Jak wygląda praca na oddziałach covidowych? Medycy sami nagrali te filmy

24.11.2020 | Jak wygląda praca na oddziałach covidowych? Medycy sami nagrali te filmy
24.11.2020 | Jak wygląda praca na oddziałach covidowych? Medycy sami nagrali te filmy
Marek Nowicki | Fakty TVN
24.11.2020 | Jak wygląda praca na oddziałach covidowych? Medycy sami nagrali te filmyMarek Nowicki | Fakty TVN

To wyjątkowa relacja z pierwszej linii frontu walki z pandemią COVID-19 - wyjątkowa, bo przygotowali ją ci, którzy na tej pierwszej linii walczą. Pracownicy medyczni opowiedzieli o swoich doświadczeniach i problemach, o pacjentach, których uratowali, i o tych, którzy odeszli. Zdjęcia i rozmowy nagrali pracownicy medyczni z czterech szpitali.

Na zdjęciach z Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. dra Władysława Biegańskiego w Grudziądzu widać, jak co chwilę karetki przywożą zakażonych nowym koronawirusem. Obecnie w szpitalu jest 286 pacjentów z COVID-19, z czego 28 walczy o życie. Sa podłączeni do respiratorów.

Sławomir Buczek, lekarz chorób zakaźnych, stwierdza na nagraniu, że jest już w pracy 55. godzinę, czyli trzecią dobę non stop.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Szpitale zmieniły się nie do poznania. Przypominają oblężone twierdze i statki kosmiczne. Na zdjęciach lekarzy widać, jak skomplikowana jest procedura zakładania odzieży ochronnej. Dwie, trzy pary rękawiczek obowiązkowo, do tego kombinezon i maska.

- Przeszkadza nam to, że jest nam bardzo gorąco, niewygodnie, nieraz łatwiej byłoby te wszystkie czynności medyczne wykonać bez kombinezonów, bez tych trzech par rękawiczek - przyznaje Justyna Straszak-Trzeciak, lekarz oddziału covidowego ze szpitala w Bolesławcu.

W tym wszystkim nie ma mowy o łyku wody, choć jest większy wysiłek niż zwykle. Ciężko się też poruszać, co widać zwłaszcza na zdjęciach z zajęć rehabilitacyjnych.

- Staramy się za wszelką cenę w tych trudnych czasach pomagać pacjentom, bo to jest naszą misją - podkreśla Maciej Gołębiewski, fizjoterapeuta z Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu.

Czasami największy wysiłek nie pomaga

Pacjenci w ciężkich stanach, odizolowani od rodziny, bo wizyt nie ma, widzą codziennie tylko zamaskowane postacie. Trzeba ich nie tylko leczyć i rehabilitować, ale też podtrzymywać na duchu - i takie chwile również widać na zdjęciach lekarzy.

Organizm zaatakowany przez koronawirusa potrafi załamać się nagle. Jest tak wielu pacjentów, których natychmiast trzeba podłączać do ECMO, czyli maszyn natleniających krew, że Lotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu od czterech dni pomagają transportować pacjentów wojskowe śmigłowce.

ECMO, płucoserce, to ostatnia deska ratunku dla tych, którym nie pomaga już respirator. Przeżywa tylko co czwarta albo nawet co piąta osoba z COVID-19, której stan jest na tyle ciężki, że musi być podłączona do ECMO.

- To nie jest tak, że ci pacjenci na przykład czekają w szpitalach, aż ktoś pomyśli, żeby ich przekazać do ośrodków referencyjnych. Oni często przychodzą, mówiąc kolokwialnie, "uduszeni" z domu - twierdzi dr hab. Mirosław Czuczwar z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.

Coraz częściej są to młodzi ludzie.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS