Staniszkis: Polska nie jest znaczącym krajem w kryzysie, przez który przechodzi Unia Europejska

16.09.2016 | Staniszkis: Polska nie jest znaczącym krajem w kryzysie, przez który przechodzi Unia Europejska
16.09.2016 | Staniszkis: Polska nie jest znaczącym krajem w kryzysie, przez który przechodzi Unia Europejska
TVN24 BiS
16.09.2016 | Staniszkis: Polska nie jest znaczącym krajem w kryzysie, przez który przechodzi Unia EuropejskaTVN24 BiS

W Bratysławie spotkało się 27 szefów państw i rządów krajów Unii Europejskiej bez Wielkiej Brytanii. Według wielu ekspertów okres, w który weszła Unia Europejska, może być najcięższym w jej historii. Bieżącą sytuację oraz zapowiedzi prezesa Jarosława Kaczyńskiego, który wraz z premierem Węgier, Wiktorem Orbanem planuje przeprowadzenie „kontrrewolucji kulturalnej” komentowała w „Faktach z Zagranicy” socjolog Jadwiga Staniszkis.

- Polska nie jest znaczącym krajem w kryzysie, przez który przechodzi Unia. Nie jest też wzorem, więc mamy dużo mniejszą rolę do odegrania, niż by się wydawało. Nasz potencjał intelektualny też nie jest dopasowany do sytuacji, która jest teraz w UE – powiedziała w na antenie TVN24 BiS. Jak sama przyznała, prywatnie jest zwolenniczką traktatu lizbońskiego i uważa, że ustanowione w nim prawa „są w Polsce łamane”. – Polska w tej chwili rozumie suwerenność jako własną przestrzeń, w którą nikt nie wchodzi. U nas jest taka chłopska, defensywna koncepcja wolności – wyjaśnia Staniszkis i dodaje, że „postęp w UE teraz nie istnieje”, ponieważ ciągle musimy mierzyć się z problemami, przede wszystkim natury kultury politycznej, oraz „powracającymi technikami rządzenia”.

Zdaniem profesor socjologii, która przywołała czasy Republiki Weimerskiej, bierne przyglądanie się takiej sytuacji wspomaga „tworzenie pewnego klimatu kulturowego, który [w przeszłości – przyp. red.] dawał przyzwolenie na faszyzm”. Gość Jolanty Pieńkowskiej zauważa, że takie procesy wpływają na kształtowanie współczesnej polityki nawet w Polsce. – Rząd PiS używa w chłopski, prymitywny sposób mechanizmów pobudzania konfliktów, podziałów społecznych jako źródła energii (…) – wykorzystując kompleksy, frustracje i niechęć wobec elit – dodała.

- Z drugiej strony jest to ewidentnie absurdalne – nawet w wykonaniu polityków takich jak przewodniczący Senatu, który mówi, że „nie możemy pozwolić sobie na podział władz lub ustąpić w sprawie TK, bo byśmy utracili władzę. To pokazuje fundamentalny brak zaufania. Demokracja nie funkcjonuje bez zaufania – mówiła w rozmowie z Jolantą Pieńkowską prof. Jadwiga Staniszkis.

Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Polska wysoko na liście i to powód do dumy. W leczeniu niepłodności w Europie jesteśmy w czołówce. Jak mówią lekarze, "z ciemnego średniowiecza wskoczyliśmy do nowoczesnego świata". Wszystko dzięki państwowej refundacji in vitro.

Polska awansowała w europejskim rankingu dotyczącym leczenia niepłodności

Polska awansowała w europejskim rankingu dotyczącym leczenia niepłodności

Źródło:
Fakty TVN

Święty Mikołaj puka do drzwi. W Domach Pomocy Społecznej gdzieniegdzie już się pojawił. Mieszkańcy DPS-ów już we wrześniu pisali do niego listy, więc miał dużo czasu, żeby przynieść kołdrę, dezodorant czy kurtkę. Na spełnienie marzeń czekają jeszcze autorzy 150 listów.

Były uśmiechy, wzruszenia i prezenty. Święty Mikołaj odwiedził już część podopiecznych łódzkich DPS-ów

Były uśmiechy, wzruszenia i prezenty. Święty Mikołaj odwiedził już część podopiecznych łódzkich DPS-ów

Źródło:
Fakty TVN

6 grudnia obchodzimy mikołajki. To oznacza prezenty dla dzieci i seniorów w szpitalach i domach pomocy społecznej. Tam, gdzie w przeżywaniu radości przeszkadzają choroby i samotność, pomagają wolontariusze.

Święty Mikołaj zawitał w szpitalach i domach pomocy społecznej w całej Polsce

Święty Mikołaj zawitał w szpitalach i domach pomocy społecznej w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Są młodzi, zdolni i pracowici. Na szczęście także zauważeni i docenieni. Polska drużyna uczniów szkół ponadpodstawowych wygrała prestiżowe Matematyczne Zawody Państw Bałtyckich "Baltic Way". W zwycięskiej ekipie są między innymi dwaj reprezentanci z Gdyni - Jakub Pieczonka i Krzysztof Karwik.

Drużyna polskich uczniów wygrała Matematyczne Zawody Państw Bałtyckich "Baltic Way"

Drużyna polskich uczniów wygrała Matematyczne Zawody Państw Bałtyckich "Baltic Way"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To swobodne ustalanie jakichś faktów i wyciąganie z tego wniosku - tak w "Faktach po Faktach" minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek komentował publikację Wirtualnej Polski, dotyczącą zatrudnienia jego żony na Uniwersytecie Szczecińskim. W programie kolejno odnosił się do wydarzeń poprzedzających jej zatrudnienie. Według ministra tekst "sugeruje, że jest jakiś związek przyczynowo-skutkowy między tymi rzeczami", a - jak przekonywał - "nie ma żadnego".

"Patrzę prosto w oczy i mówię: nie ma żadnego dealu". Minister o posadzie żony

"Patrzę prosto w oczy i mówię: nie ma żadnego dealu". Minister o posadzie żony

Źródło:
TVN24

- Wstyd dla Jarosława Kaczyńskiego. Powinien zrzec się tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł KO Krzysztof Brejza. - Za twarzą miłego starszego pana kryje się tak naprawdę pogarda dla człowieka, pogarda dla prawa i agresja - stwierdził. - Nie powinno być wątpliwości, że pan Jarosław Kaczyński winien się przed sądem z tej sprawy wytłumaczyć - powiedziała posłanka PSL Urszula Pasławska.

"Za twarzą miłego starszego pana kryje się pogarda i agresja"

"Za twarzą miłego starszego pana kryje się pogarda i agresja"

Źródło:
TVN24

W Nowym Jorku trwa obława na sprawcę, który w centrum Manhattanu zastrzelił prezesa największej amerykańskiej firmy ubezpieczeniowej. To biały mężczyzna, ale był zamaskowany, do tego dobrze przygotował drogę ucieczki. Ślad za nim urwał się w Central Parku. Policja nie ustaliła jeszcze ani jego tożsamości, ani motywu.

"Wyglądało na to, że czekał na swój cel". Co wiadomo w sprawie zabójstwa Briana Thompsona?

"Wyglądało na to, że czekał na swój cel". Co wiadomo w sprawie zabójstwa Briana Thompsona?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Polska może być liderem Unii Europejskiej - powiedziała w czwartek szefowa Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola, a zagranicą pojawiają się głosy, że nasz kraj wręcz nie ma wyboru. Polska przejmuje prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, gdy w Berlinie, Paryżu i Waszyngtonie trwa zmiana warty.

Duże wyzwanie przed prezydencją Polski w Radzie Unii Europejskiej

Duże wyzwanie przed prezydencją Polski w Radzie Unii Europejskiej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS