Nazwano go australijskim Guantanamo, nakazano likwidację. Imigranci nie chcą opuścić obozu


Centra tranzytowe - tak nazywane są obozy dla uchodźców w Papui Nowej Gwinei. Przetrzymywani tam są nielegalni imigranci, którzy próbowali dostać się do Australii. Jeden z tych obozów zostanie zamknięty. Miejscowy Sąd Najwyższy uznał, że przetrzymywanie ludzi w zamknięciu przez kilka lat jest niehumanitarne. Problem w tym, że mieszkańcy obozu nie chcą go opuścić.

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS

Kilkuset mężczyzn wznosi skrzyżowane pięści - tak wygląda protest mężczyzn w obozie nazywanym australijskim Guantanamo. - Wszyscy potrzebujemy wolności. Nie jesteśmy przestępcami - mowi jeden z mężczyzn osadzonych w obozie w Papui Nowej Gwinei.

Atmosfera na niewielkiej wyspie Manus na Pacyfiku gęstnieje z każdym dniem. Od lat działa tam owiany bardzo złą sławą ośrodek dla nielegalnych imigrantów, którzy próbowali przypłynąć do Australii. Teraz ośrodek zostanie zlikwidowany, bo w ubiegłym roku Sąd Najwyższy Papui Nowej Gwinei orzekł, że wieloletnie przetrzymywanie imigrantów w zamknięciu jest nielegalne. W najbliższych dniach kontrolę nad ośrodkiem ma przejąć wojsko i policja.

"Nie dają nam żadnych gwarancji"

Imigranci mają zostać przeniesieni do innych obozów na wyspie. Problem w tym, że sześciuset z nich nie wyraża na to zgody. - Nie dają nam żadnych gwarancji, więc ja wolę tu zostać - podkreśla Fouad Azad, jeden z imigrantów.

Osadzeni martwią się, że w trzech nowych ośrodkach, rozlokowanych również na wyspie Manus, będzie jeszcze gorzej niż w tym dotychczasowym. Obawiają się agresji ze strony miejscowych, bo już kilkakrotnie dochodziło do brutalnych ataków.

- Dwa z tych miejsc to jeszcze place budowy. Nie wiemy, czy działa tam kanalizacja, czy jest dostępna opieka medyczna, czy będą tam dostawać jedzenie - wskazuje Ian Rintoul, rzecznik organizacji Refugee Action Coalition.

Obrońcy praw człowieka uważają, że problem z imigrantami w Papui Nowej Gwinei wciąż czeka na rozstrzygniecie. "Zamknięcie obecnego centrum nie jest rozwiązaniem, skoro ludzie są jedynie przenoszeni z jednego niebezpiecznego miejsca do drugiego. Niepokoją nas też doniesienia, że nowe ośrodki nie są jeszcze ukończone" oceniła Audrey Gaughran z Amnesty International.

"Bez jedzenia wytrzymamy nawet miesiąc"

Dlatego imigranci zabarykadowali się w starym ośrodku. Pracownicy i prywatni ochroniarze wyjechali stamtąd już kilka dni temu. Odcięto prąd i wodę, wstrzymano dostawy żywności. Imigranci w plastikowych kontenerach zbierają deszczówkę.

- Wsypujemy do wody trochę cukru i soli. Pijemy taką wodę. W ten sposób bez jedzenia wytrzymamy nawet miesiąc. Bo nie mamy jedzenia - mówi Abdul Aziz Adam, jeden z sadzonych na wyspie Manus. - Nie dbam o to, czy jest tu jedzenie i woda. Nie to się dla mnie liczy. Dla mnie liczy się tylko życie. Sam chcę o nim decydować - dodaje inny.

- Polityka australijskich władz jest celowo tak okrutna, aby zmusić imigrantów do powrotu do domu. Ale dla wielu z nich to niemożliwe. Więc rząd powinien zachować się przyzwoicie i natychmiast przywieźć tych ludzi do Australii - mówi Elaine Pearson z organizacji Human Rights Watch.

Koszmarne warunki, jakie panowały w wskazanym do zamknięcia obozie na wyspie Manus, pokazano w filmie dokumentalnym "Chauka, Please Tell Us the Time" w reżyserii Arasha Kamali Sarvestani oraz Behrouza Boochaniego. Mimo to warunki panujące w tym obozie wydają się osadzonym bezpieczniejsze niż to, co czeka na nich na zewnątrz.

Autor: Joanna Stempień / Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN