Test już w karetce? Ratownicy dostaną "konkretne narzędzie w rozmowie z lekarzem"

26.11.2020 | Test już w karetce? Ratownicy dostaną "konkretne narzędzie w rozmowie z lekarzem"
26.11.2020 | Test już w karetce? Ratownicy dostaną "konkretne narzędzie w rozmowie z lekarzem"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
26.11.2020 | Test już w karetce? Ratownicy dostaną "konkretne narzędzie w rozmowie z lekarzem"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

Test antygenowy już w karetce? I dla pacjentów, i dla systemu to dobra wiadomość, bo to duże ułatwienie. Zrobi go ratownik i od razu będzie wiadomo czy chory ma koronawirusa, czy też nie. Od razu też będzie wiadomo, czy trzeba wieźć go do szpitala zakaźnego.

Już w karetce ratownik będzie mógł zrobić pacjentowi szybki test - tak chce Ministerstwo Zdrowia. Jak stwierdził sam minister Adam Niedzielski - chodzi o to, żeby zespoły ratownictwa medycznego działały w sposób sprawniejszy i żeby karetka dojeżdżała szybciej. Dodatkowo żeby nie było już kolejek, gdy przed szpitalami tłoczą się karetki z pacjentami, z którymi nie wiadomo co zrobić.

- Problemem w tym momencie izb przyjęć i SOR-ów jest to, że nie wiemy, z jakim pacjentem mamy do czynienia - mówi doktor Jan Nowak ze Szpitala Specjalistycznego imienia J. Dietla w Krakowie.

Test pomoże odróżnić pacjentów ujemnych od dodatnich już na etapie rozmowy ratownika w karetce z lekarzem w szpitalu.

- To da nam konkretne narzędzie w rozmowie z lekarzem - tłumaczy Ariel Szczotok, ratownik medyczny.

- Nie mając testów antygenowych, musimy pojechać najpierw do pierwszego lepszego szpitala, w którym taki test byłby wykonany - wyjaśnia Oliwier Adamczewski, ratownik medyczny.

"Rozpoznajemy chorobę i już wiemy, co dalej z nim mamy robić"

Testy antygenowe już wykonuje się na SOR-ach i izbach przyjęć. Teraz pacjent wynik będzie miał zanim do szpitala dowiezie go karetka.

- Wynik wiarygodny jest po 15 minutach. W tym czasie oczywiście pacjent jest transportowany do szpitala - mówi doktor Janusz Sokołowski ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Szpital będzie wiedział, jak zająć się pacjentem.

- Jeżeli by pacjent już wstępnie był zidentyfikowany w karetce jako dodatni, no to my u niego rozpoznajemy chorobę i już wiemy, co dalej z nim mamy robić - wyjaśnia doktor Jan Nowak.

Ratownicy medyczni czekają na przepisy wyjaśniające, w jakich konkretnych przypadkach ten test ma być zastosowany w ambulansie. Zastanawiają się również, czy szybki test w karetce nie przysporzy i tak przeciążonym zespołom zbędnych wyjazdów do co sprytniejszych pacjentów.

- Będą dzwonić po to, żeby sprawdzić, czy akurat ta infekcja, która ich trawi od kilku dni, nie jest właśnie infekcją SARS-CoV-2 - uważa Ariel Szczotok.

Test antygenowy to pobranie wymazu z nosa.

- Jest skierowany do pacjentów z objawami infekcji dróg oddechowych - tłumaczy doktor Jan Nowak.

Wynik dodatni - z bardzo dużym prawdopodobieństwem - oznacza zakażenie koronawirusem. Ale wynik negatywny pewności nie daje. Trzeba go potwierdzić metodą PCR. Ratownicy będą mogli robić testy w karetkach następnego dnia po ogłoszeniu przepisów, które teraz procedowanie są w skróconym trybie.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy w polskiej Olimpiadzie Matematycznej wygrała dziewczyna: 17-letnia Magdalena Pudełko z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Oprócz niej pierwszą nagrodę odebrał również Mateusz Wawrzyniak, który uzyskał tę samą liczbę punktów.

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Źródło:
Fakty TVN

Kiedy mówimy o transplantacjach, to zazwyczaj wyobrażamy sobie samą operacje - ten niezwykły moment, kiedy ograny jednej osoby dają szansę na życie komuś innemu. Jednak zanim dojdzie do operacji, to musi się jeszcze wiele wydarzyć. Trzeba wykonać setki telefonów i podjąć dziesiątki trudnych decyzji.

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Źródło:
Fakty TVN

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gwałtowne zjawiska pogodowe są symptomem kryzysu klimatycznego. Piątkowa ulewa trwała 20 minut, ale była tak mocna, że mały strumyk siał spustoszenie. To nie była zwykła burza. Mieszkańcy w podkarpackim Pawłosiowie dalej sprzątają i liczą straty. Obfite opady deszczu spowodowały, że wylał tam niewielki potok.

Ulewa trwała 20 minut. Zalanych zostało około 150 budynków. Wciąż trwa sprzątanie w Pawłosiowie

Ulewa trwała 20 minut. Zalanych zostało około 150 budynków. Wciąż trwa sprzątanie w Pawłosiowie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Mówiono, że on zobowiązał się zaprowadzić porządek w Kościele. On się za to zabrał - powiedział w "Faktach po Faktach" ksiądz Adam Boniecki, wspominając papieża Franciszka. Według księdza nikt przed zmarłym ojcem świętym "nie zamachnął się tak stanowczo" na zło w Kościele.

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

89 procent ludzi na świecie popiera troskę o klimat, o środowisko, powietrze, którym oddychamy, nasze lasy, rzeki i zwierzęta. To ogromna, choć w ostatnim czasie milcząca większość. W Międzynarodowy Dzień Ziemi oddajemy głos tym, którzy nie tyle mówią, ale robią coś, by to środowisko chronić.

Nowe technologie i tradycja w służbie ekologii. W Dniu Ziemi przyglądamy się pozytywnym inicjatywom

Nowe technologie i tradycja w służbie ekologii. W Dniu Ziemi przyglądamy się pozytywnym inicjatywom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS