Wieś, która została tylko na mapach nawigacji. "Tam nie ma nic, tylko chaszcze, krzaki"

01.09.2019 | Wieś, która została tylko na mapach nawigacji. "Tam nie ma nic, tylko chaszcze, krzaki"
01.09.2019 | Wieś, która została tylko na mapach nawigacji. "Tam nie ma nic, tylko chaszcze, krzaki"
Robert Jałocha | Fakty TVN
Robert Jałocha | Fakty TVN01.09.2019 | Wieś, która została tylko na mapach nawigacji. "Tam nie ma nic, tylko chaszcze, krzaki"

W wyniku budowy zbiornika retencyjnego wieś Nieboczowy została przeniesiona. Nowego miejsca nie zna satelitarna nawigacja. Kierowcy korzystający z map Google mogą mieć poważne problemy w dotarciu do wsi.

Sołtys Barbara Mazurek ostrzega, że wpisywanie jej adresu w nawigację, może być ryzykowne. Wieś, która w rzeczywistości została przeniesiona, w świecie wirtualnym wciąż znajduje się w swojej starej lokalizacji. Nawigacja nie informuje, że kierowca wjeżdża na teren budowy zbiornika przeciwpowodziowego.

- Mapy nie są nigdy aktualizowane na bieżąco. Także czasami zdarzają się na nich błędy i wtedy użytkownicy map mają możliwość zgłoszenia takich błędów do - tłumaczy Piotr Zalewski z Google Polska.

Przy tak skomplikowanej przeprowadzce nawet amerykański gigant może potrzebować na to kilku miesięcy.

Spółka Polskie Badania Internetu policzyła, że tylko w lipcu z Map Google w Polsce skorzystało ponad 10 milionów użytkowników.

Ci, którzy chcieli przyjechać do wsi Nieboczowy, napotykali na pewne problemy.

- Nawet jak tu na boisku był mecz, jakaś drużyna grała, to sobie wpisali tam, to zajechali na stare Nieboczowy no i mecz się odbył z opóźnieniem - mówi mieszkaniec wsi Pan Jarosław.

Walka z nawigacją

Problemy mieli też goście weselni, kurierzy, dostawcy pizzy, a nawet urzędnik z ministerstwa, który zamiast w docelowym miejscu, wylądował w polu. Na pomoc ruszył mąż pani sołtys. W internecie znalazł inne mapy, na których Nieboczowy z tymi samymi nazwami ulic są już na właściwym miejscu. Uparcie zgłasza też błędy na Mapie Google.

- Trochę dla sportu, trochę dla przyjemności, trochę dla ludzi, którzy tu mieszkają i dla tych, którzy chcą tu przyjechać, żeby nie musieli się gubić - wyjaśnia Robert Mazurek.

Wkrótce w Nieboczowach pojawi się sporo gości. Oficjalne otwarcie wsi zaplanowane jest na ósmego września 2019 roku. Zaproszono również premiera Mateusza Morawieckiego.

Autor: Robert Jałocha / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

O 10.00 w poniedziałek, 11 grudnia premier Mateusz Morawiecki ma wygłosić expose. Głosowanie nad wotum zaufania dla jego nowego rządu ma odbyć się tego samego dnia o 15.00. Większości sejmowej Morawiecki nie ma, więc o godzinie 20.00 ma nastąpić wybór nowego premiera.

O 10 expose Mateusza Morawieckiego, o 20 głosowanie w sprawie kandydatury Donalda Tuska. Opozycja czeka na 11 grudnia

O 10 expose Mateusza Morawieckiego, o 20 głosowanie w sprawie kandydatury Donalda Tuska. Opozycja czeka na 11 grudnia

Źródło:
Fakty TVN

Nie można się zarejestrować, nie można się dodzwonić - alarmują chętni na szczepienie przeciwko COVID-19. Od teraz jest w Polsce nowa szczepionka odporna na nowy wariant wirusa. Do szczepień mocno zachęcają wirusolodzy. Dlaczego warto się zaszczepić nawet jeżeli gdzieniegdzie na szczepienie trzeba trochę poczekać?

Szczepienia przeciw COVID-19. Rośnie zainteresowanie kolejną dawką szczepienia

Szczepienia przeciw COVID-19. Rośnie zainteresowanie kolejną dawką szczepienia

Źródło:
Fakty TVN

Startuje ogólnopolska akcja "Powieś paragon - podaruj posiłek". W tym tytule kryje się wszystko - kupujesz, a płacisz za siebie i za osobę w potrzebie.

"Powieś paragon - podaruj posiłek". Wyjątkowa akcja ma pomóc potrzebującym

"Powieś paragon - podaruj posiłek". Wyjątkowa akcja ma pomóc potrzebującym

Autor:
Marta
Kolbus
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prosimy naszych przyjaciół, aby zostali z nami, utrzymali obecny kurs, abyśmy mogli powstrzymać Putina w jego ludobójczej wojnie - apeluje Oksana Markarowa, ukraińska ambasador w Stanach Zjednoczonych. Te słowa świadczą o tym, jak bardzo Kijów liczy na pomoc zachodniego sojusznika. Kongres nie zdecydował jeszcze o przydzieleniu środków na dalszą pomoc dla Ukrainy. Chodzi o 60 miliardów dolarów. Bez nich trudno będzie o postęp na froncie i wyparcie Rosjan. Okupanci wciąż atakują. Minionej doby intensywnie ostrzeliwali między innymi obwód zaporoski i chersoński.

"Dosłownie modlimy się o amerykańskie wsparcie". Ukraina wciąż potrzebuje dostaw broni

"Dosłownie modlimy się o amerykańskie wsparcie". Ukraina wciąż potrzebuje dostaw broni

Autor:
Paweł
Laskosz
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Będzie wiele prób obstrukcji, bo ten rząd tak przyzwyczaił się do stołków, tak przyzwyczaił się do tej bezkarności i złodziejstwa - mówił w "Faktach po Faktach" Paweł Zalewski (Polska 2050-Trzecia Droga), pytany o to, jak według niego będzie wyglądał proces przekazania władzy przez PiS. - Im szybciej, tym lepiej - odpowiedziała na to samo pytanie Katarzyna Kotula (Nowa Lewica).

"Powołano ministrów w tym hipotetycznym rządzie Mateusza Morawieckiego, ale ci ministrowie nic nie robią"

"Powołano ministrów w tym hipotetycznym rządzie Mateusza Morawieckiego, ale ci ministrowie nic nie robią"

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

Gościem "Faktów po Faktach" był prezydent Rafał Trzaskowski, który jest obecnie w Dubaju na szczycie klimatycznym COP28. Zapowiedział, że neutralność klimatyczna w Warszawie ma nastąpić do 2050 roku, a w niektórych częściach stolicy do 2030 roku. Odniósł się też do projektu strefy czystego transportu, który spotkał się ze sprzeciwem wielu osób. - Jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, to musimy podejmować ambitne decyzje. Nie ma innego wyjścia - powiedział prezydent stolicy. Przyznał, że propozycje zakładały, aby strefa była większa. - Radni proponują, żeby ta strefa była mniejsza i obejmowała ścisłe centrum Warszawy - mówił.

Trzaskowski: jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, musimy podejmować ambitne decyzje

Trzaskowski: jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, musimy podejmować ambitne decyzje

Autor:
ek//mrz
Źródło:
TVN24

To zbrodnie, które trudno opisać i nie sposób zrozumieć. Terroryści z Hamasu, którzy 7 października zaatakowali Izrael, najgorzej i w sposób najbardziej okrutny traktowali kobiety. Były one torturowane, gwałcone i często palone żywcem.

Zbrodnie Hamasu na izraelskich kobietach. Wstrząsające relacje świadków

Zbrodnie Hamasu na izraelskich kobietach. Wstrząsające relacje świadków

Autor:
Angelika
Maj
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tajemnicza choroba atakuje psy w Stanach Zjednoczonych. Na razie wykryto ją w 14 stanach, ale weterynarze obawiają się, że to dopiero początek. Szczególnie narażone są szczeniaki, starsze psy i te z obniżoną odpornością. Kaszel, który atakuje zwierzęta, może prowadzić do ciężkiego zapalenia płuc, a nawet do śmierci.

Tajemnicza choroba atakuje psy, objawy nie ustępują nawet po podaniu antybiotyków

Tajemnicza choroba atakuje psy, objawy nie ustępują nawet po podaniu antybiotyków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS