Dramatycznie brakuje psychiatrów dziecięcych. "Wymiana pokoleniowa nie następuje"

Dramatycznie brakuje psychiatrów dziecięcych. "Wymiana pokoleniowa nie następuje"tvn24

Dziecięca psychiatria w Polsce ma poważne problemy. Brakuje oddziałów, brakuje lekarzy. Od zaraz potrzebnych jest trzystu specjalistów. Dlaczego młodzi medycy stronią od tej specjalizacji i co robi resort zdrowia, by niekorzystny trend odwrócić?

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW W POŁUDNIE" W TVN24GO

Lekarz rezydent psychiatrii dziecięcej pilnie poszukiwany. - W sesji wiosennej nie zgłosił się nikt, co bardzo nas martwi, bo mieliśmy wolne miejsca - mówi dr Barbara Remberk z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie i Krajowy Konsultant Psychiatrii Dziecięcej i Młodzieżowej. - Na pewno jest to wymagająca specjalizacja, na pewno to praca jest intensywna, no ale po to człowiek zostaje lekarzem, żeby wiedzieć, że pomaga, żeby wiedzieć, że jest potrzebny - dodaje.

Sytuacja wielu szpitali w całym kraju wygląda podobnie jak w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Lekarzy, rozpoczynających specjalizację z psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej, jest jak na lekarstwo.

Na ponad 30 oddziałach psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej w Polsce pracuje 416 lekarzy specjalistów, potrzeba ich około 300 więcej.

Mało miejsc, ale i tak brakuje chętnych

- Pomimo tego, że jestem zakochany w tej specjalizacji, to nie wiem, czy bym polecił ją komuś - przyznaje Łukasz Szostakiewicz, lekarz robiący specjalizację z psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej. Jednym tchem wymienia przyczyny, z powodu których lekarzy rezydentów jest tak niewielu. Podstawowa przyczyna to niedofinansowanie.

- Na terapię rodzinną trzeba czekać wiele miesięcy. Zapisy na psychoterapię indywidualną w ramach NFZ są na przyszły rok, więc to, co jest absolutną podstawą, jest absolutnie niedostępne. (...) To tak, jakby chirurg miał pracować, ale mu powiedziano, że przez najbliższe kilka miesięcy nie będzie dostępny stół operacyjny albo narzędzia chirurgiczne - objaśnia Łukasz Szostakiewicz.

Dwa razy w roku Ministerstwo Zdrowia przyznaje miejsca rezydenckie dla poszczególnych specjalizacji. W tym roku na ponad 1900 miejsc rezydenckich, 24 przeznaczono na psychiatrię dziecięcą. W całym 2018 roku łącznie, na ponad 6000 miejsc, dla lekarzy rezydentów psychiatrii dziecięcej przewidziano 70 miejsc. Nawet tylu chętnych nie ma.

Specjalizacja priorytetowa

- Wiek biologiczny osób, które pracują w tej dziedzinie, po prostu przesuwa się w sposób dramatyczny, a młodych osób przybywających jest, niestety, nie za wiele, także ta wymiana pokoleniowa w sposób naturalny nie następuje i ta sytuacja, obawiam się, będzie się pogarszać - ocenia dr Marek Domański, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie.

Trzy miejsca specjalizacyjne w Szpitalu Neuropsychiatrycznym w Lublinie są zajęte, ale nie przez lekarzy rezydentów, ale przez lekarzy robiących drugą specjalizację.

- Ze swojej perspektywy zapraszam na staże. Na staże czy w naszym szpitalu, czy w klinikach psychiatrii dzieci i młodzieży w całej Polsce. Trzeba chyba przyjść i przekonać się, jak to wygląda od środka, i wtedy podjąć decyzję - mówi Marta Pakuła-Landman, lekarz psychiatra dzieci i młodzieży.

Minister zdrowia zaliczył psychiatrię dziecięcą do dziedzin priorytetowych, co wiąże się z wyższym wynagrodzeniem dla lekarzy rezydentów. Resort chce także, żeby większa liczba placówek mogła przyjmować lekarzy na specjalizację. Od stycznia w ministerstwie pracuje zespół mający rozwiązać trudną sytuację psychiatrii. O efektach jego pracy na razie ministerstwo nie informuje.

Autor: Katarzyna Skalska / Źródło: Fakty w Południe TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Scenariusz jest zawsze ten sam. Spotkanie jest publiczne, a wystąpienie 20-minutowe. Żadnych pytań, żadnych tłumaczeń i żadnych konfrontacji z suwerenem. Jeśli trzeba, Sławomir Mentzen szybko opuszcza spotkanie na hulajnodze lub biegiem. To działa, bo druga tura jest coraz bliżej.

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Źródło:
Fakty TVN

Kwiecień będzie ostatnim miesiącem obowiązywania profilaktycznego programu zdrowotnego Profilaktyka 40 PLUS. To dobrze. Bo zacznie się nowy program i skorzysta z niego jeszcze więcej Polaków - także młodszego pokolenia. Program Profilaktyka 40 PLUS to był sukces, jakich w ochronie zdrowia mamy niewiele.

Profilaktyka 40 PLUS okazała się dużym sukcesem. Wkrótce ruszy kolejny program, także dla młodszych osób

Profilaktyka 40 PLUS okazała się dużym sukcesem. Wkrótce ruszy kolejny program, także dla młodszych osób

Źródło:
Fakty TVN

To już cztery lata, odkąd Andrzej Poczobut - dziennikarz i jeden z liderów mniejszości polskiej na Białorusi - został aresztowany przez białoruskie KGB. Andrzej Poczobut wciąż trzymany jest w łagrze jako jeden z najważniejszych zakładników reżimu. - Łukaszenka zdaje sobie sprawę z tego, że to jest jeden z najważniejszych więźniów, jakich posiada. Perspektyw na zwolnienie go z więzienia, na wynegocjowanie jego wolności, jak na razie nie widać - przyznaje dziennikarz Bartosz Wieliński.

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bezpieczeństwo priorytetem Europy. W polskim Sejmie obraduje Konferencja Międzyparlamentarna ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa. Spotkanie zorganizowano w ramach polskiej prezydencji. Myślą przewodnią są zagrożenia ze sobą powiązane. Konieczne jest zatem wspólne, całościowe podejście państw członkowskich UE. A co konkretnie?

"Teraz musimy naprawdę się obudzić". Politycy z całej Europy rozmawiają w Sejmie o bezpieczeństwie

"Teraz musimy naprawdę się obudzić". Politycy z całej Europy rozmawiają w Sejmie o bezpieczeństwie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Tempo wzrostu funduszu płac w ochronie zdrowia jest większe niż dopływ składki. Jest coraz mniej pieniędzy na świadczenie usług - leki, operacje, sprzęt - powiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 były członek Rady Polityki Pieniężnej Bogusław Grabowski, odnosząc się do zapowiadanych zmian w składce zdrowotnej. Ocenił, iż "dobrze, że się mleko rozlało i że trzeba będzie posprzątać, wprowadzając nowy system".

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

Źródło:
TVN24

- Ocena działalności wiceministra Andrzeja Szejny należy do pana ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, a na końcu do premiera Donalda Tuska - mówiła w "Faktach po Faktach" posłanka PSL-Trzeciej Drogi Magdalena Sroka. Posłanka Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic komentowała, że "nie ma zarzutów" wobec Szejny jako wiceszefa MSZ. - Jedyne wątpliwości, które są, to kwestie związane z jego zdrowiem - dodała.  

Co z wiceszefem MSZ? Ocena należy do "ministra, a na końcu do premiera"

Co z wiceszefem MSZ? Ocena należy do "ministra, a na końcu do premiera"

Źródło:
TVN24

Ponad 230 Wenezuelczyków ze Stanów Zjednoczonych trafiło do okrytego złą sławą więzienia w Salwadorze. Administracja Donalda Trumpa twierdzi, że wszyscy są członkami jednego z wenezuelskich gangów, ale nie przedstawia na to konkretnych dowodów. Rodziny deportowanych zapewniają o ich niewinności.

Deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej". Bliscy mówią o niesprawiedliwości

Deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej". Bliscy mówią o niesprawiedliwości

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nowa amerykańska administracja chce przejąć kontrolę nad Grenlandią. Na jakich zasadach: aneksji? operacji zbrojnej? umowy? Na razie nie wiemy. Wiemy za to, że o ile podczas pierwszej kadencji Donalda Trumpa temat szybko zniknął, to teraz zdaje się być dla niego i jego ludzi jednym z priorytetów. Ze słów i czynów samych Grenlandczyków wynika, że dla nich najważniejsze jest samostanowienie.

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS