Najnowsze

Najnowsze

W środę szczyt w sprawie brexitu. Wyjście z UE zostanie odłożone?

Premier Theresa May chce odroczyć brexit do maksimum 30 czerwca. Europa skłania się raczej ku temu, by odłożyć brexit na znacznie dłużej. Sprawę komplikują wyboru do Parlamentu Europejskiego - jeśli Wielka Brytania będzie w UE 23 maja, to będzie musiała je przeprowadzić. Dlatego przywódcy europejscy pytają, co w zasadzie Theresa May chce osiągnąć, jeśli brexit zostanie odwleczony. Na dzień dzisiejszy data brexitu to 12 kwietnia, ale brytyjski rząd po cichu przygotowuje się do przeprowadzania wyborów do Parlamentu Europejskiego. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Kolejne spotkanie bez porozumienia. Strajk nauczycieli trwa

Wtorkowe rozmowy strony rządowej z nauczycielami trwały zaledwie godzinę. Propozycje rządowe były dla związkowców nie do przyjęcia, a postulaty związkowców odrzucili przedstawiciele rządu. Nie ma przełomu, strajk trwa i nie ma już żadnej szansy na jego przerwanie przed środowymi egzaminami gimnazjalistów.

Abp Jędraszewski o sprawie kardynała Pella: w imię pewnych reguł prawnych łamie się podstawowe prawa człowieka

Jeśli uznać, że polski Kościół stara się walczyć z pedofilią, że staje po stronie ofiar a nie przestępców, że chce współpracować z wymiarem sprawiedliwości, to swoją wypowiedzią metropolita krakowski nie pomógł tej sprawie. Arcybiskup Marek Jędraszewski, odnosząc się do sprawy skazanego za pedofilię australijskiego kardynała George'a Pella powiedział, że "w imię pewnych reguł prawnych łamie się najbardziej podstawowe prawa człowieka". Australijski kardynał został skazany na 6 lat więzienia za czyny pedofilskie wobec dwóch 13-letnich chłopców.

Prognoza pogody na środę 10 kwietnia

Na Kaszubach, Mazurach i Suwalszczyźnie wystąpią opady deszczu ze śniegiem. Poza tym będzie pogodnie. Temperatura maksymalna w trakcie dnia wyniesie od 5 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 12 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni.

Znane osoby popierają strajk nauczycieli. "Dodają nam skrzydeł"

Anja Rubik, Maja Ostaszewska, Dawid Podsiadło i Justyna Kowalczyk. Gwiazdy sportu i estrady, aktorzy i celebryci. Znani i lubiani - murem za nauczycielami. Popierają strajk, a w mediach społecznościowych dzielą się swoimi wspomnieniami z czasów szkolnych. Piszą, jak wiele zawdzięczają pedagogom, i jak bardzo liczą na ich wsparcie przy kształtowaniu kolejnych pokoleń.

"Silny przekaz, że nie jesteśmy sami". Nauczyciele dziękują za poparcie młodzieży

Kilkuset uczniów i studentów zebrało się we wtorek przed Ministerstwem Edukacji Narodowej w Warszawie, by protestować w ramach solidarności ze strajkującymi nauczycielami. Uczniowie zadeklarowali, że przygotowują osiem postulatów dotyczących demokratyzacji edukacji. - Gdyby nie to, że uczniowie nas wspierają i rodzice nas wspierają, przypuszczam, że do tego strajku bym nie podeszła, ponieważ to jest taki silny przekaz, że nie jesteśmy sami - mówi Beata Wilk, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Gdańsku.

Nauczyciele odchodzą z Solidarności. Proksa: histeryczne reakcje

Oświatowa Solidarność jako jedyna podpisała w niedzielę porozumienie z rządem. Taka była decyzja władz związku, podjęta wbrew części samych związkowców. Wielu z nich, wbrew zaleceniom centrali, przystąpiło do strajku. Niektórzy rzucili związkowe legitymacje. - Nie wszyscy są psychicznie odporni. Stąd takie histeryczne reakcje - skomentował Ryszard Proksa, szef oświatowej Solidarności i radny powiatu ostrowieckiego wybrany z list PiS.

"Nie wiemy, co będzie". Rodzice pełni obaw przed egzaminami

W środę ma być część humanistyczna, pierwszy dzień egzaminów gimnazjalnych. Ostatnich zresztą, bo gimnazja są wygaszane. Na kilkanaście godzin przed egzaminem wciąż nie wszystkim szkołom udało się skompletować komisje egzaminacyjne. Nie wiadomo, czy katecheci i emerytowani nauczyciele zapewnią zgodny z wymogami nadzór.

Nadzieje zamiast pewności. Co z egzaminami gimnazjalnymi?

Co ze środowym egzaminem gimnazjalnym? Szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej stanowczo oświadcza, że nie ma możliwości wyznaczenia nowego terminu. Zgodnie z harmonogramem zatem w środę, w czwartek i w piątek zdają gimnazjaliści. W przyszłym tygodniu od poniedziałku przez trzy kolejne dni zdają ósmoklasiści. Wicepremier Beata Szydło zapewnia - zrobimy wszystko, by egzaminy przebiegły planowo. Tam, gdzie zabraknie nauczycieli, komisje będą wspomagać nauczyciele emeryci i katecheci, ale i tak nie ma pewności, że kłopotów nie będzie.

Rząd wrócił do rozmów z nauczycielami. "Jeżeli będą propozycje, to jest szansa"

We wtorek o godzinie 15 w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" rozpoczęła się kolejna tura rozmów rządu ze związkami zawodowymi. Rząd powtarza, że jest otwarty na rozmowy, ale powtarza też te same propozycje dla strajkujących nauczycieli. Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk w "Rozmowie Piaseckiego" TVN24 wyłożył tę kwestię jasno. - Dosypywanie pieniędzy nie ma sensu. System wyczerpał swoje możliwości - stwierdził. Sławomir Broniarz też powtarza jasno to, co zresztą deklarują tysiące strajkujących nauczycieli: chcemy podwyżek i z tego postulatu na pewno nie zrezygnujemy. Powód tej determinacji pokazują przed kamerą - to paski z wysokością wynagrodzenia.

Co z egzaminami gimnazjalnymi? "Jest to trudna sytuacja"

Co z środowymi egzaminami gimnazjalnymi? Odbędą się, czy zostaną przełożone? Nadal nie wiadomo. Rząd ma nadzieję, że się odbędą, o ich przeprowadzenia apeluje prezydent. Centralna Komisja Egzaminacyjna do egzaminów jest przygotowana, ale nie wiadomo czy będą nauczyciele, którzy egzamin w szkołach przeprowadzą. Jutro o 9 rano powinien rozpocząć się egzamin, który w dużej mierze decyduje o tym, czy młodzież dostanie się do wymarzonych liceów.

"Wierzę, że nauczyciele się nie ugną". Drugi dzień protestu

Dyrektorzy w szkołach, nauczyciele też, ale dzieci w ogromnej większości w domach, bo nie ma lekcji. Po pierwszym dniu strajku widać jak wiele szkół i przedszkoli do niego przystąpiło. O solidarności i determinacji w środowisku nauczycieli świadczy skala protestu w całej Polsce.

"Jakkolwiek frakcje eurosceptyczne się ułożą, to pozostaną na marginesie PE"

Serce ciągnie PiS do eurosceptyków, a z drugiej strony wiedzą, że Polacy tego nie chcą - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Michał Kamiński z Klubu PSL i Unii Europejskich Demokratów, komentując spotkania partii skrajnej prawicy. - To jest dziwaczne towarzystwo dla PiS - stwierdził z kolei politolog dr Marek Migalski z Uniwersytetu Śląskiego i dodał, że "jakkolwiek te frakcje eurosceptyczne się ułożą, to pozostaną na marginesie PE".

Jaka jest faktyczna skala protestu? MEN i ZNP podają różne liczby

W całym kraju przedszkola, szkoły podstawowe, średnie, ośrodki wychowawcze czy doskonalenia zawodowego rozpoczęły strajk. Bezterminowo. Urzędnicy Ministerstwa Edukacji przekonują, że strajk nie jest powszechny. Wyliczyli, że dotyczy niespełna połowy placówek. Inaczej wygląda to z informacji samorządowców i związkowców.

"Rozmowy ostatniej szansy" bez nowych propozycji. "Pozorowanie negocjacji"

Jeśli na rozmowy ostatniej szansy w niedzielę przynosi się propozycje z piątku, to trudno dziwić się niepowodzeniu. Jeśli odpowiedzią na postulat podwyżki o tysiąc złotych uparcie odpowiada się propozycją podwyżki od 200 do 270 złotych do ręki, to rząd zwiększa złość i determinację nauczycieli. A tak właśnie wyglądały ostatnie negocjacje.

"Nie wiemy, za ile nas sprzedał pan Proksa". Nauczyciele z Solidarności protestują mimo porozumienia

Opozycja grzmi, że w niedzielę rząd popisał porozumienie ze sobą, a nie z nauczycielami. Szefowa Rady Dialogu Społecznego Dorota Gardias mówi, że tego dokumentu nie widziała. Porozumienie podpisała jedynie oświatowa Solidarność, ale nie Związek Nauczycielstwa Polskiego, ani nie Forum Związków Zawodowych. Solidarność wzywała w poniedziałek swoich członków, żeby nie brali udziału w strajku, ale nauczyciele z Solidarności chcą podwyżek, a nie aktów politycznej lojalności.

"Warga była już czarna, była piana z krwią". Pionierska operacja może zakończyć cierpienia Tymka

Od kilku lat nie jadł samodzielnie i oddychał przez rurkę, a teraz ma szansę na normalne życie. Zespół profesora Adama Maciejewskiego z Centrum Onkologii w Gliwicach ma na koncie kolejny cud medyczny - przeszczepili chłopcu, który połknął żrącą substancję, narządy mowy, inne narządy szyi, a także szpik kostny - żeby zwiększyć prawdopodobieństwo przyjęcia przeszczepów przez organizm.