Rokita: nie zdziwię się, jeśli skutkiem polityki imigracyjnej będą pogromy w Europie

05.09.2016 | Rokita: nie zdziwię się, jeśli skutkiem polityki imigracyjnej będą pogromy w Europie
05.09.2016 | Rokita: nie zdziwię się, jeśli skutkiem polityki imigracyjnej będą pogromy w Europie
TVN24 BiS
TVN24 BiS05.09.2016 | Rokita: nie zdziwię się, jeśli skutkiem polityki imigracyjnej będą pogromy w Europie

– W Europie narastają tendencje nacjonalistyczne, nie tylko w Wielkiej Brytanii – mówił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS były poseł PO Jan Rokita, komentując napaści na Polaków w Harlow w Anglii. Jak ocenił, „lumpen-nacjonalizm w różnych częściach Europy staje się silniejszy” i stosunkowo niezamożne, robotnicze Harlow nie jest tutaj wyjątkiem. – Nie zdziwię się, jeśli efektem imigracji, otwartej europejskiej polityki imigracyjnej w ubiegłym roku, staną się na przykład pogromy w różnych krajach europejskich – dodał.

Jan Rokita skomentował w „Faktach z Zagranicy” poniedziałkową wizytę delegacji polskiego rządu w Londynie. Ministrowie Błaszczak, Waszczykowski i komendant główny policji pojechali tam w reakcji na doniesienia o kolejnym ataku na Polaków mieszkających w Harlow.

Zdaniem byłego posła PO, rządowa wizyta to „dość sprawna akcja polityczna, obliczona na dwa cele”. Pierwszym jest „wywarcie presji na rząd brytyjski”, by zapobiegał takim atakom, a drugim jest wywarcie dobrego wrażenia na wyborcach PiS. – Kibice, te kręgi na których PiS-owi zależy, czują się usatysfakcjonowane reakcją rządu – ocenił Rokita.

Jednocześnie zaznaczył, że „w Europie narastają tendencje nacjonalistyczne, nie tylko w Wielkiej Brytanii”. – To nie jest problem specyficzny dla Polaków w Europie. (…) Lumpen-nacjonalizm w różnych częściach Europy staje się silniejszy – przekonywał.

– Nie zdziwię się, jeśli efektem imigracji, otwartej europejskiej polityki imigracyjnej w ubiegłym roku, staną się na przykład pogromy w różnych krajach europejskich – ostrzegł komentator TVN24 BiS. – Nie jesteśmy zabezpieczeni w żaden sposób przed powtórką najbardziej mrocznych kart w historii Europy – dodał.

Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy Rokita wymienił „falę imigrantów w całej Europie, która spowodowała niechęć do obcych” oraz – w przypadku Wielkiej Brytanii – podsycającą anty-imigranckie nastroje kampanię przedreferendalną, która nawoływała do głosowania za wyjściem Zjednoczonego Królestwa z UE.

Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Jedną z pierwszych rzeczy, którą zajmie sie nowy rząd, będzie wymiar sprawiedliwości. Po to, żeby przywrócić praworządność i odblokować dla Polski miliardy euro z Unii. Ma się tym zająć ekipa profesora Adama Bodnara, byłego Rzecznika Praw Obywatelskich, teraz senatora.

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Źródło:
Fakty TVN

W Poznaniu studenci okupują odebrany im akademik. Budynek jest w złym stanie. Studenci obawiają się, że Uniwersytet im. Mickiewicza go sprzeda. Studenci chcą wrócić do akademika po pilnym remoncie. Skarżą się, że nie stać ich na wynajmowanie kwater na mieście.

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Źródło:
Fakty TVN

Jak nowy rząd - na czele z Donaldem Tuskiem - zmieni postrzeganie Polski w Brukseli? W grę wchodzi to, co bezcenne - pozycja Polski, ale i miliony złotych na inwestycje i rozwój. Z Adamem Szłapką, który będzie ministrem ds. europejskich, pracujemy niemal non stop - mówi Donald Tusk.

Nowy rząd liczy na poprawę relacji z Brukselą. "Będziemy działali naprawdę zdecydowanie"

Nowy rząd liczy na poprawę relacji z Brukselą. "Będziemy działali naprawdę zdecydowanie"

Autor:
Maria
Bilińska
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W opuszczonych altanach działkowych, przy węzłach ciepłowniczych, w pustostanach - w takich miejscach przed chłodem próbują kryć się ludzie w kryzysie bezdomności. Dla nich zima to najtrudniejszy okres w roku. Od początku miesiąca z wychłodzenia zmarły trzy osoby.

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Autor:
Tomasz
Wesołowski
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Piotr Woźniak, były minister gospodarki, były prezes PGNiG, w "Faktach po Faktach" komentował opinię ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych. - Decyzja dla Polski, na szczęście, będzie zależała od kogoś innego - dodał.

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

My spokojnie będziemy porządkować sytuację w Krajowej Radzie Sądownictwa - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski, przedstawiciel Senatu w neo-KRS. Komentując sytuację w wymiarze sprawiedliwości, dodał, że dotychczasowi rzecznicy dyscyplinarni sędziów, "symbol najgorszego wywierania wpływu na wymiar sprawiedliwości", będą musieli "szybko odejść". - To są ostatnie chwile funkcjonowania tej instytucji w tak złym kształcie - zapewnił z kolei senator Kazimierz Michał Ujazdowski (KP-PSL), odnosząc się do neo-KRS.

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Autor:
momo
Źródło:
TVN24

Amerykański dziennikarz Evan Gershkovich, który został aresztowany pod koniec marca 2023 w Jekaterynburgu, wciąż przebywa w moskiewskim areszcie. Jest oskarżony o szpiegostwo na rzecz USA. Jak przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA, Rosja w ostatnich tygodniach otrzymała od Stanów Zjednoczonych ofertę w sprawie uwolnienia uwięzionych Amerykanów: Evana Gershkovicha i Paula Whelana, ale ją odrzuciła. Do sprawy Gershkovicha odniósł się również korespondent "The Wall Street Journal" Matthew Luxmoore.

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rumunia ogłasza epidemię odry. Wzrost liczby zachorowań jest dramatyczny, a większość dotkniętych nią dzieci nie była zaszczepiona. Tamtejsze ministerstwo zdrowia wprost przyznaje, że liczba zaszczepionych dzieci regularnie od lat spada. To skutek braku wiedzy rodziców i dezinformacji.

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS