Zajęcia do wieczora, klasy w dawnych schowkach. Początek roku szkolnego i widmo strajku

02.09.2019 | Zajęcia do wieczora, klasy w dawnych schowkach. Początek roku szkolnego i widmo strajku
02.09.2019 | Zajęcia do wieczora, klasy w dawnych schowkach. Początek roku szkolnego i widmo strajku
Arleta Zalewska | Fakty TVN
02.09.2019 | Zajęcia do wieczora, klasy w dawnych schowkach. Początek roku szkolnego i widmo strajkuArleta Zalewska | Fakty TVN

Rok szkolny 2019/2020 będzie wielkim sprawdzianem dla szkół z podwójnym rocznikiem. Rząd przekonuje, że wszystko poszło gładko - absolwenci trzecich klas zlikwidowanych gimnazjów i ósmych klas szkół podstawowych znaleźli swoje szkoły średnie. Dyrektorzy szkół mówią o pomieszczeniach gospodarczych przekształconych na klasy, uczniowie narzekają, że w piątek kończą zajęcia o dziewiętnastej, a Związek Nauczycielstwa Polskiego już pyta członków o formę strajku.

Poniedziałek, 2 września - dzień, w którym rozpoczął się sprawdzian reformy edukacji wprowadzonej przez rząd PiS.

- Wchodzimy teraz w ten moment, kiedy reforma szkolnictwa jest na pewnym zakręcie, jest to pewien sprawdzian tej reformy. Chcę wyrazić moją wiarę w to, że wszystko pójdzie dobrze - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

- To będzie rok trudny, bo to rok jest eksperymentu robionego na uczniach - ocenił z kolei prezes ZNP Sławomir Broniarz. - W wielu szkołach jest chaos - dodał.

Nauczyciele do tego roku szkolnego przygotowywali się od miesięcy. Żeby przyjąć podwójny rocznik - absolwentów trzecich klas zlikwidowanych gimnazjów i ósmych klas szkół podstawowych - trzeba było zaadaptować budynki szkolne. Pomieszczenia gospodarcze stały się klasami. Musieli się tym zająć dyrektorzy szkół, nauczyciele i samorządy. Nie rząd.

Więcej klas, więcej lekcji

Zespół Szkół Elektrycznych w Białymstoku ma w tym roku 7 dodatkowych klas, czyli 250 uczniów więcej. Ponieważ mury szkoły nie są z gumy, większość uczniów będzie kończyć lekcje późnym popołudniem.

Większość dyrektorów w Polsce ostatecznie poradziła sobie z dopasowaniem liczby uczniów do liczby dostępnych sal i nauczycieli. To nie oznacza jednak, że wszyscy uczniowie są zadowoleni - zwłaszcza ci, którzy kończą lekcje o godzinie osiemnastej (również w piątki), więc mają mniej czasu na zajęcia pozalekcyjne.

Była już minister edukacji, Anna Zalewska trzy lata temu, w dniu prezentacji reformy obiecywała, że "rodzice i uczniowie mają tego procesu tak naprawdę nie zauważyć, tak to zostanie pomyślane, zorganizowane".

Autorzy reformy przekonywali, że szkoły będą działać sprawniej, a uczniowie na reformie skorzystają.

Pierwszoklasiści szkół średnich z perspektywy szkolnych ławek ocenią wdrożoną reformę.

- Brakuje kilku tysięcy nauczycieli. Stajemy na głowie, żeby go rozwiązać, miejmy nadzieję, że sobie poradzimy - powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

- Dajemy sobie z tym jakoś radę i wbrew różnym przewidywaniom, czarnym prognozom, cała kwestia została sprawnie przeprowadzona - ocenił wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

We wtorek Związek Nauczycielstwa Polskiego planuje rozpocząć ankietę referendalną. Zapyta nauczycieli między innymi o formę ewentualnego protestu.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS