Najnowsze

Najnowsze

Ósmy dzień strajku. Premier: rozmowy zaraz po świętach

Ósmy dzień strajku w oświacie i pierwszy dzień egzaminów ósmoklasistów. Szef ZNP apeluje do premiera o pilne spotkanie. Sprawa wymaga natychmiastowej rozmowy - przekonuje. Premier rozmowy proponuje, ale po świętach i w ramach Okrągłego Stołu. Rozmowy będą raczej nie o płacach, a o zmianach w systemie. Minister Zalewska wykłada sprawę jasno - w budżecie nie ma pieniędzy na podwyżki. Na stole czeka porozumienie. Ciągle to samo.

"Siedzimy i czekamy na to, żeby ktoś nas w końcu zauważył". Frustracja nauczycieli rośnie

Ósmy dzień nauczycielskiego protestu i pierwszy dzień egzaminów ósmoklasistów jest kolejnym bez porozumienia rządu z pedagogami. Co będzie dalej ze strajkiem? Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do nauczycieli, by na czas egzaminów go zawiesili i ponowił propozycję rozmów przy okrągłym stole. Problem w tym, że dopiero po świętach. ZNP prosi o pilne spotkanie z szefem rządu i mediatora - ciągle bez efektu.

Do 26 kwietnia maturzyści powinni otrzymać świadectwa. "Obawiam się, że te terminy nie zostaną dotrzymane"

Egzaminy dojrzałości pod znakiem zapytania. Kolejne dni strajku nauczycieli to w wielu szkołach czas bez rad pedagogicznych, a to właśnie one są potrzebne do wystawienia ocen końcowych uczniom klas trzecich. Tegoroczni maturzyści zaczynają się obawiać, bo bez wystawionych świadectw do egzaminu dojrzałości w ogóle nie będą mogli podejść. Czy rząd ma plan B, gdy na alarm bije już ostatni dzwonek przed maturami?

Pierwszy od lat egzamin ósmoklasistów. MEN: wszystko odbyło się bez zakłóceń

Po egzaminach gimnazjalnych, kolejne wyzwanie dla strajkujących szkół - w poniedziałek rozpoczęły się egzaminy ósmoklasistów. 377 tysięcy uczniów w 13 tysiącach szkół w całej Polsce zdawało język polski. Wszędzie egzaminy przebiegły bez zakłóceń. Co nie oznacza końca problemów. Absolwenci 8-letnich podstawówek i wygaszanych przez reformę gimnazjów będą teraz chcieli dostać się do liceów, a to nie będzie w tym roku łatwe z powodu kumulacji roczników.

"Getto". Rozmowy przed rocznicą powstania

Rozmowy Magdy Łucyan z uratowanymi dziećmi z warszawskiego getta. Pięć relacji o strachu, głodzie i śmierci najbliższych od poniedziałku codziennie w "Faktach po Południu" o 17:00 w TVN24. W piątek minie rocznica wybuchu powstania w getcie.

Prognoza pogody na poniedziałek 15 kwietnia

Poniedziałek będzie pogodny. Temperatura maksymalna w trakcie dnia wyniesie od 7 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 13 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr umiarkowany, w porywach do 45km/h, północno-wschodni.

Resocjalizacja przez pomaganie zwierzakom. "Trochę zbłądziliśmy, teraz naprawiamy"

Najwyższa Iza Kontroli po raz drugi przyznała nagrody dla osób, które na co dzień pomagają i dbają o zwierzęta. Z czwórki finalistów, jednogłośnie wybrano Zakład Poprawczy w Ostrowcu Świętokrzyskim. Laureaci mają od 17 do 19 lat i na swoim koncie niejeden konflikt z prawem. Ale w ramach resocjalizacji od kilku lat, kilka razy w tygodniu opiekują się bezdomnymi psami.

Pokonali ponad dwustu rywali. Teraz walczą o fundusze na wyjazd do Chin

"Szczecinianie" to jedyny zespół pieśni i tańca, który może reprezentować Polskę na Międzynarodowym Festiwalu Kultur w Chinach. Tancerze pokonali ponad dwustu rywali z całego świata i znaleźli się w dwudziestce najlepszych zespołów. Mają szansę zaprezentować rodzimy folklor biorąc udział w licznych koncertach i paradach. Niestety na przeszkodzie stanęły pieniądze. Bo taki wyjazd to koszt ponad 80 tysięcy złotych. Entuzjaści tańca ludowego, którzy mają reprezentować nasz kraj to przede wszystkim studenci i młodzież, dlatego na taki wydatek ich nie stać. Dlatego rozpoczęli zbiórkę w internecie.

Egzamin ósmoklasisty. Trwa kompletowanie komisji

Po egzaminie gimnazjalnym czas na egzamin ósmoklasisty. W związku z trwającym od tygodnia strajkiem nauczycieli nie brakuje pytań o to, czy w każdej szkole uda się skompletować komisję. Egzamin potrwa trzy dni, na początek uczniowie zmierzą się z językiem polskim.

"Kolega dostał cegłówką w głowę". Ratownicy uczą się bronić

Ratownicy medyczni niemal codziennie spotykają się z agresją ze strony pacjentów lub ich bliskich. Niestety, nie kończy się ona na wyzwiskach czy wulgaryzmach. Coraz częściej dochodzi do bezpośredniego ataku. Aby przygotować swoich pracowników na takie sytuacje Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie postanowiła zorganizować specjalne zajęcia z samoobrony.

Atak zimy i przymrozki, ale wiosna niebawem powróci. Kiedy?

Nagły atak zimy w połowie kwietnia. Na Dolnym Śląsku przyprószyło i zrobiło się biało. Stęsknieni słońca i wysokich temperatur na prawdziwą wiosnę muszą jeszcze chwile poczekać do czwartku. Póki co Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed przymrozkami.

"Jest chaos". Wciąż nie ma porozumienia pomiędzy rządem a związkami

Porozumienie jest na stole, ale nie to, którego życzyliby sobie strajkujący nauczyciele. Rząd kolejny raz zaprasza do okrągłego stołu, ale dopiero po świętach. Jednak już w poniedziałek odbyć się ma pierwszy w historii egzamin ósmoklasisty, a w perspektywie pojawiają się pytania o zagrożenie organizacji egzaminów maturalnych.

PiS o euro, opozycja o strajku nauczycieli. Sobota konwencji wyborczych

Grzegorz Schetyna wzywa premiera do zdymisjonowania minister edukacji, a premier i prezes PiS-u wskazują kolejne zagrożenie dla Polski, którym ma być euro. Jarosław Kaczyński twierdzi, że przyjęcie tej waluty to drożyzna w sklepach i zagrożenie dla gospodarki. Nie chce europejskiego pieniądza, ale obiecuje europejskie płace.

Marsz Równości przeszedł ulicami Gniezna

Pierwszy w historii Gniezna Marsz Równości. Na jego trasie stanęło kilkanaście innych zgromadzeń, często przeciwników. Prezydent miasta obawiał się konfrontacji, ale sąd orzekł, że marsz ma prawo się odbyć.

"W ślad za LGBT są następni"

Po tym, jak Jarosław Kaczyński mówił o domniemanym ataku na polskie dzieci środowisk LGBT, nie brak w PiS-ie polityków, którzy myśl tę rozwijają. Mówią o zboczeniach w Unii Europejskiej.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

22 tysiące polskich jeńców zostało wywiezionych i rozstrzelanych w Katyniu na rozkaz Józefa Stalina. To byli oficerowie, urzędnicy, profesorowie, artyści, prawnicy i lekarze. Przedstawiciele polskich elit. 13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Reportaż "Polscy niewolnicy w Wielkiej Brytanii" o 20:00 w TVN24

Jak wygląda współczesne niewolnictwo w Wielkiej Brytanii? Wielu Polaków, którzy wyjechali tam szukać lepszego życia, pada ofiarą handlarzy ludzi. Są zastraszani, szantażowani i zmuszani do darmowej pracy. Mimo wstydu i strachu, kilkoro z nich zdecydowało się opowiedzieć dziennikarzowi "Superwizjera" o tym, co ich spotkało. Reportaż Endiego Gęsiny-Torresa "Polscy niewolnicy w Wielkiej Brytanii" w sobotę o 20:00 w TVN24.