Więcej ofiar niż w wypadkach czy strzelaninach. Władze idą na wojnę z wrogiem numer jeden


- To ogólnonarodowa sytuacja kryzysowa - tak oficjalnie mówi o kryzysie opioidowym prezydent Donald Trump. Ameryka wprowadza stan wyjątkowy. Na taki krok decydowały się dotychczas tylko poszczególne stany. Stany Zjednoczone walczą między innymi z kilkadziesiąt razy mocniejszym od heroiny fentanylem, który zabija rocznie tysiące Amerykanów.

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS

Fentanyl to wróg numer jeden Ameryki. Jest kilkadziesiąt razy mocniejszy od heroiny. Zabił już tysiące Amerykanów. Liczba zgonów po przedawkowaniu fentanylu i innych opioidów przewyższa w Ameryce nawet liczbę ofiar strzelanin czy wypadków samochodowych. Dlatego władze USA wprowadzają stan wyjątkowy.

- Mamy sytuacje kryzysową. Mówię to oficjalnie. To ogólnonarodowa sytuacja kryzysowa. Poświęcimy mnóstwo czasu, wysiłku i pieniędzy na walkę z kryzysem opioidowym - powiedział prezydent USA Donald Trump.

Problem milionów

W największym skrócie opioidy dzieli się na nielegalne, jak heroina i legalne - w postaci bardzo silnych środków przeciwbólowych. Łącznie zabijają dziennie 91 Amerykanów, rocznie kilkadziesiąt tysięcy. Z uzależnieniem zmaga się kilka milionów osób. Sytuacja pogarsza się z roku na rok. Prognozy mówią, że przez następna dekadę opioidy zabiją pół miliona Amerykanów.

Ogłoszenie stanu wyjątkowego ma powstrzymać cichą epidemię. Ameryka stawia na edukację, ściślejszą kontrolę wydawanych recept i pomoc uzależnionym. - Teraz pacjenci muszą długo czekać na rozpoczęcie terapii odwykowej. Nie możemy ich leczyć w domach, nie ma takiej formy detoksu. I nad tymi rzeczami trzeba popracować - mówi Malissa Sprenger, specjalistka ds. walki z uzależnieniami.

Problem z opioidami zaczął narastać już w latach 90. Lekarze przekonani badaniami wątpliwej jakości badaniami zaczęli masowo przepisywać - na przykład na ból pleców - substancje zarezerwowane głównie dla pacjentów chorych na raka.

Interes karteli

- Wszyscy powinni byli wiedzieć, że te leki uzależniają. Jednak oszukano lekarzy, powiedziano im, że szansa uzależnienia się wynosi 1 procent - twierdzi Mike Moore, były prokurator stanu Missisipi.

Wielu uzależnionych pacjentów popadło w nędzę. Coraz częściej zdarzały się napady na apteki. Tysiące osób, dla których leki zaczęły być za drogie, znalazły tańszy zamiennik o podobnym działaniu - heroinę. Interes wyczuły kartele narkotykowe.

Na amerykański rynek zaczęły też trafiać nielegalne środki przeciwbólowe z chińskich laboratoriów. Waszyngton żąda od Pekinu zdecydowanych działań. - Gdyby dziesiątki tysięcy Chińczyków umierały po spożyciu trucizny przywiezionej z Ameryki, to działalibyśmy zdecydowanie. Mamy nadzieję, że Chiny podejdą poważnie do naszych próśb - mówi zastępca prokuratora generalnego Rod Rosenstein.

O epidemii opioidów w Ameryce mówił już prezydent Barack Obama. Donald Trump i jego żona Melania co jakiś czas osobiście spotykają się z uzależnionymi. Stan wyjątkowy dotychczas wprowadzały poszczególne amerykańskie stany.

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Jedną z pierwszych rzeczy, którą zajmie sie nowy rząd, będzie wymiar sprawiedliwości. Po to, żeby przywrócić praworządność i odblokować dla Polski miliardy euro z Unii. Ma się tym zająć ekipa profesora Adama Bodnara, byłego Rzecznika Praw Obywatelskich, teraz senatora.

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Źródło:
Fakty TVN

W Poznaniu studenci okupują odebrany im akademik. Budynek jest w złym stanie. Studenci obawiają się, że Uniwersytet im. Mickiewicza go sprzeda. Studenci chcą wrócić do akademika po pilnym remoncie. Skarżą się, że nie stać ich na wynajmowanie kwater na mieście.

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Źródło:
Fakty TVN

W opuszczonych altanach działkowych, przy węzłach ciepłowniczych, w pustostanach - w takich miejscach przed chłodem próbują kryć się ludzie w kryzysie bezdomności. Dla nich zima to najtrudniejszy okres w roku. Od początku miesiąca z wychłodzenia zmarły trzy osoby.

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Autor:
Tomasz
Wesołowski
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Źle przygotowana, a do tego przeprowadzona bez nadzoru i bez kontroli - tak Najwyższa Izba Kontroli ocenia pomoc państwa udzieloną przedsiębiorcom w latach 2020-2021. Wsparcie to miało pomóc łagodzić ekonomiczne skutki pandemii COVID-19, ale - zdaniem kontrolerów - niekoniecznie trafiało do tych, którzy go rzeczywiście potrzebowali.

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

Autor:
Marta
Warchoł
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Piotr Woźniak, były minister gospodarki, były prezes PGNiG, w "Faktach po Faktach" komentował opinię ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych. - Decyzja dla Polski, na szczęście, będzie zależała od kogoś innego - dodał.

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

My spokojnie będziemy porządkować sytuację w Krajowej Radzie Sądownictwa - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski, przedstawiciel Senatu w neo-KRS. Komentując sytuację w wymiarze sprawiedliwości, dodał, że dotychczasowi rzecznicy dyscyplinarni sędziów, "symbol najgorszego wywierania wpływu na wymiar sprawiedliwości", będą musieli "szybko odejść". - To są ostatnie chwile funkcjonowania tej instytucji w tak złym kształcie - zapewnił z kolei senator Kazimierz Michał Ujazdowski (KP-PSL), odnosząc się do neo-KRS.

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Autor:
momo
Źródło:
TVN24

Amerykański dziennikarz Evan Gershkovich, który został aresztowany pod koniec marca 2023 w Jekaterynburgu, wciąż przebywa w moskiewskim areszcie. Jest oskarżony o szpiegostwo na rzecz USA. Jak przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA, Rosja w ostatnich tygodniach otrzymała od Stanów Zjednoczonych ofertę w sprawie uwolnienia uwięzionych Amerykanów: Evana Gershkovicha i Paula Whelana, ale ją odrzuciła. Do sprawy Gershkovicha odniósł się również korespondent "The Wall Street Journal" Matthew Luxmoore.

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rumunia ogłasza epidemię odry. Wzrost liczby zachorowań jest dramatyczny, a większość dotkniętych nią dzieci nie była zaszczepiona. Tamtejsze ministerstwo zdrowia wprost przyznaje, że liczba zaszczepionych dzieci regularnie od lat spada. To skutek braku wiedzy rodziców i dezinformacji.

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS