Członkowie sztabu z zarzutami, doradcy na celowniku. Kto jest kim w śledztwie specjalnego prokuratora


Trzech członków sztabu wyborczego Donalda Trumpa już usłyszało zarzuty. Kto będzie następny? Doniesienia medialne podają, że w kręgu zainteresowań specjalnego prokuratora badającego wypływ Rosjan na amerykańskie wybory w 2016 roku jest dwóch doradców i syn prezydenta USA. Biały Dom bagatelizuje znaczenie oskarżonych członków sztabu, ale komentatorzy nie mają wątpliwości - śledztwo prowadzone przez Roberta Muellera dopiero się rozkręca.

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS

Paul Manafort, były szef sztabu wyborczego Donalda Trumpa oraz jego zastępca Rick Gates jako pierwsi usłyszeli do tej pory 12 zarzutów kryminalnych. Chodzi o ich pracę dla byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Oskarżeni są m.in o spiskowanie przeciwko Stanom Zjednoczonym, pranie brudnych pieniędzy, oszustwa podatkowe i działania na rzecz obcego państwa.

Obecny prezydent USA natychmiast zdystansował się od byłych współpracowników. Donald Trump podkreśla, że zarzuty dotyczą spraw sprzed wielu lat i z jego kampanią nie mają nic wspólnego.

- Od początku mówimy, że nie ma dowodów na związki Trumpa z Rosją i te oskarżenia nic w tej sprawie nie zmieniają - podkreśla Sarah Sanders, rzeczniczka Białego Domu. Jednak według demokratów Manafort nawet jako szef sztabu Trumpa wciąż działał podobnie. - W czasie kampanii próbował zarobić więcej pieniędzy dla swoich prorosyjskich interesów na Ukrainie. A to te pieniądze, które teraz są przedmiotem śledztwa - wyjaśnił Adam Schiff, demokrata oraz członek Komisji ds. Wywiadu Izby Reprezentantów.

Kłopotliwy "wolontariusz" w sztabie Trumpa

Kolejny oskarżony w śledztwie to Geroge Papadopulos, który w kampanii doradzał Trumpowi. Papadopulos może się okazać najważniejszym i najbardziej niebezpiecznym dla prezydenta elementem układanki. Były doradca przyznał się do okłamywania FBI w sprawie swoich kontaktów z Rosjanami.

Śledztwo wykazało, że już jako doradca prezydenta w czasie kampanii spotykał się z pewnym rosyjskim profesorem i jego rodaczką podobno spokrewnioną z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Rosjanie mieli oferować Papadopulosowi tysiące maili z "brudami na Hillary Clinton", która rywalizowała z Trumpem o Biały Dom. Miał również rozmawiać o ewentualnym spotkaniu Trump-Putin, do którego jednak nigdy nie doszło. Również w tym przypadku administracja Białego Domu bagatelizuje zarzuty. - Jego rola w kampanii była bardzo ograniczona. Był wolontariuszem. Żadne jego działanie nie było prowadzone oficjalnie w imieniu sztabu wyborczego - przekonuje Sanders. W podobnym tonie na Twitterze do sprawy odniósł się prezydent Trump. "Mało kto znał młodego wolontariusza niskiego szczebla o imieniu George, który udowodnił, ze jest kłamca" - napisał prezydent USA. Choć jeszcze rok temu Trump mówił, ze Papadopulos to "wspaniały człowiek". Nie brakuje też zdjęć pokazujących Papadopulosa w otoczeniu Trumpa.

"Prokurator Mueller dotrze do sedna sprawy"

Papadopulos podobno aktywnie współpracuje z FBI. Dlatego politycy i dziennikarze zastanawiają się, kto będzie kolejny oskarżony w śledztwie o ingerencje Rosji w amerykańskie wybory.

W kręgu zainteresowania specjalnego prokuratora Roberta Muellera są m.in były doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego generał Michael Flynn oraz osoby z najbliższego otoczenia prezydenta USA. Chodzi o jego syn Donald Jr. i zięcia Jareda Kushnera, którzy uczestniczyli w spotkaniu w Trump Tower z bliską Kremlowi rosyjską prawniczką. Kushner z Rosjanami miał się w czasie kampanii spotykać nawet cztery razy. - Pojawia się co raz więcej dowodów. Jestem pewien, że prokurator Mueller dotrze do sedna sprawy - zapewnia Tim Kaine, demokratyczny senator.

Nadzorujący śledztwo prokurator Mueller ma ogromne uprawnienia. Może on jeszcze latami badać sieć powiązań między współpracownikami Trumpa a Rosjanami. Waszyngtońscy komentatorzy mówią, że śledztwo dopiero się rozkręca.

Autor: Katarzyna Sławińska / Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS