"Każdy z nas powinien sobie zrobić rachunek sumienia". Ruszyła specjalna akcja

"Każdy z nas powinien sobie zrobić taki rachunek sumienia". Ruszyła specjalna akcja
"Każdy z nas powinien sobie zrobić taki rachunek sumienia". Ruszyła specjalna akcja
Katarzyna Czupryńska-Chabros | Fakty po południu
"Każdy z nas powinien sobie zrobić taki rachunek sumienia". Ruszyła specjalna akcjaKatarzyna Czupryńska-Chabros | Fakty po południu

W sobotę ruszyła kampania społeczna "Bez LGBT+ nie ma PoLski". Jej idea polega na "wykluczeniu" liter: L, G, B i T z publikowanych tekstów czy nagrań. W akcję zaangażowali się artyści i celebryci. Eksperci zwracają uwagę, że Polska w badaniach równouprawnienia osób LGBT - po raz drugi z rzędu - zajmuje ostatnie miejsce w Unii Europejskiej.

Właśnie wystartowała kampania społeczna "Bez LGBT+ nie ma PoLski". - Ma wyrazić ten bunt. Bunt wobec szkalowania, wobec agresji w stosunku do środowiska LGBT+ - wyjaśnia Kinga Grzelewska, dyrektor zarządzająca MullenLowe Warsaw, organizatora akcji.

Akcja ma uświadomić co, by się stało, gdyby z naszego języka zniknęły liter: L, G, B i T i jak bez nich wyglądałaby nasza wspólnota.

W kampanię zaangażowali się artyści i celebryci. Aktor Michał Żebrowski w mediach społecznościowych udostępnił swoją interpretację "Pana Tadeusza", czyli lektury, którą czytają już uczniowie polskich podstawówek.

Aktorka Anna Mucha opublikowała nagranie, na którym recytuje fragment "Katechizmu polskiego dziecka", czyli słynny wierszyk patriotyczny z "wykluczeniem" liter: L, G, B i T.

Nagranie aktorów można by uznać za zabawę, ale wykluczenie tych kilku liter z alfabetu ma pokazać, co oznacza wykluczenie osób LGBT+.

- Każdy z nas powinien sobie zrobić taki rachunek sumienia: co, by się stało, gdyby jego nieheteronormatywni znajomi, przyjaciele, zniknęli - mówi Aleksandra Dulas z Fundacji Nowoczesnej Edukacji SPUNK. - Mój prawnik, który mi zawsze pomaga: nie ma go. Pani w sklepie, którą znam: znika. Znika również korepetytorka mojego dziecka, która jako jedyna jest w stanie nauczyć go matematyki - wymienia przykłady Dulas.

Polska na tle Unii Europejskiej

Osoby nieheteronormatywne są wśród nas - zwracają uwagę eksperci. Mimo że żyją w europejskim państwie, w XXI wieku, to ciągle zmagają się z uprzedzeniami, przemocą i dyskryminacją.

- Nie raz dostałem w twarz, nie raz zostałem opluty czy nie raz potraktowano mnie w sposób obrzydliwy, także w Sejmie, w sposób werbalny. Ja namawiam wszystkie osoby LGBT dzisiaj w Polsce, żeby otwarcie i odważnie mówiły o sobie - mówi poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek.

Według badania ILGA-Europe, które zamierzyło poziom równouprawnienia osób LGBT na Starym Kontynencie, Polska drugi raz z rzędu znalazła się na ostatnim miejscu wśród państw należących do Unii Europejskiej.

- Tymi wykluczonymi za chwilę może być każdy z nas. Nikt nie powinien nam mówić, kto jest lepszym Polakiem, kto w ogóle ma prawo być Polakiem - podkreśla Kinga Grzelewska.

Na razie osoby nieheteronormatywne mogą przeczytać w mediach społecznościowych wpis eurodeputowanego PiS-u Joachima Brudzińskiego o tym, że "Polska bez LGBT jest najpiękniejsza". Z kolei z ust urzędującego prezydenta, w trakcie zeszłorocznej kampanii wyborczej, mogli usłyszeć, że "LGBT to nie ludzie a ideologa", a z ambony o "tęczowej zarazie".

- Ta nagonka na osoby nienormatywne, co się mówi publicznie, to jest po prostu skandal - zaznacza Aleksandra Dulas. - Z drugiej strony ja widzę topniejącą homofobię, że w szkołach jest coraz lepiej, że coraz więcej rodziców szuka pomocy na zasadzie: chcę rozmawiać i zrozumieć swoje dziecko - dodaje.

Do akcji "Bez LGBT+ nie ma PoLski" przyłączył się też piosenkarz Andrzej Piaseczny. Do inicjatywy mogą włączyć się wszyscy - nie tylko znani i lubiani. Wystarczy wygenerować wybrane przez siebie hasło i zamieścić je w mediach społecznościowych z "wykluczeniem" liter: L, G, B i T.

- Jest to niewątpliwie element działań w sferze symbolicznej, w sferze wyobrażeniowej. Tego jaki nasz świat jest, jaki powinien być - ocenia socjolog Iwona Taranowicz z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Autor: Katarzyna Czupryńska-Chabros / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS