Jak wygląda praca na oddziałach covidowych? Medycy sami nagrali te filmy

24.11.2020 | Jak wygląda praca na oddziałach covidowych? Medycy sami nagrali te filmy
24.11.2020 | Jak wygląda praca na oddziałach covidowych? Medycy sami nagrali te filmy
Marek Nowicki | Fakty TVN
24.11.2020 | Jak wygląda praca na oddziałach covidowych? Medycy sami nagrali te filmyMarek Nowicki | Fakty TVN

To wyjątkowa relacja z pierwszej linii frontu walki z pandemią COVID-19 - wyjątkowa, bo przygotowali ją ci, którzy na tej pierwszej linii walczą. Pracownicy medyczni opowiedzieli o swoich doświadczeniach i problemach, o pacjentach, których uratowali, i o tych, którzy odeszli. Zdjęcia i rozmowy nagrali pracownicy medyczni z czterech szpitali.

Na zdjęciach z Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. dra Władysława Biegańskiego w Grudziądzu widać, jak co chwilę karetki przywożą zakażonych nowym koronawirusem. Obecnie w szpitalu jest 286 pacjentów z COVID-19, z czego 28 walczy o życie. Sa podłączeni do respiratorów.

Sławomir Buczek, lekarz chorób zakaźnych, stwierdza na nagraniu, że jest już w pracy 55. godzinę, czyli trzecią dobę non stop.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Szpitale zmieniły się nie do poznania. Przypominają oblężone twierdze i statki kosmiczne. Na zdjęciach lekarzy widać, jak skomplikowana jest procedura zakładania odzieży ochronnej. Dwie, trzy pary rękawiczek obowiązkowo, do tego kombinezon i maska.

- Przeszkadza nam to, że jest nam bardzo gorąco, niewygodnie, nieraz łatwiej byłoby te wszystkie czynności medyczne wykonać bez kombinezonów, bez tych trzech par rękawiczek - przyznaje Justyna Straszak-Trzeciak, lekarz oddziału covidowego ze szpitala w Bolesławcu.

W tym wszystkim nie ma mowy o łyku wody, choć jest większy wysiłek niż zwykle. Ciężko się też poruszać, co widać zwłaszcza na zdjęciach z zajęć rehabilitacyjnych.

- Staramy się za wszelką cenę w tych trudnych czasach pomagać pacjentom, bo to jest naszą misją - podkreśla Maciej Gołębiewski, fizjoterapeuta z Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu.

Czasami największy wysiłek nie pomaga

Pacjenci w ciężkich stanach, odizolowani od rodziny, bo wizyt nie ma, widzą codziennie tylko zamaskowane postacie. Trzeba ich nie tylko leczyć i rehabilitować, ale też podtrzymywać na duchu - i takie chwile również widać na zdjęciach lekarzy.

Organizm zaatakowany przez koronawirusa potrafi załamać się nagle. Jest tak wielu pacjentów, których natychmiast trzeba podłączać do ECMO, czyli maszyn natleniających krew, że Lotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu od czterech dni pomagają transportować pacjentów wojskowe śmigłowce.

ECMO, płucoserce, to ostatnia deska ratunku dla tych, którym nie pomaga już respirator. Przeżywa tylko co czwarta albo nawet co piąta osoba z COVID-19, której stan jest na tyle ciężki, że musi być podłączona do ECMO.

- To nie jest tak, że ci pacjenci na przykład czekają w szpitalach, aż ktoś pomyśli, żeby ich przekazać do ośrodków referencyjnych. Oni często przychodzą, mówiąc kolokwialnie, "uduszeni" z domu - twierdzi dr hab. Mirosław Czuczwar z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.

Coraz częściej są to młodzi ludzie.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu

Pozostałe wiadomości

Po zmianie władzy w Polsce awansowaliśmy w Światowym Indeksie Wolności Prasy o 10 miejsc. Z zastrzeżeniem, że to jeszcze nie ocena zmiany, a nadzieja na nią i rodzaj zaliczki na konto prawdziwej reformy.

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Źródło:
Fakty TVN

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

Półmetek majówki - kto chciał, kto mógł - ten zafundował sobie przedwakacyjny urlop, bo wolnych dni się nazbierało. Słoneczna pogoda i wiosenna aura przyciągnęły tłumy do Zakopanego. Duże obłożenie jest także nad morzem, ale i w większych miastach nie brakuje atrakcji.

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS