Kolejny raz przebyli setki kilometrów, by się zaszczepić. "Dla zdrowia warto dużo"

Kolejny raz przebyli setki kilometrów, by się zaszczepić. "Dla zdrowia warto dużo"
Kolejny raz przebyli setki kilometrów, by się zaszczepić. "Dla zdrowia warto dużo"
Paulina Chacińska | Fakty po południu
Kolejny raz przebyli setki kilometrów, by się zaszczepić. "Dla zdrowia warto dużo"Paulina Chacińska | Fakty po południu

Państwo Kowalscy i państwo Grochowscy z Tarczyna po raz kolejny wsiedli w swoje samochody, by się zaszczepić na COVID-19. Tym razem w Wałbrzychu przyjęli drugą dawką. Oba małżeństwa cierpią lub cierpieli na choroby nowotworowe, więc zależało im na czasie. Woleli przejechać setki kilometrów, by szybciej się zaszczepić, niż czekać na termin w bliższej placówce.

Państwo Kowalscy na szczepienie w Wałbrzychu jechali z okolic Tarczyna, ponad 420 kilometrów.

- Syn prowadził i przyjechał z nami z tego względu, że po szczepionce można się różnie czuć, więc prowadzić może byłoby niebezpiecznie. A tak zawiezie nas bezpiecznie do domu - tłumaczy Zbigniew Kowalski.

Czytaj więcej: Szczepienia na COVID-19 - raport tvn24.pl

Zaledwie 2 godziny później, w tym samym punkcie w wałbrzyskiej Starej Kopalni, po drugą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 zgłosili się sąsiedzi pani Elżbiety i pana Zbigniewa. Ich droga do odporności była jeszcze dłuższa, bo jechali prosto z sanatorium w Kołobrzegu, czyli niecałe 500 kilometrów.

Równo 6 tygodni temu państwo Kowalscy i Grochowscy byli razem po pierwszą dawkę szczepionki. Wtedy, żeby zdążyć na ósmą rano, z domu wyjeżdżali nocą.

"Dla zdrowia warto dużo"

Zdecydowali się na tak daleką podróż, bo chcieli zaszczepić się jak najszybciej, a na termin w miejscu zamieszkania nie mogli liczyć. Mimo zapewnień rządzących.

- Że na Narodowym tyle się szczepień robi. Po prostu złość mnie wzięła. Niestety, w wielkiej stolicy nie mogliśmy tego zrobić, ani w okolicach, w Mazowieckim w ogóle - wyjaśniała 13 marca Elżbieta Kowalska. - Myśmy obdzwaniali Grodzisk i Radom, gdziekolwiek, no, niestety, na razie nie było. A ja zapisywałam się na szczepienie 11 stycznia - tłumaczyła tego samego dnia Aleksandra Grochowska.

Zależało im na czasie, bo ciężko chorują. U pani Elżbiety miesiąc przed pierwszym szczepieniem zdiagnozowano nowotwór szpiku kostnego. Jej mąż walczy z rakiem płuc. Po chorobach nowotworowych są także państwo Grochowscy.

- Dla zdrowia warto dużo. Także, jeżeli jest ten wybór i jest ta możliwość, mąż czuł się w miarę dobrze, sąsiad również jest mobilny, byliśmy w stanie jakoś sobie to połączyć - mówiła w marcu pani Aleksandra.

- W tym wieku trzeba dbać o to zdrowie. Jest szansa, że człowiek mniej będzie odczuwał, jeśli by coś się stało - stwierdził wówczas Zbigniew Kowalski.

Wyboru Wałbrzycha nie żałują. Wiedzą, że wielu mniej mobilnych seniorów takiego wyboru nie miało. Wszystkich jednak do szczepień zachęcają - bez względu na czas i miejsce.

- Jest spokój ducha. Chcę być bezpieczny dla siebie i dla kogoś - mówi Wojciech Grochowski. - Bardzo zachęcamy wszystkich, żeby się zaszczepili, bo po prostu będą bardziej odporni - podkreśla Elżbieta Kowalska.

Autor: Paulina Chacińska / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Policja przeprowadziła eksperyment na ulicy w ramach kampanii społecznej. Funkcjonariusze chcieli sprawdzić, czy ktoś z przechodniów zwróci uwagę na starszą panią w szlafroku, wyglądająca na zagubioną. Czy zatroszczą się o nią, pomogą? Starsi ludzie często tracą orientację w czasie i przestrzeni. Ratunkiem dla nich jest spostrzegawczość oraz wrażliwość obcych ludzi, którzy podejdą i zapytają.

Policja zorganizowała na ulicy test na ludzką wrażliwość. Wniosek? Jako społeczeństwo mamy duży problem

Policja zorganizowała na ulicy test na ludzką wrażliwość. Wniosek? Jako społeczeństwo mamy duży problem

Źródło:
Fakty TVN

Prawie milion polskich dzieci czeka na alimenty. Rodzice - głównie ojcowie - nie wywiązują się z zasądzonych płatności. W sumie długi alimentacyjne w Polsce są wielomiliardowe. Pomaga fundusz alimentacyjny. Świadczenia miały wzrosnąć od 1 października, co rząd obiecał, ale już jest opóźnienie, dlatego teraz jest zapowiedź wyrównania.

Przybywa rodziców niepłacących na swoje dzieci. Dług alimentacyjny w Polsce sięga ponad 15 miliardów złotych

Przybywa rodziców niepłacących na swoje dzieci. Dług alimentacyjny w Polsce sięga ponad 15 miliardów złotych

Źródło:
Fakty TVN

"Tarcza Wschód" to największy taki projekt od II wojny światowej. Ma na celu budowę infrastruktury obronnej na wschodniej flance NATO, aby przeciwdziałać zagrożeniom z Białorusi i Rosji. Jego rozpoczęcie planowano było na przyszły rok, ale - jak informuje wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk - budowa rozpocznie się jeszcze w tym roku.

Budowa "Tarczy Wschód" ruszy wcześniej niż zapowiadano. "Mamy do czynienia ze wzrostami agresji"

Budowa "Tarczy Wschód" ruszy wcześniej niż zapowiadano. "Mamy do czynienia ze wzrostami agresji"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Inteligentne lodówki, kuchenki czy odkurzacze to już nasza codzienność. Jednak takie nowoczesne urządzenia, które łączą się z siecią, mogą okazać się problemem. Hakerzy coraz częściej wkradają się na urządzenia i mogą nie tylko zmieniać temperaturę piekarnika podczas przygotowania posiłku, ale także uzyskać dostęp do wielu danych, którymi nie chcemy się dzielić.

Inteligentne gadżety na celowniku hakerów. "Furtka do danych, do naszej sieci domowej"

Inteligentne gadżety na celowniku hakerów. "Furtka do danych, do naszej sieci domowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Uważam, że Jarosław Kaczyński na tym kongresie PiS namaścił Przemysława Czarnka na bardzo ważną osobistość. To pokazuje, w którą stronę Prawo i Sprawiedliwość będzie szło, czyli w stronę bardzo radykalną, nie chcę powiedzieć "czarnkową" - mówiła europosłanka Joanna Scheuring-Wielgus w "Faktach po Faktach".

"Kaczyński namaścił Czarnka"

"Kaczyński namaścił Czarnka"

Źródło:
TVN24

Polska musi mieć taką strategię migracyjną, dlatego że Polacy są zaniepokojeni tym, że państwo nie kontroluje swoich granic - powiedział w "Faktach po Faktach" minister sportu i turystyki Sławomir Nitras. Zapewnił, że zna założenia nowej strategii, a w czterech resortach trwają "zmiany ustawowe" w oparciu o nie. W najbliższy czwartek minister przedstawi założenia strategii przygotowań Polski do organizacji Igrzysk Olimpijskich w 2040 roku w Warszawie.

"Polska musi mieć taką strategię, bo Polacy są zaniepokojeni"

"Polska musi mieć taką strategię, bo Polacy są zaniepokojeni"

Źródło:
TVN24

Kierowcy, przedsiębiorcy i politycy na całym świecie nerwowo spoglądają w stronę Bliskiego Wschodu. Od tego, jak Izrael zdecyduje się zaatakować Iran, zależeć będzie cena ropy na rynkach, a w konsekwencji kondycja gospodarki. Jeśli odwet Izraela będzie silny, wciągnie w wojnę cały region, który odpowiada za jedną trzecią światowej produkcji surowca. 

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS