Najnowsze

Najnowsze

Kilka szkół już zdecydowało. "Maturzyści będą niesklasyfikowani"

W drugim dniu egzaminy gimnazjalne rozpoczęły się bez problemów we wszystkich szkołach. W czwartek była część matematyczno-przyrodnicza. Gimnazjaliści i rodzice odetchnęli z ulgą. Duży problem mogą mieć za to maturzyści, bo nauczyciele muszą im wystawić oceny końcowe, aby mogli przystąpić do matury.

Prognoza pogody na piątek 12 kwietnia

W piątek zachmurzenie umiarkowane i duże. Na Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej słabe opady deszczu ze śniegiem do 2 mm, a na południu kraju opady deszczu ze śniegiem i deszczu do 5 mm. Temperatura maksymalna od 5 stopni Celsjusza na Wybrzeżu i 8 stopni Celsjusza w centrum kraju do 9 stopni Celsjusza na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. Wiatr północno-wschodni, słaby i umiarkowany, okresami dość silny.

Strajk nauczycieli zagrożeniem dla matur?

Do matur jeszcze daleko, strajk może się zakończyć wcześniej, ale to nie znaczy, że tuż przed maturami nie będzie z nimi problemu. Bo w pewnych sprawach trzeba się spieszyć. Już 26 kwietnia kończy się nauka w klasach maturalnych. Uczniów do egzaminu dopuszcza rada pedagogiczna. Żeby podjęła decyzję, to musi się zebrać.

Śmiertelnie postrzelił kierowcę. Były policjant usłyszał wyrok

Rok i sześć miesięcy więzienia dla byłego policjanta, który na służbie w Gdańsku śmiertelnie postrzelił kierowcę. 22-latek nie chciał zatrzymać się do kontroli drogowej i zaczął uciekać. Sąd uznał, że oskarżony nie powinien był używać broni. Obrońca Krzysztofa O. zapowiada apelację.

Nauczyciele z Gdańska odchodzą z Solidarności

Związkowcy z regionu gdańskiego odchodzą z oświatowej Solidarności. To ponad 300 osób - jak ustaliło nieoficjalnie radio RMF FM. Odchodzą w reakcji na to, że tuz przed strajkiem przewodniczący ich sekcji dogadał się z rządem i podpisał porozumienie, które im nie odpowiada.

Protestujący nie dostaną wynagrodzenia? ZNP tworzy specjalny fundusz

ZNP tworzy fundusz strajkowy. Powstał również Społeczny Komitet "Wspieram Nauczycieli". Jak podkreślają politycy PiS-u i rząd - protestujący za czas strajku nie dostaną wynagrodzenia, więc im dłuższy strajk, tym bardziej nauczyciele dostaną po kieszeniach. Kolejne samorządy ogłaszają, że funduszu wynagrodzeń zmniejszać nie będą. Od dyrektorów będzie zależało to, jak te premie wykorzystają. Stąd inicjatywy społeczne.

ZNP apeluje o nowe propozycje dla nauczycieli

ZNP jest gotowy na dalsze rozmowy z rządem, o ile pojawi się nowa propozycja płacowa. Takiej na razie nie ma. Minister edukacji Anna Zalewska po raz kolejny chwali ostatnią rządową propozycję, a frustracja nauczycieli rośnie. Związek Nauczycielstwa Polskiego powołał fundusz strajkowy na rekompensaty dla nauczycieli, którzy za czas strajku nie otrzymają wynagrodzeń.

Sondaż: 52 procent badanych popiera strajk nauczycieli

Ponad połowa Polaków popiera strajk i postulaty nauczycieli - wynika z sondażu Kantar dla "Gazety Wyborczej". Jest też apel do pierwszej damy ze szkoły, w której uczyła Agata Kornhauser-Duda - o rzetelne informowanie o realiach pracy nauczyciela, czyli o czasie poświęcanym na pracę, nie tylko przy tablicy, i o wynagrodzeniach, które wpływają na konto.

"Wielka Brytania powinna zapytać swoich obywateli, czy jednak nie powinni pozostać w UE"

- Dzisiaj widzieliśmy po raz pierwszy obraz czarnej dziury, jutro zobaczymy po raz pierwszy obraz czarnej rozpaczy - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dziennikarz "Gazety Wyborczej" Maciej Czajkowski, komentując sytuację polityczną wokół brexitu. 11 kwietnia to ostatni dzień przed brexitem bez umowy, o ile Rada Europejska nie odłoży tej daty w czasie. - Wielka Brytania powinna zapytać swoich obywateli, czy jednak nie powinni pozostać w Unii Europejskiej - stwierdził drugi gość programu, radca prawny Przemysław Kamil Rosiak

Dziewiąta rocznica Smoleńska. "Bardzo, bardzo nam ich brakuje"

W Smoleńsku, Katyniu, Warszawie, Krakowie - w wielu innych miastach i na wielu cmentarzach odbyły się uroczystości dziewiątej rocznicy katastrofy smoleńskiej. Potrwają do późnego wieczora. Dziewięć lat temu w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński.

Gang "Braciaków" znów w rękach policji

Bracia B., szefowie gangu "Braciaków", to kryminaliści, którzy nie próżnują. W 2015 roku byli sądzeni za czerpanie korzyści z nierządu. Zostali zwolnieni przez sąd z aresztu, po czym uciekli do Danii i tam na powrót założyli interes. Niedługo potem musieli jednak stamtąd uciekać z powodu podejrzeń o zabójstwo jednej z pracujących w agencji kobiet. Kilka dni temu wpadli w Hiszpanii, gdzie zdążyli założyć plantację marihuany. Dwóch braci B. czeka na ekstradycję do Polski. Trzeci nadal poszukiwany jest europejskim listem gończym.

Kaucja za plastikowe butelki? Samorządy ponaglają rząd

Parlament Europejski uchwalił już tak zwaną dyrektywę plastikową. Zakazuje ona od 2021 roku sprzedaży jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych. Zobowiązuje także państwa UE do recyklingowania plastikowych butelek. To może spowodować, że będzie wprowadzona kaucja za te butelki.

Prognoza pogody na czwartek 11 kwietnia

W czwartek na ogół pogodnie. W północnej części Polski możliwy słaby deszcz ze śniegiem. Na południowym wschodzie możliwy słaby deszcz. Temperatura maksymalna od 5 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej do 9 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni. Ciśnienie rośnie, w południe 1008 hPa.

Nie handlowali węglem, składowali odpady. Wpadli w ręce policji

Miał być legalny handel węglem. Było niezgodne z prawem składowanie niebezpiecznych odpadów. W ręce śląskiej policji wpadli dwaj mężczyźni, którzy zdaniem śledczych - byli zamieszani w ten proceder. Szkodliwe substancje były rozlewane i zakopywane w Zabrzu, na terenie dzierżawionym od urzędu miasta. W sumie w tej sprawie zatrzymano już cztery osoby.