Politycy PiS krytykują Bodnara, media narodowe piszą o jego rodzinie. "To jest obrzydliwe"

24.06.2019 | Politycy PiS krytykują Bodnara, media narodowe piszą o jego rodzinie. "To jest obrzydliwe"
24.06.2019 | Politycy PiS krytykują Bodnara, media narodowe piszą o jego rodzinie. "To jest obrzydliwe"
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
24.06.2019 | Politycy PiS krytykują Bodnara, media narodowe piszą o jego rodzinie. "To jest obrzydliwe"Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

To obrzydliwe - mówi o nagonce na Adama Bodnara profesor Adam Strzembosz. Politycy zarzucają Rzecznikowi Praw Obywatelskich, że broni praw mordercy. Czemu ten zarzut jest groźny?

Rzecznika Praw Obywatelskich spotyka niespotykanych rozmiarów nagonka - atakuje się i jego, i jego rodzinę. - To jest obrzydliwe, oczywiście. Zupełnie nie związane z działalnością pana Bodnara, która jest moim zdaniem pożyteczna i zgodna z jego obowiązkiem - ocenia prof. Adam Strzembosz, były Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego i dodaje, że taka nagonka jest wynikiem demoralizacji. - Demoralizują się wszyscy. Jak wiadomo - władza demoralizuje, a bezwzględna, powszechna władza demoralizuje jeszcze szczególnie - dodaje.

Nagonka została rozpętana, gdy Rzecznik Praw Obywatelskich wydał oświadczenie po zobaczeniu zdjęć udostępnionych przez policję, ukazujących jak podejrzany o brutalne zamordowanie 10-letniej Kristyny był zatrzymany.

Rzecznik upomniał się o godność zatrzymanego, bo sceny które zobaczył, wywołały jego zaniepokojenie. Pojawiły się wątpliwości, czy nie pogwałcono praw człowieka.

- (Uwagi Bodnara są - przyp. red.) zasadne. I ze względu na ten filmik, i ze względu na podejrzenie, że zainscenizowano to dość brutalne zabezpieczenie podejrzanego właśnie ze względów propagandowych, a nie merytorycznych - tak wątpliwości wyrażone przez Bodnara ocenia prof. Adam Strzembosz.

Sędzia Barbara Piwnik przypomina, że konstytucja każdemu gwarantuje poszanowanie jego godności.

- Obywatel, który wyrządza krzywdę poszczególnym członkom tego społeczeństwa nadal pozostaje obywatelem. I dopiero prawomocna decyzja sądu pozwala o kimś mówić, że jest przestępcą - tłumaczy Barbara Piwnik, sędzia Sądu Okręgowego Warszawa-Praga.

Propaganda mediów

Opluwanie i szczucie na Bodnara trwa, bo rzekomo broni interesów mordercy. Wyciągane są prywatne sprawy jego syna, w czym celują propagandowe narodowe media. Dla partii władzy nagonka na rzecznika jest wytłumaczalna.

- Ja jestem oburzony tym, co zrobił Rzecznik Praw Obywatelskich i myślę, że duża część opinii publicznej w Polsce to podziela, tym ujęciem się za prawami osoby bardzo niebezpiecznej - ocenił podczas audycji "Gość Radia ZET" Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

Obrońcy praw człowieka tłumaczą, że to niebezpieczne myślenie. Nikomu nie wolno odbierać prawa do godności. Nie wolno stwarzać atmosfery, która przyzwalałaby na lincz, a taką atmosferę przyzwolenia wytwarza władza - przekonują.

- Daliśmy wmówić sobie, że Rzecznik Praw Obywatelskich broni - w tym wypadku - zabójcy, kiedy on broni praw wszystkich nas - przekonuje dr Piotr Kładoczny z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

- Te wszystkie emocje powinny być jednak poprzedzone takim głębokim zastanowieniem się nad tym, czy ja jako obywatel pewnego dnia nie będę również czekał ochrony Rzecznika - dodaje Barbara Piwnik, sędzia Sądu Okręgowego Warszawa-Praga.

"Daliśmy zgodę na taką narrację"

Oświadczenie Rzecznika nie wywołało żadnej merytorycznej dyskusji o prawach człowieka podejrzanego, a wyłącznie nagonkę na człowieka, który się o nie upomniał.

- To my społeczeństwo daliśmy zgodę na taką narrację. Nie miejmy pretensji do polityków. Oni mówią naprawdę rzeczy skandaliczne, a my to niestety powtarzamy - uważa Jerzy Owsiak, prezes Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Broniący Adama Bodnara byli Rzecznicy Praw Obywatelskich podkreślają w swoich wypowiedziach, że Rzecznik nie broni podejrzanego, nie domaga się się dla niego przywilejów. Staje jedynie po stronie państwa prawa.

Sam Bodnar zapewnia, że docenia wysiłki policji w celu złapania mordercy, ale - mimo nagonki - nadal będzie bronił jednostki przed siłą państwa.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS