"Masz jeszcze czas, żeby zawrócić". Puolanka chce być znana jako światowe centrum pesymizmu

"Masz jeszcze czas, żeby zawrócić". Puolanka chce być znana jako światowe centrum pesymizmu
"Masz jeszcze czas, żeby zawrócić". Puolanka chce być znana jako światowe centrum pesymizmu
Fakty o Świecie TVN24 BiS
"Masz jeszcze czas, żeby zawrócić". Puolanka chce być znana jako światowe centrum pesymizmuFakty o Świecie TVN24 BiS

Ta fińska miejscowość chce się wypromować. I działa w sposób, który można nazwać "strategią Kłapouchego". Mieszkańcy narzekają, marudzą i chwalą się, jakimi są ponurakami. W Puolance liczą, że ich pesymizm to będzie magnes na turystów. A może i tych, którzy z Puolanki uciekli w świat.

Oglądaj "Fakty o Świecie od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS

"Za tym znakiem znajduje się Puolanka. Masz jeszcze czas, żeby zawrócić" - informuje znak znajdujący się przy drodze do miejscowości.

- Od dawien dawna Puolanka zajmuje ostatnie miejsce we wszystkich statystykach - mówi Tommi Raja, przewodniczący Stowarzyszenia Pesymistów.

Miejscowość leży w centralnej Finlandii i ma poważny problem - wyludnia się. Liczy nieco ponad 2500 mieszkańców. Prawie 40 procent stanowią ludzie powyżej 64. roku życia.

- Każdy, kto mógł, uciekł. Pozostał tylko pesymizm - dodaje Tommi Raja.

Ten pesymizm stał się podstawą do zbudowania marki Puolanki. Wszystko zaczęło się na początku lat dwutysięcznych. Mieszkańcy zaczęli wtedy organizować wieczory pesymizmu, podczas których witali się słowami: "widzę, że wciąż żyjesz". Z biegiem lat zwykłe spotkania ewoluowały w Stowarzyszenie Pesymistów Puolanki.

- W naszej organizacji działa 20 osób. Uczestniczą w wielu projektach, które organizujemy, jak na przykład festiwal muzyczny w wakacje - opowiada Tommi Raja.

Nic poza pesymizmem

Pesymiści z Puolanki mają swój sklep internetowy z gadżetami dla pesymistów, otrzymują dofinansowanie z Unii Europejskiej i władz miasta, które są zadowolone z festiwalu pesymizmu. Trwa on od 1 stycznia do 31 grudnia.

- Ludzie zaczynają się interesować nami. Moim zdaniem pesymizm w Puolance przynosi nam pozytywny rozgłos. Być może ludzie zaczną nas odwiedzać na wakacje, albo nawet tu się osiedlą - mówi burmistrz Harri Peltola.

Oprócz pesymizmu miasto może się pochwalić czystym powietrzem, jednym z największych wodospadów w kraju i pięknymi widokami. Jednak w Finlandii to za mało.

- Finlandia ma około 3000 miast. Każde z nich ma wspaniałą naturę i czyste powietrze. Gdybyśmy się zaczęli tak reklamować, to nie odróżnialiśmy się od innych. Większość pokazuje piękne widoki, a my pokazujemy, jak jest - tłumaczy Tommi Raja.

Ta taktyka zdaniem Rai ma jeden cel.

- Puolanka nie umiera, ona już umarła. Naszym planem nie jest namówienie ludzi do powrotu. To walka z wiatrakami. Umrzemy, ale wszyscy będą o tym wiedzieli. Naszą śmierć zobaczą nawet Polacy - mówi.

Uśmiech zakazany

Według Instytutu Gallupa Polacy są jednym z najbardziej pesymistycznych narodów. Ale nie tylko to łączy ich z tą fińską miejscowością.

- W fińskim na Polskę mówi się "Puola", czyli nazwa waszego kraju stanowi część naszej miejscowości, która nazywa się Puolanka. Jesteśmy pewnego rodzaju braćmi. Wy jesteście Puola, a my Puolanka - wyjaśnia Tommi Raja.

Zaprasza wszystkich Polaków do Puolanki. Ostrzega jednak, że przed wjazdem trzeba przejść krótką kontrolę.

- Na wjeździe do miasta mamy punkt kontrolny. Jeśli się uśmiechniesz, to będziesz musiał zawrócić - tłumaczy przewodniczący Stowarzyszenia Pesymistów.

Jednak dla Polaków to chyba żaden problem.

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN