Dramatycznie brakuje psychiatrów dziecięcych. "Wymiana pokoleniowa nie następuje"

Dramatycznie brakuje psychiatrów dziecięcych. "Wymiana pokoleniowa nie następuje"tvn24

Dziecięca psychiatria w Polsce ma poważne problemy. Brakuje oddziałów, brakuje lekarzy. Od zaraz potrzebnych jest trzystu specjalistów. Dlaczego młodzi medycy stronią od tej specjalizacji i co robi resort zdrowia, by niekorzystny trend odwrócić?

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW W POŁUDNIE" W TVN24GO

Lekarz rezydent psychiatrii dziecięcej pilnie poszukiwany. - W sesji wiosennej nie zgłosił się nikt, co bardzo nas martwi, bo mieliśmy wolne miejsca - mówi dr Barbara Remberk z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie i Krajowy Konsultant Psychiatrii Dziecięcej i Młodzieżowej. - Na pewno jest to wymagająca specjalizacja, na pewno to praca jest intensywna, no ale po to człowiek zostaje lekarzem, żeby wiedzieć, że pomaga, żeby wiedzieć, że jest potrzebny - dodaje.

Sytuacja wielu szpitali w całym kraju wygląda podobnie jak w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Lekarzy, rozpoczynających specjalizację z psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej, jest jak na lekarstwo.

Na ponad 30 oddziałach psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej w Polsce pracuje 416 lekarzy specjalistów, potrzeba ich około 300 więcej.

Mało miejsc, ale i tak brakuje chętnych

- Pomimo tego, że jestem zakochany w tej specjalizacji, to nie wiem, czy bym polecił ją komuś - przyznaje Łukasz Szostakiewicz, lekarz robiący specjalizację z psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej. Jednym tchem wymienia przyczyny, z powodu których lekarzy rezydentów jest tak niewielu. Podstawowa przyczyna to niedofinansowanie.

- Na terapię rodzinną trzeba czekać wiele miesięcy. Zapisy na psychoterapię indywidualną w ramach NFZ są na przyszły rok, więc to, co jest absolutną podstawą, jest absolutnie niedostępne. (...) To tak, jakby chirurg miał pracować, ale mu powiedziano, że przez najbliższe kilka miesięcy nie będzie dostępny stół operacyjny albo narzędzia chirurgiczne - objaśnia Łukasz Szostakiewicz.

Dwa razy w roku Ministerstwo Zdrowia przyznaje miejsca rezydenckie dla poszczególnych specjalizacji. W tym roku na ponad 1900 miejsc rezydenckich, 24 przeznaczono na psychiatrię dziecięcą. W całym 2018 roku łącznie, na ponad 6000 miejsc, dla lekarzy rezydentów psychiatrii dziecięcej przewidziano 70 miejsc. Nawet tylu chętnych nie ma.

Specjalizacja priorytetowa

- Wiek biologiczny osób, które pracują w tej dziedzinie, po prostu przesuwa się w sposób dramatyczny, a młodych osób przybywających jest, niestety, nie za wiele, także ta wymiana pokoleniowa w sposób naturalny nie następuje i ta sytuacja, obawiam się, będzie się pogarszać - ocenia dr Marek Domański, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie.

Trzy miejsca specjalizacyjne w Szpitalu Neuropsychiatrycznym w Lublinie są zajęte, ale nie przez lekarzy rezydentów, ale przez lekarzy robiących drugą specjalizację.

- Ze swojej perspektywy zapraszam na staże. Na staże czy w naszym szpitalu, czy w klinikach psychiatrii dzieci i młodzieży w całej Polsce. Trzeba chyba przyjść i przekonać się, jak to wygląda od środka, i wtedy podjąć decyzję - mówi Marta Pakuła-Landman, lekarz psychiatra dzieci i młodzieży.

Minister zdrowia zaliczył psychiatrię dziecięcą do dziedzin priorytetowych, co wiąże się z wyższym wynagrodzeniem dla lekarzy rezydentów. Resort chce także, żeby większa liczba placówek mogła przyjmować lekarzy na specjalizację. Od stycznia w ministerstwie pracuje zespół mający rozwiązać trudną sytuację psychiatrii. O efektach jego pracy na razie ministerstwo nie informuje.

Autor: Katarzyna Skalska / Źródło: Fakty w Południe TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS