Plaga drobnych kradzieży w sklepach. Z półek znika przede wszystkim żywność

01.08.2022 | Plaga drobnych kradzieży w sklepach. Z półek znika przede wszystkim żywność
01.08.2022 | Plaga drobnych kradzieży w sklepach. Z półek znika przede wszystkim żywność
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
01.08.2022 | Plaga drobnych kradzieży w sklepach. Z półek znika przede wszystkim żywnośćMarzanna Zielińska | Fakty TVN

Drożyzna coraz bardziej uderza w Polaków. Wielu osób nie stać na podstawowe produkty, czego skutkiem jest plaga drobnych kradzieży w sklepach. Ich liczba wzrosła o około 28 procent rok do roku - wynika z danych policji. Niezgłoszonych drobnych kradzieży może być nawet dwa razy więcej.

Trzeba mieć oczy dookoła głowy i nieważne, czy to mały stragan, czy wielki sklep, bo towar znika nie za sprawą sprzedaży.

- Tu sobie weźmie marchewkę, tam sobie weźmie pietruszkę - mówi Brygida Kowal, sprzedawczyni. - Oczywiście nie dzwoni się na policję, bo to więcej formalności i szkoda czasu - dodaje kolejny sprzedawca.

Czasami na widok biedy pęka najtwardsze serce. Z jednego z hipermarketów w Łodzi starsza pani wyniosła kilka topionych serków.

- Dostała w prezencie i obiecała, że nigdy więcej tego nie zrobi. (...) Była głodna i musiała ostatnie pieniądze wydać na leki - mówi Łukasz Rózga z agencji ochrony "Red Point Security" w Łodzi.

Według danych Komendy Głównej Policji liczba drobnych kradzieży wzrosła rok do roku o około 28 procent. A tych niezgłoszonych może być nawet dwa razy więcej. Kary nie odstraszają tak bardzo jak drożyzna.

- Kto dokonuje kradzieży mienia musi liczyć się z konsekwencjami. W przypadku wykroczenia jest to nawet kilkuset złotowy mandat, a w przypadku przestępstwa kara pozbawienia wolności nawet do 5 lat - przypomina kom. Piotr Świstak z Komendy Głównej Policji.

Kradną przede wszystkim żywność

Przed drastycznym wzrostem cen najwięcej znikało z półek kosmetyków i chemii gospodarczej, na drugim miejscu był sprzęt elektroniczny, a na trzecim żywność. Teraz żywność otwiera listę. W jednym ze sklepów w Łodzi informację o monitoringu powieszono przy nabiale, bo kiedy brakuje pieniędzy, kradnie się artykuły najpotrzebniejsze do przeżycia.

- Kradzieży tych drobnych dokonują osoby, które są w trudnej sytuacji, czyli po prostu potrzebują, ale z drugiej strony mamy też do czynienia z patologią polegającą na tym, że te towary są odsprzedawane później - wskazuje Adam Suliga, ekspert Polskiej Izby Handlu.

Rząd chce podnieść kwotę oddzielającą wykroczenie od przestępstwa z 500 do 800 złotych. Według socjologa i psychologa społecznego Zbigniewa Nęckiego kradzieży można oczekiwać tylko więcej. - Coraz bardziej upowszechnia się filozofia niesprawiedliwości, w której system nas, indywidualnych obywateli, wykorzystuje, niesprawiedliwie wynagradzając - wyjaśnia profesor. - "Jesteśmy niezamożni, to nam trochę wolno, bo takie czasy". I to też tworzy taki społeczny klimat przyzwolenia - dodaje Maria Andrzej Faliński, wiceprezes Stowarzyszenia Forum Dialogu Gospodarczego.

Straty spowodowane drobnymi kradzieżami w Polsce liczone są rocznie w miliardach złotych.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS