Test już w karetce? Ratownicy dostaną "konkretne narzędzie w rozmowie z lekarzem"

26.11.2020 | Test już w karetce? Ratownicy dostaną "konkretne narzędzie w rozmowie z lekarzem"
26.11.2020 | Test już w karetce? Ratownicy dostaną "konkretne narzędzie w rozmowie z lekarzem"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
26.11.2020 | Test już w karetce? Ratownicy dostaną "konkretne narzędzie w rozmowie z lekarzem"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

Test antygenowy już w karetce? I dla pacjentów, i dla systemu to dobra wiadomość, bo to duże ułatwienie. Zrobi go ratownik i od razu będzie wiadomo czy chory ma koronawirusa, czy też nie. Od razu też będzie wiadomo, czy trzeba wieźć go do szpitala zakaźnego.

Już w karetce ratownik będzie mógł zrobić pacjentowi szybki test - tak chce Ministerstwo Zdrowia. Jak stwierdził sam minister Adam Niedzielski - chodzi o to, żeby zespoły ratownictwa medycznego działały w sposób sprawniejszy i żeby karetka dojeżdżała szybciej. Dodatkowo żeby nie było już kolejek, gdy przed szpitalami tłoczą się karetki z pacjentami, z którymi nie wiadomo co zrobić.

- Problemem w tym momencie izb przyjęć i SOR-ów jest to, że nie wiemy, z jakim pacjentem mamy do czynienia - mówi doktor Jan Nowak ze Szpitala Specjalistycznego imienia J. Dietla w Krakowie.

Test pomoże odróżnić pacjentów ujemnych od dodatnich już na etapie rozmowy ratownika w karetce z lekarzem w szpitalu.

- To da nam konkretne narzędzie w rozmowie z lekarzem - tłumaczy Ariel Szczotok, ratownik medyczny.

- Nie mając testów antygenowych, musimy pojechać najpierw do pierwszego lepszego szpitala, w którym taki test byłby wykonany - wyjaśnia Oliwier Adamczewski, ratownik medyczny.

"Rozpoznajemy chorobę i już wiemy, co dalej z nim mamy robić"

Testy antygenowe już wykonuje się na SOR-ach i izbach przyjęć. Teraz pacjent wynik będzie miał zanim do szpitala dowiezie go karetka.

- Wynik wiarygodny jest po 15 minutach. W tym czasie oczywiście pacjent jest transportowany do szpitala - mówi doktor Janusz Sokołowski ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Szpital będzie wiedział, jak zająć się pacjentem.

- Jeżeli by pacjent już wstępnie był zidentyfikowany w karetce jako dodatni, no to my u niego rozpoznajemy chorobę i już wiemy, co dalej z nim mamy robić - wyjaśnia doktor Jan Nowak.

Ratownicy medyczni czekają na przepisy wyjaśniające, w jakich konkretnych przypadkach ten test ma być zastosowany w ambulansie. Zastanawiają się również, czy szybki test w karetce nie przysporzy i tak przeciążonym zespołom zbędnych wyjazdów do co sprytniejszych pacjentów.

- Będą dzwonić po to, żeby sprawdzić, czy akurat ta infekcja, która ich trawi od kilku dni, nie jest właśnie infekcją SARS-CoV-2 - uważa Ariel Szczotok.

Test antygenowy to pobranie wymazu z nosa.

- Jest skierowany do pacjentów z objawami infekcji dróg oddechowych - tłumaczy doktor Jan Nowak.

Wynik dodatni - z bardzo dużym prawdopodobieństwem - oznacza zakażenie koronawirusem. Ale wynik negatywny pewności nie daje. Trzeba go potwierdzić metodą PCR. Ratownicy będą mogli robić testy w karetkach następnego dnia po ogłoszeniu przepisów, które teraz procedowanie są w skróconym trybie.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS