wracają również wątpliwości co do legalności samego Trybunału Konstytucyjnego. W piątek Lewica złożyła zawiadomienie do prokuratury w sprawie prezes TK Julii Przyłębskiej.

Samochód Chucka Norrisa, zwiedzanie parlamentu. Finał WOŚP już w niedzielę

Już tylko dwa dni zostały do 29. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku WOŚP zbiera środki na zakup sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Tegoroczny finał będzie szczególny, bo w czasie epidemii, stąd mnóstwo inicjatyw w internecie. Na ulicach również pojawią się wolontariusze ze skarbonkami, ale będą też dostępne e-skarbonki.

Zmiany w obostrzeniach od 1 lutego. "Długo na to czekaliśmy"

Rząd ostrożnie luzuje obostrzenia epidemiczne. Od 1 lutego otwarte zostaną galerie handlowe, instytucje kultury, a także zniesione zostaną godziny dla seniorów. Podczas, gdy jedni przedsiębiorcy z radością czekają na poniedziałek, inni nadal liczą straty, bo rząd resztę obostrzeń przedłużył do połowy lutego.

Policja podsumowuje czwartkowe protesty. Ponad 400 osób wylegitymowanych, 14 zatrzymanych

Ponad 400 osób wylegitymowali policjanci podczas czwartkowych protestów przed Trybunałem Konstytucyjnym, który zaostrzył prawo antyaborcyjne. Prawnicy pytają, na jakiej podstawie funkcjonariusze legitymowali osoby. Komenda Stołeczna Policji poinformowała, że w sumie zatrzymano 14 osób. Przewieziono je na różne komisariaty na terenie Mazowsza. Kilka osób zatrzymano na 48 godzin, w tym Klementynę Suchanow, która wraz z dwiema innymi osobami przeskoczyła przez ogrodzenie Trybunału i zawiesiła plakaty Strajku Kobiet.

Straż miejska sprawdza, czy dachy i chodniki są odśnieżone. Sypią się mandaty

Zima nie odpuszcza. Pod ciężarem śniegu łamią się drzewa i zrywają linie energetyczne. Na Podlasiu w pewnym momencie prądu nie miało ponad 60 tysięcy odbiorców. Obfite opady śniegu i niskie temperatury spowodowały, że na dachach budynków zalega nawet po kilkadziesiąt centymetrów śniegu. W Białymstoku straż miejska sprawdza, czy właściciele wywiązują się z obowiązku odśnieżania dachów i chodników. W Tarnowie posypały się już pierwsze mandaty.

Wiele zastrzeżeń w sprawie programu szczepień. Posłowie opozycji chcą powołania komisji śledczej

Ministerstwo Zdrowia zrezygnowało z zakupu dodatkowych szczepionek, bo miałyby przyjść za późno. Inaczej widzi to Komisja Europejska, według której nowa dostawa miałaby przyjść w połowie, a nie jak mówi rząd - pod koniec roku. Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłasza więc kupno innych szczepionek, a w tym czasie do Kancelarii prezesa Rady Ministrów wchodzą z kontrolą posłowie Dariusz Joński i Michał Szczerba, którzy w tym wszystkim widzą materiał na powołanie komisji śledczej.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji opublikowany

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego kierowanego przez Julię Przyłębską, zaostrzający prawo aborcyjne, w środę późnym wieczorem znalazł się w Dzienniku Ustaw po trzech miesiącach od jego wydania. W uzasadnieniu wyroku możemy przeczytać, że "samoistną podstawą do przerwania ciąży nie mogą być okoliczności związane ze stanem zdrowia dziecka". - To duży krok na rzecz prawnej ochrony życia - mówi Bartłomiej Wróblewski, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Prawnicy alarmują, że prawo nie może zmuszać kobiety do heroizmu. Z kolei politycy opozycji mówią o pseudowyroku, bo w składzie orzekającym byli tak zwani sędziowie dublerzy.

"Jestem podmiotem praw, a nie ich przedmiotem". Protesty po publikacji wyroku TK

W środę późnym wieczorem w Dzienniku Ustaw został opublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący aborcji. Trybunał orzekł, że prawo do aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu jest niezgodne z ustawą zasadniczą. To wywołało natychmiastową reakcję - na ulice 50 miast wyszły kobiety i wspierający je mężczyźni, oburzeni zmianą prawa.