Utylizacja nielegalnych składowisk będzie kosztować miliardy, a złodzieje zarabiają miliony

20.07.2022 | Utylizacja nielegalnych składowisk będzie kosztować miliardy, a złodzieje zarabiają miliony
20.07.2022 | Utylizacja nielegalnych składowisk będzie kosztować miliardy, a złodzieje zarabiają miliony
Wojciech Bojanowski | Fakty TVN
20.07.2022 | Utylizacja nielegalnych składowisk będzie kosztować miliardy, a złodzieje zarabiają milionyWojciech Bojanowski | Fakty TVN

W Polsce jest co najmniej 400 nielegalnych składowisk, na których są tony niebezpiecznych odpadów - tak wynika z raportu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Reporter "Faktów" TVN dotarł do składowiska pod Bełchatowem, którego utylizacja może kosztować aż 600 milionów złotych. Tylko część członków grupy przestępczej została zatrzymana, jej szef jest poszukiwany międzynarodowym listem gończym.

Historia działalności tej grupy przestępczej zaczyna się w miejscu, gdzie powietrze żre w oczy, a smród jest taki, że trudno wytrzymać. Chodzi o Rogowiec pod Bełchatowem, gdzie przestępcy pod przykrywką legalnej działalności zaczęli zwozić niebezpieczne odpady. Część członków grupy została zatrzymana.

- Pieniądze na tę chwilę są większe niż w narkotykach, szybsze do zdobycia i w łatwiejszy sposób - twierdzi funkcjonariusz grupy zwalczającej przestępstwa przeciwko środowisku. Chętnych na te pieniądze w ostatnich latach przybywa.

Na składowisko pod Bełchatowem zwieziono aż 50 tysięcy ton niebezpiecznych odpadów - przy cenie 12 tysięcy złotych za usunięcie jednej tony koszt całej operacji to aż 600 milionów złotych. Co oznacza, że to największe i najdroższe do zneutralizowania nielegalne składowisko w Polsce.

- Okazało się, że koszt utylizacji tych odpadów jest ciężarem dla gminy, na której te odpady się znajdowały, na tych nieruchomościach. Nie dochodzi do ujęcia sprawcy, który jest za to odpowiedzialny. (...) Utylizacja tych odpadów musi się odbyć natychmiast. Nie można zwlekać z tym, bo stanowią one zagrożenie - informuje Agnieszka Wichary, rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Katowicach.

Akcja policji

Przez trzy lata zatrzymano w sumie 51 osób, 21 trafiło do aresztu. Szeroko zakrojone śledztwo trzy lata temu zaczął prokurator Konrad Rogowski, który już w lutym informował nas o pięciu tysiącach ton zbiorników w innym magazynie.

Pięć tysięcy ton to około pięć tysięcy zbiorników zwanych w slangu mauzerami. Koszt legalnej utylizacji jednego mauzera mieszczącego tysiąc litrów chemikaliów to 12 tysięcy złotych.

- Ta działalność z pewnością przestępcom się opłaciła. W grę wchodzą ogromne pieniądze - zwraca uwagę mł. insp. Dariusz Kiedrzyn, komendant miejski policji w Częstochowie.

Oznacza to, że likwidacja niebezpiecznych odpadów tylko z jednej hali będzie kosztować około 60 milionów złotych.

Nielegalnych składowisk jest więcej

Według raportu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska z kwietnia 2022 roku nielegalnych składowisk odpadów niebezpiecznych jest w Polsce co najmniej 400. Zakładając, że wszystkie nielegalne składowiska są podobnych rozmiarów jak to pod Bełchatowem, to mówimy o problemie, którego rozwiązanie może kosztować aż 24 miliardy złotych. Tyle co 12 stadionów narodowych albo 1200 pociągów pendolino, albo prawie 3,5 tysiąca żłobków i przedszkoli.

- Oni mają ileś tam milionów do odbioru tych właśnie mauzerów. Nie wiem, bo to nie w litrach, tylko w mauzerach. No i szukali na chama, gdzie się da - mówi nam członek zorganizowanej grupy przestępczej.

Choć policja coraz skutecznej przenika do środowiska przestępców, to na wolności pozostaje cały czas domniemany przywódca grupy Jacek Bałata, który jest poszukiwany międzynarodowym listem gończym.

Autor: Wojciech Bojanowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Zgłaszać można się jeszcze do poniedziałku. Chodzi o akcję "Żonkile". 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, wolontariusze będą wręczać warszawiakom papierowe kwiaty i informować o wydarzeniach sprzed lat.

Zbliża się rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum POLIN szuka wolontariuszy

Zbliża się rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum POLIN szuka wolontariuszy

Źródło:
Fakty TVN

Według skazanego to miała być obrona konieczna. Arkadiusz D. twierdzi, że zabił nożem mężczyznę, bo myślał, że to włamywacz. Ofiara prawdopodobnie po prostu pomyliła drzwi mieszkania w kamienicy. Sąd Apelacyjny w Gdańsku uznał Arkadiusza D. za winnego i skazał na 15 lat więzienia.

Twierdzi, że zabił w obronie koniecznej. Sąd mu nie uwierzył. "Nie bronił żadnych dóbr"

Twierdzi, że zabił w obronie koniecznej. Sąd mu nie uwierzył. "Nie bronił żadnych dóbr"

Źródło:
Fakty TVN

Na tę decyzję władze Karpacza i zrzeszeni tam w klubach narciarze i snowboardziści czekali dekadę. Liczyli na to, że powstanie tam trasa mająca homologację FIS-u. To pozwalałoby organizować tam mistrzostwa Polski i zawody międzynarodowe. Zabrakło około stu metrów. Zgoda Ministerstwa Klimatu i Środowiska, owszem, pozwala na rozbudowę istniejącego stoku, ale pełni szczęścia nie ma. Sportowcy i trenerzy są nieco rozczarowani - obwiniają władze Karkonoskiego Parku Narodowego. Przyznają jednak, że jest to krok ku poprawie warunków trenowania.

Na decyzję czekali 10 lat. Narciarze w Karpaczu będę mieli nową trasę, ale nie tak długą, jak chcieli

Na decyzję czekali 10 lat. Narciarze w Karpaczu będę mieli nową trasę, ale nie tak długą, jak chcieli

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Są tacy, którzy na randkę wybierają wolontariat. Jedna z fundacji zorganizowała akcję, podczas której zakochani pomagają osobom poszkodowanym podczas wrześniowej powodzi.

Z okazji walentynek zorganizowano walentynkową akcję pomocową dla powodzian

Z okazji walentynek zorganizowano walentynkową akcję pomocową dla powodzian

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Widać ewidentnie pewien chaos, ale wyłania się z niego kilka niestety niedobrych spraw. Sprawa pierwsza, to jest chęć zakończenia wojny za wszelką cenę i kosztem Ukrainy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 były wiceszef MON Janusz Zemke pytany o strategię USA w sprawie doprowadzenia do pokoju w Ukrainie. Były dowódca jednostki GROM generał Roman Polko zwrócił uwagę na "pozbycie się kart atutowych".

"Z chaosu wyłania się kilka niedobrych spraw. Pierwsza, to chęć zakończenia wojny za wszelką cenę"

"Z chaosu wyłania się kilka niedobrych spraw. Pierwsza, to chęć zakończenia wojny za wszelką cenę"

Źródło:
TVN24

Zastanawiałem się, czy gdyby ci ludzie, którzy dzisiaj rządzą Ameryką, byli w Waszyngtonie w latach 90., to Polska byłaby dzisiaj w NATO. Mam bardzo silne podejrzenie, że nie - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były ambasador Polski w USA Janusz Reiter. Według wieloletniego korespondenta w Rosji Wacława Radziwinowicza "spełnia się scenariusz marzeń Putina".

"Spełnia się scenariusz marzeń Putina"

"Spełnia się scenariusz marzeń Putina"

Źródło:
TVN24

Donald Trump, dzień po rozmowie telefonicznej z rosyjskim przywódcą, zapewnia, że Kreml chce zakończenia wojny w Ukrainie. Mówi też, że spodziewa się spotkania z Władimirem Putinem. Zdaniem byłej szefowej biura CNN w Moskwie Donald Trump chce zaprowadzić pokój w Ukrainie, ale jego działania są na rękę Władimirowi Putinowi. - To, co widzimy, to niewiarygodnie mieszane sygnały płynące z administracji amerykańskiej - stwierdziła w rozmowie z "Faktami o Świecie" TVN24 BiS Jill Dougherty.

"Nie jestem przekonana w ogóle, że administracja Trumpa ma jakikolwiek szczegółowy plan". Chodzi o Ukrainę

"Nie jestem przekonana w ogóle, że administracja Trumpa ma jakikolwiek szczegółowy plan". Chodzi o Ukrainę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent USA Donald Trump przekazał, że spodziewa się spotkania z Władimirem Putinem, prawdopodobnie w Arabii Saudyjskiej. Wcześniej z przywódcą Rosji rozmawiał telefonicznie. Trump po raz kolejny decyduje się nawiązać relację, która potencjalnie niesie ze sobą niebezpieczeństwo.

"Trump najwyraźniej nigdy nie spotkał dyktatora, którego by nie lubił"

"Trump najwyraźniej nigdy nie spotkał dyktatora, którego by nie lubił"

Źródło:
CNN