Podkomisja znalazła dowody na manipulacje. „Nie dowiedzieliśmy się niczego nowego”

15.09.2016 | Są dowody manipulowania? Kalisz: nie dowiedzieliśmy się niczego nowego
15.09.2016 | Są dowody manipulowania? Kalisz: nie dowiedzieliśmy się niczego nowego
Jolanta Pieńkowska | TVN24 BiS
Jolanta Pieńkowska | TVN24 BiS15.09.2016 | Są dowody manipulowania? Kalisz: nie dowiedzieliśmy się niczego nowego

Członkowie podkomisji smoleńskiej Antoniego Macierewicza ogłosili, że znaleźli dowody manipulacji danymi. Jednocześnie tym razem stronili od spekulacji o zamachu. – Nie przyjmujemy żadnych wstępnych hipotez – ogłosił przewodniczący Wacław Berczyński. Wcześniej twierdził, że samolot niemal na pewno rozpadł się w powietrzu.

W „Faktach z Zagranicy” były minister MSWiA Ryszard Kalisz stwierdził, że „nie dowiedzieliśmy się niczego nowego”, a sedno problemu katastrofy smoleńskiej tkwi w „totalnym nieprzestrzeganiu procedur”. Zdaniem Kalisza reakcje przywódców Polski i Rosji znacznie się różniły, co odbiło się na prawnym procesie wyjaśniającym całą sprawę. Według byłego szefa MSWiA Donald Tusk „nie miał wtedy przygotowania”, a jego reakcja – w przeciwieństwie do reakcji Władimira Putina – była „emocjonalna, nie profesjonalna”.

Drugi gość Jolanty Pieńkowskiej – prof. Ryszard Bugaj, ekonomista i były członek rady programowej PiS – stwierdził, że rozmawiając o katastrofie smoleńskiej „koniecznie trzeba rozróżnić trzy rzeczy”. To jest: „źle pracującą kancelarię Lecha Kaczyńskiego”, stronę prawną oraz „kwestię przebiegu samej katastrofy”. W ocenie prof. Bugaja „nie powinno być zgody na połączenie pierwszej i trzeciej strony”.

„Krok bardzo drastyczny”

Goście, zapytani o zdanie na temat decyzji prokuratury o przeprowadzeniu ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej bez zgody rodzin, zgodnie zajęli stanowisko krytyczne. W ocenie Ryszarda Kalisza taka decyzja jest „skandaliczna” – zwłaszcza w przypadku prawosławnego duchownego, którego środowisko ów proceder postrzega jako zbezczeszczenie zwłok. Natomiast zdaniem Ryszarda Bugaja taki „krok jest bardzo drastyczny, więc potrzebuje mocnego uzasadnienia”. Tego natomiast, jak sam przyznał, brak. – Ja go nie widzę – stwierdził.

Autor: Jolanta Pieńkowska / Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Jedną z pierwszych rzeczy, którą zajmie sie nowy rząd, będzie wymiar sprawiedliwości. Po to, żeby przywrócić praworządność i odblokować dla Polski miliardy euro z Unii. Ma się tym zająć ekipa profesora Adama Bodnara, byłego Rzecznika Praw Obywatelskich, teraz senatora.

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Źródło:
Fakty TVN

W Poznaniu studenci okupują odebrany im akademik. Budynek jest w złym stanie. Studenci obawiają się, że Uniwersytet im. Mickiewicza go sprzeda. Studenci chcą wrócić do akademika po pilnym remoncie. Skarżą się, że nie stać ich na wynajmowanie kwater na mieście.

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Źródło:
Fakty TVN

W opuszczonych altanach działkowych, przy węzłach ciepłowniczych, w pustostanach - w takich miejscach przed chłodem próbują kryć się ludzie w kryzysie bezdomności. Dla nich zima to najtrudniejszy okres w roku. Od początku miesiąca z wychłodzenia zmarły trzy osoby.

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Autor:
Tomasz
Wesołowski
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Źle przygotowana, a do tego przeprowadzona bez nadzoru i bez kontroli - tak Najwyższa Izba Kontroli ocenia pomoc państwa udzieloną przedsiębiorcom w latach 2020-2021. Wsparcie to miało pomóc łagodzić ekonomiczne skutki pandemii COVID-19, ale - zdaniem kontrolerów - niekoniecznie trafiało do tych, którzy go rzeczywiście potrzebowali.

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

Autor:
Marta
Warchoł
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Piotr Woźniak, były minister gospodarki, były prezes PGNiG, w "Faktach po Faktach" komentował opinię ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych. - Decyzja dla Polski, na szczęście, będzie zależała od kogoś innego - dodał.

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

My spokojnie będziemy porządkować sytuację w Krajowej Radzie Sądownictwa - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski, przedstawiciel Senatu w neo-KRS. Komentując sytuację w wymiarze sprawiedliwości, dodał, że dotychczasowi rzecznicy dyscyplinarni sędziów, "symbol najgorszego wywierania wpływu na wymiar sprawiedliwości", będą musieli "szybko odejść". - To są ostatnie chwile funkcjonowania tej instytucji w tak złym kształcie - zapewnił z kolei senator Kazimierz Michał Ujazdowski (KP-PSL), odnosząc się do neo-KRS.

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Autor:
momo
Źródło:
TVN24

Amerykański dziennikarz Evan Gershkovich, który został aresztowany pod koniec marca 2023 w Jekaterynburgu, wciąż przebywa w moskiewskim areszcie. Jest oskarżony o szpiegostwo na rzecz USA. Jak przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA, Rosja w ostatnich tygodniach otrzymała od Stanów Zjednoczonych ofertę w sprawie uwolnienia uwięzionych Amerykanów: Evana Gershkovicha i Paula Whelana, ale ją odrzuciła. Do sprawy Gershkovicha odniósł się również korespondent "The Wall Street Journal" Matthew Luxmoore.

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rumunia ogłasza epidemię odry. Wzrost liczby zachorowań jest dramatyczny, a większość dotkniętych nią dzieci nie była zaszczepiona. Tamtejsze ministerstwo zdrowia wprost przyznaje, że liczba zaszczepionych dzieci regularnie od lat spada. To skutek braku wiedzy rodziców i dezinformacji.

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS