Burmistrz Miasteczka Śląskiego zlikwidował przejścia dla pieszych po to, żeby piesi nie mieli pierwszeństwa

Na największym osiedlu w Miasteczku Śląskim było osiem przejść dla pieszych. Burmistrz zlikwidował pięć z nich, uzasadniając to odpowiedzią "na bzdurne przepisy dające pieszym pierwszeństwo przed pojazdami". Chodzi o niedawne zmiany w przepisach, które dają pierwszeństwo także pieszym wchodzącym na przejście dla pieszych, a nie tylko - jak było wcześniej - pieszym znajdującym się na przejściu.

Prognoza pogody na piątek 24 września

W piątek na ogół pochmurno. W północnej części Polski deszcz. Temperatura maksymalna od 13 stopni na Podlasiu do 20 stopni na Dolnym Śląsku. Wiatr umiarkowany i dość silny, okresami w porywach o prędkości do 40-70 km/h, z zachodu.

Tak władza od lat próbuje ograniczyć wolne media w Polsce

Zaczęło się od próby ograniczania pracy dziennikarzy w Sejmie. Po ostrym sprzeciwie Prawo i Sprawiedliwość wycofało się. Później była próba dodatkowego opodatkowania niezależnych mediów i solidarny protest. Władza też odpuściła. Nieprzyznawanie koncesji TVN24 i ustawa anty-TVN to ciąg dalszy ataku władzy na wolne media.

Podział wśród ratowników medycznych. Część z nich protestuje pomimo porozumienia z resortem zdrowia

Minister zdrowia Adam Niedzielski w środę ogłosił, że doszło do porozumienia z ratownikami medycznymi i ich pracodawcami. Jednak Komitet Protestacyjno-Strajkowy Ochrony Zdrowia podkreśla, że porozumienie resortu zostało podpisane tylko z jednym związkiem ratowników medycznych, przy sprzeciwie innych obecnych na spotkaniu. Dlatego cześć ratowników medycznych dalej protestuje w "białym miasteczku 2.0".

Eksperci o szczepieniu przeciw COVID-19 trzecią dawką: jest niezbędne, ponieważ podkręca potencjalnie osłabioną odporność

Ostatniej doby odnotowano w Polsce prawie 900 nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 i 20 zgonów z powodu COVID-19 - to najwięcej od maja. Szczepienie trzecią dawką dla kolejnej grupy rusza w momencie, gdy rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Preparat będą mogły przyjąć osoby powyżej 50. roku życia i pracownicy ochrony zdrowia. Rejestracja ma ruszyć 24 września.

W Gdyni trwa 46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych

Zero plastiku, mało drukowanego papieru, a na czerwonym dywanie mile widziane są stroje używane. Organizatorzy 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni stawiają w tym roku na ekologię. W konkursie głównym startuje 16 filmów w tym polski kandydat do Oscara.

Prognoza pogody na czwartek 23 września

W czwartek będzie na ogół pochmurno, a w północnej części kraju wystąpią opady deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od 13 stopni Celsjusza na Podlasiu do 20 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, o kierunku zachodnim.

Homoseksualizm nie jest zaraźliwy, ani kwestią mody. Ojciec prezydenta i jego minister mylą się

Ojciec prezydenta i przewodniczący sejmiku województwa małopolskiego Jan Tadeusz Duda w wywiadzie dla "Newsweeka" stwierdził, że "homoseksualizm jest w znacznym stopniu zjawiskiem zaraźliwym". Prezydencki minister Andrzej Dera powiedział natomiast, że ktoś może chcieć "zmienić" swoją orientację seksualną ze względu na modę. Oba stwierdzenia są nieprawdziwe. Orientacji się nie wybiera. Ludzie się z nią rodzą.

Prognoza pogody na środę 22 września

W środę zachmurzenie duże z przejaśnieniami. Na południu i lokalnie w centrum Polski okresami opady deszczu 5-10 mm. Temperatura maksymalna od 9 stopni na Suwalszczyźnie do 17 stopni na Pomorzu Zachodnim. Wiatr północno-zachodni, słaby i umiarkowany.

Trzy osoby zmarły przy polsko-białoruskiej granicy. Sprawą zajmuje się prokuratura

Śledczy zajmują się sprawą trzech uchodźców, których ciała przy granicy polsko-białoruskiej znalazła w niedzielę Straż Graniczna. Według wstępnych ustaleń, najbardziej prawdopodobną przyczyną śmierci było wychłodzenie. Z kolei po stronie białoruskiej, tuż przy granicy z Polską, znaleziono ciało kobiety. Dziennikarze wciąż nie mają dostępu do rejonów objętych stanem wyjątkowym, dlatego nie mogą weryfikować podawanych przez władze informacji.

Dyskusja o zmianie w konstytucji. "To jest propozycja kontrowersja"

By Polska mogła wejść do Unii Europejskiej, potrzebne było referendum. Z kolei, by z niej wyjść wystarczy decyzja zwykłej parlamentarnej większości i podpis prezydenta. Dlatego Donald Tusk zaproponował politykom, by zmienić w tej sprawie zapisy konstytucji. Czy rządzący będą współpracować w sprawie nowelizacji ustawy zasadniczej?

Koncesja TVN24 wygasa za 6 dni. We wtorek kolejne posiedzenie KRRiT

Dokładnie 6 dni zostało do czasu, gdy Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji powinna podjąć decyzję o przedłużeniu koncesji na nadawanie dla TVN24 - albo odmowie. We wtorek odbędzie się posiedzenie Rady, podczas którego jej członkowie po raz kolejny zajmą się sprawą koncesji dla TVN24.