Kolejny raz przebyli setki kilometrów, by się zaszczepić. "Dla zdrowia warto dużo"

Kolejny raz przebyli setki kilometrów, by się zaszczepić. "Dla zdrowia warto dużo"
Kolejny raz przebyli setki kilometrów, by się zaszczepić. "Dla zdrowia warto dużo"
Paulina Chacińska | Fakty po południu
Kolejny raz przebyli setki kilometrów, by się zaszczepić. "Dla zdrowia warto dużo"Paulina Chacińska | Fakty po południu

Państwo Kowalscy i państwo Grochowscy z Tarczyna po raz kolejny wsiedli w swoje samochody, by się zaszczepić na COVID-19. Tym razem w Wałbrzychu przyjęli drugą dawką. Oba małżeństwa cierpią lub cierpieli na choroby nowotworowe, więc zależało im na czasie. Woleli przejechać setki kilometrów, by szybciej się zaszczepić, niż czekać na termin w bliższej placówce.

Państwo Kowalscy na szczepienie w Wałbrzychu jechali z okolic Tarczyna, ponad 420 kilometrów.

- Syn prowadził i przyjechał z nami z tego względu, że po szczepionce można się różnie czuć, więc prowadzić może byłoby niebezpiecznie. A tak zawiezie nas bezpiecznie do domu - tłumaczy Zbigniew Kowalski.

Czytaj więcej: Szczepienia na COVID-19 - raport tvn24.pl

Zaledwie 2 godziny później, w tym samym punkcie w wałbrzyskiej Starej Kopalni, po drugą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 zgłosili się sąsiedzi pani Elżbiety i pana Zbigniewa. Ich droga do odporności była jeszcze dłuższa, bo jechali prosto z sanatorium w Kołobrzegu, czyli niecałe 500 kilometrów.

Równo 6 tygodni temu państwo Kowalscy i Grochowscy byli razem po pierwszą dawkę szczepionki. Wtedy, żeby zdążyć na ósmą rano, z domu wyjeżdżali nocą.

"Dla zdrowia warto dużo"

Zdecydowali się na tak daleką podróż, bo chcieli zaszczepić się jak najszybciej, a na termin w miejscu zamieszkania nie mogli liczyć. Mimo zapewnień rządzących.

- Że na Narodowym tyle się szczepień robi. Po prostu złość mnie wzięła. Niestety, w wielkiej stolicy nie mogliśmy tego zrobić, ani w okolicach, w Mazowieckim w ogóle - wyjaśniała 13 marca Elżbieta Kowalska. - Myśmy obdzwaniali Grodzisk i Radom, gdziekolwiek, no, niestety, na razie nie było. A ja zapisywałam się na szczepienie 11 stycznia - tłumaczyła tego samego dnia Aleksandra Grochowska.

Zależało im na czasie, bo ciężko chorują. U pani Elżbiety miesiąc przed pierwszym szczepieniem zdiagnozowano nowotwór szpiku kostnego. Jej mąż walczy z rakiem płuc. Po chorobach nowotworowych są także państwo Grochowscy.

- Dla zdrowia warto dużo. Także, jeżeli jest ten wybór i jest ta możliwość, mąż czuł się w miarę dobrze, sąsiad również jest mobilny, byliśmy w stanie jakoś sobie to połączyć - mówiła w marcu pani Aleksandra.

- W tym wieku trzeba dbać o to zdrowie. Jest szansa, że człowiek mniej będzie odczuwał, jeśli by coś się stało - stwierdził wówczas Zbigniew Kowalski.

Wyboru Wałbrzycha nie żałują. Wiedzą, że wielu mniej mobilnych seniorów takiego wyboru nie miało. Wszystkich jednak do szczepień zachęcają - bez względu na czas i miejsce.

- Jest spokój ducha. Chcę być bezpieczny dla siebie i dla kogoś - mówi Wojciech Grochowski. - Bardzo zachęcamy wszystkich, żeby się zaszczepili, bo po prostu będą bardziej odporni - podkreśla Elżbieta Kowalska.

Autor: Paulina Chacińska / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W tej historii obywatele stanęli na wysokości zadania i obezwładnili złodzieja w Poznaniu. Policjanci, którzy znajdowali się w pobliżu, stali akurat w kolejce po kebab i nie pomogli. Uwierzyć w to nie mogą nawet ich koledzy po fachu, więc jest wewnętrzne postępowanie.

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Źródło:
Fakty TVN

Ukraina ma metale ziem rzadkich, zawierające pierwiastki takie jak lantan, cer, erb i lit, jak i inne cenne surowce, w tym grafit. Jednak metali ziem rzadkich Ukraina nie wydobywa ze względów technologicznych i ekonomicznych. Nie zraża to Donalda Trumpa, który chce, aby Ukraina dopuściła amerykański kapitał w celu wydobycia cennych rud.

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Źródło:
Fakty TVN

Jest pierwszą Polką w historii i jedną z niewielu kobiet na świecie, które zdobyły Koronę Himalajów i Karakorum, co oznacza, że wspięła się na wszystkie 14 ośmiotysięczników. Nie miała żadnego wsparcia od sponsorów. Dorota Rasińska-Samoćko zrobiła to wszystko w zaledwie 3 lata. Niedawno odebrała Kolosa - najważniejszą polską nagrodę przyznawaną podróżnikom, żeglarzom i alpinistom.

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedszkolny plac zabaw, boisko i drzewa - tak wygląda dzisiaj samo centrum Łodzi. Urzędnicy chcą to zmienić i w tym miejscu zbudować łącznik między dwiema ulicami, by zapewnić łatwiejszy dostęp z parkingu do reprezentacyjnej części miasta. Rodzice mówią: nie kosztem dzieci.

Dzieci z przedszkola w Łodzi mogą stracić plac zabaw i boisko. Urząd chce zbudować przejście łączące ulice

Dzieci z przedszkola w Łodzi mogą stracić plac zabaw i boisko. Urząd chce zbudować przejście łączące ulice

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nasze stanowisko wobec ochrony życia nienarodzonego jest jasne. My zawsze staliśmy na stanowisku ochrony każdego życia nienarodzonego - powiedziała w "Faktach po Faktach" Anna Bryłka, europosłanka Konfederacji. Jak stwierdziła, w Polsce kwestia aborcji ciąży poczętej w wyniku gwałtu to "sprawa marginalna". Posłanka Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Kot mówiła, że argumenty Konfederacji "pomijają podmiotowość kobiety".

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Źródło:
TVN24

Będę prosił w najbliższych dniach na piśmie, aby pan prezydent już zechciał się wstrzymać od realizacji moich wniosków w sprawie ambasadorów - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Źródło:
TVN24

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy przyleciała do Izraela na konferencję o przeciwdziałaniu antysemityzmowi. Kongresowi przewodniczy premier Benjamin Netanjahu, a francuskiej delegacji Jordan Bardella, przewodniczący Zjednoczenia Narodowego. Nie wszystkim środowiskom żydowskim taka forma pracy u podstaw się podoba.

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Blisko dwa tysiące osób trafiło w ręce policji w związku z antyrządowymi protestami w Turcji. Wśród zatrzymanych są dziennikarze. Jeden z korespondentów BBC został oskarżony o "stanowienie zagrożenia dla porządku publicznego". Mark Lowen został deportowany do Wielkiej Brytanii. Władze uderzają też w lokalne media. Czterech nadawców za relacjonowanie protestów zostało ukaranych grzywnami.

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS