Komorowski: Zachód patrzy na nas jako źródło kłopotu. „Stało się strasznie wiele złego”

14.09.2016 | Komorowski: Zachód patrzy na nas jako źródło kłopotu
14.09.2016 | Komorowski: Zachód patrzy na nas jako źródło kłopotu
Jolanta Pieńkowska | TVN24 BiS
Jolanta Pieńkowska | TVN24 BiS14.09.2016 | Komorowski: Zachód patrzy na nas jako źródło kłopotu

– Polska ma fatalną opinię i nikogo to już nie dziwi na Zachodzie – stwierdził w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS były prezydent Bronisław Komorowski. Jego zdaniem za rządów PiS „stało się strasznie wiele złego”, a „świat zachodni patrzy na nas jako źródło kłopotu”.

Parlament Europejski, zaniepokojony paraliżem Trybunału Konstytucyjnego i sytuacją w kraju dotyczącą innych dziedzin zwołał głosowanie nad rezolucją w sprawie sytuacji w Polsce. Za przyjęciem głosowało 510 osób, przeciwnych było 160, a 29 osób wstrzymało się.

„Fatalna opinia”

Bronisław Komorowski ocenił w „Faktach z Zagranicy” polski wizerunek w Europie Zachodniej po rezolucji.

– To jest fatalna opinia – stwierdził były prezydent. – Co gorsze, w zasadzie nikogo to już nie dziwi na Zachodzie – dodał. Komorowski wyraził ubolewanie, że „kiedyś pytano Polskę o opinię, a dzisiaj już nie”. Wyjaśnił, że odkąd PiS doszedł do władzy „stało się strasznie wiele złego” i prawdą jest, że „można szybko zniszczyć wizerunek kraju”. – Świat zachodni patrzy na nas jako źródło kłopotu – dodał.

– Prawda jest taka, że nie opozycja, która przegrała w wyborach, zagłosowała dziś w Parlamencie Europejskim, tylko przedstawiciele wszystkich krajów – skonstatował.

„Im głębiej, tym bezpieczniej”

W ocenie Komorowskiego zła sytuacja w Polsce potrwa do następnych wyborów, „aż tu w Polsce zmienimy władzę”. – To nie jest tak, że świat zachodni załatwi za nas tę sprawę – podkreślił.

Zdaniem byłego prezydenta to mało prawdopodobne, aby Unia Europejska pozbawiła Polski głosu w Radzie UE, przypominając, że to najpoważniejsza sankcja z możliwych do zastosowania wobec państwa członkowskiego. Z drugiej strony, przyznał Komorowski, Polsce może grozić izolacja na forum unijnym.

– Problem polega na tym, jaka będzie Unia, a jaka będzie pozycja Polski w procesach integracji – stwierdził Komorowski. Zauważył, że ze względu na sąsiedztwo z Rosją i z „obszar niestabilności” Polsce powinno bardziej zależeć na głębszej integracji z Europą Zachodnią.

W procesy integracji zdaniem byłego prezydenta „Polska powinna być zakopana po same uszy”. – Im głębiej, tym bezpieczniej – dodał.

Autor: Jolanta Pieńkowska / Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Jedną z pierwszych rzeczy, którą zajmie sie nowy rząd, będzie wymiar sprawiedliwości. Po to, żeby przywrócić praworządność i odblokować dla Polski miliardy euro z Unii. Ma się tym zająć ekipa profesora Adama Bodnara, byłego Rzecznika Praw Obywatelskich, teraz senatora.

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Źródło:
Fakty TVN

W Poznaniu studenci okupują odebrany im akademik. Budynek jest w złym stanie. Studenci obawiają się, że Uniwersytet im. Mickiewicza go sprzeda. Studenci chcą wrócić do akademika po pilnym remoncie. Skarżą się, że nie stać ich na wynajmowanie kwater na mieście.

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Źródło:
Fakty TVN

Jak nowy rząd - na czele z Donaldem Tuskiem - zmieni postrzeganie Polski w Brukseli? W grę wchodzi to, co bezcenne - pozycja Polski, ale i miliony złotych na inwestycje i rozwój. Z Adamem Szłapką, który będzie ministrem ds. europejskich, pracujemy niemal non stop - mówi Donald Tusk.

Nowy rząd liczy na poprawę relacji z Brukselą. "Będziemy działali naprawdę zdecydowanie"

Nowy rząd liczy na poprawę relacji z Brukselą. "Będziemy działali naprawdę zdecydowanie"

Autor:
Maria
Bilińska
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W opuszczonych altanach działkowych, przy węzłach ciepłowniczych, w pustostanach - w takich miejscach przed chłodem próbują kryć się ludzie w kryzysie bezdomności. Dla nich zima to najtrudniejszy okres w roku. Od początku miesiąca z wychłodzenia zmarły trzy osoby.

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Autor:
Tomasz
Wesołowski
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Piotr Woźniak, były minister gospodarki, były prezes PGNiG, w "Faktach po Faktach" komentował opinię ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych. - Decyzja dla Polski, na szczęście, będzie zależała od kogoś innego - dodał.

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

My spokojnie będziemy porządkować sytuację w Krajowej Radzie Sądownictwa - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski, przedstawiciel Senatu w neo-KRS. Komentując sytuację w wymiarze sprawiedliwości, dodał, że dotychczasowi rzecznicy dyscyplinarni sędziów, "symbol najgorszego wywierania wpływu na wymiar sprawiedliwości", będą musieli "szybko odejść". - To są ostatnie chwile funkcjonowania tej instytucji w tak złym kształcie - zapewnił z kolei senator Kazimierz Michał Ujazdowski (KP-PSL), odnosząc się do neo-KRS.

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Autor:
momo
Źródło:
TVN24

Amerykański dziennikarz Evan Gershkovich, który został aresztowany pod koniec marca 2023 w Jekaterynburgu, wciąż przebywa w moskiewskim areszcie. Jest oskarżony o szpiegostwo na rzecz USA. Jak przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA, Rosja w ostatnich tygodniach otrzymała od Stanów Zjednoczonych ofertę w sprawie uwolnienia uwięzionych Amerykanów: Evana Gershkovicha i Paula Whelana, ale ją odrzuciła. Do sprawy Gershkovicha odniósł się również korespondent "The Wall Street Journal" Matthew Luxmoore.

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rumunia ogłasza epidemię odry. Wzrost liczby zachorowań jest dramatyczny, a większość dotkniętych nią dzieci nie była zaszczepiona. Tamtejsze ministerstwo zdrowia wprost przyznaje, że liczba zaszczepionych dzieci regularnie od lat spada. To skutek braku wiedzy rodziców i dezinformacji.

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS