Podkomisja znalazła dowody na manipulacje. „Nie dowiedzieliśmy się niczego nowego”

15.09.2016 | Są dowody manipulowania? Kalisz: nie dowiedzieliśmy się niczego nowego
15.09.2016 | Są dowody manipulowania? Kalisz: nie dowiedzieliśmy się niczego nowego
Jolanta Pieńkowska | TVN24 BiS
15.09.2016 | Są dowody manipulowania? Kalisz: nie dowiedzieliśmy się niczego nowegoJolanta Pieńkowska | TVN24 BiS

Członkowie podkomisji smoleńskiej Antoniego Macierewicza ogłosili, że znaleźli dowody manipulacji danymi. Jednocześnie tym razem stronili od spekulacji o zamachu. – Nie przyjmujemy żadnych wstępnych hipotez – ogłosił przewodniczący Wacław Berczyński. Wcześniej twierdził, że samolot niemal na pewno rozpadł się w powietrzu.

W „Faktach z Zagranicy” były minister MSWiA Ryszard Kalisz stwierdził, że „nie dowiedzieliśmy się niczego nowego”, a sedno problemu katastrofy smoleńskiej tkwi w „totalnym nieprzestrzeganiu procedur”. Zdaniem Kalisza reakcje przywódców Polski i Rosji znacznie się różniły, co odbiło się na prawnym procesie wyjaśniającym całą sprawę. Według byłego szefa MSWiA Donald Tusk „nie miał wtedy przygotowania”, a jego reakcja – w przeciwieństwie do reakcji Władimira Putina – była „emocjonalna, nie profesjonalna”.

Drugi gość Jolanty Pieńkowskiej – prof. Ryszard Bugaj, ekonomista i były członek rady programowej PiS – stwierdził, że rozmawiając o katastrofie smoleńskiej „koniecznie trzeba rozróżnić trzy rzeczy”. To jest: „źle pracującą kancelarię Lecha Kaczyńskiego”, stronę prawną oraz „kwestię przebiegu samej katastrofy”. W ocenie prof. Bugaja „nie powinno być zgody na połączenie pierwszej i trzeciej strony”.

„Krok bardzo drastyczny”

Goście, zapytani o zdanie na temat decyzji prokuratury o przeprowadzeniu ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej bez zgody rodzin, zgodnie zajęli stanowisko krytyczne. W ocenie Ryszarda Kalisza taka decyzja jest „skandaliczna” – zwłaszcza w przypadku prawosławnego duchownego, którego środowisko ów proceder postrzega jako zbezczeszczenie zwłok. Natomiast zdaniem Ryszarda Bugaja taki „krok jest bardzo drastyczny, więc potrzebuje mocnego uzasadnienia”. Tego natomiast, jak sam przyznał, brak. – Ja go nie widzę – stwierdził.

Autor: Jolanta Pieńkowska / Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

To jest bardzo dobra informacja dla rodzin około 100 małych pacjentów chorujących na ciężką odmianę hemofilii. Od 1 lipca Ministerstwo Zdrowia zapłaci za nową terapię. Hemofilia jest nieuleczalna. Zaburzenia krzepliwości krwi mogą doprowadzić do niepełnosprawności.

Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilię

Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilię

Źródło:
Fakty TVN

Koniec z nadużywaniem klauzuli sumienia. Według nowych wytycznych resortu zdrowia każdy szpital w Polsce ma obowiązek wykonania legalnej aborcji. Odmowa równa się kara z utratą kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia włącznie. Tak ma być. A jak jest? Wciąż różnie, jak pokazują kontrole Rzecznika Praw Pacjenta.

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Źródło:
Fakty TVN

Śmierć 28-letniego Marcina poruszyła nie tylko mieszkańców Sosnowca, ale też całej Polski. Młody piłkarz został pobity przez 16-latków na imprezie masowej w Sosnowcu, a potem zmarł w szpitalu. Sprawcom grożą konsekwencje, ale nie wiadomo, czy będą sądzeni jak dorośli - mogą tego uniknąć, bo to zależy od kwalifikacji prawnej czynu.

Skatowanie mężczyzny w Sosnowcu wstrząsnęło Polską. Na razie sprawą zajmuje się sąd rodzinny

Skatowanie mężczyzny w Sosnowcu wstrząsnęło Polską. Na razie sprawą zajmuje się sąd rodzinny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Marszałek Szymon Hołownia chce ukarać posła Dariusza Mateckiego, który nocą przez okno wyszedł na dach Sejmu. Maksymalna możliwa kara to 18 tysięcy złotych. Poseł Matecki, pytany o tę sytuację przez dziennikarzy, odpowiada, że nie ma sobie nic do zarzucenia. Większość komentatorów jest jednak zdania, że to najmniejszy z kłopotów posła Suwerennej Polski.

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Co robi PiS? Rasistowsko używa uprawnionego lęku Polaków przed nielegalną imigracją (...) do politycznej propagandy - powiedział w "Faktach po Faktach" Marcin Bosacki (KO). Odniósł się do publikowanych przez polityków opozycji zdjęć osób o ciemnym kolorze skóry, ocenianych jako podsycanie lęku przed migrantami. - Jeżeli się napisze nieprawdę w internecie, to się to powinno skasować i przeprosić - mówił zaś Janusz Cieszyński (PiS).

PiS znów straszy migrantami. "Robią rasistowską szopkę, która jest podobna do tego, co robili faszyści"

PiS znów straszy migrantami. "Robią rasistowską szopkę, która jest podobna do tego, co robili faszyści"

Źródło:
TVN24

- To rasizm w czystej postaci. To jest również (...) naruszenie dóbr osobistych. Mam nadzieję, że te osoby, które są ofiarami takich działań politycznych, będą miały swoich pełnomocników, którzy zajmą się tą sprawą - mówiła dr Hanna Machińska, była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, o zdjęciach przedstawiających czarnoskóre osoby opublikowanych przez polityków Suwerennej Polski i PiS w sieci. Krytykują przy tym politykę migracyjną rządu.

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Źródło:
TVN24

Francja skupia na sobie uwagę wielu mediów po tym, jak eurowybory wygrało Zjednoczenie Narodowe, a Emmanuel Macron rozwiązał Zgromadzenie Narodowe. Sytuacja nie umknęła również piłkarskiej reprezentacji Francji. Jej kapitan Kylian Mbappé otwarcie zaapelował do młodych obywateli, by nie pozwolili skrajnie prawicowej partii dojść do władzy.

Kapitan reprezentacji Francji ostrzegł młodych wyborców przed "ekstremistami, którzy są u bram władzy"

Kapitan reprezentacji Francji ostrzegł młodych wyborców przed "ekstremistami, którzy są u bram władzy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Spowalnia oddech, zatrzymuje krążenie, zabija w ciągu kilku minut - to skutek przedawkowania fentanylu. Ten środek stosowany jest przez anestezjologów, by uśpić pacjenta lub uśmierzyć ból. Takiej ostrożności i wiedzy nie mają dilerzy ani uzależnieni od narkotyków. Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w Stanach Zjednoczonych.

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS