Staniszkis: Polska nie jest znaczącym krajem w kryzysie, przez który przechodzi Unia Europejska

16.09.2016 | Staniszkis: Polska nie jest znaczącym krajem w kryzysie, przez który przechodzi Unia Europejska
16.09.2016 | Staniszkis: Polska nie jest znaczącym krajem w kryzysie, przez który przechodzi Unia Europejska
TVN24 BiS
16.09.2016 | Staniszkis: Polska nie jest znaczącym krajem w kryzysie, przez który przechodzi Unia EuropejskaTVN24 BiS

W Bratysławie spotkało się 27 szefów państw i rządów krajów Unii Europejskiej bez Wielkiej Brytanii. Według wielu ekspertów okres, w który weszła Unia Europejska, może być najcięższym w jej historii. Bieżącą sytuację oraz zapowiedzi prezesa Jarosława Kaczyńskiego, który wraz z premierem Węgier, Wiktorem Orbanem planuje przeprowadzenie „kontrrewolucji kulturalnej” komentowała w „Faktach z Zagranicy” socjolog Jadwiga Staniszkis.

- Polska nie jest znaczącym krajem w kryzysie, przez który przechodzi Unia. Nie jest też wzorem, więc mamy dużo mniejszą rolę do odegrania, niż by się wydawało. Nasz potencjał intelektualny też nie jest dopasowany do sytuacji, która jest teraz w UE – powiedziała w na antenie TVN24 BiS. Jak sama przyznała, prywatnie jest zwolenniczką traktatu lizbońskiego i uważa, że ustanowione w nim prawa „są w Polsce łamane”. – Polska w tej chwili rozumie suwerenność jako własną przestrzeń, w którą nikt nie wchodzi. U nas jest taka chłopska, defensywna koncepcja wolności – wyjaśnia Staniszkis i dodaje, że „postęp w UE teraz nie istnieje”, ponieważ ciągle musimy mierzyć się z problemami, przede wszystkim natury kultury politycznej, oraz „powracającymi technikami rządzenia”.

Zdaniem profesor socjologii, która przywołała czasy Republiki Weimerskiej, bierne przyglądanie się takiej sytuacji wspomaga „tworzenie pewnego klimatu kulturowego, który [w przeszłości – przyp. red.] dawał przyzwolenie na faszyzm”. Gość Jolanty Pieńkowskiej zauważa, że takie procesy wpływają na kształtowanie współczesnej polityki nawet w Polsce. – Rząd PiS używa w chłopski, prymitywny sposób mechanizmów pobudzania konfliktów, podziałów społecznych jako źródła energii (…) – wykorzystując kompleksy, frustracje i niechęć wobec elit – dodała.

- Z drugiej strony jest to ewidentnie absurdalne – nawet w wykonaniu polityków takich jak przewodniczący Senatu, który mówi, że „nie możemy pozwolić sobie na podział władz lub ustąpić w sprawie TK, bo byśmy utracili władzę. To pokazuje fundamentalny brak zaufania. Demokracja nie funkcjonuje bez zaufania – mówiła w rozmowie z Jolantą Pieńkowską prof. Jadwiga Staniszkis.

Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez obecności Amerykanów nie da się skutecznie przeprowadzić operacji dotyczącej zagwarantowania bezpieczeństwa w Ukrainie. Ona nie może być strefą neutralną, zdemilitaryzowaną, musi mieć swoje wojsko - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Źródło:
TVN24

- Od wielu wielu miesięcy uważam, że początek obniżek stóp procentowych w Polsce, to mógłby być przełom pierwszego i drugiego półrocza - stwierdził w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 ekonomista Marek Zuber.

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

Źródło:
tvn24.pl

Według 84 procent Polaków nasz kraj skorzystał na wejściu do Unii Europejskiej. To wynik bezprecedensowy. Ponadto 44 procent respondentów chce, by Wspólnota wzmocniła swoją rolę w ochronie obywateli przed kryzysami i zagrożeniami dla bezpieczeństwa - tak wynika z badania Eurobarometru. Wdzięczność i potencjał Unii w tak trudnym czasie da się dostrzec nie tylko w sąsiadującej z Rosją Polsce.

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ruszył nowy niemiecki parlament ze skrajną prawicą jako drugą siłą polityczną. AfD nadal w Bundestagu pozostaje izolowane, ale teraz broni się, odwołując do standardów demokratycznych. Skrajnej prawicy mocno zależy na zdobyciu miejsca w parlamentarnym gremium kontrolnym, które monitoruje niemieckie służby wywiadowcze.

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS